Problem z zasilaniem montażu.

Problemy, czyszczenie, regulacja, naprawa, instrukcje, oprogramowanie etc.

PostErsoy | 14 Mar 2021, 17:32

Cześć, po ciężkiej walce, czytaniu wątków nt. problemów z zasilaniem montaży, w końcu się poddaje i zwracam się do was o pomoc. :(
Posiadam NEQ6 i jako, że jestem z miasta, wyjeżdżam na obserwacje poza miasto. Bardzo ciągnie mnie do astrofoto, więc staram się składać zestaw, który da mi taką możliwość. Jednak sporym problemem jest dla mnie zasilenie tego montażu. Niby można podpiąć pod zapalniczkę samochodową i wszystko powinno działać. Nic z tych rzeczy!
Nie wiem czy to wina kabli, w każdym bądź razie kupiłem dedykowany powertank do montaży firmy celestron. Dokładnie ten: https://www.raig.pl/akumulator-celestro ... 4EQAvD_BwE.
Teraz niby wszytko powinno grać, jest dedykowany kabel do skywatchera, wpinany do gniazda samochodowego. Wyjście w power tanku zapalniczki zasilane 10A. Montaż niby potrzebuje 3A, więc spory zapas.
Za każdym razem jest to samo, wszytko zaczyna działać celuje na 3-4 obiekty bez problemu i wtedy dioda czerwona coraz mocniej zaczyna mrugać, w końcu montaż staje i przestaje celować w ogóle... Myślałem, że to wina kabli (za słabe, za długie i diabeł wie co jeszcze), wymieniałem na porządne co powinny sobie poradzić, dalej to samo. Mi ręce opadają. I mówimy tu tylko o prowadzeniu teleskopu, bez podpiętego guidingu! Z guidingiem to pewnie nawet się nie włączy!

Dlatego proszę o poradę osoby, które może nawet miały kiedyś podobny problem. Nawet jak ma być to brutalna prawda, że wtopiłem kasę w ten power tank, chce wiedzieć co nie gra. Tego powertanka użyje najwyżej do zasilania grzałek i innych pierdół.

Aha, sprawdziłem na wyjściu kabla napięcie i pokazuje w obu gniazdach + i - wartość 11,38V. Może to coś mówi więcej, bo sam już nie wiem. Dla mnie 12V to powinno być 12V, ale z elektryką nie mam nic do czynienia, może się nie znam.

Pozdrawiam, Marcin.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
 
Posty: 193
Rejestracja: 21 Wrz 2019, 07:21

 

PostPawlik | 14 Mar 2021, 20:51

Sprawdź napięcie jakie pokazuje pilot w menu ustawień. Miałem podobny problem z montażem AzEq5. Pilot z zestawu (V5) zaniżał napięcie i montaż sygnalizował za mało prądu. Pomogła gwarancyjna wymiana pilota, chociaż teraz nadal idealnie nie jest ale z tym power tankiem montaż już daje radę. Mam też pilot w wersji V3 i nie sprawia absolutnie żadnych problemów, napięcie jest takie jak być powinno.
Inna sprawa że taki montaż dosyć szybko potrafi wydoić z prądu powertanka 7ah.
Sky Watcher 14" GoTo, TS 152/900 + Daystar Quark, SW AZ-EQ5
 
Posty: 241
Rejestracja: 01 Paź 2009, 13:55

 

PostErsoy | 14 Mar 2021, 21:32

Pawlik napisał(a):Sprawdź napięcie jakie pokazuje pilot w menu ustawień. Miałem podobny problem z montażem AzEq5. Pilot z zestawu (V5) zaniżał napięcie i montaż sygnalizował za mało prądu. Pomogła gwarancyjna wymiana pilota, chociaż teraz nadal idealnie nie jest ale z tym power tankiem montaż już daje radę. Mam też pilot w wersji V3 i nie sprawia absolutnie żadnych problemów, napięcie jest takie jak być powinno.
Inna sprawa że taki montaż dosyć szybko potrafi wydoić z prądu powertanka 7ah.
Dzięki naprawdę za zainteresowanie. Tylko, że nie posiadam pilota. Łączę i steruję montażem za pomocą eqmoda i CdC przy pomocy bluetooth. I serio nie wiem w czym leży problem.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
 
Posty: 193
Rejestracja: 21 Wrz 2019, 07:21

 

PostSebastian Ś. | 14 Mar 2021, 21:42

To 11.38V na sucho czy pod obciążeniem? Nie wiem co jest w tym powertanku ale sprawny akumulator po naładowaniu na jakieś 12.5V, to co podajesz to już jest praktycznie rozładowany akumulator i montaż ma prawo nie działać.
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostErsoy | 14 Mar 2021, 21:45

Sebastian Ś. napisał(a):To 11.38V na sucho czy pod obciążeniem? Nie wiem co jest w tym powertanku ale sprawny akumulator po naładowaniu na jakieś 12.5V, to co podajesz to już jest praktycznie rozładowany akumulator i montaż ma prawo nie działać.
To jest zdecydowanie na sucho, co sprawdziłem dzisiaj. Być może jest już blisko rozładowania, ale jeszcze nie wskazuje need to charge, więc nie wiem czemu miałby obniżać napięcie.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
 
Posty: 193
Rejestracja: 21 Wrz 2019, 07:21

 

PostPawlik | 14 Mar 2021, 21:47

11.38V to już za mało, przy tej wartości będzie sygnalizować niskie napięcie a w międzyczasie jak spadnie poniżej 11V to montaż się wyłączy. Może warto naładować na maxa powertanka. U mnie przy max. naładowaniu pokazuje 11,9V i działa ok. Fakt że powerbank posiada chiński akumulator żelowy i już po godzinie pracy napięcie potrafi spaść do 11.5V.
W sumie to taki "powertank" średnio nadaje się to zasilania prądożernych montaży na dłuższą metę.
Sky Watcher 14" GoTo, TS 152/900 + Daystar Quark, SW AZ-EQ5
 
Posty: 241
Rejestracja: 01 Paź 2009, 13:55

 

PostSebastian Ś. | 14 Mar 2021, 21:52

To już jest bardzo niskie napięcie pod obciążeniem pewnie jeszcze gorzej tu bym szukał przyczyny. Naładuj go koniecznie i sprawdz. Ja mam zwykły żelowy z podpiętym na stałe woltomierzem i przy naładowaniu jest około 12.8V, bez problemu działał mi np heq5.
Jak mocno męczysz goto to może on się najwyczajniej rozładowuje.
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostErsoy | 14 Mar 2021, 21:58

Naładuje go na max i jutro sprawdzę, może rzeczywiście to tak błacha sprawa. Muszę poczytać trochę więcej o tych żelowych aku. Jak to w ogóle połączyć, bo narazie dla mnie to czarna magia. Stąd pomysł, by zakupić "dedykowany" zasilacz do montaży. Trochę jednak rzeczy będę musiał podłączyć, to najwyżej się przyda. Dzięki za pomoc koledzy. Pogodnego nieba. :)

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
 
Posty: 193
Rejestracja: 21 Wrz 2019, 07:21

 

PostErsoy | 15 Mar 2021, 21:54

Dziś zrobiłem test, power tank naładowałem do pełna i montaż śmiga aż miło. :) Z tym, że w warunkach domowych, w ciepełku. Niskie temperatury zwyczajnie nie służą długim czasom działania tego akumulatora. Ten NEQ6 bardzo szybko pożera energię. Myślę max 3h da radę w zimie, na więcej nie liczę. Czas rozejrzeć się za czymś lepszym.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
 
Posty: 193
Rejestracja: 21 Wrz 2019, 07:21

 

Postzbyszek | 16 Mar 2021, 01:07

Napęd stanowią silniczki krokowe , na postoju tez pewnie prąd biorą . W Chinach można za ok . 200 zł kupić aku na akumulatorach litowych , co rozruch samochodu wspomagają , może to wydłuży czas pracy montażu ?
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostErsoy | 16 Mar 2021, 09:32

Trudno mi powiedzieć. Nie mam doświadczenia z zasilaniem urządzeń z takich aku. Wszyscy polecają akumulatory żelowe, jako najbardziej praktyczne, tanie i wydajne.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
 
Posty: 193
Rejestracja: 21 Wrz 2019, 07:21

 

PostAstroNorbi | 26 Sty 2022, 02:11

cześć
poszukuję pomocy
pacjent eq3-2 GoTo. szukam rozwiązania zasilania plenerowego z wykorzystaniem aku żelowego.
podeślę ktoś zdjęcia, kable i szczegóły jaki pojemny jak to połączyć, jakie wtyczki itd? do zasilenia montaż z goto i opcjonalnie grzałka na tele/ obityw.

macie jakiś pysl jak zastosować huba aby np z powerbanka grzałki obsługiwać?
z góry dzięki I czystego nieba !!!
 
Posty: 8
Rejestracja: 26 Lip 2020, 10:33

 

Postfjsdhfosdhfdhsfhsd | 26 Sty 2022, 08:39

Sprzedaj w diabły tą latarkę udającą zasilanie, kup akumulator głębokiego rozładowania z 60Ah
pojemności, do tego przetwornice step-up/step-down i ładowarkę do akumulatora.
Przetwornicę ustawiasz na 12V i zawsze będziesz miał na wyjściu takie napięcie.
Zapomnisz o problemach...
Dla ozdoby możesz sobie jeszcze woltomierz LEDowy podłączyć, przy okazji będzie
robił za czerwoną lampkę ;)

...
fjsdhfosdhfdhsfhsd
 
Posty: 819
Rejestracja: 09 Paź 2021, 16:12
Miejscowość: Skawina, Kraków

 

PostVroobel | 26 Sty 2022, 12:08

Hej.

Domyślam się, że swoje zabawki za miasto zamierzasz wozić autem. Dlaczego nie postawisz na akumulator samochodowy? Ja mam dwa takie, wyeksploatowane i samochody już nie ruszały w zimie, jeden z benzyny, jeden z diesla. Ale moje silniki potrafią na tym jechać jeszcze kilka nocy. To przecież praktycznie nic nie kosztuje. Żadnej przetwornicy nawet nie musisz instalować. I nie masz problemu, że chińskie i słabe.

Poza tym, uważaj na zasilanie montażu zimą z akumulatora samochodu przez gniazdo zapalniczki. Możesz nad ranem nie dać rady wrócić do domu...
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostAstroNorbi | 26 Sty 2022, 14:38

tak planuję wozić autem
w zasadzie to nawet kupno aku nie będzie problemem tylko nie bardzo wiem jak to połączyć
mamy dwie klemy + i - I teraz jaki zestaw okablowania ? do użytku ogrodowego j
mam zasilacz sieciowy, pytanie czy są jakieś przejściówki lub zasilacze które mogę bez większego problemu zaadaptować do takiego aku ?

jak widać jestem zielony w tym temacie, szukam czytam ale przy okazji stwierdziłem, kto pyta nie błądzi:) dostałem linka że stacja zasilania, wygląda bardzo dobrze ale 1700/1800zl wolałbym wrzucić w astrograty :) a zasilanie ogarnąć z aku. co do zasilania z auta to doczytałem się że zasilanie z gn zapalniczki jest słabym rozwiązaniem że względu na niestabilność samego gniazda, może dosc do rozłączenia, spadu napiecia itd.
z góry. dzieki z każdą propozycje i mam nadzieje ze pomożecie mądrym słowem!
 
Posty: 8
Rejestracja: 26 Lip 2020, 10:33

 

PostVroobel | 26 Sty 2022, 16:52

Jakiś czas temu zrobiłem to tak:

https://astrovroobel.wordpress.com/2018 ... wyjazdowe/

Stabilny wtyk i gniazdo to rozsądny pomysł. Możesz śmiało użyć przewodu 2x1.5^2.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostAstroNorbi | 26 Sty 2022, 19:12

:) dzięki!
 
Posty: 8
Rejestracja: 26 Lip 2020, 10:33

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości

AstroChat

Wejdź na chat