Pierwszy teleskop dla córki lat 10!

PostHanula2013 | 08 Kwi 2022, 13:16

Witam szanownych kolegów specjalistów. Mam nadzieję, że udzielicie mi cennych porad dotyczących zakupu pierwszego teleskopu dla mnie oraz dla córki lat 10. Wiem, że jest dla was istotne wiele informacji o wszystkim więc podaję te dane, które powinny wam pomóc w zaproponowaniu mi czegoś. Sam jestem ptasiarzem, mam lornetkę delty 10/50 ale nie tylko ograniczam się do przyrody - gwiazdy i planety oglądam od bardzo dawna. Niebo znam, nie potrzebuję uczyć się wszystkiego od początku. Mieszkamy w bloku w Sosnowcu, więc widoczność nie jest zasadniczo dobra, ale mamy auto i nie jest dla nas problemem czasami wyjazd pod dobre, lepsze od naszego miejskiego, niebo. Budżet nasz to około 1500 zł. Pisząc ten post jestem już po długich lekturach i wiem, że jest problem, żeby kupić sensowny telep, który dla was nie jest na pograniczu zabawki. Martwię się, że to co on pokaże nie będzie wiele lepsze od tego co już oglądałem z córą przez lornetkę. Skłaniałbym się raczej do refraktora ze wzglądu na a) niebo b) obsługę c) rozmiary . Balkon (wym. 1, 10 m na 3,5 m) mam skierowany na wschód, w środku zimy na wprost wstaje Orion. Niebo pn i pd nie są dla nas dostępne. Niebo zachodnie widoczne z pokoju córki ale słabo widać z uwagi na inne bloki. Obok nas są fajne łąki ale to nie jest i tak wiejskie niebo, które powala na kolana. Chciałbym (wiem, że się nie da) połączyć teleskop do planet z możliwością w miarę satysfakcjonującego oglądania DS-ów. Wiem, że znaleźć coś uniwersalnego jeszcze w tej cenie graniczy z cudem, znam wszystkie ograniczenia. ale może jest coś takiego co da nam radość z oglądania wszystkiego i żebyśmy się nie byli zawiedzeni. Córka ma potężną wkrętkę w niebo, siedzi na Stellarium, wygląda przez okno, zapisuje w zeszycie obserwacje, no ma super jazdę, zresztą ja też, i warto byłoby na dzień dziecka kupić jej jakiś sprzęt. Lornetka jest, jest używana, ale niestety, powoli zaczyna nie wystarczać. Jeśli czegoś nie dopisałem ważnego, to pytajcie do zaraz odpowiem!
 
Posty: 24
Rejestracja: 08 Kwi 2022, 09:07

 

Postfjsdhfosdhfdhsfhsd | 08 Kwi 2022, 15:23

Nic w cenie do 1500zł nie da lepszego obrazu niż lornetka którą już masz.

Nic nie kupuj tylko wybierzcie się w Bieszczady gdy będzie pogoda.

Z Sosnowca to guzik zobaczysz, czegokolwiek byś nie kupił.

Ew. lornetkę 8x50...

...
fjsdhfosdhfdhsfhsd
 
Posty: 819
Rejestracja: 09 Paź 2021, 16:12
Miejscowość: Skawina, Kraków

 

PostHanula2013 | 08 Kwi 2022, 16:38

Mam rozumieć, że lornetka "delty" 10/50 za 350 zł bije wszystko z teleskopów, które są 4 razy droższe? Przyznam, że nie takiej odpowiedzi się spodziewałem...
 
Posty: 24
Rejestracja: 08 Kwi 2022, 09:07

 

Postfjsdhfosdhfdhsfhsd | 08 Kwi 2022, 16:52

Hanula2013 napisał(a):Mam rozumieć, że lornetka "delty" 10/50 za 350 zł bije wszystko z teleskopów, które są 4 razy droższe? Przyznam, że nie takiej odpowiedzi się spodziewałem...


No.. tak. (może akurat nie koniecznie ta lornetka, ale tak)

Teleskop za <> 1200zł to bardzo podstawowy model z jeszcze bardziej
podstawowym okularem, statywem itp itd. Źródło wszelkich frustracji...

Za połowę budżetu kup jakąś lornetkę z powiększeniem 6-8x
i jak największym światłem. Będzie można z ręki pooglądać niebo.
Ew. do tego statyw.

Ew. z giełdy używany refraktor 400/80 - jakieś 225zł, do tego okular 20mm - powiedzmy stówka
kątówka - 50zł, statyw z montażem. Można oglądać a jak się nie spodoba to sprzedać bez straty.

A za resztę kasy weź córkę na noc w ciemne miejsce - nie koniecznie
od razu Bieszczady, patrząc na mapę Krzętów 100km od Was wygląda nieźle...

Wyjazd pod ciemne niebo w noc gdy łysy nie świeci da znacznie większego kopa
niż kupno teleskopy za 1500zł w jasnym mieście...

...
fjsdhfosdhfdhsfhsd
 
Posty: 819
Rejestracja: 09 Paź 2021, 16:12
Miejscowość: Skawina, Kraków

 

PostHanula2013 | 08 Kwi 2022, 16:55

Wiesz, że córka się załamie gdy jej powiem to co mi napisałeś;)
 
Posty: 24
Rejestracja: 08 Kwi 2022, 09:07

 

PostHanula2013 | 08 Kwi 2022, 16:59

Tutaj i na różnych forach coś jednak proponowali, lornetka przewijała się czasem, ale jednak nikt tak definitywnie nie dyskredytowal teleskopów. To co, większość tej teleskopowej produkcji, dziesiątki modeli są naprawdę do bani i rozkłada je na łopatki delta optical entry 10/50 za nie całe 4 stówy??
 
Posty: 24
Rejestracja: 08 Kwi 2022, 09:07

 

Postfjsdhfosdhfdhsfhsd | 08 Kwi 2022, 18:25

Największy problem jaki macie to lokalizacja.

Z centrum czy nawet ubocza Sosnowca wiele nie pooglądacie.
To już prędzej zdjęcia można odpowiednim sprzętem robić...

Fajnie, że chcesz z córką jeździć oglądać niebo.
Niestety w praktyce nie zawsze się chce, nie zawsze można
nie zawsze jest choćby klasa na paliwo - 100km w jedną stronę
to jakieś 100zł na sam przejazd. Plus 2h w jedna 2h w drugą stronę.

Nie pchaj się w zakupy sprzętu - masz lornetkę, niech córa naszkicuje
sobie na kartce kilka obiektów które chce obejrzeć, kup w Decathlonie
dwie czołówki Forclaz Onnight 100 - z czerwonym światłem i jedźcie
oglądać niebo. Nawet gołym okiem wrażenie będzie.

Jak Wam się będzie chciało kilka razy jechać to można myśleć o sprzęcie...

W Polsce sprzęt jest mniejszym problemem niż zanieczyszczenie światłem
i pogoda. Co z tego, że mam sprzęt jak okoliczne miasta świecą jak głupie
a do tego nic nie widać bo jest zachmurzenie ;) A jak już nie ma chmur to
łysy świeci i tak w koło :)

Ps. A w planetarium w Chorzowie byliście? :)
fjsdhfosdhfdhsfhsd
 
Posty: 819
Rejestracja: 09 Paź 2021, 16:12
Miejscowość: Skawina, Kraków

 

Postlemarr7 | 08 Kwi 2022, 18:33

Przeciez to nie tak. Uzywany teleskop w cenie 1500 na pewno pokaze wiecej niz lornetka ,pokaze inaczej. W lornetce nie mozna zobaczyc pasow na Jowiszu i pierscieni Saturna na przyklad. W teleskopie tak. Skoro lornetka zostala juz przerobiona to nastepnym naturalnym krokiem jest teleskop. Tylko jeden warunek- razem z 10 -letnią corka musi obserwowac dorosly opiekun. Moze to byc ten refraktor 80/400 [szerokie pola gwiazdowe, DS-y w kontekscie z dala od miasta, slabiej planety] ,refraktor 90/900 [lepszy od poprzednika do obiektow US] lub Newton 6 cali [152/1200] na montazu dobsona ,ktory pokaze i DS-y pod ciemnym niebem i planety nawet na sosnowieckim niebie lepiej niz oba wymienione refraktory. Po cichu nawet powiem ze zjada je na sniadanie [to moje zdanie, wielu zapewne sie nie zgodzi , szanuje to]. Aby nie stracic na ewentualnej odsprzedazy powinniscie kupic sprzet uzywany. Pierwszy teleskop zapewne nie bedzie tym ostatnim, jak poobserwujecie to bedziecie wiedzieli czy to jest to. Doradzam tez umowienie sie z kims na obserwacje lub dolaczenie do lokalnej grupy obserwacyjnej , ktorych w waszych okolicach na pewno nie brakuje. Popatrzycie przez rozne sprzety i upewnicie sie czy to dla was.
 
Posty: 124
Rejestracja: 27 Lut 2021, 10:31
Miejscowość: Ciche ,Pojezierze Brodnickie

 

PostHanula2013 | 08 Kwi 2022, 18:40

A gdzie koło mnie można się umówić z jakaś grupą celem poogladania przez różne teleskopy?
 
Posty: 24
Rejestracja: 08 Kwi 2022, 09:07

 

Postfjsdhfosdhfdhsfhsd | 08 Kwi 2022, 18:54

lemarr7 napisał(a):...W lornetce nie mozna zobaczyc pasow na Jowiszu i pierscieni Saturna na przyklad....


Jesteś pewien, że w takim za 1500zł komplet?
Akurat mam taki sprzęt i trochę chyba lepsze niebo niż Sosnowiec i jestem sceptyczny.

Widzę, że Jowisz istnieje i Saturn ma chyba pierścienie i to wszystko.
Szału nie ma...

...
fjsdhfosdhfdhsfhsd
 
Posty: 819
Rejestracja: 09 Paź 2021, 16:12
Miejscowość: Skawina, Kraków

 

Postfjsdhfosdhfdhsfhsd | 08 Kwi 2022, 18:55

lemarr7 napisał(a):...Doradzam tez umowienie sie z kims na obserwacje lub dolaczenie do lokalnej grupy obserwacyjnej , ktorych w waszych okolicach na pewno nie brakuje. Popatrzycie przez rozne sprzety i upewnicie sie czy to dla was.



TO jest najlepszy pomysł, jak zawsze :)
fjsdhfosdhfdhsfhsd
 
Posty: 819
Rejestracja: 09 Paź 2021, 16:12
Miejscowość: Skawina, Kraków

 

Postlemarr7 | 08 Kwi 2022, 18:59

Zobacz ten wątek viewtopic.php?f=30&t=28736&start=2900 Nie jest bardzo daleko.
 
Posty: 124
Rejestracja: 27 Lut 2021, 10:31
Miejscowość: Ciche ,Pojezierze Brodnickie

 

PostHanula2013 | 08 Kwi 2022, 19:03

Około godziny drogi samochodem wychodzi. To nie jest daleko!
 
Posty: 24
Rejestracja: 08 Kwi 2022, 09:07

 

PostSkarthur | 08 Kwi 2022, 19:08

Z tą lornetka jak dla mnie to bzdury.
Chyba nie chcesz mi powiedzieć, że lornetka 10x50 pokaże mi lepsze obrazy Księżyca, planet, czy takich obiektów jak M13, mgławica pierścień, parę M81 i M82 niż dajmy na to 8 calowy newton na Dobsonie (a takiego dostaniesz używanego za te pieniądze)
W dodatku wszystkie te obiekty z powodzeniem zobaczysz nawet z okolic Sosnowca (ja oglądałem pod Wrocławiem przez refraktor 90/900

Jak dla mnie jeśli ktoś już ma lornetkę i szuka teleskopu to nie zadowoli go inna lornetka. Bo to po prostu zupełnie inne wrażenia z obserwacji.
MAK 127 oraz SW 90/900 na EQ3-2
Dobson 10" SW
Awatar użytkownika
 
Posty: 264
Rejestracja: 24 Kwi 2020, 15:14
Miejscowość: Kiełczów pod Wrocławiem

 

Postchondryt | 08 Kwi 2022, 19:23

fjsdhfosdhfdhsfhsd napisał(a):Nic w cenie do 1500zł nie da lepszego obrazu niż lornetka którą już masz.

Nic nie kupuj tylko wybierzcie się w Bieszczady gdy będzie pogoda.

Z Sosnowca to guzik zobaczysz, czegokolwiek byś nie kupił.

Ew. lornetkę 8x50...

...


Witam.
Zastanów się " Chłopie " co wypisujesz , porównywałeś kiedyś taką lornetkę choćby z refraktorem 70-80mm . :?

Pozdro ... .
AZ-ATM ; R-Svbony 90/F5,5 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1286
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

Postlemarr7 | 08 Kwi 2022, 19:24

fjsdhfosdhfdhsfhsd napisał(a):
lemarr7 napisał(a):...W lornetce nie mozna zobaczyc pasow na Jowiszu i pierscieni Saturna na przyklad....


Jesteś pewien, że w takim za 1500zł komplet?
Akurat mam taki sprzęt i trochę chyba lepsze niebo niż Sosnowiec i jestem sceptyczny.

Widzę, że Jowisz istnieje i Saturn ma chyba pierścienie i to wszystko.
Szału nie ma...

...

Pewnie nie mam pojecia o sląskim niebie bo nigdy tam nie bylem ale chyba nie jest az tak zle jesli chodzi o planety [rozumiem ze luny ,smog , dystorsja ]. Mam kolege z Bygoszczy, ktory z miasta obserwuje planety refraktorem 90/900 i nie jest tak źle. Uwazam ze ten uzywany newton 6 z dwoma okularami takze uzywkami np Vixen NPL 10mm i 20mm zmiesci sie w 1500 zl a jak nie to zostaja kitowe albo tansze plossle. Ja przez ponad rok mialem tylko kitowce a i teraz nie jest wiele lepiej [ kitowiec 25mm ,Vixen NPL 10mm, Vixen plossl 6mm i GSO SV 42mm ]
 
Posty: 124
Rejestracja: 27 Lut 2021, 10:31
Miejscowość: Ciche ,Pojezierze Brodnickie

 

PostQrczak99 | 08 Kwi 2022, 19:34

fjsdhfosdhfdhsfhsd napisał(a):
lemarr7 napisał(a):...W lornetce nie mozna zobaczyc pasow na Jowiszu i pierscieni Saturna na przyklad....


Jesteś pewien, że w takim za 1500zł komplet?
Akurat mam taki sprzęt i trochę chyba lepsze niebo niż Sosnowiec i jestem sceptyczny.

Widzę, że Jowisz istnieje i Saturn ma chyba pierścienie i to wszystko.
Szału nie ma...

...

Ręce opadają i nie tylko gdy się czyta coś takiego.
MAK Celestrona 90 nowy kosztuje około 850 zł plus najbardziej budżetowe SW Silver Plossl i bez problemu widzę pierścień Saturna i pasy na Jowiszu, księżyce Jowisza i ich przejścia na tle tarczy planety. Można obserwować Wenus itp itd. O obserwacjach Księżyca nie wspomnę. Do kompletu może być bino mikroskopowe za około 100 zł plus parki okularów mikroskopowych bardzo dobrej jakości PZO lub Zeissa wcenach około 60-80 zł i można godzinami podziwiać Księżyc nawet z miasta.
Astronomia nie musi być droga :) szczególnie ta amatorska :)
Do DSów też można skompletować zestaw w tej cenie.
MEADE 102/600, SW 150/1200 , PENTAX 20X60 , CELESTRON 20x80 , BAADER PLANETARIUM 15X80, CELESTRON C90 ,CELESTRON SM 25x100
 
Posty: 77
Rejestracja: 12 Paź 2020, 11:53

 

Postkk | 08 Kwi 2022, 19:46

Proponuje maksutov 100 lub 127mm w zależności na co pozwolą finanse. Zapewnią przyzwoite wrażenia na planetach i księżycu.
Do DS należy raczej celować w możliwie największą aperturę, odpuściłbym na początek większe sprzęty i popróbował z premedytacją powyżej wspomniane.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Posttowarzysz | 08 Kwi 2022, 20:13

Niestety podzielam zdanie kolegów. Jeżeli chcesz zobaczyć więcej, musisz się przygotować do większych wydatków. Swój pierwszy teleskop kupiłem za 70 zł, drugi za 400, trzeci za 1000, czwarty za 1500 i dalej nie będę wymieniał, ale na czwartym nie poprzestałem. Jeżeli wciągają Was obserwacje, po pewnym czasie zapewne zapragniecie wymienić posiadany sprzęt na taki o lepszych możliwościach, to naturalny proces. Na szczęście w Polsce z poziomem wydatków i ich sensownością ogranicza nas pogoda :wink: Zakup sprzętu używanego to bardzo dobry pomysł, w razie czego można go odsprzedać z niewielką stratą.
Mój typ dla dziesięciolatki i taty to w miarę uniwersalny teleskop typu Schmidta-Cassegraina czyli SCT, producent np. firma Celestron, średnica lustra 150 mm czyli 6 cali. Tuba jest lekka, krótka i dość uniwersalna - można oglądać i planety, i krajobraz, i wybrane obiekty głębokiego nieba. Przykładowa oferta takiego teleskopu z naszej giełdy: tu Jak widzisz, cena wyższa, niż Twój budżet. A to tylko tuba, na czymś trzeba ją jeszcze powiesić. Montaż np. taki głowica AZ5 i statyw. Do tego ze dwa rozsądne okulary i jest elegancki zestaw.
Jeżeli chodzi o miejsce zamieszkania - cóż, jak mieszkałem w centrum Chorzowa, w nocy było widać trzy najjaśniejsze gwiazdy i tyle. Ale zawsze jest opcja, żeby się gdzieś przemieścić i będzie lepiej.
Ostatnio edytowany przez towarzysz, 17 Kwi 2022, 21:38, edytowano w sumie 1 raz
SCT Celestron 8'' | Maksutov Meade 7'' | Skytee 2
Vixen HF2-BT81S-A | Nikon Action EX 10x50 CF | Pentax Papilio II 6,5x21 | ATM Nikon TC-E2 2x53

odrobina muzyki mojego autorstwa: towarzystwoelektryczne.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 209
Rejestracja: 27 Lip 2018, 08:24
Miejscowość: Siemianowice Śląskie

PostRobert Z. | 08 Kwi 2022, 22:51

przy tych warunkach to zdecydowanie coś w światłosile ok. F/10. Refraktor 90/900 da radę, Mak90 jeszcze bardziej. Oba mieszczą się w budżecie, nawet wybierając nowe ze sklepu. Montaż AZ3 będzie do obu sprzętów zadowalający, nawet w dużych powiększeniach.
Oba pokażą planety, przy stabilnych warunkach zobaczysz pasy chmur na Jowiszu i Saturnie. Poza tym uzyskane szczegóły na Księżycu tymi sprzętami, będą nieosiągalne lornetką.
Refraktor pozwoli z jakimś powodzeniem pooglądać DS-y, ponieważ dojdziesz z źw do ok.3mm. Generalnie lornetka fajnie uzupełnia ten refraktor, ponieważ umożliwia obserwację szerokich pól.
W maku 90 pole jest jeszcze węższe, więc trochę gorzej z szerokimi DS-ami (w 90/900 obiekty wielkości plejad też się nie mieszczą). Trudniej dojść do źrenicy typowo pod ciemne DS-y. Maskutovy są generalnie lepszą konstrukcją optyczną niż refraktory achromatyczne, więc jakość obrazu będzie lepsza niż w achro nawet mimo obstrukcji centralnej. Natomiast Mak90 świetnie sprawdzi się w Twoim drugim hobby, czyli "ptasiarstwie". Sprzęt jest kompaktowy, zmieści się spokojnie w plecaku. Wtedy zamiast AZ3 przydałby się statyw fotograficzny.
Newton 6" też mieści się w budżecie (używany), ale koniecznie trzeba go sprawdzić na Waszym balkonie. Mogą być ograniczenia z manewrowaniem, bo 1,1m to nie jest tak dużo.

80/400 jest popularnym sprzętem, i klasykiem w tej aperturze, ale do obserwacji w mieście w ogóle nie polecam. Nigdy nie rozwinie swoich skrzydeł, a wykorzystany do US rozczaruje.
lubię podziwiać Wszechświat...
 
Posty: 135
Rejestracja: 13 Maj 2021, 12:58
Miejscowość: Bydgoszcz (okazyjnie też Brodnica)

 

PostHanula2013 | 09 Kwi 2022, 06:18

Robert Z.
A mógłbyś mi wysłać trochę linków do tych maków na AZ3 oraz do refraktorów 90/900?dobson nie wejdzie mi dobrze na balkon, a jeszcze mam daszek od góry plastikowy przeciwdeszczowy, więc słabo widzę taka krowę na balkonie, nie ma jak manewrować. A obsługa tych maków jest prosta? Poradzimy sobie będąc laikami?
Generalnie bardzo dziękuję wszystkim za pomoc, jesteście nieocenieni i zapewne dzięki wam wybiorę coś naprawdę bombowego. Córka zbierała od września kasę (ma 800 zł)więc sami widzicie jak jest zdeterminowana, żeby mieć swój pierwszy teleskop. Sam sprzedaję złom z piwnicy, plus komplet felg do golfa 4 i jej dołożę, plus dziadek i babcia uruchomią swoje zasoby;), w czerwcu będzie mega odpał astronomiczny! Córa to tego typu egzemplarz : " tato, ja telefonu nie chce, a niech się że mnie śmieją w klasie, że nie mam, zbieraj mi z mamą na teleskop, koniec rozmowy". No to zabieramy ;).
 
Posty: 24
Rejestracja: 08 Kwi 2022, 09:07

 

Postfjsdhfosdhfdhsfhsd | 09 Kwi 2022, 07:43

Wygląda, że masz rozsądne dziecko. Skarb z dzisiejszych czasach.
Dobrej zabawy :)

...
fjsdhfosdhfdhsfhsd
 
Posty: 819
Rejestracja: 09 Paź 2021, 16:12
Miejscowość: Skawina, Kraków

 

PostRobert Z. | 09 Kwi 2022, 09:05

Spojrzałem na szybko i obecnie nowe bk 909 i maki 90 są niedostępne. Jednak to są tak popularne sprzęty, że trzeba chwilę poczekać na kolejną partię sprzętu astro który dotrze z ChRLD do Polski. Warto wertować też giełdy na forach astronomicznych. Wtedy w tym budżecie może wpadnie mak 102 lub achro 100 F10. Na olx łatwiej o oszustów, ale też jest spora szansa znaleźć tanio używany sprzęt.

Mak w obsłudze jest bardzo podobny do refraktora. Generalnie przy rozważaniu nad sprzętem poczytaj sobie ten wątek:

viewtopic.php?f=39&t=52814&start=0&hilit=mak+90+opinia

BTW. czy ktoś coś więcej wie o tych czerwonych makach SW?
lubię podziwiać Wszechświat...
 
Posty: 135
Rejestracja: 13 Maj 2021, 12:58
Miejscowość: Bydgoszcz (okazyjnie też Brodnica)

 

PostHanula2013 | 09 Kwi 2022, 09:12

Przeczytałem o tym maku. Wydaje się fajnym wyborem ale na czym go posadzić? Te na tym stojaczku to chyba trzeba dokupić do niego jakiś wyciąg prawda? czy stawiam to na stabilny stołek na balkonie i oglądam?
 
Posty: 24
Rejestracja: 08 Kwi 2022, 09:07

 

PostHanula2013 | 09 Kwi 2022, 09:16

https://www.mediaexpert.pl/foto-i-kamer ... r-virtuoso
Taki jest po 1100 ale nic bliżej nie znalazłem o tym jakie ma opinię.
 
Posty: 24
Rejestracja: 08 Kwi 2022, 09:07

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

AstroChat

Wejdź na chat