Pierwszy teleskop, rady mile widziane

Postvortyk | 03 Maj 2022, 20:07

Hello. Jestem Tomek i pozdrawiam z Jeleniej Góry.

Chcielibyśmy z rodzinką kupić pierwszy teleskop. Zależy nam na sprzęcie w miarę uniwersalnym, bo każdy ma nieco u nas inne oczekiwania. Miejsce w którym mieszkamy jest blisko centrum, więc zanieczyszczenie światłem jest powiedziałbym średnio-duże, (mieszkałem wcześniej w centrum Warszawy, więc tam do nawet w nocy jest bardzo widno, tutaj w Jeleniej aż tak nie ma :mrgreen: ). Na lightpollutionmap znajdujemy się na żółtym polu. Mamy dostęp do dużego tarasu, gdzie rozciąga się widok od południowego zachodu przez zachód, północ i kawałek północnego wschodu. Głównie z tegoż tarasu byśmy prowadzili obserwacje, rzadziej pod ciemniejszym niebem w górach Izerskich na przykład. Nieprzekraczalny budżet to 3 tys. Myślałem o 10" Dobsonie, ale nie wiem, czy nie jest tu dla takiej armaty nieco zbyt jasno. Pomożecie?
 
Posty: 6
Rejestracja: 03 Maj 2022, 19:38
Miejscowość: Jelenia Góra / Warszawa

 

Postekolog | 03 Maj 2022, 20:50

Nie! W każdych warunkach od centrum Warszawy do Bieszczad z dala od ludzi 10 calowy Newton na Dobsonie jest arcy-znakomity.
Operujesz tylko okularami (podmiana dla określonego powiększenia) a Księżyca tarczy nie wpuszczasz w całości w pole widzenia - tylko boczek
- bo przy pewnych powiększeniach może być lekki dyskomfort (za jasny jakby).

Zatem dokupisz zapewne jakieś okulary o innych ogniskowych niż w zestawie "kitowym".
Zwykle daje się 10mm i 25mm więc coś krótszego i dłuższego - ale w tym przypadku nie dłuższy niż 30mm
(bo nie wykorzystasz dłuższego - człowiek ma za małą źrenicę by w tym telekopie wykorzystać małe powiększenia).

Zakup wyjdzie taniej jak go zrobisz w sklepie interentowym - szukaj słów: teleskopy.pl, deltaoptical.pl, fotozakupy.pl .

I od razu kup latarkę z czerwonym światłem by oglądanie mapek w nocy nie obniżało ci znacząco czułości oka na istotne fotony.

Siema
_
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Awatar użytkownika
 
Posty: 6169
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postvortyk | 04 Maj 2022, 07:25

ekolog napisał(a):I od razu kup latarkę z czerwonym światłem by oglądanie mapek w nocy nie obniżało ci znacząco czułości oka na istotne fotony.

Kolimator-laserek również będzie niezbędny czy można sobie poradzić bez niego?
 
Posty: 6
Rejestracja: 03 Maj 2022, 19:38
Miejscowość: Jelenia Góra / Warszawa

 

Postlemarr7 | 04 Maj 2022, 16:30

Mozna za darmo zrobic kolimator z plastikowego , okraglego pudełka po kliszy fotograficznej z dziurka w srodku. Poczytaj o metodzie kolimacji wedlug Hamala.
 
Posty: 124
Rejestracja: 27 Lut 2021, 10:31
Miejscowość: Ciche ,Pojezierze Brodnickie

 

Postvortyk | 05 Maj 2022, 17:27

 
Posty: 6
Rejestracja: 03 Maj 2022, 19:38
Miejscowość: Jelenia Góra / Warszawa

 

Postfjsdhfosdhfdhsfhsd | 05 Maj 2022, 18:46

To są tanie, chińskie produkty dość losowej jakości.
W obu należy na dobrą sprawę zacząć od wyjęcia lustra głównego,
sprawdzenia jak jest zamocowane, ew. poprawek, wsadzenia z powrotem
i kolimacji. Te dwa teleskopy są funkcjonalnie identyczne, różnią się kolorem malowania.
Jeśli nie mają różnych wyciągów, a chyba nie...

Różnica na oko jest taka, że jeden ma lustro wtórne na trzech ramionach,
drugi na czterech więc spajki będą różne :)

Większych różnic by się nie doszukiwał...

...
fjsdhfosdhfdhsfhsd
 
Posty: 819
Rejestracja: 09 Paź 2021, 16:12
Miejscowość: Skawina, Kraków

 

Postmcmaker | 05 Maj 2022, 19:46

Obydwa teleskopy są identyczne, Delta Optical tylko branduje w tym wypadku produkt GSO. Pająki też są takie same ;)
ATM: 254/1200 Ultralight, 150/750 Ultralight, 130/650 Ultralight, BinoNewton 150/750; FH102/1350, Vortex 8x42 ED
 
Posty: 1384
Rejestracja: 03 Paź 2010, 22:59
Miejscowość: Opole

 

Postvortyk | 05 Maj 2022, 21:26

fjsdhfosdhfdhsfhsd napisał(a):To są tanie, chińskie produkty dość losowej jakości.

To żeś pocieszył :D No ale skoro tak mówisz, to może lepiej sky watchera, bresser messier albo oriona bo i takie widziałem?
Ostatnio edytowany przez vortyk, 05 Maj 2022, 21:44, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 6
Rejestracja: 03 Maj 2022, 19:38
Miejscowość: Jelenia Góra / Warszawa

 

Postfjsdhfosdhfdhsfhsd | 05 Maj 2022, 21:26

Racja, zdjęcia mnie zmyliło ;)
fjsdhfosdhfdhsfhsd
 
Posty: 819
Rejestracja: 09 Paź 2021, 16:12
Miejscowość: Skawina, Kraków

 

PostQuCyk | 05 Maj 2022, 21:57

Nie wiem, czy czytałeś:
https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=20&t=54433
Ale ten zakup był strzałem w dziesiątkę. Mam. Używam i jestem mega zadowolony.
Pierwszy teleskop, rady mile widziane: 20190824_200145.jpg

Świetna zabawka w rozsądnych pieniądzach, dająca pewną uniwersalność w obserwacjach a przy tym dość mobilna. Jednak do pełni sukcesu potrzebny jest dobór odpowiednich akcesoriów (okulary, filtry, itp.), no i nauczenie się kolimacji teleskopu. Tylko dzięki bardzo dokładnej kolimacji teleskop jest w stanie pokazać pazura na dużych powiększeniach.
Tutaj masz fotkę walniętą telefonem z przyłożenia do okularu. Powiększenie 400x. Fotka nie wyraźna, ponieważ ciężko było utrzymać aparat przy okularze nie trącając go i jednocześnie ostrzyć obraz. Ale pomyśl co oko zobaczyło... Oczywiście nie zawsze pogoda pozwoli na tak duże powiększenia. Osobiście mało kiedy schodzę poniżej 200x na planetach i Księżycu.
Pierwszy teleskop, rady mile widziane: 20210420_214607.jpg

Okular Vixen SLV i Barlow x2 GSO. Idealna seria szkieł do tego sprzętu pod duże powiększenia. Pole co prawda jest niezbyt imponujące, ale nie ma efektu rybiego oka i obiekt w centrum pola widzenia jest pozornie większy... Dodatkowo okulary tej serii są przeznaczone do obserwacji planetarnych i dają dobre, kontrastowe obrazy.
Tutaj jeszcze fotka również telefonem z przyłożenia. Nie pamiętam jakie powiększenie było... Kurde, muszę w końcu w jakiś adapter zainwestować :)
Pierwszy teleskop, rady mile widziane: IMG_20170812_042544a.jpg

Również telefonem z ręki. Nie pamiętam, jakie powiększenie było. 250x lub troszeczkę więcej.
Pierwszy teleskop, rady mile widziane: 20190824_212918a.jpg

Decyzja należy do Ciebie. Obserwacje planet można prowadzić z tarasu. Nie ma w tym najmniejszego problemu. Sam tak obserwuję. Natomiast DS wymagają wyjazdu poza miasto. Nie ma zmiłuj. Jeżeli poza miastem jest nadal jasno, to można się posiłkować filtrem OIII lub UHC-S, ale to inny temat przy innym piwie :)
GSO 10" / Barlow x2 2" ED / GSO 30mm / Hyperion 21mm / Hyperion 17mm / SLV 9mm / SLV 6mm / Filtry: 13%, 25%, UHC-S 2"
 
Posty: 86
Rejestracja: 05 Cze 2017, 21:47
Miejscowość: Stolyca

Postvortyk | 05 Maj 2022, 22:13

Nie no, galantes, ciężko uwierzyć, że tak fajne zdjęcia zrobiłeś telefonem. Git!!
No sama Jelenia jest zanieczyszczona światłem, ale dookoła jest dużo pól, łąk, tarasów itp. Część jest opisana tutaj:
https://geoportal.dolnyslask.pl/app/mapa/umwd-wodgik-wroclaw/astroturystyka-skwms/?fbclid=IwAR2PLFb91ljecvjkfMDpFtpHZEfQ5G4SrtbkXYD6qykOYIvfXY8pN_4DIxE

Dzięki wszystkim za rady dobre człowieki.

ekolog napisał(a):Zakup wyjdzie taniej jak go zrobisz w sklepie interentowym - szukaj słów: teleskopy.pl, deltaoptical.pl, fotozakupy.pl .

Astrozakupy . pl też git sklep? Do tej pory kupowałem tylko lornetkę w deltaoptical i transakcja jak marzenie była.
 
Posty: 6
Rejestracja: 03 Maj 2022, 19:38
Miejscowość: Jelenia Góra / Warszawa

 

Postfjsdhfosdhfdhsfhsd | 06 Maj 2022, 06:02

vortyk napisał(a):To żeś pocieszył :D No ale skoro tak mówisz, to może lepiej sky watchera, bresser messier albo oriona bo i takie widziałem?


To jest wszystko ten sam poziom jakościowy - tak naprawdę nie wiesz jaki bo żaden z tych
producentów nie dostarcza chyba badań konkretnych luster, które montuje w tubach.

Przestań wydziwiać i kup taką rurę, ale używaną. Przynajmniej zaoszczędzisz.
fjsdhfosdhfdhsfhsd
 
Posty: 819
Rejestracja: 09 Paź 2021, 16:12
Miejscowość: Skawina, Kraków

 

PostBenedykt | 06 Maj 2022, 11:02

vortyk napisał(a): [...] Chcielibyśmy z rodzinką kupić pierwszy teleskop. Zależy nam na sprzęcie w miarę uniwersalnym, bo każdy ma nieco u nas inne oczekiwania. [...]


Chcesz z rodzinką kupić teleskop, czy z rodzinką obserwować? Bo to dwa różne tematy. Jeśli obserwować, to podaj wiek wszystkich obserwatorów. Jeśli wśród nich są dzieci w wieku do powiedzmy 10 lat, to Dobson będzie średnim pomysłem.

Poza tym jeśli na wypady obserwacyjne będziesz zabierał komplet pasażerów, a nie masz samochodu typu kombi lub spory SUV, to transport teleskopu 10" na montażu Dobsona może być sporym wyzwaniem.

Pamiętaj, że najlepszy teleskop to taki, którego będziesz często używał. Jeśli teleskop, który chcesz kupić ma cechę, która będzie Cię zniechęcać do obserwacji, to pomyśl o zakupie innego.
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 850
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

Postfjsdhfosdhfdhsfhsd | 06 Maj 2022, 11:07

Benedykt napisał(a):...
Pamiętaj, że najlepszy teleskop to taki, którego będziesz często używał....


Wydrukować i w ramki :) Sama prawda.
fjsdhfosdhfdhsfhsd
 
Posty: 819
Rejestracja: 09 Paź 2021, 16:12
Miejscowość: Skawina, Kraków

 

Postwinio | 06 Maj 2022, 13:19

Zgadzam się i ja.
team SW 90/900 :)
 
Posty: 483
Rejestracja: 15 Paź 2019, 15:16
Miejscowość: Warszawa-Szczęśliwice

 

Postvortyk | 06 Maj 2022, 18:20

Chcesz z rodzinką kupić teleskop, czy z rodzinką obserwować? Bo to dwa różne tematy. Jeśli obserwować, to podaj wiek wszystkich obserwatorów. Jeśli wśród nich są dzieci w wieku do powiedzmy 10 lat, to Dobson będzie średnim pomysłem.


Dzieci nie mamy. Ja najmłodszy, żona 34, siostra 42, mama 67. Z teleskopu będziemy wszyscy korzystać, nie zawsze razem, bo wszyscy pracujemy i to o różnych porach, więc zazwyczaj któreś z nas weźmie sprzęt i pojedzie solo lub w parze. Z transportem raczej nie powinno być problemu, nawet uwzględniając wymiary 10" tuby no bo 12" to już zdecydowanie za dużo i za ciężko. Dziewczyny drobnej budowy są :D
 
Posty: 6
Rejestracja: 03 Maj 2022, 19:38
Miejscowość: Jelenia Góra / Warszawa

 

Postlemarr7 | 06 Maj 2022, 21:06

Tuba GSO 10 jest juz dosc ciezka a jeszcze bardziej nieporeczna. Uwazam ze kazda z wymienionych pań w pojedynke bedzie miala problemy zeby wlozyc tube do samochodu , wyjac na miejscu obserwacji i z powrotem wlozyc do auta po obserwacjach. Dlatego mysle ze wyjazdy to tylko we dwoje. Co prawda swoje GSO 10 F4 wynosze na raz , razem z atm-owym dobsonem , ale mam do pokonania tylko korytaz i 3 schody i wiem ile to wazy. Chwytam caly teleskop za rączki montazu ,opieram o siebie i cofam sie tylem, ale moja tuba jest krotsza-1000mm bo to F4 wiec jest troche bardziej poreczna. Sama tuba oczywiscie jest tym ciezszym elementem zestawu bez dobsona tez swoje wazy. Za to teleskop swoj ciezar wynagradza obrazami jakie daje.
 
Posty: 124
Rejestracja: 27 Lut 2021, 10:31
Miejscowość: Ciche ,Pojezierze Brodnickie

 

Posteljot | 12 Maj 2022, 16:42

Podepnę się, bo również zastanawiam się nad zakupem.
Ładować wiele kasy nie widzę zbytnio sensu, bo będzie to oglądanie w dużej mierze okazjonalne hobby, tj. jak pozwoli czas i chęci oraz oczywiście pogoda. Obserwacja czysto "januszowa", czyli balkonowa, w dużym mieście, dlatego wszelkie kobyły pokroju Dobsonów odpadają na starcie, bo zwyczajnie na ich wykorzystywanie nie pozwalają ani wymiary balkonu, ani wysoka barierka. Dodatkowo mam wokół sporo drzew i innych roślin, które z jednej strony pomagają dodatkowo zaciemnić wszelkie najbliższe światła (choć i tak mam ładną "wnękę", gdzie w nocy idzie normalnie na gwiazdy popatrzeć), ale z drugiej ograniczają obserwację (która możliwa jest też z drugiej strony, przez okno, choć tam już trzeba się liczyć z ulicznymi latarniami).
Status: amator, choć coś tam o tych gwiazdach wiem i tematem się interesuję jakoś.
Cel: księżyc, gwiazdy, planety, raczej bez słońca (choć dobrze byłoby zachować taką opcję - pewnie trzeba było by jednak dopasować dodatkowe filtry). Oczywiście im lepsza jakość teleskopu, tym lepiej, bo to zawsze frajda zajrzeć mgławicy pod spódnicę, a nie tylko gapić się na sąsiadki, po tym jak się okaże, że sprzęt za słaby na coś innego. Budżet nie stanowi problemu, ale, jak wspominałem, trochę głupio by było ładować kilka kafli w sprzęt, który z reguły będzie stał (w zimie raczej na pewno). Po przewertowaniu tematu (także tego forum) skłaniam się ku tym dwóm modelom:
https://allegro.pl/oferta/teleskop-sky-watcher-bk-1145-eq1-114-500-11282394381
https://allegro.pl/oferta/teleskop-sky-watcher-bk-909-az3-90-900-zestaw-12104132865

Plus ewentualnie to z wyższej półki:
https://teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-N-150/750-EQ3-2-(BKP15075EQ3-2)-teleskopy-1434.html

Ale oczywiście jestem otwarty na inne propozycje.
Bravo, pomóż.
Awatar użytkownika
 
Posty: 8
Rejestracja: 12 Maj 2022, 16:25

 

Postlemarr7 | 12 Maj 2022, 20:34

A o tym myslales? https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... 20samoloty MAK idealny na balkon plus montaz jakies AZ4 na przyklad. To pewnie znacznie drozej niz myslales a z Twoich propozycji - pierwszy zapomnij, drugi i trzeci sprawdzone, niezle konstrukcje chociaz coraz drozsze. Pomysl o uzywanych.
 
Posty: 124
Rejestracja: 27 Lut 2021, 10:31
Miejscowość: Ciche ,Pojezierze Brodnickie

 

Posteljot | 13 Maj 2022, 00:02

O, fajny. Chyba mamy zwycięzcę. Dzięki. :mrgreen:
Awatar użytkownika
 
Posty: 8
Rejestracja: 12 Maj 2022, 16:25

 

Posteljot | 13 Maj 2022, 19:14

I jeszcze spytam o dodatki dla takiej zabawki - co koniecznie trzeba kupić, a czym nie warto sobie głowy zawracać?
Awatar użytkownika
 
Posty: 8
Rejestracja: 12 Maj 2022, 16:25

 

Postchondryt | 13 Maj 2022, 20:42

eljot napisał(a):I jeszcze spytam o dodatki dla takiej zabawki - co koniecznie trzeba kupić, a czym nie warto sobie głowy zawracać?


Witam .
Również jestem zdania że na Twoje warunki jedynie Mak ewentualnie refraktor jednak biorąc pod uwagę komfort obserwacji to zdecydowanie Mak .
Dodatki... , jakieś inne okulary i w przypadku tej konstrukcji wystarczą dobre Plossle np. Vixena a jeszcze lepiej okulary Ortho i tu śmiało mogę polecić BCO Badera o ogniskowych 10 i 18 mm, myślę że 10 mm to takie maksymalne optimum { power 150x} w tym Maku no i jeszcze jakiś jeden , dwa okularki 25 - 30 mm do szerszego spojrzenia. Drugi dodatek-wydatek to kątówka , ta z zestawu też pewnie nie jest najlepsza co nie znaczy że beznadziejna .

Pozdro... .
AZ-ATM ; R-Svbony 90/F5,5 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1286
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

Posteljot | 13 Maj 2022, 20:53

Wielkie dzięki!
Awatar użytkownika
 
Posty: 8
Rejestracja: 12 Maj 2022, 16:25

 

Postkabis | 30 Maj 2022, 13:35

czy podtrzymujecie, że ten model Mak będzie fajną opcją? Nie znam się na tym niestety ale mamy dla kolegi w planie od naszej ekipy kupić na urodziny coś fajnego, bo się tym mocno interesuje. miał jakiś model wcześniej ale był stary i coś się zepsuło. czy zatem śmialo zamawiać ten model który polecacie?
 
Posty: 1
Rejestracja: 30 Maj 2022, 12:44

PostBenedykt | 30 Maj 2022, 14:41

kabis napisał(a):czy podtrzymujecie, że ten model Mak będzie fajną opcją? Nie znam się na tym niestety ale mamy dla kolegi w planie od naszej ekipy kupić na urodziny coś fajnego, bo się tym mocno interesuje. miał jakiś model wcześniej ale był stary i coś się zepsuło. czy zatem śmialo zamawiać ten model który polecacie?


Kabis, z teleskopem jest podobnie jak z samochodem. Dla jednego "fajnym" samochodem będzie rodzinne kombi, dla innego terenówka, dla jeszcze innego - kabriolet, koniecznie czerwony. Wniosek stąd wynika taki, że teleskop - podobnie jak samochód, należy wybierać pod kątem preferencji i oczekiwań właściciela oraz warunków, w jakich będzie go użytkował. Stąd na pytanie, czy "model Mak będzie fajną opcją?", moim zdaniem nie da się dać jednoznacznej odpowiedzi. Napisz coś więcej. Jaki jest budżet na zakup teleskopu, skąd będą prowadzone obserwacje (balkon? plener?), pod jakim niebem (rozświetlonym? czarnym?), czy teleskop będzie często transportowany (w bagażniku samochodowym? w plecaku?). Tych kilka informacji pozwoli wybrać coś, co będzie spełniało postawione wymagania.
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 850
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

AstroChat

Wejdź na chat