Jaki montaż i statyw do Evostar 72?

Postmoo | 20 Kwi 2023, 20:16

Stałem się szczęśliwym (?) posiadaczem sprzętu jak w temacie. Doradźcie, proszę na czym go postawić do wizuala, no i żeby było to w miarę mobilne.
--
mo
Awatar użytkownika
 
Posty: 38
Rejestracja: 21 Lis 2007, 19:55
Miejscowość: Warszawa

PostMielcar | 21 Kwi 2023, 09:43

Mogę polecić montaż występujący na dalekowschodnich portalach aukcyjnych pod nazwą „hercules 2.5”. Jest bardzo niewielki i stabilny (deklarowana nośność do 10 kg). Po złożeniu zajmuje kostkę około 12x14x10cm + niewielka przeciwwaga. Same „mikroruchy” nie są wcale mikro. Są ok do namierzania obiektów w dużym powiększeniu ale w zasadzie równie dobrze można celować samym teleskopem/przeciwwagą. Przy teleskopie cięższym niż mak90 trzeba używać przeciwwagi. Oś azymutalna jest na łożysku maszynowym, wałeczkowym a horyzontalna na łożysku teflonowym - obie dają radę z zestawem około 5kg. Nie ma zjawiska opadania tuby po ustawieniu na cel i można precyzyjnie wyregulować opór pracy obu osi. Generalnie bardzo przyjemnie się obserwuje :) Mocowany jest na gwint 3/8”Image
Image


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Posty: 97
Rejestracja: 04 Sie 2021, 15:40

 

Postmoo | 22 Kwi 2023, 09:32

Dziękuję za odpowiedź. Ciekawe, nie wiedziałem, że są montaże "z napędem pasowym". Rzeczywiście, dobra propozycja i sprzęt faktycznie mały. Chciałbym zrobić sobie komplet supermobilny a może i do zabrania do samolotu. Czy można to zamocować na mocniejszym statywie fotograficznym? Piszą, że śruba montażowa ma gwint 3/4 cala, więc chyba nie nadaje się do postawienia na statywie foto. (?) Może po jakiejś przeróbce statywu? Mam EQ3-2 na nogach aluminiowych LT-1 - może na tym się da postawić, po odkręceniu montażu?
Nie jest to zbyt tanie. Chyba musiałbym dokupić jeszcze do tego siodełko w standardzie vixen i pręt do przeciwwagi, przeciwwagę. (?), więc w sumie koszt wyjdzie spory.
Jest film na YT o tym sprzęcie: https://www.youtube.com/watch?v=vQFVZuoq2P0
--
moo
Awatar użytkownika
 
Posty: 38
Rejestracja: 21 Lis 2007, 19:55
Miejscowość: Warszawa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat