Teleskop do celów amatorsko hobbistycznych

Sklepy, giełdy, okazje, porady, pierwszy teleskop...

Postlulu | 20 Cze 2022, 23:35

groszekoki napisał(a):Niestety ten SW102/1000 jest za daleko ode mnie, a sprzedawca pisał, że tylko odbiór osobisty.
Jutro przejadę się zobaczyć tego MAK 102/1300 bo jest 50km ode mnie.
Nie wydaje się chyba złym wyborem na początek? Co do dodatkowego osprzętu - jak się nauczę to zawsze można dokupić ;)


Umiejętność perswadowania sprzedającym żeby zdecydowali się na wysyłkę to jedna z podstaw warsztatu każdego Astromaniaka. Wśród argumentów używamy przede wszystkim takiego, że ryzyko związane z transportem obciąża kupującego. Dalej - że pakowanie nie jest tak skomplikowane jak może się wydawać i rzeczywiście nie jest, choć może wymagać nieco pracy i materiałów, dlatego czasem warto zaproponować jakąś dopłatę za fatygę związaną z pakowaniem. Czasem warto nawet wysłać słabo pozbieranemu lub marudnemu delikwentowi własne pudło z materiałami do zabezpieczenia przesyłki, bo można to zrobić za grosze, a potrafi to uratować fajną okazję.

A czasem - wystarczy zapytać o wysyłkę, bo część ludzi wpisuje odbiór osobisty bo tak by woleli, co jest zrozumiałe. Ale jak się ładnie uśmiechnąć, to godzą się na wysyłkę - i czasem naprawdę wkładają w nią serce. Ot - na przykład pewna miła Niemka tak zapakowała mi pewien zacny okaz z lat 70-tych:
Załączniki
Teleskop do celów amatorsko hobbistycznych: 20210324_201655(0).jpg
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postgroszekoki | 21 Cze 2022, 00:06

kolo1980 napisał(a):Gdzie jest ten SW. Nie śledziłem Twojego wątku. Jak to ten z Sędziszowa to mogę Ci go oglądnąć i wysłać ewentualnie. Mam 30 km. Daj znać na PW.


Dokładnie ten :) czekam jeszcze aż mi odpowie w sprawie wysyłki.
Sky-Watcher N-152/1200 DOBSON 6''
Awatar użytkownika
 
Posty: 38
Rejestracja: 17 Cze 2022, 11:46
Miejscowość: Bydgoszcz

 

PostKrisJot | 21 Cze 2022, 02:49

lulu napisał(a):Niestety ale apetyt rośnie tu w miarę jedzenia i to co dziś "tylko" cieszy jutro staje się powodem do egzystencjalnego niepokoju, karzącego powoli oswajać się z myślą, że kupiony sprzęt nie jest tak "docelowy" jak się początkowo wydawało. :-)

Nasz kolega ujął to właśnie w zgrabną formę poetycką: viewtopic.php?f=2&t=67190


Potwierdzam słowa Kolegi. Pamiętam jak nieco ponad rok temu zaczynałem na tym forum z podobnymi pytaniami. Kilka tubek później wylądowałem z APO, Maczkiem i Newtonem 235/2248 [mm] w budowie:-)

Osobiście dla mnie do tego co pisałeś (planety, księżyc, obiekty naziemne) to 100mm apertury w refraktorze to minimum. Co do Mak'a, super sprzęt ale obejmie Ci mniejsze pole. Sam zdecydowanie częściej patrzę przez refraktor (TS 115/805), niż przez Mak'a, który to przy naszych warunkach pogodowych stał się dla mnie czymś w rodzaju sprzętu uniwersalnego, tak na co dzień. Tutaj za chwilę podniosą się głosy, że, nie czegoś takiego :-). Koledzy za pewne będą mieli rację, ale dla mnie to taki "sweet point". Nie pociągnie tak wysokiego powiększenia, jak Mak (Orion 180/2700), ale częściej swoją mniejszą aperturą poradzi sobie z naszą aurą. Oczywiście to są moje osobiste preferencje z różnych obserwacji sprzętem swoim i innych Kolegów.

Jak już wybierzesz swój wymarzony teleskop pamiętaj proszę o okularach. Na początek proponował bym jeden, lub dwa ale dobre, optyka nie lubi półśrodków. Kolejne dobrałbym po wspólnych obserwacjach. Popatrzysz i sam ocenisz, wybierzesz. Każdy ma inny wzrok, preferencje. Ja na przykład nad szerokie pole przedkładam detal, kontrast. Dlatego większość moich okularów to różne orciaki lub podobne. Jeden z moich Kolegów zaś przeciwnie, kocha szerokie pola. W orciaka spojrzy, ale i tak zaraz do wyciągu ładuje okular z polem minimum 82 stopnie.

P.S
W naszej okolicy jest obserwatorium w Niedzwiadach. Nieraz tam bywam, mają tam sporo fajnego sprzętu, a i sami ludzie to pasjonaci życzliwi poczatkujacym. W sierpniu jest planowany kolejny zlot.

P.S. 2
@lemarr7 też jestem z okolic Bydgoszczy. Może wspólne obserwy? Daj znać jakby co na PW:)
 
Posty: 281
Rejestracja: 11 Sie 2021, 10:18
Miejscowość: Bydgoszcz

Postgroszekoki | 21 Cze 2022, 10:32

Tak mnie namawiacie na ten 102/1000, że już zwiększam budżet :D oby tylko na tym się skończyło póki co :D

Ale tak na sucho biorąc pomijając te dodatki, to jak wielka jest różnica między:
- SW MAK 102/1300
- SW 102/1000

Wiem, że są to zupełnie dwie różne konstrukcje i na pewno ile ludzi tyle opinii :)
Ale z perspektywy amatora który nie zna się na niczym - co będzie łatwiejsze w obsłudze? Co sprawi mi mniej problemów?
Sky-Watcher N-152/1200 DOBSON 6''
Awatar użytkownika
 
Posty: 38
Rejestracja: 17 Cze 2022, 11:46
Miejscowość: Bydgoszcz

 

Postlulu | 21 Cze 2022, 11:49

Nie chcę roztwierać puszki z pandorią i dyskutować przewag obrazu z refraktora tej samej średnicy, bo zawsze ktoś może powiedzieć że dla niego ważniejszy jest brak widocznej aberracji chromatycznej. Pamiętaj jednak, że w wypadku konstrukcji lustrzanych, część "takiej samej średnicy" jest kanibalizowana przez lusterko wtórne. Ma to wpływ choćby na jasność obrazu.

Pod względem obsługi i ew. problemów, nie ma lepszego rozwiązania niż refraktor, w którym układ optyczny nie jest podzielony na niezależne części, dzięki czemu nie ulegają one wzajemnym przesunięciom. Refraktora nie kolimujesz, w ogóle o tym nie myślisz - po prostu wynosisz (chłodzi się szybciutko w zimie!). Wkładasz okular i nie martwisz się stale, czy to co widzisz to maks na jaki pozwala optyka, czy tylko przypadkowy efekt lepszej lub gorszej kolimacji.

Oczywiście wiele osób powie, że nigdy w życiu nie kolimowały swojego maka i są zadowolone, niemniej jednak tor optyczny kształtowany przez dwa niezależne elementy to nie jest ten sam komfort co obiektyw zamknięty na stałe w celi, gdzie ewentualna kolimacja polega na korekcie osiowości całego obiektywu względem osi teleskopu, a nie papraniu się w przesuwanie soczewek względem siebie.

Natomiast na korzyść maczka przemawia oczywiście krótka tuba, co oznacza możliwość powieszenia jej na lżejszym montażu itd. - czyli po prostu: większa mobilność.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postekolog | 21 Cze 2022, 11:54

Mak ma tak zwaną obstrukcję czyli lustro wtórne w obszarze którym fotony wlatują w kierunku lustra głównego.
Ponadto na lustrach są zwykle większe straty światła niż w soczewkach.
Lustro wtórne to także nieznaczne zwiększanie dyfrakcji czyli zaburzania fotonów(lub fal elekromagnetycznych) z racji, że mają one też naturę falową.
W obu teleskopach główną dyfrakcję wywołuje krawędź wlotu - dlatego im większa apertura teleskopu
tym więcej mało zaburzonych fal dociera do oka/kamery dając szansę na rozróżnienie mniejszych detali oglądanego obiektu = zdolność rozdzielcza.

Dlatego ten mak jest zdecydowanie słabszy optycznie.
Przyjmuje się że maksymalne sensowne powiększenie dla lunet liczy się tak: średnia soczewki wlotowej w mm * 2
a dla luster liczy się tak: średnica lustra głównego w mm * 1.6.
Ponadto ten Mak wisi zapewne na mniej stabilnym montażu niż EQ3.

Siema
_
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Ostatnio edytowany przez ekolog, 21 Cze 2022, 11:56, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 6169
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

PostCzłeko | 21 Cze 2022, 11:55

groszekoki napisał(a):Tak mnie namawiacie na ten 102/1000, że już zwiększam budżet :D oby tylko na tym się skończyło póki co :D

Ale tak na sucho biorąc pomijając te dodatki, to jak wielka jest różnica między:
- SW MAK 102/1300
- SW 102/1000

Wiem, że są to zupełnie dwie różne konstrukcje i na pewno ile ludzi tyle opinii :)
Ale z perspektywy amatora który nie zna się na niczym - co będzie łatwiejsze w obsłudze? Co sprawi mi mniej problemów?


Maczek zapewni bezproblemową współpracę z nasadką bino, aczkolwiek to już troszkę mała apertura jak na stosowanie jej. Z achromatem osiągniesz większe pole na niebie, może będzie trudniejszy w operowaniu na balkonie i wymagający względem montażu, ale będzie szybciej gotowy do obserwacji w chłodne nocki. Zasięg gwiazdowy będziesz miał troszkę większy w achro. Poza tym będziesz miał możliwość stosowania okularów dwucalowych do rozleglejszych mgławic.
ED120 SW, kątówki Baader Zeiss BBHS i GSO dielectric Quartz 2 cale
okulary: TV Radian 4mm, Pentax XL 5.2 i 21mm; Baader Morpheus 9mm; 2x Vixen LV 15mm i 25mm; 34mm Svbony 72; Vixen LVW 42mm;
Baader Maxbright II
EXOS 2, lornetka Levenhuk Sherman 10x50
 
Posty: 162
Rejestracja: 15 Cze 2020, 12:59
Miejscowość: Zamość

 

Postgroszekoki | 21 Cze 2022, 12:06

Dla amatora najcenniejszą informacją była ta o kolimacji ;)
Czyli zostaje refraktor.
Sky-Watcher N-152/1200 DOBSON 6''
Awatar użytkownika
 
Posty: 38
Rejestracja: 17 Cze 2022, 11:46
Miejscowość: Bydgoszcz

 

Postlulu | 21 Cze 2022, 13:54

ekolog napisał(a):Ponadto na lustrach są zwykle większe straty światła niż w soczewkach.


Trafna uwaga. W połączeniu z obstrukcją lusterka wtórnego i nie zawsze wysokiej jakości warstwą antyodblaskową na menisku, bezpośrednie porównanie jasności obrazu refraktora i maka tej samej średnicy może wypaść załamująco słabo dla maka. Miałem kiedyś fajnego japońskiego maczka 90 mm ale obraz był wyraźnie ciemniejszy niż z refraktora 60 mm...
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostKrisJot | 21 Cze 2022, 14:03

Jak piszecie, zdecydowanie z punktu widzenia początkującego, za jakiego też się uważam, brak konieczności kolimacji to duży plus dla refraktora. Aczkolwiek w Newtonie po pewnym czasie zajmowało mi to raptem kilka minut. W Maku, z tego co czytałem jest z tym więcej zabawy.
 
Posty: 281
Rejestracja: 11 Sie 2021, 10:18
Miejscowość: Bydgoszcz

PostJSC | 21 Cze 2022, 16:30

lulu napisał(a):Oczywiście wiele osób powie, że nigdy w życiu nie kolimowały swojego maka i są zadowolone


Podejrzewam, że wiele osób po prostu nie wie jak wygląda skolimowany teleskop i jak wyglada perfekcyjny obraz gwiazdy. W malych powiekszeniach kolimacja nie ma az tak duzego znaczenia szczegolnie dla slabych obiektów mgławicowych, ale w maksymalnych powiekszeniach to po prostu juz widac, szczegolnie jesli ktos oglada gwiazdy podwójne w powiekszeniach rzedu 2,5xD.

BTW
Mój maczek rozkolimowal sie juz po drugich obserwacjach - fabryka za slabo skontrowała jedną ze srubek kolimacyjnych :D
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostRobert Z. | 21 Cze 2022, 18:09

Witam,
tak się składa że też prowadzę obserwację z obrzeży Bydgoszczy, mieszkam na wysokości aeroklubu. Używam do obserwacji 90/900 (czy też oglądania jak sugeruje Anatol). Balkon mam centralnie skierowany na SW, z jego boków mam widok na S i W. Taka orientacja pozwala dobrze obserwować Wenus na koniec dnia, Księżyc przez większość jego obecności nad horyzontem oraz Jowisza i Saturna. Przy dobrych warunkach dużo ciekawych rzeczy można zobaczyć na planetach, tranzyty na Jowiszu, WCP, pierścień i przerwę Cassiniego na Saturnie i w jakimś stopniu struktury atmosfery. No i Księżyc ogromem szczegółów jest bardzo wdzięczny, zwłaszcza jak idzie go oglądać noc po nocy.
Natomiast na ds-y z miasta nie ma co liczyć, może tylko M42 oraz kilka zdegradowanych zaświetleniem gromad otwartych jeszcze sprawią frajdę.
Natomiast poza miastem z 90/900 już DS-y można z powodzeniem obserwować. Ja mam okazję do obserwacji na Pojezierzu Brodnickim (moje rodzinne strony), gdzie przy okazji oglądam z kolegą lemmar z tego forum, czy też na ciekawej miejscówce koło Solca Kuj. Stosując okulary 20-30mm można coś sensownie zobaczyć przy akceptowalnym polu widzenia.
Opisy widzianych DS-ów zamieszczałem też w wątku o 90/900. Uzupełnię go jeszcze o opisy z obserwacji z mojego ostatniego urlopu w Pieninach.
Z perspektywy czasu, uważam że achro F10 do obserwacji miejskich z opcją sporadycznych wypadów poza miasto najlepiej wpisuje się w Twoje potrzeby przy takim budżecie. Rozważałbym jeszcze maka90 lub 102, gdyby była jakaś fajna okazja cenowa, ponieważ jakościowo jest to lepsza konstrukcja. Przy maku niestety mocno zawęzi się pole (przysłowiowe oraz dosłowne) do obserwacji ds.

Edit: w przypadku wyboru achro, dobrze będzie jak się wyposażysz w kątowkę 90 st. gdzieś 4 okulary, wystarczą plossle. Najmniejszy 6mm, coś klasy BCO. Później 10mm, 20mm, 32mm i masz wrzechstronny zestaw :)
lubię podziwiać Wszechświat...
 
Posty: 135
Rejestracja: 13 Maj 2021, 12:58
Miejscowość: Bydgoszcz (okazyjnie też Brodnica)

 

PostKrisJot | 21 Cze 2022, 18:17

JSC napisał(a):
lulu napisał(a):Oczywiście wiele osób powie, że nigdy w życiu nie kolimowały swojego maka i są zadowolone


Podejrzewam, że wiele osób po prostu nie wie jak wygląda skolimowany teleskop i jak wyglada perfekcyjny obraz gwiazdy. W malych powiekszeniach kolimacja nie ma az tak duzego znaczenia szczegolnie dla slabych obiektów mgławicowych, ale w maksymalnych powiekszeniach to po prostu juz widac, szczegolnie jesli ktos oglada gwiazdy podwójne w powiekszeniach rzedu 2,5xD.

BTW
Mój maczek rozkolimowal sie juz po drugich obserwacjach - fabryka za slabo skontrowała jedną ze srubek kolimacyjnych :D



Z tą kolimacją to masz rację. W jednym z wątków wyczytałem że, sprawdza się ją na średnio jasnej gwieździe przy powiększeniu 2-2.5D (a dokładnie to prążki dyfrakcjyjne przed i za ogniskiem). Nie wiem czy to najlepsza metoda, ale innej równie szybkiej i prostej nie kojarzę (no może jeszcze na sztucznej gwieździe, ale takowej nie mam). Tak też staram się robić za każdym razem na początku obserwacji.
 
Posty: 281
Rejestracja: 11 Sie 2021, 10:18
Miejscowość: Bydgoszcz

PostKrisJot | 21 Cze 2022, 18:19

Robert Z. napisał(a):Witam,
tak się składa że też prowadzę obserwację z obrzeży Bydgoszczy, mieszkam na wysokości aeroklubu. Używam do obserwacji 90/900 (czy też oglądania jak sugeruje Anatol). Balkon mam centralnie skierowany na SW, z jego boków mam widok na S i W. Taka orientacja pozwala dobrze obserwować Wenus na koniec dnia, Księżyc przez większość jego obecności nad horyzontem oraz Jowisza i Saturna. Przy dobrych warunkach dużo ciekawych rzeczy można zobaczyć na planetach, tranzyty na Jowiszu, WCP, pierścień i przerwę Cassiniego na Saturnie i w jakimś stopniu struktury atmosfery. No i Księżyc ogromem szczegółów jest bardzo wdzięczny, zwłaszcza jak idzie go oglądać noc po nocy.
Natomiast na ds-y z miasta nie ma co liczyć, może tylko M42 oraz kilka zdegradowanych zaświetleniem gromad otwartych jeszcze sprawią frajdę.
Natomiast poza miastem z 90/900 już DS-y można z powodzeniem obserwować. Ja mam okazję do obserwacji na Pojezierzu Brodnickim (moje rodzinne strony), gdzie przy okazji oglądam z kolegą lemmar z tego forum, czy też na ciekawej miejscówce koło Solca Kuj. Stosując okulary 20-30mm można coś sensownie zobaczyć przy akceptowalnym polu widzenia.
Opisy widzianych DS-ów zamieszczałem też w wątku o 90/900. Uzupełnię go jeszcze o opisy z obserwacji z mojego ostatniego urlopu w Pieninach.
Z perspektywy czasu, uważam że achro F10 do obserwacji miejskich z opcją sporadycznych wypadów poza miasto najlepiej wpisuje się w Twoje potrzeby przy takim budżecie. Rozważałbym jeszcze maka90 lub 102, gdyby była jakaś fajna okazja cenowa, ponieważ jakościowo jest to lepsza konstrukcja. Przy maku niestety mocno zawęzi się pole (przysłowiowe oraz dosłowne) do obserwacji ds.

Edit: w przypadku wyboru achro, dobrze będzie jak się wyposażysz w kątowkę 90 st. gdzieś 4 okulary, wystarczą plossle. Najmniejszy 6mm, coś klasy BCO. Później 10mm, 20mm, 32mm i masz wrzechstronny zestaw :)


Też jestem z okolic Bydgoszczy. Piszesz o okolicach aeroklubu. Czy dobrze kojarzę, że to jest niedaleko WZL?
 
Posty: 281
Rejestracja: 11 Sie 2021, 10:18
Miejscowość: Bydgoszcz

Postgroszekoki | 21 Cze 2022, 20:58

Robert Z. napisał(a):Z perspektywy czasu, uważam że achro F10 do obserwacji miejskich z opcją sporadycznych wypadów poza miasto najlepiej wpisuje się w Twoje potrzeby przy takim budżecie. Rozważałbym jeszcze maka90 lub 102, gdyby była jakaś fajna okazja cenowa, ponieważ jakościowo jest to lepsza konstrukcja. Przy maku niestety mocno zawęzi się pole (przysłowiowe oraz dosłowne) do obserwacji ds.


Jeśli chodzi o MAK to jest niedaleko Bydgoszczy 102/1300 na sprzedaż ale obawiam się o kwestie kolimacji, czy sobie z tym poradzę, a jeśli nie to czy w Bydgoszczy jest ktoś kto może z tym pomóc?

Niebywałą jego zaletą jest to, że jest krótki i bez problemu zmieści się wszędzie.
Sky-Watcher N-152/1200 DOBSON 6''
Awatar użytkownika
 
Posty: 38
Rejestracja: 17 Cze 2022, 11:46
Miejscowość: Bydgoszcz

 

PostMaciek_Cz | 21 Cze 2022, 21:16

Eee tam. Koledzy przesadzają :wink:
Jak będzie trzeba go kolimować to się przecież tego nauczysz. Wszystkiego da się nauczyć!
Refraktor będzie lepszy, ale i ten Mak da dużo frajdy.
Nie bądźmy tacy ortodoksyjni :mrgreen:

Ja powiem tak, z mojej perspektywy prawie wszystkim da się obserwować. Kwestia tylko jest taka jakie się ma oczekiwania i doświadczenie. Niedawno miałem lunetkę 50mm zrobioną z obiektywu szukacza, kawałka rurki kanalizacyjnej, przelotki okularowej 2"-1,25" i taniej kątówki. Ileż ja się tym naobserwowałem nieba.
Co do DS-ów. No na poważnie to trzeba apertury i ciemniejszego nieba. Ale, no właśnie ale. Prawie cały katalog Messiera widziałem w badziewnym Bresserku 90/500 i to z Lublina. Tylko trzeba pamiętać, że to były po prostu szare mgiełki. Ale frajdy od groma. A i od czasu do czasu jaśniejsza kometa mi wpadła. A propos komet to jest teraz jedna jasna w Wężowniku, a jutro czy pojutrze będzie pogoda. Dawno komety nie widziałem to będzie okazja.

P.s. I pamiętaj, targuj się przy zakupie!
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postgroszekoki | 21 Cze 2022, 21:54

Trochę zacząłem sobie wizualizować metrową tube na balkonie i rzeczywiście zacząłem się zastanawiać czy to na pewno to :/

A taki zgrabny MAK to zero problemu z miejscem.

Edit.
Aż poszedłem z miarą na balkon. Dobra...metrowy da radę na spokojnie :D

Co do targowania, bo czytam to po raz wtóry. Żeby się targować trzeba mieć argumenty, których mi brak :p nie potrafię ocenić sprzętu, ani zapytać o jakieś konkretne szczegóły.
Sky-Watcher N-152/1200 DOBSON 6''
Awatar użytkownika
 
Posty: 38
Rejestracja: 17 Cze 2022, 11:46
Miejscowość: Bydgoszcz

 

PostJSC | 21 Cze 2022, 22:32

groszekoki napisał(a):
Co do targowania, bo czytam to po raz wtóry. Żeby się targować trzeba mieć argumenty, których mi brak :p nie potrafię ocenić sprzętu, ani zapytać o jakieś konkretne szczegóły.


Ciężko jest sie do czegoś przyczepic, bo widac że jest w perfekcyjnym stanie.
Mozesz zapytac czy ma pojemnik na baterie, bo zwykle ginie, gdyz ludzie uzywaja malych akumulatorów 6 volt. Czasem gina pokretla mikroruchów jak montaz ma naped. Jak czegos nie ma ( jednak tak jak wspomnialem - ten pojemnik na baterie i tak sie raczej nie przyda) to moze troche opusci,...
Wszystko juz chyba zostalo napisane, wiec wybrac musisz sam. Najlepiej obydwa :D :wink:
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostJSC | 21 Cze 2022, 23:11

KrisJot napisał(a):
JSC napisał(a):Z tą kolimacją to masz rację. W jednym z wątków wyczytałem że, sprawdza się ją na średnio jasnej gwieździe przy powiększeniu 2-2.5D (a dokładnie to prążki dyfrakcjyjne przed i za ogniskiem). Nie wiem czy to najlepsza metoda, ale innej równie szybkiej i prostej nie kojarzę (no może jeszcze na sztucznej gwieździe, ale takowej nie mam). Tak też staram się robić za każdym razem na początku obserwacji.


Piszesz o Maku czy Newtonie? Prosty sposób na Maka jest tu: http://www.mira.org/ascc/pages/lectures/collim.htm
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostMaciek_Cz | 21 Cze 2022, 23:24

Targować się bez argumentów. Cena podana np 1450 a Ty mówisz, że masz 1250 i że ma facet z głowy. Jak się nie zgodzi to mówisz, że trochę może jeszcze wyszperasz, ale z trudem i proponujesz 1300 itd. To przecież nic strasznego i żaden wstyd, ludzie tak handlują jak świat stary!
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostKrisJot | 21 Cze 2022, 23:58

To jak jeszcze nie kupiłeś, to dorzucę do "kociołka" refraktorek SW 120/1000 z włoskiej giełdy za 300 Euro. Stan z opisu ok. Doliczyć musiałbyś wysyłkę, a i pewnie szło coś utargować:-). Z tego co patrzyłem Gość ma dobre opinie, ale warto dopytać o kolimację, rysy na obiektywie + dodatkowe zdjęcia itp.
https://www-astrosell-it.translate.goog ... r_pto=wapp

Do tego teleskopu potrzebowałbyś jeszcze montaż, ale ten to pewnie lepiej kupić gdzieś u nas (gabaryt -> koszt transportu).
 
Posty: 281
Rejestracja: 11 Sie 2021, 10:18
Miejscowość: Bydgoszcz

Postlulu | 22 Cze 2022, 00:28

Targować się należy nie dlatego że są jakieś mankamenty uzasadniające obniżkę ceny, ale przede wszystkim dlatego że ludzie często dają wyższą cenę "wywoławczą" licząc się z pytaniem o jakiś "rabat". Nie zawsze tak jest, zdarza się że sprzedający jest oporny na rozmowy o rabatach - ale zaproponować swoją cenę zawsze warto, to nic nie kosztuje, a rozmowa pozwala wybadać trochę sprzedającego. Czasem okazuje się, że sprzedający jakby tylko na to czekał i idzie na ustępstwa większe niż mógłbyś się spodziewać. Próbuj!
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostJSC | 22 Cze 2022, 00:37

Achromatami celowalbym raczej we wspólczynniki aberracji ponizej wartosci 10 lub pola od żółtego do ciemnozielonego. Achromat z ciemnozielonych pól zachowyje sie jak APO

Teleskop do celów amatorsko hobbistycznych: ramkax.jpg.gif
Ostatnio edytowany przez JSC, 22 Cze 2022, 10:57, edytowano w sumie 1 raz
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostMaciek_Cz | 22 Cze 2022, 09:38

JSC, nie dodałeś grafiki :D
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostJSC | 22 Cze 2022, 10:59

Dodałem, ale przez linka z Astropolis , a teraz obrazków linkować chyba nie można...
W każdym razie już dodałem bezpośrednio :)

Edit
A nie... to chyba Astropolis siadło, dlatego nie bylo widac obrazka.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 50 gości

AstroChat

Wejdź na chat