Teleskop SW 200/1000 w co doposażyć?

Postsylwester_rodzen | 20 Sty 2022, 20:48

Witam
Jak w temacie
Juz mam kompletny metlik i za nim znowu kupię kolejne badziewie to wole was zapytać.
Z tego co wyczytalem to okular 10 i 25 w zestawie do tego tekeskopu nie sa wspaniałe ,barlow 2x też szalu nie robi

Na poczatek te " najlatwiejsze " to chciał bym oglądać planety troche dzieci tym zarazić
D
 
Posty: 4
Rejestracja: 17 Sty 2022, 21:39

 

PostLukacz | 20 Sty 2022, 21:04

Witamy na forum :)
Jeśli chodzi o okulary do obserwacji planet, przy Twoim teleskopie warto poczytać o takich z ognskowymi w okolicach 10-5mm, dadzą powiekszenia rzędu x100-200. Dobrze jakbyś określił też jakie pole własne okularów będzie Tobie odpowiadało. Napisz coś więcej o swoim teleskopie, jaki masz montaż, czy jest z napędem, i ile planujesz przeznaczyć na zakup okularów.
A na początek polecam przejrzeć wątki na forumw tym dziale lub sprzętowym, takie jak np. ten viewtopic.php?f=74&t=13385
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1928
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Postsylwester_rodzen | 20 Sty 2022, 21:35

To dopisuje
montaż paralaktyczny EQ-5
Puki co bez napedu
Co do kwoty to ciężko stwierdzic chcę zeby ten zakup mial sens i przekładał sie na dobre obserwacje to da sie tyle ile trzeba oczywiscie w rozsądnej cenie
Dzieki za linka bede studiować dalej.
Dzis u mnie fajna pogoda na obserwacje ale zimno jak cholera -9
 
Posty: 4
Rejestracja: 17 Sty 2022, 21:39

 

Postlemarr7 | 21 Sty 2022, 20:41

Niedrogie i dobre okulary do planet to Baader Classic Ortho [BCO] 10mm i 6mm. Gwarantuja swietny kontrast i transmisje swiatla szczegolnie w centrum pola widzenia. Cena do 300 zl za nowy okular. Link https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... 025%20cala . Inne niezle i tanie okulary to seria Vixen NPL a takze seria TMB i jej klony. Bezkompromisowa jakosc gwarantuje tez TeleVue Ploessl ale tu juz cena ok 450 zl.
 
Posty: 124
Rejestracja: 27 Lut 2021, 10:31
Miejscowość: Ciche ,Pojezierze Brodnickie

 

Postsylwester_rodzen | 23 Sty 2022, 13:08

Jakoś muszę tu kogoś zachęcić do pomocy
Zapraszam kogoś do siebie na nocleg w domku w górach w Wiśle dla czterech osób w dogadanym terminie do28 kwietnia (zeby nie bylo reklamy to link wyśle tylko osobie zainteresowanej )
Z mojej wiedzy idealne miejsce na ogladanie nieba bardzo ciemno i wysoko w razie potrzeby możemy byc na 920 m n.p.m. z tego miejsca widać nawet tatry .
Najlepiej gdyby ktosiek mial juz do czynienia z moim teleskopem w przypadku kiedy zglosi sie parę osób zastrzegam sobie prawo wyboru chyba ze sie zgadacie i przyjedziecie razem
Pozdrawiam
 
Posty: 4
Rejestracja: 17 Sty 2022, 21:39

 

PostKrisJot | 26 Sty 2022, 03:06

Cześć,

też posiadam teleskop systemu Newtona (ale nie 200/1000 lecz 254/1250). Gdybym był na Twoim miejscu to do planet w tym teleskopie sprawdziłbym poniższe szkiełka. W nich osobiście planety podobały mi się najbardziej w moim. Wiem u mnie wychodziły trochę większe powiększenia, ale myślę, że nie były to jakieś duże różnice. Dla jasności przeliczyłem uzyskane powiększenia w Twoim teleskopie.
1. Zeiss Ortho Abbe 16mm (okular mikroskopowy z adapterem do teleskopu)+barlow TV 2x (powiększenie ok 160x) -> jest też wersja 10mm ale z tego co patrzyłem stosunkowo rzadka droższa
2. Takahashi Ortho Abbe 12.5mm +barlow TV 2x (powiększenie ok 200x),
3. Dobry barlow, np. Tele Vue 2x 1.25"
4. Kolimator laserowy -> sprawdził mi się Baader, nieodzowny element wyposażenia przed każdymi obserwacjami
5. Do powyższych alternatywnie dodałbym filtr polaryzacyjny lub Oriona SkyGlow. Używam ich do jasnego Jowisza / Księżyca

Wymienione okulary pokazały mi w moim GSO bardziej kontrastowy, pełniejszy detalu obraz z przyjemniejszymi kolorami od np TV Plossl (11 i 9mm), czy Vixen NLP i NLV 10mm i 6mm.

Okulary możesz kupić nowe, jak i polować na giełdzie na używane. Ja np. tak kupiłem mojego ulubieńca Zeiss'a od jednego z Kolegów z naszego forum. Niedawno widziałem ten okular w cenie ok 500pln. Nie jest to najtańszy okular ale napiszę wprost, połączone z dobrym razem z wymienionym Takahashi w sprzęgnięte z dobrym barlowem TV, który podwaja Ci powiększenia, robią "robotę" na Jowiszu i księżycu. Wpatrywania się w powierchnie Ksieżyca, czy zjawiskowe pasy w atmosferze Jowisza potrafią przyprawić o szybsze bicie serca:-). Oglądałem w nich też małe mgławice Oriona M42, czy kraba M1 i też dawały niesamowite, pełne szczegółu obrazy.

Co do zakupów, to zanim wydałem pieniądze, starałem się sprawdzić potencjalny zakup w swoim teleskopie spotykając się z kimś, kto go ma, Czytanie, pytanie, osobista weryfikacja, ta metoda mi się sprawdziła.

To oczywiście tylko moja subiektywna opinia.

P.S.
Tak z mojego krótkiego, bo ok 8 miesięcznego doświadczenia, bardzo ważna jest kolimacja. Zwłaszcza jak chcesz wyłuskiwać detale przy większych powiększeniach na planetach. Osobiście wykonuję ją przed każdymi obserwacjami, po ustawieniu teleskopu na miejscu obserwacji.
Kolimuję metodą Hamala (np. wersja uproszczona), o której napisali mi kiedyś Koledzy z forum. Przy odrobinie wprawy zajmuje kilka minut. Dzięki temu mam pewność, że teleskop jest wystarczająco dobrze wyregulowany do kolejnej astro przygody.
Jakbyś był zainteresowany, instrukcja jest tutaj: http://indexhamal.pl/astrofotografia/Ko ... eskopu.htm

Kris
 
Posty: 281
Rejestracja: 11 Sie 2021, 10:18
Miejscowość: Bydgoszcz

Postwinio | 26 Sty 2022, 08:41

Zgadzam się z przedmówcą co do okularu BCO. Mogę Ci pożyczyć mój jak się kiedyś spotkamy na jakimś zlocie.
team SW 90/900 :)
 
Posty: 483
Rejestracja: 15 Paź 2019, 15:16
Miejscowość: Warszawa-Szczęśliwice

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat