Kolimacja - a miało być tak prosto...

Problemy, czyszczenie, regulacja, naprawa, instrukcje, oprogramowanie etc.

Postobcy_astronom | 29 Lip 2020, 19:00

Proszę o pomoc. Kupiłam kolimator laserowy. Przeczytałam instrukcję, obejrzałam filmik, wszystko jasne, bułka z masłem. Po czym gdy przystąpiłam do „kręcenia” śrubami przy LW coś jest nie tak. Te śruby nie chcą się wcale kręcić, wydaje się że są dokręcone na maksa. Imbus na pewno dobry. A akurat laser muszę przesunąć tak, że wymagałoby to jeszcze dalszego „dokręcania”, jeśli wiecie o co mi chodzi. Co robię źle? Mam coś najpierw poluzować? A co z tą śrubą kontrującą? Kręcę tylko tymi zaznaczonymi na czerwono, ale potem z bezsilności zaczęłam kręcić tymi zewnętrznymi dużymi (na niebiesko) (do czego one są?) i dopiero to coś dało, ale i tak nie mogę ustawić punktu idealnie na środku znacznika LG :/
Załączniki
Kolimacja - a miało być tak prosto...: 1012B2A6-D8A4-4E78-802C-A9D2268934A5.jpeg
I'm waiting for the night to fall. I know that it will save us all.
Synta 200/1200 dob + WO Swan 33, SP 25, WO Swan 15, SP 10, Hyperion 8, Baader Ortho 6, UB 2''
BPC Kronos 20x60
Awatar użytkownika
 
Posty: 184
Rejestracja: 31 Sty 2009, 21:45
Miejscowość: Kraków / Radziszów

 

Postobcy_astronom | 29 Lip 2020, 19:04

No i na razie laser jest tak trochę na środku, a trochę na obrzeżu środkowego znacznika, jak na zdjęciu. To wystarczy?
Załączniki
Kolimacja - a miało być tak prosto...: IMG_20200729_190327.jpg
I'm waiting for the night to fall. I know that it will save us all.
Synta 200/1200 dob + WO Swan 33, SP 25, WO Swan 15, SP 10, Hyperion 8, Baader Ortho 6, UB 2''
BPC Kronos 20x60
Awatar użytkownika
 
Posty: 184
Rejestracja: 31 Sty 2009, 21:45
Miejscowość: Kraków / Radziszów

 

Postbolid25 | 29 Lip 2020, 20:05

Najpierw popuść środkową śrubę na srubokręt krzyżakowy a dopiero kręć trzema imbusami. Po zakończeniu kolimacji dokręć z czuciem środkową śrubę krzyżakiem.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

Postobcy_astronom | 29 Lip 2020, 20:37

Dziękuję! Właśnie tej informacji szukałam i nie było tego ani w instrukcji ani w filmiku z astrofazy. Dopiero w innym filmiku powiedzieli krok po kroku co robić. W pierwszym filmiku gość tylko powodzial "po prostu kręćcie śrubami imbusowymi a na końcu dokreccie śrubę kontrującą" Kurczę, spodziewałam się, że to będzie prostsze, dalej nie wiem jak to zrobiłam. W końcu po kilkudziesięciu minutach mam skolimowane Lw i LG.
I'm waiting for the night to fall. I know that it will save us all.
Synta 200/1200 dob + WO Swan 33, SP 25, WO Swan 15, SP 10, Hyperion 8, Baader Ortho 6, UB 2''
BPC Kronos 20x60
Awatar użytkownika
 
Posty: 184
Rejestracja: 31 Sty 2009, 21:45
Miejscowość: Kraków / Radziszów

 

Postbolid25 | 29 Lip 2020, 20:49

Brawo, najgorzej jest zrobić to pierwszy raz, później człowiek wie z czym się to je i sprawa staje się prosta.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostQuCyk | 30 Lip 2020, 09:05

Niestety sprawa nie jest tak prosta, jak to się mogłoby wydawać. Szczególnie przy ustawianiu LW.
Żaden film na YT, czy opis w sieci nie tłumaczy, jak prawidłowo i precyzyjnie ustawić LW. Jedynie instrukcja HAMALa jest bardzo bliska prawdy.

Osobiście nie cierpię ustawiania LW, bo chcąc to zrobić naprawdę dokładnie potrzeba ciepliwości i kilku godzin. Szczególnie, że w Twoim przypadku kręciłeś wszystkimi śrubami i prawdopodobnie teraz trzeba łapać wszystkie osie.
Sprawa wygląda tak, że potrzebujesz kolimator laserowy (dobrze skolimowany) i optyczny. Sam kolimator laserowy pięknie Ci pokaże wiązkę lasera trafiającą w punkt, ale nie pokaże Ci przesunięcia płaszczyzny lustra.

Przed całą procedurą najlepiej ustawić pozycję LW w tubusie teleskopu przy pomocy śrub oznaczony na niebiesko tak, jak to opisał HAMAL. Potem będzie można to ustawić dokładniej, jeżeli okaże się, że lustro jest wyżej, lub niżej.
1) Wkładasz kolimator optyczny (może być najprostszy, wykonany z pudełka po kliszy)
2) Wysuwasz wyciąg okularowy do końca i w takiej pozycji ustawiasz LW. Ustawienie początkowe lustra odbywa się przy pomocy małych śrubek z poluzowaną śrubą centralną tak, aby odbita krawędź LG odbijała się udealnie równo w LW. Po ustawieniu wstępnym dociskasz delkatnie śrubę centralną i śrubami zaznaczonymi na czerwono dostrajasz LW.
3) Zmieniasz kolimator na laserwowy i sprawdzasz, gdzie trafia wiązka lasera. Jeżeli w punkt, to jest wszystko ok. Jeżeli nie, to należy wprowadzić dodatkowe drobne poprawki śrubami zaznaczonymi na czerwono.
4) Wkładasz z powrotem kolimator optyczny i sparawdzasz, jak po poprawkach się przesunęło odbicie LG na LW. Jeżeli nie jest równo po krawędzi należy proces zacząć od nowa. Blokując LW trochę wyżej, niżej, bardziej przekręcone, mniej przekręcone.
5) Jeżeli po kilku przejściach powyższej procedury odbicie LG w LW finalnie zostaje w tej samej pozycji, to może okazać się, że trzeba podnieść lub opuścić LW śrubami oznaczonymi na niebiesko i procedurę przeprowadzić od nowa.

Ogólnie przy LW masz 4 płaszczyzny do regulacji i wszystkie musza być ustawione prawidłowo.
Piepszenia się z tym jest bardzo dużo. Natomiast prawidłowo i precyzyjnie ustawione LW zagwarantuje obrazy ostre jak żyleta.
Nie wiem, czy dobrze i zrozumiale to opisałem, ale proces jest trochę skomplikowany i pracochłonny.
GSO 10" / Barlow x2 2" ED / GSO 30mm / Hyperion 21mm / Hyperion 17mm / SLV 9mm / SLV 6mm / Filtry: 13%, 25%, UHC-S 2"
 
Posty: 86
Rejestracja: 05 Cze 2017, 21:47
Miejscowość: Stolyca

PostJSC | 30 Lip 2020, 09:18

Dobrze, że QuCyk o tym napisał, bo pewnie gdzieś tak z 99% Newtonów jest źle skolimowanych. Ludzie myśą, że jak czerwona plamka jest w kółeczku to jest OK, a nie jest!

Z drugiej strony, jeśli ktoś używa Newtona tylko do małych powiększeń, to dokładna kolimacja mija się z celem.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 30 Lip 2020, 09:53

Cześć.

Pierwsza czynność to wyregulowanie na regulowanych śrubami z boku na mocowaniu ramion LW , tak aby LW było na środku w stosunku do LG.Potem ustawić centralną śrubą odpowiednią wysokość LW w stosunku do otworu wyciągu.To można sprawdzić też w prosty sposób , wysokość LW.Oglądając rozogniskowane obrazy kiedy za i przed ogniskiem cień okrągły LW powinien zawsze za i przed ogniskiem na rozogniskowanym obrazie znajdować się dokładnie wizualnie na środku jasnego obrazu koła pochodzącego od LG a nie zmieniać położenia.Jeżeli cień za i przed ogniskiem na rozogniskowanym obrazie kiedy widzimy okrągłe jasne koło z cieniem LW na środku zawsze znajduje się on na środku to mamy pewność poprawnie ustawionej wysokości zakładając że Offset jest prawidłowy na LW i możemy przystąpić do precyzyjnego zgrania luster z markerem na LG za pomocą kolimatora laserowego lub zwykłego otworkowego , który też w zupełności nam wystarczy.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJSC | 30 Lip 2020, 10:00

Tam jest tak dużo zależności (łącznie z kolimacją kolimatora), ze można zgłupieć, a dodatkowo sam offset lekko degraduje Dysk Airego.

Często też oś tuby nie pokrywa sie z osią optyczną, ale to juz jest najmniejszy problem.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 30 Lip 2020, 10:11

Cześć.

Tak jest w istocie a Perfekcyjna kolimacja Teleskopu Newtona wcale nie jest tak prosta jak to nam się wydaje.
Zgrubna i mniej dokładna owszem , ale jak chcemy mieć wszystko na 100% to jest sporo z tym zabawy.
Wszelkie odstępstwa od idealnej kolimacji zawsze przekładają się na np. słabsze obrazy Planet i dzielenie gwiazd podwójnych w obrazie , punktowanie gwiazd , itp.Nie ma szans aby tak nie było i im jest kolimacja dokładniejsza tym lepiej , bez względu na rodzaj i typ sprzętu z którym mamy do czynienia.Wszystko przekłada się na generowane przez dany instrument obrazy.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJSC | 30 Lip 2020, 10:47

Zresztą, człowiek się nakolimuje, a lustro główne i tak lata na boki :D

Newton raczej nie jest dla perfekcjonistów :wink: , ale nadrabia zasięgiem i rozdzielczością w praktyce nieosiagalną dla innych konstrukcji.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postzorg | 30 Lip 2020, 10:51

JSC napisał(a):Dobrze, że QuCyk o tym napisał, bo pewnie gdzieś tak z 99% Newtonów jest źle skolimowanych. Ludzie myśą, że jak czerwona plamka jest w kółeczku to jest OK, a nie jest!
Z drugiej strony, jeśli ktoś używa Newtona tylko do małych powiększeń, to dokładna kolimacja mija się z celem.


Skąd masz takie dane że 99% ?. Gdyby tak było nikt by Newtona nie kupił. Problem mają głównie początkujący albo fani refraktorów :).

Laserem nie da się poprawnie ustawić LW. Najdokładniejsza jest metoda z webcamem. https://www.youtube.com/watch?v=8ROvNH5uwDo
Laser z Barlowem daje dobre efekty przy ustawieniu LG. Warunkiem łatwej kolimacji jest opanowana mechanika, prostopadły wyciąg, ustawiony offset, zablokowane ale nie ściśnięte LG w celi itd. Polecam poradnik kolegi Hamala.
 
Posty: 68
Rejestracja: 03 Kwi 2013, 10:27

 

PostKrzysztof_P | 30 Lip 2020, 11:00

JSC napisał(a):Zresztą, człowiek się nakolimuje, a lustro główne i tak lata na boki :D

Newton raczej nie jest dla perfekcjonistów :wink: , ale nadrabia zasięgiem i rozdzielczością w praktyce nieosiagalną dla innych konstrukcji.


Dlaczego LG ma latać na boki , nic podobnego , cela posiada trzy plastikowe śrubki z boku w celu wyśrodkowania LG jak i aby było ono stabilnie uchwycone zarówno po boku jak i od góry trzema łapkami z gumowymi podkładkami.
Wszystko można odpowiednio i solidnie porządnie poustawiać i dobrze skolimowany teleskop Newtona będzie też trzymał w pełnej tubie dobrze kolimację i pokazywał nam przy dobrej optyce bardzo dobre obrazy.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 30 Lip 2020, 11:06, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJSC | 30 Lip 2020, 11:03

zorg napisał(a):[
Skąd masz takie dane że 99% ?. Gdyby tak było nikt by Newtona nie kupił. Problem mają głównie początkujący albo fani refraktorów :).


To oczywiście mały żarcik, bo tego nikt nie wie ilu uzytkowników dokładnie kolimuje swojego Newtona. Ale często czytam (nawet bardzo czesto), że Newton nie był "kolimowany od nowosci", a zaręczem , że sporo użytkowników (znam takich) nawet nie wie co to kolimacja...
Zresztą a propos szpileczki wbitej w "fanów refraktorów" - sporo jest tez grzebanych refraktorów i potem źle ustawionych (a i fabrycznie zdarzają sie buble), niemniej jednak refraktor raz dobrze ustawiony trzyma kolimacje na wieki wieków :D

W kazdym razie wielkie brawa dla obcego_astronoma (astronomki) za podjecie sie tego tematu. To dobrze wróży na przyszłość zarówno co do sprzetu jak i obserwacji. Znam ludzi, dla których ustawienie ostrości graniczy z cudem, a wyjustowanie szukacza jest sprawą z pogranicza magii...
Ostatnio edytowany przez JSC, 30 Lip 2020, 11:07, edytowano w sumie 1 raz
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostJSC | 30 Lip 2020, 11:05

Krzysztof_P napisał(a):
JSC napisał(a):Zresztą, człowiek się nakolimuje, a lustro główne i tak lata na boki :D

Newton raczej nie jest dla perfekcjonistów :wink: , ale nadrabia zasięgiem i rozdzielczością w praktyce nieosiagalną dla innych konstrukcji.


Dlaczego LG ma latać na boki , nic podobnego , cela posiada trzy plastikowe śrubki z boku w celu wyśrodkowania LG jak i aby było ono stabilnie uchwycone zarówno po boku jak i od góry trzema łapkami z gumowymi podkładkami.
Wszystko można odpowiednio i solidnie porządnie poustawiać i dobrze skolimowany teleskop Newtona będzie też trzymał w pełnej tubie dobrze kolimacje i pokazywał nam przy dobrej optyce piękne obrazy.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Sam Hamal pisze, ze nie trzyma... chyba mozna mu wierzyc :D
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 30 Lip 2020, 11:11

Jak mocowania są do poprawy to zapewne nie trzymają jak należy , ale jak wszystko jest poprawnie i solidnie wykonane i wyregulowane , skolimowane to nie ma podstaw ku temu aby teleskop tracił kolimację. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJSC | 30 Lip 2020, 11:13

Napisałeś "gumowe podkładki"... gumowe... 8)
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postwampum | 30 Lip 2020, 11:26

No i właśnie dlatego pożednałem się z Newtonami.
Przy dwóch prawie godzinnych próbach kolimacji LW, okraszonych "wspaniałymi" zdaniami na temat Newtona (typu i na co mi to było...), stwierdziłem że nie mam do tego cierpliwości ani czasu.
Sprzedałem szybko newtona z rozjechaną kolimacją jaiemuś człowiekowi z W-awy, który miał około 20 lat doświadczenia jako obserwator astronom.
Po trzech tygodniach zadwonił do mnie, z radosną wiadomoscią, że udało mu się w końcu skolimowac Newtona. A twierdził że był blisko porażki (pierwszej w życiu), podobno tak rozjechałem LW kątowo i obrotowo oraz LG, że były duże trudnosci z ustaiweniem jednogo do drugiego. No ale się udało.
Ja mam satysfakcję, że mnie to ominęło, prawdopodobnie Newton skończyłby jako swobodnie spadający niezudentyfikowany obiekt (tak z 4 piętra).
Uff....to chyba jednak nie jest takie proste jak już się rozgrzebie lustra ma maxa.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postanatol1 | 30 Lip 2020, 11:30

Kolimowanie newtona jest proste jak przysłowiowy drut.
Zrób to metodą Hamala, tak jak jest w poniższym opisie krok po kroku i wszystko będzie ok.
http://indexhamal.pl/astrofotografia/Ko ... eskopu.htm
Tysiące użytkowników robi to "na Hamala" i nie ma problemów nawet podczas obserwacji z dużymi powiększeniami.
A propos luźnego lustra to zaleca się tak przykręcać lustro łapkami aby można było je obracać wokół osi - oczywiście nie może się kręcić jak karuzela, ale obracać z pewnym oporem. Nie można przykręcać go na siłę bo lustro może się deformować, im cieńsze tym bardziej. Nie może też być zbyt luźnie bo podczas obserwacji nisko położonych obiektów będzie się przechylać. Ja zrobiłem to w ten sposób, że podkleiłem od spodu w kilku miejscach lustro cienką taśmą dwustronną i nic się nie odchyla.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

Postanatol1 | 30 Lip 2020, 11:36

wampum napisał(a):No i właśnie dlatego pożednałem się z Newtonami.
Przy dwóch prawie godzinnych próbach kolimacji LW, okraszonych "wspaniałymi" zdaniami na temat Newtona (typu i na co mi to było...), stwierdziłem że nie mam do tego cierpliwości ani czasu.
Sprzedałem szybko newtona z rozjechaną kolimacją jaiemuś człowiekowi z W-awy, który miał około 20 lat doświadczenia jako obserwator astronom.
Po trzech tygodniach zadwonił do mnie, z radosną wiadomoscią, że udało mu się w końcu skolimowac Newtona. A twierdził że był blisko porażki (pierwszej w życiu), podobno tak rozjechałem LW kątowo i obrotowo oraz LG, że były duże trudnosci z ustaiweniem jednogo do drugiego. No ale się udało.
Ja mam satysfakcję, że mnie to ominęło, prawdopodobnie Newton skończyłby jako swobodnie spadający niezudentyfikowany obiekt (tak z 4 piętra).
Uff....to chyba jednak nie jest takie proste jak już się rozgrzebie lustra ma maxa.


Lustra w newtonie mają tak duży zakres regulacji, że jeśli cela LG nie jest pogięta w jakiś sposób (tylko takiego pogięcia LG na pewno by nie przetrwało) ani jak pająk LW nie jest pokrzywiony to kolimacja jest możliwa i niezbyt skomplikowana. Co innego w katadioptrykach, tam to jest zabawa.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

Postanatol1 | 30 Lip 2020, 11:46

Jest jeszcze inna kwestia - bywa, że teleskop jest prawidłowo skolimowany, ale inne czynniki psują obraz i mamy wrażenie, że coś jest nie tak z teleskopem.
Miałam tak raz, że po umyciu lustra i kolimacji obrazy były skopane. Obserwowałem Księżyc, obraz był nieostry, w pewnym momencie kiedy już chciałem z powrotem kolimawać teleskop nagle widok zrobił się jak brzytwa - po prostu seeing był taki, że obrazy nie falowały jak zwykle przy słabym seeingu, ale widok w okularze jakoś dziwnie się rozmywał (od jakiegoś czasu nauczyłem się rozpoznawać te różne typy seeingów, bo tak naprawdę jest ich wiele).
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostKrzysztof_P | 30 Lip 2020, 11:54

JSC napisał(a):Napisałeś "gumowe podkładki"... gumowe... 8)


Takowe powinny być pod łapkami lub z innego materiału , dokręcone palcami z wyczuciem , tak aby nie powodować odkształceń lustra od zbyt mocnego docisku. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 30 Lip 2020, 12:01

wampum napisał(a):No i właśnie dlatego pożednałem się z Newtonami.
Przy dwóch prawie godzinnych próbach kolimacji LW, okraszonych "wspaniałymi" zdaniami na temat Newtona (typu i na co mi to było...), stwierdziłem że nie mam do tego cierpliwości ani czasu.
Sprzedałem szybko newtona z rozjechaną kolimacją jaiemuś człowiekowi z W-awy, który miał około 20 lat doświadczenia jako obserwator astronom.
Po trzech tygodniach zadwonił do mnie, z radosną wiadomoscią, że udało mu się w końcu skolimowac Newtona. A twierdził że był blisko porażki (pierwszej w życiu), podobno tak rozjechałem LW kątowo i obrotowo oraz LG, że były duże trudnosci z ustaiweniem jednogo do drugiego. No ale się udało.
Ja mam satysfakcję, że mnie to ominęło, prawdopodobnie Newton skończyłby jako swobodnie spadający niezudentyfikowany obiekt (tak z 4 piętra).
Uff....to chyba jednak nie jest takie proste jak już się rozgrzebie lustra ma maxa.


Cześć.

Gdybyś pooglądał bardzo dobrym optycznie prawidłowo skolimowanym Newtonem np. 150mm F8 , F10 , F12 Planety czy Księżyc to myślę szybko zmienił byś zdanie i nie wiem czy czasem nie inny sprzęt leciał by wtedy z balkonu w dół. :D Brak umiejętności poprawnej kolimacji nie może wpływać na wyciąganie wniosków odnośnie jakości czy słabszej przydatności i praktyczności danego instrumentu. :!: :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 30 Lip 2020, 12:15, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJSC | 30 Lip 2020, 12:05

anatol1 napisał(a):Jest jeszcze inna kwestia - bywa, że teleskop jest prawidłowo skolimowany, ale inne czynniki psują obraz i mamy wrażenie, że coś jest nie tak z teleskopem.
(od jakiegoś czasu nauczyłem się rozpoznawać te różne typy seeingów, bo tak naprawdę jest ich wiele).


Wężykiem, wężykiem... :)
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostJSC | 30 Lip 2020, 12:16

Krzysztof_P napisał(a): Brak umiejętności poprawnej kolimacji nie może wpływać na wyciąganie wniosków odnośnie jakości danego instrumentu. :!: :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Im mniej śrubek do kręcenia tym lepiej - tym więcej czasu na obserwacje :D

Może trochę nie na temat, ale przy okazji. Szlag mnie trafiał przy zwykłym justowaniu szukacza, gdzie trzeba było krecić trzema śrubkami. Teraz robia szukacze, gdzie jedna srubeczka jest na spręzynce i kręci sie dwiema. To jest w ogóle nieporównywalna wygoda justownia. Jeśli ktos ma więc stare mocowanie szukacza, to śmiało niech go wyrzuca na smietnik i kupi nowego typu.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat