Teleskop za około 1,5 - 2 tys. zł.

PostMK1-2 | 03 Mar 2023, 11:20

Cześć Wszystkim,

Mocno się przymierzam do zakupu teleskopu.
Czytam te forum w poszukiwaniu czegoś odpowiedniego dla mnie, przeglądam giełdę by zorientować się co znajduje się w moim budżecie i trochę mam mętlik co wybrać. Bardzo potrzebuję pomocy Was, profesjonalistów, jako osoba zaczynająca swoją przygodę z astro-obserwacjami :)
Dostałem jakiś czas temu w prezencie swojego pierwszego "malucha" do zapoznania się z niebem i "czym to się je" czyli SW 70/500 na AZ2 (wyposażenie okular/soczewki kit + filtr księżycowy).
Po roku sporadycznego użytkowania, czuję, że mam potrzebę przesiąść się na coś lepszego. Mieszkam w bardzo dużym mieście, na obrzeżach, i stąd czasem prowadzę obserwację nad Wisłą - ale wiadomo, ogranicza się to tylko do bezchmurnego nieba w stronę przeciwną do centrum miasta (mniej światła). Raczej spodziewałem się że z takich obserwacji zbyt dużo może nie wyniknąć, i traktuję to bardziej jako ciekawostka, i nauka celowania na obiekty (planety), i "a nóż może coś przez okular będzie widać".
W większości teleskopu jednak używam >100km od miasta, na wsi, gdzie taka widoczność jest po prostu lepsza. W miejscach tych daje radę zaobserwować Saturna czy Jowisza, który jednak w okularze jest pomarańczową dużą plamą z błękitnym obwodem (aberracja), lecz głównym obiektem obserwacji jest księżyc. Chciałbym czegoś więcej niż tylko te standardowe obiekty, a wiem że z tym refraktorem za dużo to nie zdziałam - nawet nie podejmowałem prób wyszukiwania obiektów z DS. Bardzo się też zawiodłem na montażu AZ2 który jest bardzo niestabilny, dość tandetny i największą trudność w obserwacjach sprawia mi dokręcenie uchwytów/śrub przy tubie po wyszukaniu obiektu, gdzie najmniejszy drobny ruch przesuwa mi zupełnie pole widzenia, ale może po prostu jeszcze źle coś robię.

I tutaj pojawia się kwestia numer 1- czy montaż EQ (EQ3-2) mi zapewni większą stabilność?
Kwestia numer 2- jako, że teleskop chciałbym dość mobilny (z/do samochodu), to nie jestem przekonany do montażu Dobsona. Ogólnie co do newtona myślę że też sobie nie poradzę w kwestii kolimowania go - na początek nie chcę się zrazić aby przez to moje wypady obserwacyjne były rzadsze. Obawiam się też problemu wytrzymałości, jak Newton oprze się parze wodnej oraz rosie.
Oczywiście wszelkie sugestie od Was będą bardzo pomocne, ale jednak jako laik skupiałbym się na refraktorach.
Gdzieś tam w głowie chodzi mi wybór między MaK127 a SW 102/100 / SW 90/900.

Odpowiadając na pytanie czy bardziej chcę obserwacji tylko planet, czy też próbować jaśniejsze obiekty DS - odpowiem, że raczej bym chciał uniwersalności ale z delikatnym naciskiem na planety. Ze względu jednak na swoje możliwości z miejscem, raczej bardzo ciemnego nieba nie doświadczę, ale nie wykluczam sporadycznych specjalnych wypadów z nowym sprzętem w Bieszczady :)
Temat także traktuję dość rozwojowo, gdy z biegiem czasu z nabraniem doświadczenia (i pieniędzy :) ), będę dokupywać pasujące obiektywy i inne akcesoria oraz może będę miał ochotę na rozbudowę o GoTo (o ile jest to rzeczywiście sens?) czy zacząć amatorską zabawę z astrofoto z jakimś używanym Canonem. Na razie do okazyjnych "pamiątkowych" fotek musiałby mi wystarczyć telefon, ale czy ten EQ3-2 byłby dobrym wyborem pod rozwój?

Kierunki obserwacji - w mieście północ/wschód , na wsi- południe/wschód.
W kwestii kasy, to spodziewałem się przeznaczyć na ten cel na start narazie do około 1500zł jako jednorazowy wydatek, lub do około 3000zł w opcjach ratalnych. Fajnie jakby w tych kwotach zmieścić się jeszcze z torbą zabezpieczającą/do przewożenia na tubę. Naturalnie biorę pod uwagę używki.

Zapraszam do dyskusji, będzie mi miło posłuchać opinii starych wyjadaczy :) jak i pomóc rozwiać moje wątpliwości.
Ostatnio edytowany przez MK1-2, 03 Mar 2023, 12:12, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 20
Rejestracja: 03 Mar 2023, 10:27

 

PostPiotrek K. | 03 Mar 2023, 12:02

W Twoim przypadku chyba Maczek 127 na eq3-2 bylby bardzo sensownym wyborem ;)
ATM 13", ATM 16", ATM 20", Mak SW 180/AZ-EQ5GT, 10 kg okularów i inne duperele :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 569
Rejestracja: 16 Gru 2016, 12:40
Miejscowość: Kraków

 

PostAov | 03 Mar 2023, 12:11

Hej, ja od roku używam 6" Newtona na dobsonie, z 10 razy był zemną (transport samochodem) na lepszych miejscówkach pod względem LP. Był dobrze skolimowany i przez ten rok owej kolimacji nie stracił. Myślę że 6-8 calowe dobsony, o ile nie są kratownicowe (nie mam doświadczenia) to kolimacji tak bardzo nie tracą. Jeśli chodzi o DS to 8" daje większe możliwości. W mojej tubce o ile miejscówka nie ma bortle 3, lub mniej, to prócz Oriona czy Andromedy z ds'ami ciężko.
 
Posty: 27
Rejestracja: 15 Lut 2022, 21:19

 

PostRobert Z. | 03 Mar 2023, 12:22

moim zdaniem z 70mm lepiej przeskoczyć na co najmniej 100mm.
Newton 150 lub 200 powinien być dość wszechstronny i do DS i planet/Księżyca i w miarę mobilny do przewożenia i noszenia.
Z refraktorów to takim uniwersalnym sprzętem jest SW 120/1000, potrzebny jest do niego montaż przede wszystkim na stalowych nogach (a nie aluminiowe LT1).
Mak 127 też pokaże sporo DS, ale z tymi słabiej świecącymi będzie gorzej, b źw ok 3mm uzyskasz w najlepszym przypadku

Montaż paralaktyczny dobry jest w obserwacjach z dużym powiększeniem, powyżej x(150-200) w zależności od szerokości obrazu i umiejętności, tak to zwykłym AZ też sobie poradzisz.
lubię podziwiać Wszechświat...
 
Posty: 135
Rejestracja: 13 Maj 2021, 12:58
Miejscowość: Bydgoszcz (okazyjnie też Brodnica)

 

PostSebastian Ś. | 03 Mar 2023, 12:39

Uniwersalnie i mobilnie z nastawianiem lekkim na planety i Księżyc Mak 127 na AZ4 lub AZ5 z mikro.

Trochę mniej uniwersalnie i mniej mobilnie ale z mocnym nastawieniem na planety Mak 127 na EQ3-2 , EXOS-1 itd

Niestety to jest tak, że każdy wybór ma jakieś minusy, dlatego zazwyczaj ma się kilka teleskopów do różnych zastosowań. Idealnie tego Maka na codziennie, a na wypady w Bieszczady coś większego ;)
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostMK1-2 | 03 Mar 2023, 13:05

Piotrek K. napisał(a):W Twoim przypadku chyba Maczek 127 na eq3-2 bylby bardzo sensownym wyborem ;)


Dzięki za odp. Na razie Mak 127 dostaje + 1 punkt do ogólnej decyzji wyboru 8)

Aov napisał(a):Hej, ja od roku używam 6" Newtona na dobsonie, z 10 razy był zemną (transport samochodem) na lepszych miejscówkach pod względem LP. Był dobrze skolimowany i przez ten rok owej kolimacji nie stracił. Myślę że 6-8 calowe dobsony, o ile nie są kratownicowe (nie mam doświadczenia) to kolimacji tak bardzo nie tracą. Jeśli chodzi o DS to 8" daje większe możliwości. W mojej tubce o ile miejscówka nie ma bortle 3, lub mniej, to prócz Oriona czy Andromedy z ds'ami ciężko.


Ok, inna opinia. Hmmm... No coś mnie ten dobson dalej nie przekonuje :P Do tego dodatkowy stolik targać, bo podłoże moich obserwacji nierówne - czasem trawa, czasem ziemia. Fajnie byłoby z/do samochodu zabrać się też ze wszystkim w miarę "na raz".

Robert Z. napisał(a):moim zdaniem z 70mm lepiej przeskoczyć na co najmniej 100mm.
Newton 150 lub 200 powinien być dość wszechstronny i do DS i planet/Księżyca i w miarę mobilny do przewożenia i noszenia.
Z refraktorów to takim uniwersalnym sprzętem jest SW 120/1000, potrzebny jest do niego montaż przede wszystkim na stalowych nogach (a nie aluminiowe LT1).
Mak 127 też pokaże sporo DS, ale z tymi słabiej świecącymi będzie gorzej, b źw ok 3mm uzyskasz w najlepszym przypadku

Montaż paralaktyczny dobry jest w obserwacjach z dużym powiększeniem, powyżej x(150-200) w zależności od szerokości obrazu i umiejętności, tak to zwykłym AZ też sobie poradzisz.


Dzięki za info. Myślisz, że moim problemem nie jest zrażenie się jako takiego do AZ, tylko do tych dupnych aluminiowych nóg? Na stalowych jest znaczna różnica? Jak to się ma do długich tub w sensie patrzenia wysoko, w zenicie? Bo czytałem, że AZ może to dość ograniczać. Jak też np. AZ3 wypadałby w przyszłości pod względem możliwości podłączenia lustrzanki (waga) czy rozbudowy o GoTo?
Newtona jeszcze nie wykluczam, ale wciąż nie mam przekonania. Nie wiem czy to dobry wybór na początek.

Sebastian Ś. napisał(a):Uniwersalnie i mobilnie z nastawianiem lekkim na planety i Księżyc Mak 127 na AZ4 lub AZ5 z mikro.

Trochę mniej uniwersalnie i mniej mobilnie ale z mocnym nastawieniem na planety Mak 127 na EQ3-2 , EXOS-1 itd

Niestety to jest tak, że każdy wybór ma jakieś minusy, dlatego zazwyczaj ma się kilka teleskopów do różnych zastosowań. Idealnie tego Maka na codziennie, a na wypady w Bieszczady coś większego ;)


Ciekawe. A taki Mak127 z AZ5 z mikro mieściłby się w zakładanym budżecie?



Dodam też, że miejsca do przechowywania nie mam dużo. Małe mieszkanie/piwnica. Wiadomo jak to z przechowywaniem droższych rzeczy w piwnicy pod względem kradzieży... Idealnie gdyby tuba i oddzielnie statyw zmieściły się do szafy, lub chociaż sama tuba, stąd gdzieś jednak ten MaK najbardziej chodzi po głowie :)
Obserwacje też dość często mogą być prowadzone w grupie niedoświadczonych użytkowników, stąd jakieś mikroruchy czy wspomniany GoTo byłby chyba ciekawym dodatkiem.
 
Posty: 20
Rejestracja: 03 Mar 2023, 10:27

 

PostSebastian Ś. | 03 Mar 2023, 13:08

Ta przedłużka statywu do wywalenia od razu. Same nogi oryginalne AZ5 takie sobie ale ujdą.

https://www.astroshop.pl/teleskopy/skyw ... -5/p,55152
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostMK1-2 | 03 Mar 2023, 13:20

Sebastian Ś. napisał(a):Ta przedłużka statywu do wywalenia od razu. Same nogi oryginalne AZ5 takie sobie ale ujdą.

https://www.astroshop.pl/teleskopy/skyw ... -5/p,55152



Bardzo fajny :D
a + 200zł do GoTo? jest sens? Bo statyw chyba ten sam co wyżej.
https://www.astroshop.pl/teleskopy/skyw ... fi/p,55179

Szkoda tylko że kurczę nie oferują w ratach... Zakup bym musiał odłożyć na kolejne miesiące :(
 
Posty: 20
Rejestracja: 03 Mar 2023, 10:27

 

PostSebastian Ś. | 03 Mar 2023, 13:45

Możesz też kupić ten zestaw w Delcie za nawet mniej jak się zagada o rabat 10%.

https://deltaoptical.pl/tuba-optyczna-s ... mak-127-sp
https://deltaoptical.pl/montaz-sky-watc ... adventurer

Zostanie trochę kasy jakbyś chciał nogi wymienić na porządne stalowe :)

Ten AZ-GTi trochę na granicy z tym Makiem 127. Z plusów już masz napęd wbudowany i możesz też przerobić na tryb EQ jak dokupisz przeciwwagę i klin paralaktyczny. Sterowanie jest z telefonu. Do planet spoko opcja do wizuala DS, kto jak lubi, raczej się szuka manualnie.

EDIT tak naprawdę kwestia czy chcesz napęd i goto czy bardziej wolisz manualne prowadzenie i szukanie, one będą podobne w trybie AZ w stabilności szczególnie na tych nogach samych.
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostMK1-2 | 03 Mar 2023, 14:15

Super, dzięki za opcje :)
Jakieś doświadczenia z gadką z Nimi o rabatach? :D przez neta na raty dwie oddzielne rzeczy - chyba będzie ciężko coś wskórać :)

Goto nie jest musem, myślałem o tym bardziej jako fajny dodatek do grupowych obserwacji, ale w sumie sama opcja mikroruchów mi wystarczy.
Może głupie pytanie, ale jeśli nie ma "na start" tego Goto to znaczy, że w przyszłości nie będę go (tego az5) mógł o ten moduł rozbudować gdy pojawi mi się taka fanaberia? :)
I czy z tym Makiem na tym statywie byłaby opcja podpięcia lustrzanki z odpowiednim mocowaniem, czy musiałbym też na EQ przerabiać?
 
Posty: 20
Rejestracja: 03 Mar 2023, 10:27

 

PostSebastian Ś. | 03 Mar 2023, 14:35

O ile wiem to do AZ5 nie ma opcji rozbudowy fabrycznej o GoTo ani napędy. Lustrzankę zawsze możesz podpiąć, czy kamerę. Dużo łatwiej avikowac planety czy Księżyc na EQ z napędem, tu się lepiej sprawdzi te Gti. Na AZ ręcznie też się da, nie jakoś optymalnie ale ludzie robia chociażby Dobsonem. Tylko trzeba potem derotowac planetę w obróbce.
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostMK1-2 | 03 Mar 2023, 15:43

 
Posty: 20
Rejestracja: 03 Mar 2023, 10:27

 

PostJSC | 03 Mar 2023, 16:05

MK1-2 napisał(a):to może jest sens dopłacić do https://deltaoptical.pl/montaz-paralakt ... om=listing ?

Sens by był, gdyby do niego można było kupić zwykły napęd, ale niestety jest tylko całe GoTo.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostSebastian Ś. | 03 Mar 2023, 16:30

Ogólnie zależy właśnie do czego. Do wizuala planet i Ksiezyca? Do avikowania? Jest sens. Na minus gabaryt. I tak jak JSC pisze, upgrade GoTo to jest też wątpliwa sprawa szczególnie biorąc pod uwagę ceny, jak już to jakiś napęd. Można też kupić do AZ GTI i potem dokupić rzeczy i mieć montaż AZ i EQ.

EQ do wizuala DS? Średnio, da się ale dużo lepiej się nada zwykle manualne AZ, tak samo jak Dobson.

Musisz się zdecydować co Cię najbardziej interesuje.
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostMK1-2 | 03 Mar 2023, 17:01

Ok, EQ było w formie zapytania o sens. Trochę więcej mobilności i uniwersalności przedkładam jednak ponad "mocne nastawienie na planety" :)
Zostanę przy AZ5 z mikro, myślę że mi wystarczy w pełni to na tą chwilę. Jeżeli będę miał ochotę jednak na zmianę i to bardziej pod te GoTo, to statyw zawsze mogę po czasie sprzedać i kupić inny, nie przywiązuję się do niego (mam nadzieję :D ) na całe życie.
 
Posty: 20
Rejestracja: 03 Mar 2023, 10:27

 

Postlemarr7 | 04 Mar 2023, 02:03

MAK 127 na AZ4 [bardziej intuicyjny montaż niż EQ] jest dobry do miasta [szczególnie na balkon],dobrze pokaże planety ,Księżyc i najjaśniejsze zwarte obiekty głebokiego nieba [małe pole widzenia w MAK-u ] jeśli oczywiście zaświetlenie pozwoli je zobaczyć w tak małej aperturze [ w zaświetleniu może okazać sie niemożliwe znalezienie za pomocą szukacza jakiegokolwiek innego DS-a oprócz Galaktyki Andromedy i M42 w Orionie]. MAK potrzebuje troche czasu na wychłodzenie tuby ,za to zadowoli sie niedrogimi okularami.
Newtona na dobsonie bym nie skreślał, to najlepszy stosunek ceny do możliwosci ,bardzo stabilny montaż, już apertura 150mm nie mówiąc o wiekszych pozwoli zobaczyć więcej także na planetach [większa rozdzielczość kątowa], na balkonie słabo [barierka], także potrzeba wychłodzenia ,co nie znaczy ,że nie można oglądać od razu ,kolimacją bym się nie przejmował [bardzo dokładna wymagana tylko do astrofoto]. W mieszkaniu w pozycji pionowej nie zajmie dużo miejsca , w terenie niepotrzebne żadne stoliki [skąd taka myśl?] , wystarczy kawałek równego podłoża, trawnik.
 
Posty: 124
Rejestracja: 27 Lut 2021, 10:31
Miejscowość: Ciche ,Pojezierze Brodnickie

 

PostMK1-2 | 04 Mar 2023, 22:05

Zostaję jednak przy montażu AZ. W astrofoto nie będę się bawić. Nie wszystko na raz ;)
Jako że statyw przekracza trochę zamierzony jednorazowy wydatek na tubę+statyw, musiałbym w delcie brać na raty.
I teraz pytanko - czy jest sens skupiać się stricte na tym Az4/Az5 z mikro na już ze sklepu, czy może na razie poczekać miesiąc -dwa dozbierac kaskę, i a nóż się pojawi na giełdzie używany, a kupić póki co AZ3? Utrzyma tego Maka127 na spoko?
Znalazłem za 200zl używany.
 
Posty: 20
Rejestracja: 03 Mar 2023, 10:27

 

PostSebastian Ś. | 04 Mar 2023, 22:34

To już lepiej chociaż dozbierać na AZ4. Będzie dużo lepiej, do Maka 102 może by jakoś się nadał AZ3 ale do 127 to już się nie nada w ogóle. Maki się często trafiają używane w sumie AZ4 też.
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostMK1-2 | 06 Mar 2023, 15:24

A jest jakaś różnica między AZ 5 a Vixen Porta II?
Bo znalazłem używany Vixen https://astropolis.pl/topic/87318-monta ... us-statyw/

Plus może głupie pytanie, ale czy można mieć do tego lub tego montażu dorobione pokrętła mikroruchów (takie na rączce jak na wspomnianym AZ3) czy jest to bez sensu?
 
Posty: 20
Rejestracja: 03 Mar 2023, 10:27

 

PostMK1-2 | 10 Mar 2023, 22:54

Zakupiłem MaK 127 wraz z AZ5 z Delta Optical. Giętkie pokrętła mikroruchów o które mi chodziło powyżej były w zestawie :)
 
Posty: 20
Rejestracja: 03 Mar 2023, 10:27

 

PostSebastian Ś. | 10 Mar 2023, 23:10

Gratulacje i przyjemych obserwacji. Jak już coś zobaczysz to zdaj relacje ;) Planetki na razie małe ale Księżyc nigdy nie zawodzi.
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostFlaytec1 | 16 Mar 2023, 22:44

Skoro miales mały refraktorek to czemu nie pomyslales o wiekszym tego samego typu i firmy. Np SW 102/500 jest b uniwersalny-wciaż załuje ze sprzedalem bo byl najczesciej uzywam przezemnie. Na tyle mobilny ze zawsze z AZ 3 dawałem go rade zabrać na wyjazd i dobry do przeglądu nieba jak i do Ds. Zobaczysz zresztą jak sprawuje ci sie maczek i czy bedziesz zadowolony.
Bresser 130/650, SW 102/500 ,SW 80/400 , celestron Travel 70/400 ,APO 66mm/388, wiaderko okularów, oczy wyraka NIKON TC 2x,mini mono okular ,.Lunetka ATM 50mm z wymiennymi okularami na 1,25.
 
Posty: 358
Rejestracja: 07 Mar 2021, 09:26
Miejscowość: Kraków

 

PostKoszy89 | 16 Mar 2023, 23:05

@Flaytec czytales caly watek ? Autor zapytania szukał uniwersalności z lekkim nastawieniem na ksiezyc /planety.
Mieszka na obrzeżach duzego miasta . Czasem jeździ na wies 100 km od miasta
Po co mu achro F5 ? ??
Też mam 102/500, fajna rurka no ale zupełnie inne przeznaczenie.
Takie 102/500 to za to ciekawa propozycja jako uzupełnienie maka 127 ale nie jako jedyny teleskopu dla autora.
Poza tym to juz tylko dywagacja teorytyczna bo wybór został dokonany.
Moim zdaniem słuszny.
Nie polecajmy komus co sami preferujemy/ uzywamy tylko na tyle ile mozliwe dopasowane do uwarunkowań odbiorcy.
GSO 10''/Dob*Mak127/EQ*SW120/600/AZ
Swan33,NPL30,LET28,ES24,BCO18,MV14,FHD-OR12,5,BCO10,OEII10,UOO9,LVW8,ES6,7/4,7,GSOEDx2,
SvbOIII7nm,Op-L-enh, SvbUHC
Grab&Go Zrt457na1,25'',statywFoto
Revue7x35/Pallas7x35-11*/DOe7x50/DOs10x50/Newcon10x50, 8x32
 
Posty: 898
Rejestracja: 31 Gru 2020, 13:11
Miejscowość: Szczecin

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 19 gości

AstroChat

Wejdź na chat