Luneta Bresser W Lidlu za 129 zł

Postprestig | 04 Lut 2020, 21:49

SW 12 flex goto, es 9 14 mm 100, Baader 2", Lumicon UHC, Orion UB, Nikon d3200, GSO red dot.
W przyszłości przygarnę filtr Lumicona OIII oraz Newtona 16
 
Posty: 23
Rejestracja: 20 Sty 2020, 15:32
Miejscowość: Stargard

 

Postgogiel | 05 Lut 2020, 08:58

Do dziennych obserwacji jeszcze ujdzie.
Pozdrowionka
gogiel

GSO Dobson 10" DeLuxe,
SCT 6"
 
Posty: 85
Rejestracja: 04 Kwi 2016, 20:49
Miejscowość: Strzegom

 

PostKarol | 05 Lut 2020, 09:17

Napisz lepiej do czego Ci to.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostBenedykt | 05 Lut 2020, 12:30

prestig napisał(a):Co sądzicie o tym sprzęcie?
https://www.lidl-sklep.pl/BRESSER-Lunet ... aQQAvD_BwE


Odpuść sobie. Chyba, że lubisz wyrzucać pieniądze w błoto.

EDIT: Zobacz, w jakim dziale Lidla jest ten sprzęt oferowany. :-)
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 855
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

Postokejokej | 06 Lut 2020, 00:48

Dostałem kilka lat temu taką lidlonetę i aż konto założyłem, żeby napisać(bo normalnie to tylko czytam), że do astro absolutnie nie.

Okular zoom to tragedia, na min. powiększeniu bardzo malutkie pole widzenia, natomiast idąc w górę, chociaż pole rośnie to obraz szybko się ściemnia i traci ostrość, więc nawet na księżyc nie da się sensownie popatrzeć. W praktyce nigdy nie używałem ustawienia okularu powyżej połowy zakresu powiększenia. Zdecydowanie przegrywa ze starą Bresserowską "Lidletką" na każdym polu. Pewnego razu wykręciłem fabryczny okular i spojrzałem przez lidletkowy - nawet jakoś to w dzień wyglądało, ale nocnego testu nie przeprowadziłem. Swoją drogą pryzmaciki w środku wydają się malutkie więc zdziwiłbym się, gdyby toto korzystało z pełnych 60mm obiektywu.

Może jakby wsadzić tam jakiś tani (ale "normalny") okular coś by z tego było - kiedyś pewnie spróbuję - ale na pewno nie ma sensu jej w tym celu kupować.
 
Posty: 5
Rejestracja: 06 Lut 2020, 00:32
Miejscowość: Okolice Trójmiasta

 

Postokejokej | 07 Lis 2021, 14:39

okejokej napisał(a):(...)
Może jakby wsadzić tam jakiś tani (ale "normalny") okular (...) - kiedyś pewnie spróbuję(...)


Tak też w końcu zrobiłem - w miejsce rozwalonego okularu zoom wsadziłem kitowe kellnery Super sky watchera - na razie tylko w dzień. 25mm daje obraz całkiem znośny, porównywalny do lidletki, widać jednak już krawędzie malutkiego pryzmatu. 10mm daje obraz dosyć wyraźny, ale już ciemnawy. Jakie to daje powiększenia nie próbowałem określić - a ogniskowej lunety nie znam. Optymalnym okularem byłoby pewnie 20mm o podobnym polu widzenia, żeby nie było ciemno, i nie było widać krawędzi pryzmatu

Oczywiście okularu nie da rady tak po prostu "wsadzić". Żeby dopasować go do lunety oraz złapać ostrość, trzeba wykręcić z okularu tulejęką. Średnica wewnętrzna "wyciągu" lunety jest podobna (minimalnie mniejsza) do średnicy wewnętrznej tulei okularu, można go więc zahaczyć o lunetę samą krawędzią gwintu, tak żeby luzem nie latał i nie wypadał (dopóki nie zatrzęsie się porządnie całością :lol: ). Podejrzewam, że gdyby nagwintować otwór w lunecie, okular dałoby się normalnie wkręcić.

Ot, taki bezsensowny eksperymencik :lol: Może da się z tego zrobić jakiś szukacz czy coś :lol:
 
Posty: 5
Rejestracja: 06 Lut 2020, 00:32
Miejscowość: Okolice Trójmiasta

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

AstroChat

Wejdź na chat