Wifi extender Vonets do ASI AIR

Problemy, czyszczenie, regulacja, naprawa, instrukcje, oprogramowanie etc.

PostJaLe | 21 Sie 2021, 11:39

Tak się składa, że dostałem od Teleskopy.pl do zrecenzowania wzmacniacz sygnału do ASI AIR.
Spodziewajcie się więc serii opisów, ale i zdjęć.

Do czego potrzebny jest extender?
Otóż druga wersja AA posiada estetyczną aluminiową obudowę, która niestety mocno osłabia sygnał i praktycznie uniemożliwia korzystanie z urządzenia przy niewielkim oddaleniu.
Celowo nie podaje precyzyjnych wartości, gdyż te uzależnione są oczywiście od przeszkód, np od przegród typu ściana budynku. Dlatego urządzenie przydaje się szczególnie tam, gdzie zależy nam na sterowaniu z większej odległości.
W moim przypadku przerwanie sygnału następuje już w odległości 5 metrów i osłonie w postaci niezbrojonej ściany.

https://teleskopy.pl/product_info.php?p ... ZWO%20WIFI

Oczywiście to moja subiektywna ocena, dlatego proszę piszcie co mógłbym ewentualnie sprawdzić (w miarę swoich możliwości).
W ten sposób ocena będzie pełniejsza i ewentualny wybór, bardziej świadomy.
No to zaczynamy:

1. Pierwsze spojrzenie: wizualnie urządzenie sprawia dobre wrażenie, jest estetyczne, lekkie i o niewielkich gabarytach ~(95x45x15 mm).

2. Podłączenie:
Vonets łączymy z AA kabelkiem do portu RJ45 oraz z zasilaniem. Przy podłaczeniu zasilania mamy wybór - możemy pwpiąć kabelek z wtyczka USB lub kabelek z wtyczką 5.5x2.1mm.
Ja wybrałem tą druga opcję - "oszczędzając" w ten sposób na gniazdach USB.
Po podłączeniu kabelków, wybieramy w komórce lub tablecie odpowiednią sieć (Vonets), podajemy hasło i możemy uruchomić apkę. Połączenie trwa nie dłużej niż w przypadku bezpośredniego połączenia z AA.

CDN
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJaLe | 28 Sie 2021, 16:37

W tej części chciałbym Wam przedstawić kolejne dane, które zebrałem podczas recenzowania extendera wifi.

Rzeczywista odległość od mierzonej sieci Vonets (w trakcie pomiarów) podpiętej do ASI wynosiła około 12 m w linii prostej. Po drodze jednak znajdowała się ściana i zbrojona płyta. Przeszkody te spowodowały błędny wynik podany w metrach (odległość 35m i za drugim razem odległość 39m).
Z tej odległości miernik nie wyłapał sieci ASI, więc sterowanie nie byłoby możliwe bez extendera.

Proszę zwróćcie uwagę, że fioletowa sieć nakłada się na kanały sieci Vonets, dlatego należałoby przestawić je w którejś z w/w sieci tak żeby ze sobą nie kolidowały.


Drugi rysunek przedstawia pomiar mocy, który dla extendera wyniósł -72dBm czyli 6,31×10-11 W.

Dla przykładu moc sieci fioletowej wyniosła -86dBm czyli 2,51×10-12 W.
Załączniki
Wifi extender Vonets do ASI AIR: s1.jpg
Wifi extender Vonets do ASI AIR: S2.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

AstroChat

Wejdź na chat