Teleskop do celów amatorsko hobbistycznych

Sklepy, giełdy, okazje, porady, pierwszy teleskop...

Postgroszekoki | 17 Cze 2022, 12:27

Od lat marzył mi się teleskop :) nawet myślałem o tym aby poświęcić temu hobby dużo czasu ale wczytując się w tematy i interesując się tematyką boję się o to, że nie starczy mi czasu aby zupełnie się temu poświęcić, stąd celuję w miarę budżetowe rozwiązania.

Mieszkam w Bydgoszczy niedaleko granicy miasta, więc światła jest już mniej niżeli w centrum.
Większość obserwacji z balkonu + sporadyczne wyjazdy za miasto.
Budżet ok 1000 zł :) jeśli jednak złapię bakcyla to w przyszłości wymieni się po prostu na coś lepszego.

Na chwilę obecną interesuje mnie nasz układ z największym naciskiem na księżyc. Za dnia może samoloty albo obserwacje terenów oddalonych do ok 20km.
Chciałbym też córce(4 lata) pokazać księżyc z trochę bliższej perspektywy ;)

Myślałem o lornetce, ale to nie będzie to. Próbowałem i wiem, że chcę większego przybliżenia.

Poniżej 3 propozycje które wydają mi się najbardziej uniwersalne i dopasowane do moich preferencji. Nie wiem jak duża różnica jest między montażami EQ2 i AZ3.
https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-wa ... om=listing
https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-wa ... om=listing
https://deltaoptical.pl/teleskop-celest ... om=listing

Biorę też pod uwagę sprzęt używany - cena robi naprawdę wiele :) Jeden z kolegów z forum sprzedaje takowy sprzęt po bardzo atrakcyjnej cenie - może to będzie najlepszy wybór na start?
https://www.astroshop.pl/teleskopy/bres ... el/p,45876
Sky-Watcher N-152/1200 DOBSON 6''
Awatar użytkownika
 
Posty: 38
Rejestracja: 17 Cze 2022, 11:46
Miejscowość: Bydgoszcz

 

PostBenedykt | 17 Cze 2022, 14:18

Kilka moich luźnych myśli, które przyszły mi do głowy po przeczytaniu Twojego posta.

1. Moim zdaniem bardzo dobrze, że idziesz w stronę teleskopu. Lornetka to świetny instrument, który uzupełnia się teleskopem. Uważam, ze jeśli nie możesz mieć (przynajmniej na razie) jednego i drugiego, lepszym wyborem jest teleskop.

2. Kwota 1.000 zł to dzisiaj trochę mało na nowy sensowny teleskop. Albo spróbuj znaleźć jakąś używkę, albo przemyśl zwiększenie budżetu.

3. Generalnie montaże dzielimy na azymutalne (np. AZ3) i paralaktyczne (np. EQ2). Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Osie montażu azymutalnego to pion i poziom. Montaż paralaktyczny to montaż azymutalny z możliwością pochylenia jednej z osi równolegle do osi obrotu ziemi. Co to daje? Daje to, że śledząc przez teleskop dany obiekt na niebie wystarczy korygować tylko jedną oś, aby utrzymać obiekt w polu widzenia okularu.
O montażach można by napisać dłuuuuugi elaborat. Generalnie ważne jest, aby montaż + statyw stanowiły sztywną i stabilną całość. Niestabilny montaż powoduje drgania teleskopu, które zmniejszają komfort obserwacji. Według mnie pierwszy poziom sensowności montażu paralaktycznego to EQ3-2. Oczywiści EQ2 też jest użyteczny, ale dużo mniej komfortowy.
Druga ważna rzecz to mikroruchy. O ile każdy montaż paralaktyczny takie coś ma, to z azymutalnymi jest różnie. Sugeruję, aby pod żadnym pozorem nie wchodzić w montaż bez mikroruchów.

4. Nie sugeruj się zapatrywaniom córki przy zakupie teleskopu. Jest za mała, żeby cokolwiek zrozumieć. Oczywiście możesz jej pokazać Księżyc czy inny obiekt na niebie, jednak bardziej na zasadzie ciekawostki.

5. Pamiętaj, że teleskopy astronomiczne z zasady nie dają obrazu prostego. Refraktor ze standardową kątówką 90 stopni odbija obraz prawo-lewo, refraktor (np. typu Newtona) - góra-dół. Aby otrzymać obraz prosty nieodwrócony musisz korzystać ze specjalnych elementów (refraktor - kątówka 45 stopni, Newton - specjalny element optyczny.

6. Na pierwszy rzut oka proponowałbym Ci zakup niewielkiego refraktora (do 80 mm średnicy) lub kompaktowy teleskop Maksutowa (do 102 mm średnicy) na montażu azymutalnym - koniecznie z mikroruchami.
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 850
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

Postchondryt | 17 Cze 2022, 14:47

Witam.
Zdecydowanie zgadzam się z kolegą Benedyktem, na początek najlepiej jakiś nie za długi refraktor , prosty w obsłudze a obrazy na pewno zachęcą do dalszych obserwacji.

Pozdro... .
AZ-ATM ; R-Svbony 90/F5,5 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1286
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

Postgroszekoki | 17 Cze 2022, 16:33

Mam to rozumieć, że te wymienione przeze mnie są złe na początek?

Jeśli się nie mylę to są właśnie refraktory, ten używany ma optykę 70/900, posiada mikroruchy i montaż paralaktyczny :) Czyli wszystko co zostało wymienione jako must have.
Sky-Watcher N-152/1200 DOBSON 6''
Awatar użytkownika
 
Posty: 38
Rejestracja: 17 Cze 2022, 11:46
Miejscowość: Bydgoszcz

 

Postlemarr7 | 17 Cze 2022, 19:03

Czesc. Skoro jestes z Bydgoszczy, to mozesz sie skontaktowac z uzytkownikiem tego forum Robertem Z. Ma on refraktor SW 90/900 na montazu AZ [a wiec jeden z teleskopow ktory Cie interesuje] i takze mieszka w Bydgoszczy. Moglbys zobaczyc sprzet na zywo, byc moze poobserwowac, zobaczylbys czy Ci sie podoba. Kilka razy obserwowalismy razem z rzeczonym Robertem u mnie na wsi [okolice Brodnicy]. Ja mam newtony 152/1200 f8 i 254/1000 f4 oba na montazu dobsona. Pierwszy polecam Ci jako pierwszy teleskop ,jest uniwersalny- pokaze dobrze planety jak i wiele DS-ow, uzywany miesci sie w budzecie 1000 zl. Zapraszam takze na wspolne obserwacje, wszak z Bydgoszczy jest tylko ok 100 km.
 
Posty: 124
Rejestracja: 27 Lut 2021, 10:31
Miejscowość: Ciche ,Pojezierze Brodnickie

 

Postekolog | 18 Cze 2022, 22:53

Poniżej 90mm nie schodź! 90/900 to optymalne minimum IMHO bo niżej/taniej to najpierw kupujesz dobrą lornetkę !
Miałem to ale na trochę solidniejszym montażu EQ3-2 i na takim bym polecał gdyby ci nagle jeszcze kasa wpadła.
Tu może coś działać nieidealnie ale wtedy albo reklamujesz albo oglądasz i poprawiasz.
Warto brać EQ czyli montaż teoretycznie bardzo profesjonalny tym bardziej że obecnie jest niewiele droższy od AZ3, a kiedyś bywało gorzej dla EQ2.
Na nim to już się uczysz prawdziwie astronomicznego sterowania teleskopem.
Z AZ3 to bywa drobny problem gdy obiekt blisko zenitu.

Czyli polecam ten (ciut tańszy chyba niż u konkurencji) na EQ2, a z owego sklepu coś kupiłem i było OK.

https://fotozakupy.pl/product-pol-3678- ... 9-EQ2.html

Tematy:

stellarium

viewtopic.php?f=17&t=55082

oraz

tabela Wimmera

viewtopic.php?f=3&t=5779

koniecznie rozpoznaj.

Do ciemniejszych obiektów mgławicowych od razu kup latarkę diodową czerwoną by czytanie mapek
nie osłabiało czułości oka na fotony inne niż czerwone czyli np niebieskie, żółte.
Jak znajdziesz z deczko kasy dokup okular 40mm. Np ten:
https://teleskopy.pl/Okular-GSO-SPL-Sup ... -2852.html

Siema
_
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Awatar użytkownika
 
Posty: 6169
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postlemarr7 | 19 Cze 2022, 11:46

Nie wiem, czy czasem uzytkownik nie stracil zainteresowania - ostatnia wizyta na forum ok 16.30 w piatek
 
Posty: 124
Rejestracja: 27 Lut 2021, 10:31
Miejscowość: Ciche ,Pojezierze Brodnickie

 

PostJSC | 19 Cze 2022, 12:41

ekolog napisał(a):Poniżej 90mm nie schodź! 90/900 to optymalne minimum IMHO bo niżej/taniej to najpierw kupujesz dobrą lornetkę !


@ekologu! Ale po co piszesz takie dyrdymaly?!
Spokojnie mozna ogladac planety teleskopem o aperturze dajmy na to 70mm , a nawet 60mm, a nawet 50mm. I nawet w 50mm dostrzeżesz szczególy planetarne oraz księżycowe.
Powiem wiecej... W teleskopie np. 80/900 obraz będzie lepszej jakości i bardziej stabilny od tego w teleskopie 90/900. Porównuje akurat te dwa refraktory, bo mają taka sama jakość i mechanike w przypadku firmy SW. Różnica rozdzielczosi niezauwazalna przy takich parametrach. Jasność bedzie wieksza w 90/900, ale "zjedzą" ją aberracje i suma sumarum osiagniesz te same powiekszenia, z tym samym detalem, ale o stabilniejszym obrazie w 80/900. Gdybys miał na myśli refraktor 90/1200 to wtedy ma to sens do obserwacji planetarnych ( taki teleskop ma mniej aberracji od 90/900) i w takim zobaczysz wiecej niż w 80/900 (oraz 90/900).
Typowa lornetka nie zastąpi teleskopu w obserwacjach US, bo ma za male powiekszenie. O jakiej lornetce myslałes? Nawet w obserwacjach DS pod zaświetlonym niebem teleskop bedzie lepszy, bo możesz sobie w nim regulowac źrenice wyjsciowa zakładając różne okulary i tym samym operowac róznymi jasnosciami tła. Mając ciemniejsze tlo ( i tym samym większe powiększenie) zobaszysz lepiej obiekty DS niż majac jasne tło w dużej źrenicy wyjsciowej.
Do obserwacji astronomiczmych pod zaświetlonym niebem, a zwłaszcza do obserwacji US typowa lornetka jest znacznie gorszym wyborem od teleskopu. Jesli mowa o refraktorach, to krotkie achromaty też odpadają do zastosowań księzycowo planetarnych.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postgroszekoki | 19 Cze 2022, 18:53

Spokojnie :) nie straciłem zainteresowania tylko śledziłem temat na telefonie bez zalogowania :)
Szczerze mówiąc budżet nie jest problemem, po prostu muszę mierzyć siły na zamiary :)

Dziękuję za podesłaną propozycję.
Sky-Watcher N-152/1200 DOBSON 6''
Awatar użytkownika
 
Posty: 38
Rejestracja: 17 Cze 2022, 11:46
Miejscowość: Bydgoszcz

 

PostJSC | 19 Cze 2022, 19:31

@groszekoki a zmiescisz sie na balkonie z metrowej dlugosci tubą? W zasadzie to bardziej istotny bedzie statyw. Bo jak statyw sie zmiesci (na wysunietych nóżkach) to i metrowa tuba się zmiesci... Ja ką masz szerokość balkonu? Na ktorym pietrze? Czy masz przed sobą inne bloki? Obserwacje ponad dachami nie są satysfakcjonujace, bo turbulencje powietrza niszczą obraz.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postfjsdhfosdhfdhsfhsd | 19 Cze 2022, 19:49

JSC napisał(a):@ekologu! Ale po co piszesz takie dyrdymaly?!


:)
fjsdhfosdhfdhsfhsd
 
Posty: 819
Rejestracja: 09 Paź 2021, 16:12
Miejscowość: Skawina, Kraków

 

Postgroszekoki | 19 Cze 2022, 20:05

W najszerszym miejscu mam 150cm szerokości, także statyw nie powinien być problemem, dla przykładu co jakiś czas rozstawiam na balkonie stojak serwisowy do roweru i wieszam na nim rower :) także statyw z teleskopem tym bardziej da rade.

Mieszkam na 1 piętrze, naprzeciwko siebie mam blok 4 piętrowy oddalony o ok 50m. Miedzy blokami drzewa i brak lamp.
Z balkonu gołym okiem dostrzegam np Wenus, Mars czy czasem Jowisz.
Balkon w kierunku W ale najlepszy widok mam na SW 240, w tamtym kierunku najblizszy blok jest jakies 150m ode mnie, więc nie powinien mieć wplywu na obserwację.

Jak wspomniałem mieszkam blisko grabicy miasta także raczej na pewno zdarzą się jakieś wyjazdy po za miasto. Planuję też zabrać teleskop na wyjazd nad morzem latem :) tam będzie jeszcze lepiej :)
Sky-Watcher N-152/1200 DOBSON 6''
Awatar użytkownika
 
Posty: 38
Rejestracja: 17 Cze 2022, 11:46
Miejscowość: Bydgoszcz

 

PostJSC | 19 Cze 2022, 20:43

Sugerowałbym aby teleskop był wyposażony w pryzmat Amici, aby do ogólnych zastosowań mieć obraz ziemski, nieobrócony i nie odbity stronami. Jednak Amici 45* np. z tego zestawu https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-wa ... om=listing nie jest zbyt użyteczny jeśli obserwuje się obiekty bliżej zenitu. Więc i tak musiałbyś taki 90 stopniowy dokupić. Warto mieć też drugą kątówkę zwykłą (pryzmatyczną lub lustrzaną) odbijająca strony prawo/lewo, bo Amici daje kolce dyfrakcyjne na jasnych obiektach i daje nieco ciemniejszy obraz, więc do wyłapywania detalików Amici będzie minimalnie gorszy w stosunku do normalnych katówek.
Achromaty SkyWatchera, czyli np. 90/900, które zamieściłeś w linkach, są solidniej wykonane od Astromastera 90/1000. Mają użyteczne obejmy - łatwiej wyważyć tubę i ją obrócić. Astromaster ma za to RedDota - moim zdaniem lepszy szukacz na poczatek od optycznego (chyba teraz dają inne RedDoty niż mają w Delcie na zdjęciach (?) ) no i 10cm dłuższa ogniskowa kusi, bo im taki refraktor dłuższy tym ma mniejsze i aberracje i daje ostrzejszy obraz. No i Astromaster jest ładniejszy :D
Nie wiem co bym wybrał...

PS
Rozważyłbym też Maka np. tego: https://www.astroshop.pl/teleskopy/bres ... -3/p,54021
Mam takiego i sobie chwalę, ale widzę, że w astroshopie zaszaleli z ceną - może w innych sklepach byłoby taniej?

PS2
Montaż lepszy do Twoich zastosowań AZ, ale EQ lepszy do obserwacji nocnych obiektów (szczególnie jak dokupisz napęd). EQ możesz przestawić w AZ. Natomiast AZ nie da ię pfrzestawić na EQ, no chyba, że ma klin paralaktyczny (jak ten ostatni zalinkowany przez Ciebie teleskop) to wtedy tak....
Ostatnio edytowany przez JSC, 19 Cze 2022, 20:50, edytowano w sumie 1 raz
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostMaciek_Cz | 19 Cze 2022, 20:47

Ja bym jednak wybrał SW 90/900. Bo obecne Celestrony mają jednak sporo plastiku.

Ja bym jednak polował na używany sprzęt. Tubę 90/900 czasami można wyrwać nawet za 300 zł. Do tego używany AZ4 i jest ładny zestaw. Dawać ogłoszenia i szukać ciągle okazji, aż nagle się znajdzie.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostJSC | 19 Cze 2022, 20:55

Na Allegro jest fajny SW 80/910 https://allegrolokalnie.pl/oferta/teles ... atcher-5pp (Vixeny maja taką ogniskową i myślę, że to ten sam teleskop - a zerknij jakie one mają ceny - znaczy się jak mają napis "Vixen" https://www.astroshop.pl/teleskopy/vixe ... ii/p,14813 :lol: ). Sam się zastanawiam nad jego zakupem... do kolekcji... Chciaż nie wiem, czy ma pokrętła mikroruchów i przeciwwagę, bo na zdjęciach ich brakuje - trzeba by było dopytać.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postlulu | 19 Cze 2022, 22:51

Tutaj jest SW 90 mm na EQ2 za 750 zł: https://www.olx.pl/d/oferta/teleskop-sk ... M1h9W.html

Tu jakbyś dozbierał 5 stówek, masz 102 mm na montażu EQ3 z napędem w 1 osi + prosta kamerka. Jeśli myślisz o tematach księżycowo-planetarnych, jest to zestaw, z którym możesz spokojnie startować do planetarno-księżycowej astrofoto i uzyskasz efekty, które będą Cię cieszyć: https://www.olx.pl/d/oferta/teleskop-re ... JgW5p.html - moim zdaniem taki zestaw nie ma porównania z tymi 90-tkami ze sklepu. Nie będziesz się miał okazji nim znudzić, bo zajmie Ci trochę czasu opanowanie techniki fotografowania i obróbki zdjęć :-)
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostMaciek_Cz | 20 Cze 2022, 05:49

Mam SW102/1000 i to jest świetny teleskop!
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostJSC | 20 Cze 2022, 06:53

Też uwazam, ze zdecydowanie warto dorzucic te 5 stówek do tego 102/1000.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postgroszekoki | 20 Cze 2022, 10:20

Polecone teleskopy z OLX wyglądają zacnie ;)
Szczególnie ten drugi, ale troszkę daleko po odbiór :( 400 km w jedną stronę, a sprzedający proponują tylko odbiór osobisty.
Sky-Watcher N-152/1200 DOBSON 6''
Awatar użytkownika
 
Posty: 38
Rejestracja: 17 Cze 2022, 11:46
Miejscowość: Bydgoszcz

 

PostMaciek_Cz | 20 Cze 2022, 10:37

Spróbuj się dogadać. I koniecznie się jeszcze potarguj!
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postekolog | 20 Cze 2022, 10:45

JSC napisał(a):Spokojnie można oglądać planety teleskopem o aperturze dajmy na to 70mm , a nawet 60mm,
Typowa lornetka nie zastąpi teleskopu w obserwacjach US.


Nie! Teleskop 60 mm to już błąd! Swego czasu na tak zwanej "Celestii" znany i doświadczony astroamator określił minimalną aperturę sensownie nabywanego refraktora na 70mm.

Od tamtego czasu świat poszedł do przodu z technologią produkcji więc (pomijając lokalne, chwilowe szaleństwo kursu dolara lub zepsucie złotego przez rozdawnictwo, itp) obecny 90mm powinien kosztować tyle co 70mm w czasach gdy na "Celestii" to napisano.

Ty milcząco założyłeś, że autora wątku interesują wyłącznie planety. Jak tak absurdalnego założenia nie zrobiłem. Nawet gdyby on sam w to wierzył to życie go z tego wyleczy. Planety generalnie są kątowo małymi obiektami. Magia emocjonalna, że patrzymy na inną wielką kulę, o której wiemy co wiemy, nie starczy na lata obserwacji.

Detalu dużo nie ma. Nawet jeśli ktoś ma refraktor bez aberracji i wypatrzy słynne jowiszowe jasne owale :)

Chwalisz bardzo długie 70mm bo nieco mniejsza aberracja chromatyczna. Tylko, że nie wszystkim ludziom ta aberracja znacząco przeszkadza (to znana dyskusja potencjalnie na sto wpisów). Oglądałem Łysego moim 90/900 na EQ3 w powerach 90x i 180x i nie widziałem nic niemiłego.

Teraz już chyba wyjaśniłem ci moje rzekome "dyrdymały".

Siema
_
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Ostatnio edytowany przez ekolog, 20 Cze 2022, 11:24, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 6169
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

PostMaciek_Cz | 20 Cze 2022, 11:17

Ekologu, bardzo byś się zdziwił jakbyś zobaczył np Jowisza czy Saturna w przyzwoitym teleskopie o "mizernej" aperturze 60mm.
Na Jowiszu 4 i czasami więcej pasów, WCP, tranzyty niektórych księżyców i cienie wszystkich, czasami ciemne wiry ponad pasami NEB/SEB,
Na Saturnie przerwa Cassiniego, przynajmniej jedno pasmo chmur, pociemnienie biegunowe, pięknie oddzielone pierścienie od planety.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostJSC | 20 Cze 2022, 11:37

Dodam, ze osobiscie widzialem w budzetowym refraktorze 70/900 czape polarną Marsa i ciemne plamy "kontynenty" marsjanskie. Zreszta nie tylko ja...

Ekologu, nie wiem czy teraz masz refraktor 90/900, a jeśli tak to porób sobie przyslony i posprawdzaj jak to widać w mniejszych aperturach oraz światłosiłach. Sam bedziesz wiedział na całe życie i bedziesz mógł opisywac to dla potomnych, ktorzy z lenistwa nie sprawdza tego sobie osobiscie.
Wiedz, że przysłona to niezupełnie to samo co nominalna apertura, bo inne sa grubosci soczewek.

Uzupelniajac jeszcze co mozna zobaczyc w malych aperturach... mozna zobaczyc nawet kraterki w Plato. Widzialem czesto trzy w refraktorze 80/1200. Maciek robil zreszta testy z przyslonami i zdaje sie, ze wypatrzyl je nawet w 50mm. Ile ich Ty wyłowiłes w swojej aperturze 90mm?

Idziesz od wielu, wielu lat w zaparte i w kółko piszesz to samo, zreszta nie tylko Ty... A wystarczy samemu sprawdzic i nie denwrwowac tych, ktorzy to sprawdzali na własne oczy. I dalej tez zupelnie nie rozumiesz zagadnienia jakości optyki i tego jak ta jakość wpływa na obserwacje. Apertura to nie wszysyko... uwierz jesli sam tego nie chcesz sprawdzic.
.
Ostatnio edytowany przez JSC, 20 Cze 2022, 11:44, edytowano w sumie 1 raz
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postanatol1 | 20 Cze 2022, 11:42

Występowanie aberracji chromatycznej to nie kwestia akceptacji mniejszej czy większej ilości kolorów wokół obiektu. Aberracja chromatyczna przede wszystkim degraduje obraz zamazując szczegóły.
Zdecydowanie więc wolałbym porządny achromat 70 mm F/15 niż słaby 90 mm F/10.
Pisząc porządny mam na myśli dobrze zaprojektowany obiektyw, bo to też ma ogromne znaczenie, nie tylko światłosiła i rodzaj użytego szkła. A stare, japońskie konstrukcje są pod względem jakości projektu i wykonania na szczycie listy.
Przykład? Proszę bardzo. Mam refraktor ze znakomicie zaprojektowanym (i wykonanym) obiektywem PZO 67mm F/12 i refraktor Bressera 90/1200. Bresser nie jest zły, po poprawkach ułożenia soczewek w celi, które zrobiłem jest nawet spoko, ale to Bresser może potrzymać piwo PZO.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

Postekolog | 20 Cze 2022, 11:46

JSC napisał(a):Dodam, ze osobiscie widzialem w budzetowym refraktorze 70/900 czape polarną Marsa i ciemne plamy "kontynenty" marsjanskie. Zreszta nie tylko ja...
.


No przeca zgodziłem się z tym że taki ultra-długi refraktorek o średnicy 70mm ma swoje zalety
z racji mało pękatych soczewek co ogranicza aberrację i zakochany akurat w Planetach i kraterach Łysego maniak
za małe pieniądze ma sensowne doznania.

Natomiast do całej astronomii aż o dwa (!!!!!!!) centymetry większy obiektyw 90/900 daje w dobrych warunkach nieco więcej detalu i inne możliwości.

Teorii dyfrakcji i bilansu fotonów na pręcik dna oka nie przeskoczysz!

BTW
W końcu jego nabywca wyjedzie poza miasto na wieś lub w lasy i okularami 25mm oraz 40mm
zobaczy DS-y jak ta lala :)

Siema
_
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Załączniki
Teleskop do celów amatorsko hobbistycznych: rrrrrrrrrr.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6169
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 27 gości

AstroChat

Wejdź na chat