Pierwszy teleskop (astrofoto)

Postmichallos | 20 Kwi 2022, 12:15

Cześć!

Interesuje się astronomią od wieeelu lat i przyszedł czas na wybór pierwszego teleskopu. Do tej pory tylko kilka razy obserwowałem różne obiekty przez teleskopy innych osób. Przezczytałem kilka książek w tym ostatnio wydana "Astro Fotografia" i pojawiło się więcej pytań niż było ...

Moje wymagania:
1. Teleskop ma być mobilny,
2. Głownie interesuje mnie astrofoto,
3. Chciałbym aby teleskop był jak najbardziej uniwersalny. Nastawiam się bardziej na deep sky, ale planety i księżyc też mnie interesują. Wiem, że nie da się tego pogodzić, ale być może trochę większa ogniskowa trochę w tym pomoże (?),
4. Mieszkam w Warszawie, ale większość obserwacji będę robił około 40km na wschód od Warszawy (klasa nieba - 4). Sporadycznie będą wyjazdy w bieszczady na lepsze focenie. Nie ukrywam, że w Warszawie też będę chciał robić sporo zdjęć choć oczywiście nie spodziewam się fajerwerków - bardziej jako naukę.
5. Teleskop ma mi posłużyć co najmniej na 5-10 lat więc szukam czegoś porządnego. Chciałbym się zmieścić w kwocie 50-60 tys zł.
6. Celuję bardziej w kamerkę kolorową z uwagi na to, że nie mam doświadczenia w obróbce i łatwiej będzie mi z tym zacząć.

Jestem świadomy, że dużo czasu zajmie mi nauka obsługi teleskopu i obróbki zdjęć. Nie nastawiam się, że będę robił zdjęcia jak Tomasz Piwek.

Myślałem o takim zestawie:
- https://www.astroshop.pl/teleskopy/ts-o ... r_1_select
- https://www.astroshop.pl/paralaktyczne- ... oc/p,63386
- https://www.astroshop.pl/aparaty-do-ast ... or/p,56556
- nie wiem jaki szukacz będzie odpowiedni,
- nie wiem też jakie okulary i filtry wybrać na początek.
- ASIAir PRO,

Będę wdzieczny za porady!
 
Posty: 14
Rejestracja: 20 Kwi 2022, 10:15

 

Postfjsdhfosdhfdhsfhsd | 20 Kwi 2022, 12:32

Z Twoim budżetem nastawiłbym się na zakup jakiegoś zestawu od kogoś kto wycofuje się z hobby.
Sporo byś zaoszczędził... albo kupił lepszy sprzęt.

Oczywiście podstawa to montaż.

A co do rur to kupiłbym co najmniej dwie - około 300mm do mgławić i innych dużych obiektów
oraz Ritchey-Chretien 10" do malizn :) Dokładne ogniskowe oczywiście należy dopasować do
rozmiaru przetwornica kamery (lub odwrotnie).

A tak wogóle to jesteś pewien, że warto pakować się od razu z rozpędem?

Może lepiej wydać 1/5 budżetu, kupić montaż RedCata, lustrzankę i nauczyć się robić zdjęcia?
Zajmie Ci to pewnie z rok albo dwa - głównie ze względu na cudowną, polską pogodę ;)
Potem będziesz już dokładniej wiedział jakie fotografowanie Cię interesuje...

...
fjsdhfosdhfdhsfhsd
 
Posty: 819
Rejestracja: 09 Paź 2021, 16:12
Miejscowość: Skawina, Kraków

 

Postmichallos | 20 Kwi 2022, 13:18

Myślałem też o 2ch tubach, ale mam problem z doborem odpowiedniego montażu, który by był zarówno precyzyjny jak i udźwignął 10'' RC. Jakieś rady?

A tak wogóle to jesteś pewien, że warto pakować się od razu z rozpędem?


Na pewno chcę zakupić teleskop z przeznaczeniem do astrofoto. Jeśli mogę zrezalizować wszystkie moje cele za 30% mojego budżetu to tym lepiej, ale domyślam się, że lepsze rezultaty osiągnę wydając więcej.
Od 20 lat marzę o teleskopie i jestem spokojny o to, że nie walnę go w kąt po roku.
 
Posty: 14
Rejestracja: 20 Kwi 2022, 10:15

 

Postfjsdhfosdhfdhsfhsd | 20 Kwi 2022, 13:37

michallos napisał(a):...
Od 20 lat marzę o teleskopie i jestem spokojny o to, że nie walnę go w kąt po roku.


A gdzie będziesz robił zdjęcia? Lokalne warunki potrafią mocno zniechęcić ;(
Pakowanie wszystkich gratów za każdym razem do auta również ;)
fjsdhfosdhfdhsfhsd
 
Posty: 819
Rejestracja: 09 Paź 2021, 16:12
Miejscowość: Skawina, Kraków

 

Postkurp | 20 Kwi 2022, 13:50

Radzę się dogadać z jakimś specjalistą od astrofotografii i zobaczyć na miejscu co i jak. Miałem znajomych z gromadą klamotów do " kosmicznych " fotografii i logistyka ich pokonała. Zdjęcia nie robią się same ale pochłaniają ogrom, energii i czasu. Pozdrawiam.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1584
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postfjsdhfosdhfdhsfhsd | 20 Kwi 2022, 14:18

Dokładnie tak. Już wynoszenie gratów przed dom, ustawianie itp jest upierdliwe,
a co dopiero jeżdżenie gdzieś, żeby focić. Chyba, że mieszka się w Bieszczadach
i ma astrobudkę na ogrodzie...

I pogodę ;)

...
fjsdhfosdhfdhsfhsd
 
Posty: 819
Rejestracja: 09 Paź 2021, 16:12
Miejscowość: Skawina, Kraków

 

Postmichallos | 20 Kwi 2022, 15:09

Dlatego chcę mobilny zestaw, który nie będzie mi sprawiał problemu z wynoszeniem go przed dom. Coś jak ten zestaw, który wymieniłem w pierwszym poście.
Głownie będę focił 40-45km od Wwy (klasa nieba - 4), ale tak jak wspominałem będę chciał też focić z tarasu w Warszawie jak i wyjeżdzał ze 2 razy do roku w bieszczady.
Z takimi warunkami nie ma sensu nic kupować?
 
Posty: 14
Rejestracja: 20 Kwi 2022, 10:15

 

Postfjsdhfosdhfdhsfhsd | 20 Kwi 2022, 15:20

W mieście możesz focić z dobrymi wynikami kamerą b&w przez specjalistyczne filtry,
Z kolorem trochę gorzej. Znaczy też można i też przez filtry, ale jak warunki złe
to b&w daje ponoć lepsze efekty...

Co do mobilności to możesz poćwiczyć bez wydawania pieniędzy noszenie do auta
worka ziemniaków, walizki z narzędziami i akumulatora samochodowego. Tam i nazad :)
Z grubsza tak to wygląda. ;)

...
fjsdhfosdhfdhsfhsd
 
Posty: 819
Rejestracja: 09 Paź 2021, 16:12
Miejscowość: Skawina, Kraków

 

Postmichallos | 20 Kwi 2022, 15:39

Z tym przenoszeniem to zupełnie nie jest dla mnie problem.

Jestem zaskoczony, że z Wwy można coś fotografować z dobrymi wynikami. Mam duży taras, bloków naokoło nie ma i z tym przenoszeniem będzie jeszcze mniejszy problem. Chciałem kamerę kolorową z uwagi na mój brak doświadczenia, ale mono + koło filtrowe też bym pewnie ogarnął po jakimś czasie.
 
Posty: 14
Rejestracja: 20 Kwi 2022, 10:15

 

Postfjsdhfosdhfdhsfhsd | 20 Kwi 2022, 15:45

W kolorze też nie masz doświadczenia więc co za różnica ;)

Widziałem świetne zdjęcia (chciałbym kiedyś takie sam zrobić) robione
np. z centrum Katowic. No bardziej kiepskiego miejsca to już chyba nie ma ;)

Filtry wąskopasmowe i kamera b&w umożliwiają takie cuda.
Jeśli możesz rozstawić sprzęt na betonowym słupie, nad nim jeszcze dać
dach automatycznie otwierany i zamykany, do tego koło filtrowe i kamera
to w zasadzie zdjęcia same się zrobią...

Tylko kurcze po co wtedy kupować wszystkie te graty jeśli można z sieci ściągnąć
gotowy materiał? ;) i "tylko" go obrobić? :)

Albo skorzystać z któregoś ze zdalnych obserwatoriów na drugim końcu świata
tam gdzie czyste niebo jest tyle razy w roku ile razy w Polsce go nie ma ;)

W sumie co za różnica czy obsługiwany automatycznie sprzęt stoi przed własnym
domem czy w Chile? No jest jedna - nie ukradną gratów sprzed domu :)

...
fjsdhfosdhfdhsfhsd
 
Posty: 819
Rejestracja: 09 Paź 2021, 16:12
Miejscowość: Skawina, Kraków

 

Postmichallos | 20 Kwi 2022, 17:45

Dla satysfakcji :-)

W takim razie może rzeczywiście wezmę pierwszą tubę z mniejszą ogniskową np. TS 80/480 ED, a potem dokupię coś większego do planet.
Jaki montaż będzie dobry przy takim rozwiązaniu? Potem jeszcze przejdę do szukacza, kamery, filtrów itd.
 
Posty: 14
Rejestracja: 20 Kwi 2022, 10:15

 

PostVroobel | 20 Kwi 2022, 17:55

michallos napisał(a):Z tym przenoszeniem to zupełnie nie jest dla mnie problem.

Jestem zaskoczony, że z Wwy można coś fotografować z dobrymi wynikami. Mam duży taras, bloków naokoło nie ma i z tym przenoszeniem będzie jeszcze mniejszy problem. Chciałem kamerę kolorową z uwagi na mój brak doświadczenia, ale mono + koło filtrowe też bym pewnie ogarnął po jakimś czasie.


Tak, to bywa zaskakujące. Jest jeden znany gość, co robi zdjęcia z dachu budynku mieszkalnego w Tokyo i jego prace uzaje się za wzór do naśladowania w dziedzinie astrofotografii wielkomiejskiej. Niedawno znalazłem prace człowieka z centrum Ottawy. Oba te miejsca mają niebo o zaświetleniu Borlte 9. Dasz radę.

Dość tanio objedziesz, jeśli zaczniesz od dobrej kamery kolorowej (chłodzonej?) z filtrem tzw. dualband, np. IDAS NBZ, Optolong L-eNhance lub L-eXtreme. Poszukaj w sieci, to nie uwierzysz, co można ustrzelić w mieście. Ale to prawda, że kamera mono i filtry H-alpha, OIII (lub O-III) i SII (lub S-II) pozwolą Ci naprawdę zaszaleć, ale do tego będziesz potrzebował jeszcze koło filtrowe i duuużo czasu. No bo każde ujęcie trzeba zrobić kilka razy, przez każdy filtr z osobna.

Jak masz hajs, to idź w apochromat oparty na trzech soczewkach, czyli triplet. Będziesz mial docelowy krótki i światłosilny teleskop. Jak szaleć, to szaleć.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postlemarr7 | 20 Kwi 2022, 19:47

Do astrofoto obiektow mglawicowych koniecznie potrzebny jest guiding, czyli maly teleskopik ze swoja wlasna kamera, ktory umieszczamy zamiast szukacza. Zadaniem guidingu jest bardzo dokladne utrzymywanie zadanego obiektu w polu widzenia glownej kamery. Nie opuszcza sie tez pracujacego setupu astrofoto [np drzemka] bo po pewnym czasie konieczne sa poprawki. Tyle slowa absolutnego dyletanta. Zaczalbym wogole od glowicy paralaktycznej z napedem i samego aparatu zeby ogarnac podstawy.
 
Posty: 124
Rejestracja: 27 Lut 2021, 10:31
Miejscowość: Ciche ,Pojezierze Brodnickie

 

PostVroobel | 20 Kwi 2022, 19:53

lemarr7 napisał(a):Do astrofoto obiektow mglawicowych koniecznie potrzebny jest guiding, czyli maly teleskopik ze swoja wlasna kamera, ktory umieszczamy zamiast szukacza. Zadaniem guidingu jest bardzo dokladne utrzymywanie zadanego obiektu w polu widzenia glownej kamery. Nie opuszcza sie tez pracujacego setupu astrofoto [np drzemka] bo po pewnym czasie konieczne sa poprawki. Tyle slowa absolutnego dyletanta. Zaczalbym wogole od glowicy paralaktycznej z napedem i samego aparatu zeby ogarnac podstawy.


Jesli potrzebne są poprawki w czasie sesji, to czy można mówić o dokładności prowadzenia wymaganej do jakiejkolwiek astrofotografii? O jakich poprawkach piszesz? Przy porządnym sprzęcie i właściwej konfiguracji drzemka nie jest niczym złym.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postmichallos | 20 Kwi 2022, 20:00

Wielkie dzięki za podpowiedzi. Dużo się dowiedziałem. Czy moglibyście zrobić jakiś konkretny setup składający się z tripletu, montażu, statywu, kamerki, guidingu, itd w moim budżecie?
 
Posty: 14
Rejestracja: 20 Kwi 2022, 10:15

 

PostVroobel | 20 Kwi 2022, 20:37

Drążąc temat, drzemka może być niewskazana z zupełnie innych powodów. Jak się coś źle oszacuje, to można doprowadzić do zerwania przewodów, wyrwania gniazd, wtyków, a nawet do uszkodzenia montażu, szczególnie typu niemieckiego. Jest taki jeden moment w nocy, kiedy montaż powinien sam zrobić flipa. To się nazywa "meridian flip", zapoznaj się z tym za wczasu, czyba że pójdziesz w montaż widłowy, który jest droższy.

Może ktoś podzieli się informacjami o fabrycznych montażach widłowych, jakie oferuje np. Meade?

O widzisz, może sobie docelowo kupisz - jako drugi zestaw - Meade LX200 na klinie paralaktycznym?
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postmichallos | 21 Kwi 2022, 18:07

O widzisz, może sobie docelowo kupisz - jako drugi zestaw - Meade LX200 na klinie paralaktycznym?


To już większe bydlę. Skupie się najpierw na nauce obsługi mniejszego teleskopu i obróbce zdjęć głębiokiego nieba.
Co byś mi konkretnie zaproponował na taki zestaw (triplet, porządny montaż ze statywem, kamerkę mono, filtry, guider, kamerkę do guidera, autofocuser, odrośnik)?
 
Posty: 14
Rejestracja: 20 Kwi 2022, 10:15

 

PostVroobel | 21 Kwi 2022, 20:02

Przeceniasz mnie. :) Ja się dopiero szykuję do zabawy w miejską astrofotografę, choć conieco już mam. Ale z refraktorami jeszcze nie miałem tak naprawdę do czynienia na poważnie.

Jeśli 80mm, to z tego niezadowolony nie będzisz:

https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... cuser.html

Pomimo wysokiej klasy optyki, refraktory (nawet triplety!) posiadają wadę, którą koryguje się "field flattenerem", który przy okazji może pełnić rolę reduktora ogniskowej. Zmieniając te FF-reduktory z różnymi ratio możesz zmniejszać w efekcie ogniskową. Ale jest takie fajne coś:

https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... tener.html

To jest quadruplet, który możnaby realnie rozważyć, bo to dobre szkło, ale on już ma wbudowany flattener. Z jednej strony dobrze, bo jest praktycznie idealny, a z drugiej - nie możesz pokombinować w dół.

Polecam też 100mm, jako opcję. Ja sam się waham między 80mm, a 100mm. Niestety, chyba mnie nie stać na 100mm triplet, za to są w ofercie bardzo dobre dublety tzw, ED, z niskodyspersyjnym szkłem w tym ukladzie. Muszisz naprawdę zrozumieć różnicę między FPL-53, a FPL-51, albo między FCD-100, a FCD1, żeby nie zrobić błądu. Lepiej wydać pieniądze raz, a dobrze. Dobrze zaprojektowany dublet też już nosi miano APO, choć dopatrzysz się tam aberracji chromatycznej. Jeśli nie masz hamulca, to idz w 100mm APO triplet.

Nie warto przesadzać na początku. Możesz kupić 127mm APO triplet, a nawewt 150mm, ale to już duża kasa, a lepiej zainwestować w naprawdę porządny mmontaż, który, jeśli utrzyma ekspozycje 4min i więcej, to zrobisz naprawdę dobre zdjęcia. Nie znam się za bardzo na montażach fabrycznych, bo sam swój zrobiłem od zera (widłowy), ale jednym z najmocniejszych koni roboczych jest Sky-Watcher EQ8 za 18k zł. Tańsze montaże nie są duzo gorsze, np. EQ6-Pro, za 7k zł. Oboma zrobisz piękne zdjęcia, a najważniejsza różnica polega na nośności. EQ8 to słoń nawet, a nie koń! :D

Na kamerach mono się nie znam, bo idę w OSC, czyli One Shot Colour, czyli kamera kolorowa. Moim faworytem jak narazie do małych obiektów glębokiego nieba jest ASI 533MC-Pro, ale ja mam swój cel na długie ogniskowe. Obecnie (dokładnie w tym momencie) szlifuję zestaw (setup) z Canonem 6D mod (modyfikowanym przez usunięcie filtra) jako OSC. To pełna klatka i duży, wrażliwy piksel. Do tego niski szum własny. Ciężko znaleźć równie dobrą kamerę Full Frame w cenie około 2.5k zl (używany Canon 6D). Ale warto kupić astro-kamerę, bo chłodzona kamera daje w efekcie szum obecnie bliski zera. I parę innych korzyści.

O filtrach, to możemy pogadać, jak coś osiągnę, bo dopiero zrobiłem moda w moim C6D. Sam mam filtr eliminujący efekt zaświetlenia nieba IDAS LPS-D2 oraz Optolong L-eXtrreme, któy jest filtrem podwójnie wąskopasmowym (dualband). Ten pierwszy raczej na galaktyki i do szerszych ujęc, wycina pasmo emitowane ptrzez lampy sodowe i rtęciowe typi I i II oraz nowoczesne LED, podczas gdy przepuszcza całą resztę, ten drugi - do mgławic, ale z powodzeniem można focić galaktyki, przepuszcza tylko dwa wybrane wąskie pasma, resztę kompletnie wycina. Może niebawem się pochwalę. Moje testy pokazały, że filtr ALP przepuszcza 10x więcej fotonów in total, niż dualband.

Guider. Polecono mi dedykowany teleskop SW Evoguide 50ED jako guider i takiż mam. Mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że to kawał porządnego małego teleskopu ze szkłem ED. Porządny helikalny fokuser, dobre wykonanie. Jedyny jak dla mnie mankament, to mocowanie do stopki. Oryginalnie oczywiście SW, ale dają w gratisie mała szynę, tak więc można go przykręcić na różne sposoby. Ja do mojego Bressera (standard Explore Scientific i chyba Meade, ale nie jestem pewien) musiałem dorobić mocowanie.

Warto wspomnieć o komputerku zarządzającym całą zabawą. Furorę robi produkt ASI Air, który doczejał się właśnie trzeciego wydania. Zapewnia to całą automatykę sesji astrofoto w pełnym tego słowa znaczeniu, co zachwyca starych wyjadaczy, bo mitrężyli oni masę godzin na wypracowanie swoich własnych metod, a tymczasem to cudo robi całą robotę samo. No, prawie że...

Kamera do guidera. Jeśli miałbyś ASI Air, to możesz do guidingu uzyć najproszej kamery ASI120MM mini, mono. Ja jednakże mam znią kłopot. Ja idę pod prąd i bawię się innym automatm do sesji na bazie Raspberry Pi o nazwie Astroberry. Jest też jego płatny odpowiednik: Stellar Mate. Ja mam problem taki, że ASI120MM mini nie chce mi pracować w trybie 16 bitów, a przy guidingu to jest dość istotne. Dlatego mogę z równie czystym sumieniem polecić ASI224MC (color), która jest chwalona na wielu światowych forach.

Autofocuser rónież mam własnej roboty, ale poleca się produkt ZWO EAF, który można dopasować do mnóstwa teleskopów. Musisz jednak pytać ludzi, którzy to mają. Może i ja to kupię, jak kupię reflektor.

Odrośnika narazie nie mam.

Od razu szukaj w temacie grzałek do zapobiegania osadzaniu się rosy i ich kontrolera. Refraktor powinien mieć grzałkę wokół swoich szkieł, otwarty reflektor - na lutrze wtónym, a guider, jako refraktor, również powinien mieć swoją grzałkę. Porządny kontroler grzałek steruje zasilaniem grzałek za pomocą współczynnika wypełnienia. Nie będzie problemu kupić, kwestia tylko jaki. Jedna z topowych marek to Astrozap. Odrośniki też robią pierwszorzędne. Inne firmy pewnie też robią dobry sprzęt, ale nie ocenię, bo grzałki i kontroler również zrobiłem sam.

To narazie tyle. Masz co czytać do poduszki... :D

https://urbanastrophotography.com/index ... om-a-city/

(Sorki za błędy, jeśli są. Póżniej poprawię. Mam niewiele czasu przed sesją...)
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postmichallos | 22 Kwi 2022, 07:05

Wielkie dzięki za obszerną odpowiedź.
Poczytałem sobie trochę o złożonych filtrach mgławicowych waskopasmowych i coraz bardziej skłaniam się do OSC z uwagi na dużo większą prostotę:
https://www.astroshop.pl/filtr/filtry-m ... 0_15/m,OPT

Jeszcze zastanawiam się nad ogniskową: triplet 107/700 od TS wydaje się być dosyć uniwersalny. W przypadku większych obiektów będę próbował zrobić mozaikę. Czy to ma sens?

Czy aż taka kobyła jak eq-8 będzie mi potrzebna?
Widziałem że sporo osób używa iOptron np.:
https://www.astroshop.pl/paralaktyczne- ... oc/p,63386

Nie będzie on sensowniejszym rozwiązaniem?

Trochę już mi się zaczyna to wszystko układać, ale pewnie miną tygodnie, albo i miesiące zanim wybiorę finalny zestaw :-)
 
Posty: 14
Rejestracja: 20 Kwi 2022, 10:15

 

Postfjsdhfosdhfdhsfhsd | 22 Kwi 2022, 07:10

Filtr za 8000zł? Ja pied.... wolałbym chyba rysować te obrazy ołówkiem ;)

Ty zacznij od kupna RedCata i jakiejkolwiek kamery albo lustrzanki
a nie porywaj się na metrową ogniskową...
Albo nawet Samyanga 135mm. Ludzie tym świetne fotki robią...
Problemów technicznych przed Tobą sporo - zacznij od zrobienia
JEDNEGO dobrego zdjęcia, JAKIMKOLWIEK obiektywem...

Generalna zasada na początek - kupować to co łatwo sprzedać na OLX
z niewielką stratą ;)

...
fjsdhfosdhfdhsfhsd
 
Posty: 819
Rejestracja: 09 Paź 2021, 16:12
Miejscowość: Skawina, Kraków

 

Postmichallos | 22 Kwi 2022, 07:53

Heheh widziałem, że pojawi się ten komentarz tylko myślałem, że trochę wcześniej :-) Oczywiście, nie widzę w twoim komentarzu nic złego.
Nie chcę od razu kupować filtrów za 8k, ale pokazuję że są teraz takie możliwości. Ten chłopak z Tokyo osiąga super rezultaty przy filtrze za 1,5k, ale obejmuje on tylko 2 pasma.

Czy to robienie zdjęć z ogniskową 700mm różni się bardzo od 400mm? Domyślam się, że przy mniejszej swiatlosile będę musiał wykonać więcej zdjęć i z dłuższym naświetlaniem, ale czy nie będzie mi on oferował większych możliwości jeśli chodzi o wybór obiektów?

Jestem wdzięczny również za takie komentarze. Domyślam się, że poświęcę sporo czasu na naukę wszystkiego, ale wydaje mi się, że zaczynając od Samyanga 135mm będę czuł niedosyt o prędzej będę go sprzedawał na OLX niż TS 107/700 z dobrym montażem i porządną kamerką. Nie jestem typem człowieka, który się szybko zniechęca, a chciałbym mieć więcej możliwości niż planować już zakup kolejnego sprzętu, który da mi większe możliwości.
 
Posty: 14
Rejestracja: 20 Kwi 2022, 10:15

 

Postfjsdhfosdhfdhsfhsd | 22 Kwi 2022, 08:08

Obiektywu 135mm nie będziesz sprzedawał tylko zostawisz na szerokie kadry.

Problem nazbierania większej ilości materiału ciemniejszym obiektywem
to tylko problem techniczny. Dysponując odpowiednią gotówką nawet
małpa to zrobi. Kupujesz sprzęt, zatrudniasz kogoś kto Ci to wszystko
poskłada i pokaże jak robić zdjęcia. Resztę załatwia goto i af.
montaż sam ustawia się na kadr i sam zbiera materiał.
To jest wbrew pozorom część najprostsza.

Gorsza sprawa to samozaparcie żeby polować na pogodę, czyste niebo
i/lub jeździć w miejsce gdzie jest większa szansa na to.
Do tego taszczenie sprzętu tam i nazad - każdy jest na początku taki
twardy "że co tam, dam radę" ;) Po kilku razach gdy okazuje się,
że pogoda zepsuła cały misterny plan trochę się odechciewa ;)

Do tego dochodzi umiejętność obróbki zebranego materiału -
to akurat możesz potrenować bez kupowania sprzętu na ogólnodostępnym
materiale "za darmo".

Kup Obiektyw 135mm, używaną lustrzankę z modem, statyw foto,
napęd Sky-Watcher Star Adventurer (albo mini, też wystarczy)
i zrób tym jedno-dwa dobre zdjęcia.
Jak to przejdziesz to spokojnie będziesz mógł być prawie ;) pewny,
że lepszym sprzętem będziesz robił lepsze :)

Poszukaj sobie na www.astrobin.com zdjęć zrobionych obiektywem 135mm
i sprawdź czy nie chciałbyś takich umieć zrobić ;)

...
fjsdhfosdhfdhsfhsd
 
Posty: 819
Rejestracja: 09 Paź 2021, 16:12
Miejscowość: Skawina, Kraków

 

Postmichallos | 22 Kwi 2022, 08:33

Jasne że zdjęcia 135mm mi się bardzo podobają, ale jednak zdjęcia z 400-1000m mi się znacznie bardziej podobają. Na pewno rozważę to co napisałeś, ale nadal skłaniam się nad czymś większym. Ciężko powiedzieć czy się zniechęcę przez Polską pogodę. Z tego co widzę to ty jesteś mocno zniechęcony :-) Nie dowiem się póki nie spróbuję.
 
Posty: 14
Rejestracja: 20 Kwi 2022, 10:15

 

Postmichallos | 22 Kwi 2022, 12:04

Powoli nabiera to kształtu. Wstępny zestaw, który przed zakupem jeszcze będę modyfikował w trakcie zbierania informacji:

- Montaż i statyw: iOptron CEM40-EC GoTo z encoderami i ze statywem LiteRoc,
- Tuba: TS Optics Refraktor apochromatyczny AP 106/700 FDC100 OTA,
- Kamera: ZWO ASI 2600 MC Pro Color,
- Guider: Skywatcher Guidescope Evoguide 50 ED (pasuje z szyną do tuby TS),
- kamera do guidera: ZWO Camera ASI 224 MC Color,
- komputer: ZWO ASIAIR PLUS,
- autofocuser: ZWO Electronic Automatic Focuser EAF,
- filtr typu Narrowband - jeszcze muszę poczytać co będzie najlepsze.
 
Posty: 14
Rejestracja: 20 Kwi 2022, 10:15

 

PostVroobel | 22 Kwi 2022, 12:10

Jeśli kamera ZWO ASI 2600 MC Pro Color, to bierz w ciemno filtr Oprolong L-eXtreme, nie zawiedziesz się. Ten quad-band za górę kasy możesz mieć potem problem sprzedać, jak zechcesz się przesiąść na mono + filtry narrowband.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

AstroChat

Wejdź na chat