Początki, Jaki teleskop kupić ?

PostGumcajs | 11 Gru 2022, 10:06

Powiem szczerze już główkę to mi rozsadza od nadmiaru informacji z postów różnych, a konkretnej odpowiedzi nie uzyskałem, pierwszy zakup był nie trafiony dla tego zwróciłem ten teleskop (Opticon Discovery 114/900) przyznam szczerze jestem zielony, moje doświadczenie wizualne to gry jak i VR, a no i zdjęcia amatorskie (taka edukacja własna jak robić zdjęcia nocnego nieba), no i planuje pójść z każdym krokiem dalej, ale puki co trafiłem na barierę względu finansowego.
Więc do rzeczy budżet jaki mogę przeznaczyć to od 800zł do 1000zł, taki maksymalny pułapy finansowy na to, puki co nie chce wydawać więcej bo nie wiem czy się wciągnie to jak was, puki co szukam swojego miejsca że tak ujmę. (Jak się wciągnę to pewnie zainwestuje więcej, ale puki co racjonalnie podejdźmy do sprawy że jestem amatorem, więc wydawanie 5000zł mija się z celem).
Co chce obserwować?, z początku bliskie obiekty, później dalsze jak mgławice czy znana mi andromeda, pewnie jakieś amatorskie zdjęcia też będę próbował zrobić, pierwsze testy fotografii na pewno telefonem będę dokonywał (w między czasie pewnie lustrzankę pożyczę na kilka dni i nią jeszcze testy przeprowadzę).
Skąd będę obserwować niebo?, Tutaj akurat mogę z podwórka bo mieszkam na wsi (centrum woj.łódzkiego) ale też rozważam opcje spakowania sprzętu do samochodu i wyjazdu w mroczniejsze ciemnice, by tylko mieć lepszy widok na niebo.

Dla tego też chciał bym was prosić o pomoc w wyborze czegoś konkretnego (po złym doświadczeniu z opticonem), bo jestem zielony tego nie ukrywam, wspierałem się różnymi forami itd. jak i ocenami i recenzjami, ale jak widać kupowanie pozytywnych recenzji i opinii o gniotach istnieje cały czas, nie wspominając o rankingach które są syfem drugim, stąd jeszcze raz proszę o pomoc w doborze jakiegoś sensownego teleskopu osób które mają w tym temacie jakieś pojęcie, bardzo bym dziękował za pomoc :)
 
Posty: 12
Rejestracja: 11 Gru 2022, 08:58

 

PostKoszy89 | 11 Gru 2022, 10:44

Skoro kolega tyle postow poczytał to powinien wyłapać info ze astrofotografia i obserwacje wizualne to dwie inne drogi , astrofotografia to przede wszystkim montaż (oczywiscie nie tylko )takze na wstepie to ustalmy, w tym budżecie nie kupisz nawet owego montazu poza tym astrofoto to znacznie tez drozsza zabawa i bardziej zaaansowana niz lukanko na planety ksiezyc i na poczatek jasniejsze DS-y ,takze na poczatku przygody gdy chcesz tez i sprawdzic jak rozwinie sie twoje zainteresowanie proponuję ograniczyć sie do obserwacji wizualnych i pamiatkowych fotek jednoklatkowych czy to telefonem na uchwycie czy podpieta lustrzanką.
Skoro jak piszesz mieszkasz na wsi wiec jako tako ciemne niebo posiadasz, masz gdzie trzymac sprzęt to chcac uzyskac najlepszy stosunek koszt efekt to szukaj uzywanego newtona na dobsonie , za te pieniądze bedzie to 6 calowa tuba, a popatrz tylko sobie jaki to gabaryt itd czy masz gdzie trzymac ale takie wielkie to znowu nie jest , zas jesli potzrebujesz czegos lżejszego łatwiejszego w przechowywaniu czy spakowaniu mobilniejszego to w tym budzecie kupisz refraktor 90/900 na AZ3/LT1 i starczy jeszcze na dokupienie uchwytu do telefonu i jaki sensowniejszy okular krotkoogniskowy, ale to jak widzisz znacznie skromniejsza apertura takze na DS-ach bedzie znacznie skromniej , ale sam musisz odpowiedziec sobie na pytanie na czym bardziej Ci zależy .
Kontakt ze mną via PW ograniczony , szukaj mnie pod tym samym nickiem Koszy89
dziękuję i pozdrawiam
 
Posty: 915
Rejestracja: 31 Gru 2020, 13:11
Miejscowość: Szczecin

 

PostGumcajs | 11 Gru 2022, 11:42

bardziej to myślę na początek skupić się na refraktorze, ale właśnie jest tego tyle jak i rodzajów statywów i montażów że przyznam szczerze nie wiem który złapać, z powodu zerowego doświadczenia to naprawdę jest ciężko coś wyłuskać który najlepiej się sprawdza itd. tym bardziej że po różnych forach i stronach to zdania są podzielone, tym bardziej jeszcze pozostaje kwestia marki, opticon to dno, lecz z powodu swojej niewiedzy dużej i sugerowanie się rankingami itd. to kupiłem go, bo wiele osób używa właśnie jak piszę o teleskopie to jego rodzaj, jak i soczewka i ogniskowa, ale już o marce nie wspominają, co ciężko potem wyłuskać które marki są dobre, bo jak widzisz napisałeś kolego o "refraktor 90/900 na AZ3/LT1" ale jaka firma to jest już nie, i potem właśnie taki amator jak ja popełnia wtopy, ale chociaż czegoś się nauczyłem na błędzie swoim, omijać opticon szerokim łukiem :lol: , co do astrofoto to wiem że to kosztowna sprawa, ale jeszcze raz wspomnę, jestem amatorem, kierunku nie znam w jaki pójdę, ale chce liznąć kosmosu, a w którym kierunku pójdę to się okażę z czasem, jak to po przygodzie z VR (i *j**** się 5 razy na twarz, nie podałem się i przyzwyczaiłem się) ale puki co szukam nowego zainteresowania (taka sytuacja życiowa że tak ujmę), ale myślę że na początek refraktor jest dobrą opcją, bo Newtona na dobsonie (czy coś innego a podobnego, bo jeszcze za dobrze ich nie rozróżniam) to myślę że jak się wkręcę to zakupie, chociaż wpierw tak jak napisałem chce zobaczyć co z czym się je, wręcz jestem jak raczkujące dziecko, więc ciężko określić mi co będzie później, każdy przyznać musi że początki wasze łatwe nie były, ale lepiej dobrą radę dostać od kogoś niż kupić kniota jak to zrobiłem, a księżyc przez kniota zachęcająco nie wyglądał, ale cóż tak to jest z opticonem, dla tego chciał bym uniknąć takich śmieciowych firmy.
Nie planowałem się aż tak rozpisywać, postaram się bardziej konkretnie w kolejnym poście :|
 
Posty: 12
Rejestracja: 11 Gru 2022, 08:58

 

PostGumcajs | 11 Gru 2022, 11:46

nie widzę opcji edycji :|, jak by można było też jakieś linki do polecanych refraktorów to też bym prosił, bo się nie znam, pewnie będę poszukiwał przez allegro czegoś, bo tam akurat mam bon do wykorzystania na część kwoty :lol: , ale coś znaleźć bym chciał, puki są chęci, bo przyznam szczerze ale z wiekiem coraz ciężej czym jest się zainteresować konkretnym :?
 
Posty: 12
Rejestracja: 11 Gru 2022, 08:58

 

PostLukacz | 11 Gru 2022, 11:58

Gumcajs napisał(a):nie widzę opcji edycji :|

Dolny prawy róg pola z postem - 1 ikonka od lewej.
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1938
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostGumcajs | 11 Gru 2022, 13:34

okej, teraz widzę, widać ublock blokuje mi akurat przyciski od stylistyki i przez to nie widzę, po wyłączeniu ublocka widoczne :)
 
Posty: 12
Rejestracja: 11 Gru 2022, 08:58

 

PostKoszy89 | 11 Gru 2022, 15:05

Zarówno refraktor 90/900 jak i 6 cali Newton na dobsonie to bedzie marka Sky watcher.
W zalozonym budzecie jesli chodzi o montaż to albo AZ3 i straczy jeszcze na jaki okular lub EQ3-2 i na okular juz nie starczy . Oczywiscie mówimy o używanym sprzęcie.
Inne marki w twiom zasięgu o uzytecznych właściwościach to bresser, GSO, celestron.
Warto dodac ze montaż dobsona bedzie duuzo stabilniejszy niz AZ3 czy EQ3-2 .
Poczytaj o montazach , co to dobson co azymytalny a coto paralaktyczny .
Kontakt ze mną via PW ograniczony , szukaj mnie pod tym samym nickiem Koszy89
dziękuję i pozdrawiam
 
Posty: 915
Rejestracja: 31 Gru 2020, 13:11
Miejscowość: Szczecin

 

Postlemarr7 | 11 Gru 2022, 15:28

Polecam SkyWatcher 90/900 na AZ3 taki jak ten https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... K%20909AZ3 . To niezły teleskop na początek, minusy - slaby montaz AZ3 [drgania] i szybko zuzywający sie wyciąg okularowy ,ale w tej cenie cięzko znalezc cos lepszego.
Kolejny znacznie pewniejszy to SkyWatcher newton 6 cali [152/1200] na montazu dobsona- dokladnie taki jak ten https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... sic%20150P . nowy przekracza ustalony budzet ,dlatego szukaj uzywanego.
 
Posty: 124
Rejestracja: 27 Lut 2021, 10:31
Miejscowość: Ciche ,Pojezierze Brodnickie

 

Postwinio | 11 Gru 2022, 17:24

Ja mam 90/900 na AZ3 i polecam zwłaszcza jeśli ma służyć 'nie tylko do astro'.
Może po świętach się trafi jakiś chybiony prezent, ja mojego kupiłem na Allegro za 300 złotych :)
team SW 90/900 :)
 
Posty: 484
Rejestracja: 15 Paź 2019, 15:16
Miejscowość: Warszawa-Szczęśliwice

 

PostGumcajs | 11 Gru 2022, 17:59

To tak po przejrzeniu oferty z allegro to 2 zostały wytypowane:
1. https://allegro.pl/oferta/teleskop-sky-watcher-bk-909-az3-90-900-12838559964
2. https://allegro.pl/oferta/teleskop-bresser-90-900-eq3-national-geographic-12959022992
chociaż w 2 to wygląda bardziej na eq2 chociaż nie znam się, więc ciężko po wyglądzie mi to określić, pytanie czy firma sky watcher czy bresser ?
który byście z tych wybrali ?
 
Posty: 12
Rejestracja: 11 Gru 2022, 08:58

 

PostKoszy89 | 11 Gru 2022, 18:37

Wyboru musisz dokonac sam odpowiadajac sobie na pytanie czy AZ czy EQ bo to podstawowa roznica tych pozycji.
Mozna by dodac ze metalowy wyciag i szukacz optyczny przemawiaja za SW , okulary chyba na podobnym poziomie chociaz juz chyba wolalbym te ogniskowe z SW , 4 mm z bressera odrazu do kosza i tak , 12 mm to za mało na planety a 25 lepsze niz 20 na DS
Kontakt ze mną via PW ograniczony , szukaj mnie pod tym samym nickiem Koszy89
dziękuję i pozdrawiam
 
Posty: 915
Rejestracja: 31 Gru 2020, 13:11
Miejscowość: Szczecin

 

Postdj_ | 11 Gru 2022, 18:53

Na stronie Bressera jest obniżka tego (nr 2) teleskopu w innym malowaniu i kształcie okularów do 200 EUR z wysyłką, choć i tak SW wygląda jakoś poważniej.
Vixen 80/910, Bresser 102/600, AZ4, pryzmat T2/90, okulary 4mm-32mm SLV, NPL, BCO
 
Posty: 185
Rejestracja: 01 Gru 2022, 14:58

 

PostGumcajs | 11 Gru 2022, 20:48

No dobrze na podstawie opinii od was zostajemy przy SW, lecz pytanie inne bo mniej więcej wiem jak działa statyw paralaktyczny, a azymutalny, ale jak by był do wyboru AZ3 a EQ2, to który lepiej wybrać, wiadomo że puki co do fotografii to tylko amatorskiej, a czas naświetlania na telefonie to maks jakie mam to S:32, więc raczej śledzenia celu jako takiego nie uzyskam przy tym, ale w sumie nie wiem czy EQ2 też można domontować silniczek który będzie odpowiadał za śledzenie celu ?, tak jeszcze tutaj będę musiał się dużo doczytać jak będę chciał to dokupić i ustawiać, ale to dopiero wtedy jak się nakręcę i będę czuł nie dosyt, bardziej mi chodzi aktualnie o stabilność statywu, czy AZ3 a może EQ2 jest bardziej stabilne, z tego co widzę obydwa są aluminiowe, wolał bym żeby było ono stalowe ale cóż nie w tych pieniądzach. Bo aktualnie to teraz dylemat między tymi mam:
1. https://allegro.pl/oferta/teleskop-sky-watcher-bk-909-az3-90-900-12838559964
2. https://allegro.pl/oferta/teleskop-sky-watcher-synta-bk909eq2-do-sw-2204-12712068292?bi_s=ads&bi_m=showitem:desktop:department&bi_c=NjQ3Mjc5ZWItNmQ1NS00YjM0LWJjZWUtZjFlODlhNGJkNzdmAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=a3dcf3ae-c00d-49aa-b4c4-c2fc8fe61740
bo ciężko powiedzieć mi który jest bardziej stabilny, skoro nie miałem z żadnym styczności :|
 
Posty: 12
Rejestracja: 11 Gru 2022, 08:58

 

Postdj_ | 11 Gru 2022, 21:07

Warto zajrzeć na stronę Delty Optical, sprzedają przed Świętami na EQ2 za 999zł, na AZ3 jest po zwykłej cenie.
Ostatnio edytowany przez dj_, 11 Gru 2022, 21:10, edytowano w sumie 1 raz
Vixen 80/910, Bresser 102/600, AZ4, pryzmat T2/90, okulary 4mm-32mm SLV, NPL, BCO
 
Posty: 185
Rejestracja: 01 Gru 2022, 14:58

 

PostKoszy89 | 11 Gru 2022, 21:08

Mam AZ3 ale nie mialem zadnego EQ 2 wiec niestety nie powiem ktory stabilniejszy, ale ktos pewnie sie wypowie ,jednak z powszechnej literatury for astro mówi sie ze minimum do foto to EQ3-2 , jak rozejrzysz sie za uzywkami to w zalozonym budzecie kupisz 90/900 na EQ3-2 co da ci ta mozliwosc by w przyszlosci dodac napęd i podpiąć jakąś lustrzanke czy dedykowaną kamerke ale raczej nie telefon, telefon plus uchwyt to tylko na pamiątkową fotke raczej, ogólnie polecamy poszukac sprzetu uzywanego , mozna sporo zaoszczedzic a dokupienia dodatkowych okularow i tak nie unikniesz
Kontakt ze mną via PW ograniczony , szukaj mnie pod tym samym nickiem Koszy89
dziękuję i pozdrawiam
 
Posty: 915
Rejestracja: 31 Gru 2020, 13:11
Miejscowość: Szczecin

 

PostGumcajs | 11 Gru 2022, 21:46

na pewno będę szukać, chociaż planuje coś na święta i po świętach po cudować bo aż do sylwka 2 mam wolne, chociaż raczej puki co ciężko będzie, dla tego dopytuje, bo raczej też jak już bym miał wybrać to bym wolał EQ3 niż EQ2, ale z EQ3 rozeszły się jak świeże bułeczki :roll: więc puki co trzeba skorzystać z opcji która jest, a później się okażę co dalej :) dobrej myśli też muszę być, ale puki co pytanie czy AZ3 czy EQ2 bo z EQ3 już widziałem na delta optica cenę i raczej już po za budżet możliwości to jest :|
jeszcze jest opcja tubusa, ale czy reflektor czy tubus w tym wypadku, chyba na początek standardowy najlepiej
https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-bk-1309-eq2-130-900?from=listing

czym więcej przeglądam to więcej pytań się rodzi który lepiej, a wręcz najlepiej. Więc dla osoby zielonej to jest koszmar wyboru, raczej ciężko na eq3 będzie coś znaleźć ale jeszcze poszukam
 
Posty: 12
Rejestracja: 11 Gru 2022, 08:58

 

Postlemarr7 | 11 Gru 2022, 22:23

Nie pakuj sie w montaz typu EQ jak jestes początkujący, jest to bardzo nieintuicyjny typ montazu , w przeciwienstwie do montazy AZ. Co do robienia zdjęć to zaden z podlinkowanych sie nie nadaje ,oba mają słabe wyciągi , ktore co najwyzej utrzymają telefon, o ciezszej lustrzance nie ma mowy, zniszczysz wyciąg,powstaną luzy i nie bedzie trzymał osiowosci.
Jaka jest Twoja znajomosc nieba? To wazne w tym hobby.
 
Posty: 124
Rejestracja: 27 Lut 2021, 10:31
Miejscowość: Ciche ,Pojezierze Brodnickie

 

PostKoszy89 | 11 Gru 2022, 23:46

Kolego szukaj uzywki 90/900 ew 100/1000 czy jak masz gdzie trzymac to 6 cali newton dobs i to w zalozonym budżecie jest jak pisalem wyzej najlepszy stosunek koszt efekt(tani stabilny montaz , sensowna juz apertura, lepszy wyciag ,), zapomnij narazie o fotkach , wizual daje wiele radosci uwierz, popatrz tym , nauczysz sie nieba nabierzesz pewnych wnioskow i wiele ci sie w glowie wyjaśni i potem dopiero pomyslisz co dalej, nie kupisz odrazu docolwego sprzetu tj pewien proces nie oszukasz tego szczegolnie ze zaczynasz od zera, mozesz rozwazyc tez lornetke , do nauki nieba nie ma nic lepszego bo kolega wyzej slusznie o znajomosc nieba zadal pytanie.

Dlaczego uzywka ? Zwyczajnie zaplacisz duzo mniej i będzie jeszcze kasa na dodatkowy okular czy w zalozonym budzecie kupisz cos półkę wyzej niz gdybys brał nowy a jak sie nie wkręcisz to odsprzedasz wtedy w zasadzie bezstratnie, czas poswiecony na poszukiwanie uzywki spozytkuj na zglebianie teori , mapy nieba , podstawowe technikalia , jest tego mnóstwo, moze jakas literatura

Na początek dobre jest cokolwiek co ma sensowną optyke czyli taki SW , Gso celestron, bresser do tego wlasny zapał i checi , po czasie dopiero bedziesz wiedzial czego chcesz , każdy przez to przechodzi ...
Kontakt ze mną via PW ograniczony , szukaj mnie pod tym samym nickiem Koszy89
dziękuję i pozdrawiam
 
Posty: 915
Rejestracja: 31 Gru 2020, 13:11
Miejscowość: Szczecin

 

PostGumcajs | 12 Gru 2022, 15:24

Dobrze trafiłem na dość ciekawa ofertę, co wy na to? https://allegrolokalnie.pl/oferta/teleskop-ka4
Co sądzicie o tym, jak dla początkującego?
 
Posty: 12
Rejestracja: 11 Gru 2022, 08:58

 

Postdj_ | 12 Gru 2022, 15:58

To jest dobry przykład jak można kupić sprzęt za połowę ceny. Jakby się jeszcze na AZ4 ze stalowymi nogami trafił...
Tak przy okazji, na stronie optyczne.pl jest ciekawy test tego, choć trochę nowszego (jak z Delty) refraktora i garść innych potrzebnych informacji.
Vixen 80/910, Bresser 102/600, AZ4, pryzmat T2/90, okulary 4mm-32mm SLV, NPL, BCO
 
Posty: 185
Rejestracja: 01 Gru 2022, 14:58

 

PostGumcajs | 12 Gru 2022, 22:30

Temat do zamknięcia, dogadałem się z Panem z allegro lokalnie, więc już zwycięzca plebiscytu jest :)
 
Posty: 12
Rejestracja: 11 Gru 2022, 08:58

 

PostJSC | 12 Gru 2022, 23:06

To ten lepszy "910" 8)
Gratki!
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2955
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKoszy89 | 13 Gru 2022, 00:38

No to gratulujemy i zyczymy owocnych obserwacji, ciekaw jestem tej katowki jak to to sie sprawdza jak trzyma osiowosc.
Czystego nieba , sezon na planety trwa , właśnie wróciłem obserwacji, po tygodniach chmur wreszcie troche nieba widzialem...
Kontakt ze mną via PW ograniczony , szukaj mnie pod tym samym nickiem Koszy89
dziękuję i pozdrawiam
 
Posty: 915
Rejestracja: 31 Gru 2020, 13:11
Miejscowość: Szczecin

 

PostGumcajs | 04 Lut 2023, 23:38

Tak, więc oceniam sprzęty bardzo pozytywnie, chwilowo mam jakieś problemy z ustawieniem kamery względem okularu, ale to myślę że z czasem rozwiąże problem, zdjęcia które chwilowo udało się zrobić, to księżyca i przedstawiam poniżej :)
zdjęcie robione telefonem przez ten teleskop, telefon to Xaiomi Mi9
Załączniki
Początki, Jaki teleskop kupić ?: IMG_20221228_161319_1.jpg
 
Posty: 12
Rejestracja: 11 Gru 2022, 08:58

 

PostSebastian Ś. | 05 Lut 2023, 10:17

Bardzo dobre pierwsze zdjęcie! Czuję, że niedługo zakup kamerki planetarnej ;)

Z aparatem przy okularze zawsze jest trochę problem, adapter do telefonu po części pomaga.
Nie korzystam aktywnie z tego forum, więc odpowiedź na PW może zająć mi kilka dni.
 
Posty: 2379
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Użytkownicy przeglądający to forum: Andrzej.Ch63, megrez23 oraz 9 gości

AstroChat

Wejdź na chat