Początki, Jaki teleskop kupić ?

PostGumcajs | 06 Lut 2023, 23:35

w dużej mierze problem też polegał na czym innym, nie wiem czy na zdjęciu widać, ale traciłem ostrość na środku albo na zewnętrznej stronie księżyca, problem technicznie rozwiązany, bo dzisiaj z obserwacji księżyca i Jowisza, o wiele lepszy obraz na okularze jest, a pomógł akurat mi z tym Lukacza na czacie, za co wdzięczny jestem fakty faktem za to zrypała mi się jedna oś, ale już zrozumiałem błąd podczas montażu tego, że śruba była za lekko wkręcona i jakoś sprężyna się źle ułożyła z igłą popychającą i się zblokowała, to już też poprawione, no i pęknięty plastik od jednej nóżki, opuszczał się na tą stronę i dokręcając w pewnym momencie pękło mi to, próba naprawy fiaskiem poszła, i rozmyślam czy idzie to wymienić, może ktoś wie ? albo jakiś lepszy sposób naprawienia tego niż kropelka i trytytki, moja wina że zepsułem :( bo może inny sposób wcześniej na naprawienie tego był żeby się nóżka nie chowała, no dzisiaj nie udało mi się zrobić żadnego zdjęcia, no i mogę odradzić tego montażu do fona https://deltaoptical.pl/uniwersalny-adapter-delta-do-smartfonow, akurat bardzo kiepskie to jest rozwiązanie, przy moim Mi9 i przy Redmi Mi 9 Pro, problem jest taki że podczas ustawienia dobrze soczewki aparatu do okularu, kończy się tym że przycisk zasilania jest uciskany przez tą gumkę od uchwytu, akurat tak idealnie skomponowane to jest :lol: , przy samsungu s10 chyba ten sam problem występuje, a tak nisko nie da się opuścić akurat telefonu by aparat wszedł na okular dobrze, co wiąże się z przesuwaniem telefonu po całym jego montażu, a wtedy przycisk power wchodzi, rozwiązanie na nie dotykanie fona już znalazłem, bo podłączyłem sobie myszkę na usb-c :lol: ale tego problemu nie rozwiązałem jeszcze by przycisk nie podchodził mi tam, są progresy do przodu i małe w tył, z planowanych do upolowania kometa c/2022 e3 (ztf), na obecną chwile jest nie uchwycona, trochę ciężko tym teleskopem w pionie obserwować, lepiej jak coś jest na horyzoncie, ale akurat moment kiedy była na horyzoncie to chorowałem :(
Załączniki
Początki, Jaki teleskop kupić ?: IMG_20230206_212645.jpg
 
Posty: 12
Rejestracja: 11 Gru 2022, 08:58

 

PostLukacz | 07 Lut 2023, 00:03

Gumcajs napisał(a):...pęknięty plastik od jednej nóżki idzie to wymienić...może ktoś wie ? albo jakiś lepszy sposób naprawienia tego niż kropelka i trytytki

Niestety, nie ma dostępnych zamienników poza wymianą elementu nogi wraz zaciskiem. Można ewentualnie próbować to kleić np. za pomocą specjalnych mat czy klejów, można dać też stalowe opaski zaciskowe, tylko nie wiadomo jak długo to wytrzyma. Niestety słabym punktem jest również miejsce w którym jest osadzona nakrętka, pęka równie często co sama obejma i trudno też ją porządnie skleić.
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1979
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostKoszy89 | 07 Lut 2023, 09:32

Hej moge zaproponowac takie chłupnicze rozwiazanie ktore z powowodzeniem nie raz stosowałem , potrzebujesz spinki od zszywacza i lutownice bo trytki juz masz ,najpierw oganij krawedz gdzie peklo , usun klej jesli był stosowany zadbaj o to by elementy były dobrze spasowane a gorna krawedz mozesz lekko sfazowac, scisnij trytkami by porzadnie dolegało do siebie , spinke łapiesz w szczypce i za pomocą lutownicy zatapiasz je w plastik tworzac cos w rodzaju metalowych szwów , zrob kilka trakich szwow po dlugosci , a nastepnie zaglebienia w plastiku uzupelnij trytką topioną lutownica , jak zaschnie wyrownaj powierzcnie papierem sciernym i powinno i wygladac i posluzyc , nie jedna rzesz tak połatałem .

BTW uwazaj tez na gwinty w ktore wkrecasz motylek , w moimi LT 1 wykonany jest z amelinum czy innego gównolitu i łatwo ulega zniszczeniu szczegolnie jak masz tendencje by wszytko mocno skrecic , ja mam i jeden uszkodziłem , zamierzam wychlastac w tym miejscu przestzren i wkleic tam normalna stalową nakrętke .

powodzenia
Kontakt ze mną via PW ograniczony , szukaj mnie pod tym samym nickiem Koszy89
dziękuję i pozdrawiam
 
Posty: 916
Rejestracja: 31 Gru 2020, 13:11
Miejscowość: Szczecin

 

Postbenek1815 | 04 Kwi 2023, 21:05

pozdrowienia od ,,PANA Z ALLEGRO'' :D
Mam nadzieję -że teleskop daje wiele radości
achromaty Sky Watcher 150/1200 , Meade 80/400 , Dai Ichi Kogaku 60/910 + lornetka Bresser Saturn 15x60
Awatar użytkownika
 
Posty: 455
Rejestracja: 26 Lis 2021, 21:48
Miejscowość: KRAKÓW

 

PostAndrzej.Ch63 | 04 Kwi 2023, 21:40

benek1815 napisał(a):pozdrowienia od ,,PANA Z ALLEGRO'' :D
Mam nadzieję -że teleskop daje wiele radości


Widać jaki zadowolony , od dwóch miesięcy się nie odezwał .
Equinox -120 ED
LXD-75 GOTO
Fujinon 16x70
Fujinon Kf 8x42w
Awatar użytkownika
 
Posty: 797
Rejestracja: 02 Sie 2009, 14:15
Miejscowość: Rzeszów

 

Postbenek1815 | 23 Kwi 2023, 20:09

przyjacielu -bez kąsliwości :evil:
sprzęt był w 100 % sprawny i bez uszkodzeń żadnych.
Dopiero teraz doczytałem o kłopotach nabywcy -wysłałem taka wiadomość-

cześć -poradziłeś sobie z uszkodzeniem ?
Jeśli nie -daj znać -mam statyw/montaż AZ2 -nóżki spasują do tego TWOJEGO montażu(kiedyś tak jeden zesztukowałem) -dam Ci za darmo -po koszcie wysyłki-pozdrawiam
achromaty Sky Watcher 150/1200 , Meade 80/400 , Dai Ichi Kogaku 60/910 + lornetka Bresser Saturn 15x60
Awatar użytkownika
 
Posty: 455
Rejestracja: 26 Lis 2021, 21:48
Miejscowość: KRAKÓW

 

PostLukacz | 23 Kwi 2023, 20:36

Nogi od AZ 2 i pokrewnych maja inne wymiary niż te z LT1, pod 90/900 raczej będą zbyt chwiejne.
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1979
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Postbenek1815 | 03 Maj 2023, 22:36

owszem -jest minimalnie inna szerokość rozstawu nóżek-u góry na łączeniu z montażem.
Ale ,jak pamiętam -dało się założyć bez problemu -i od biedy lepszy rydz niż nic...
A wtedy tubę 102/500 zawiesiłem..
z tym ,że montaż był AZ 3 -może EQ się różni :?: -nie pomyślałem.. :?
w każdym razie kolega się nie odezwał-raczej przewiduję spadek ,,zapału'' i zainteresowania obserwacjami ..
achromaty Sky Watcher 150/1200 , Meade 80/400 , Dai Ichi Kogaku 60/910 + lornetka Bresser Saturn 15x60
Awatar użytkownika
 
Posty: 455
Rejestracja: 26 Lis 2021, 21:48
Miejscowość: KRAKÓW

 

Postbenek1815 | 03 Maj 2023, 22:43

zaznaczone miejsce -wg mnie EQ 2 czy AZ 3 -( sky watcher)jest to samo łączenie-AZ 2 ma tylko trochę węższe nóżki -więc wystarczy lekko rozgiąć(sprężyste są ) i założyć na montaż -i dać dłuższe śruby -i tyle.
to oczywiście awaryjne rozwiązanie ,które podpowiadałem.
Załączniki
Początki, Jaki teleskop kupić ?: 9de65f294f13b39b6555913f19dd.jpg
achromaty Sky Watcher 150/1200 , Meade 80/400 , Dai Ichi Kogaku 60/910 + lornetka Bresser Saturn 15x60
Awatar użytkownika
 
Posty: 455
Rejestracja: 26 Lis 2021, 21:48
Miejscowość: KRAKÓW

 

PostLukacz | 03 Maj 2023, 23:47

benek1815 napisał(a):owszem -jest minimalnie inna szerokość rozstawu nóżek-u góry na łączeniu z montażem.
Ale ,jak pamiętam -dało się założyć bez problemu -i od biedy lepszy rydz niż nic...
A wtedy tubę 102/500 zawiesiłem..
z tym ,że montaż był AZ 3 -może EQ się różni :?: -nie pomyślałem.. :?
w każdym razie kolega się nie odezwał-raczej przewiduję spadek ,,zapału'' i zainteresowania obserwacjami ..

Wypustki do mocowania nogi w AZ3 (standardowej takiej jak w statywach LT-1) mają około 34mm średnicy a więc 1-2mm więcej niż gniazda od głowic EQ3-2 co powoduje faktycznie lekkie rozejście się tych nóg co można zobaczyć np. w Twoim ogłoszeniu

Image

Nogi od statywu który proponujesz na podmianę są sporo węższe, może się to sprawdzi przy jakiejś krótkiej i lekkiej tubie, ale dla refraktora 90/900 takie rozwiązanie to moim zdaniem dobra recepta na udaną katastrofę jak i frustrację przy próbie obserwacji z powiększeniami większymi niż x50 takim "zestawem".
benek1815 napisał(a):zaznaczone miejsce -wg mnie EQ 2 czy AZ 3 -( sky watcher)jest to samo łączenie-AZ 2 ma tylko trochę węższe nóżki -więc wystarczy lekko rozgiąć(sprężyste są ) i założyć na montaż -i dać dłuższe śruby -i tyle.
to oczywiście awaryjne rozwiązanie ,które podpowiadałem.

Zrobiłeś tak z innym sprzedawanym przez siebie sprzętem, zmieniając oryginalne nogi w montażu AZ3, o czym najwyraźniej zapomniałeś napisać w ogłoszeniu :roll:
Efekt można podziwiać na poniższym zdjęciu z Twojego ogłoszenia.
Polecam przyjrzeć się co się dzieje z plastikowymi "uszkami" na końcach nogi - ciekawe ile wytrzymają tak wykrzywione....

Image
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1979
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Postsebastian88 | 05 Maj 2023, 11:16

Witam szukam teleskopu dla dziecka 10 lat. Budżet dosyć marny bo chciałbym w kwocie 500zł się zamknąć. Chcę zobaczyć czy syn złapie bakcyla. Teleskop potrzebny do obserwacji planet/ księżyca. Lornetkę już mamy. Wybrałem 5 modeli możecie z nich pomóc wybrać najlepszy na początek dla dziecka? ewentualnie jak jakiś inny warty uwagi to proszę pisać. Zdaję sobie sprawę , że nie są to sprzęty którymi nie wiadomo co zobaczę.

https://teleskopy.pl/product_info.php?p ... arlow%202x

https://astrozakupy.pl/p/teleskop-vixen ... 50-600-az/

https://teleskop.pl/pl/products/telesko ... 31898.html

https://teleskop.pl/pl/products/telesko ... 95874.html

https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-wa ... om=listing

dzięki za pomoc. Skłaniałem się ku temu Opticon.
DOBSON GSO 8, GSO PLOSSL 9mm, GSO Super View 30 mm 2”, TMB II 6mm, Vixen barlow x2, szukacz GSO 8x50,
 
Posty: 29
Rejestracja: 01 Cze 2016, 17:04
Miejscowość: Wyszków

 

PostKoszy89 | 05 Maj 2023, 13:23

a co gso 8 ktore jest w stopce ? młody nie moze z niego skorzystac ? sam nie wyniesie ale jak mu to wysatawic ?
za 500 zł za cos nowego to ciezko bedzie cos sensownego i chyba lepiej doinwestowac za to gso 8 ?
a jak juz ma to byc tylko test na bakcyla to moze nie musi byc nowe ? wtedy za 500 idzie kupic 90/900 na az3,
Kontakt ze mną via PW ograniczony , szukaj mnie pod tym samym nickiem Koszy89
dziękuję i pozdrawiam
 
Posty: 916
Rejestracja: 31 Gru 2020, 13:11
Miejscowość: Szczecin

 

PostAntosiakk | 15 Maj 2023, 21:55

Gumcajs napisał(a):Dobrze trafiłem na dość ciekawa ofertę, co wy na to? https://allegrolokalnie.pl/oferta/teleskop-ka4https://piosenki-religijne.pl/
Co sądzicie o tym, jak dla początkującego?

Super znajomy ma takiego ale zakupił za dużo większą kwotę.
Życie to chwile które spędzam na https://twojfilm.online/
 
Posty: 2
Rejestracja: 06 Sty 2021, 15:16
Miejscowość: Kraków

PostGumcajs | 02 Lis 2023, 00:01

benek1815 napisał(a):przyjacielu -bez kąsliwości :evil:
sprzęt był w 100 % sprawny i bez uszkodzeń żadnych.
Dopiero teraz doczytałem o kłopotach nabywcy -wysłałem taka wiadomość-

cześć -poradziłeś sobie z uszkodzeniem ?
Jeśli nie -daj znać -mam statyw/montaż AZ2 -nóżki spasują do tego TWOJEGO montażu(kiedyś tak jeden zesztukowałem) -dam Ci za darmo -po koszcie wysyłki-pozdrawiam


Zadowolony, zadowolony, akurat sprzęty był używany i rozumiem że też materiał własne zużycie ma, technicznie no nie wchodziłem bo wiele innych problemów napotkałem i brak czasu, no a że to nie jedyna pasja bo w dużej mierze gry komputerowe też mi pochłaniają czas, później wstawię zdjęcie z rozwiązaniem problemu sobie co do tej nogi, i sprawdza się to idealnie puki co, dużo też rozkminiałem przyczyny refleksu w zdjęciach i wyszło że znalazłem przyczynę, chociaż jest to śmieszna, ale to jednak to, fakty faktem dużo też szukałem andromedy, ale obawiam się że tu światło czułość jest za duża, i nie dojrzę jej zarysu z tego względu, no wybacz że na allegro brak odpowiedzi, ale tam rzadko wchodzę, tylko jak coś szukam i potrzebuje, a powiadomienia mam wyłączone więc nawet nie zauważyłem że pisałeś :lol: , z teleskopu jestem zadowolony, żeby innych osób wątpliwości rozwiać, lepiej obraz wygląda niż "Opticon Discovery 114/900" i tu nie ma wątpliwości, fakty jest taki że oczekiwałem też czego innego, ale że nie miałem z teleskopami styczności, to już wiem co nieco więcej, puki co też mam zabrać się za konserwację jego, lecz że od pewnego czasu jestem w trakcie poszukiwania pracy, i odzyskiwaniu danych z dysku któremu śmierć grozi, to jest to wszystko czasochłonne, samo odzyskiwanie danych to jakaś katorga, ale tak to jest.
Chwilowo plany zakupu optyki itd. no też musiałem wstrzymać, bo myślałem i nad tym.
 
Posty: 12
Rejestracja: 11 Gru 2022, 08:58

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat