Moduł przekaźników do sterowania zasilaniem zestawu.

Problemy, czyszczenie, regulacja, naprawa, instrukcje, oprogramowanie etc.

PostScopeDome | 23 Wrz 2021, 18:39

Po dłuższym czasie niż zakładałem - ale jednak udało mi się skończyć ten projekt :)

Na prośbę KK napisałem oprogramowanie sterujące do układu AVT1890.
Moduł przekaźników do sterowania zasilaniem zestawu.: avt1890_1.jpg
karta AVT1890


W trakcie pracy powstało kilka programów:
1. Typowy driver dla środowiska Windows - AVT1890_Driver.exe
2. Driver współpracujący z platformą ASCOM - ASCOM.AVT1890.exe
3. Program testujący dla platformy ASCOM - ASCOM.AVT1890.Test.exe
Funkcje programu
Oprogramowanie pozwala na:
• zmianę nazwy i opisu przekaźników
• włączenie lub wyłączenie dowolnego przekaźnika
• załączenie wybranych przekaźników podczas startu programu
• załączenie i wyłączenie przekaźnika o zadanej godzinie
• zapis ustawień konfiguracyjnych do pliku
• pracę w trybie emulatora (po wybraniu COM0 jako portu urządzenia)
• program testujący dla platformy ASCOM można użyć jako interface dla dowolnego innego układu przekaźników z driverem zgodnym z platformą ASCOM.Switch
Obsługa oprogramowania jest dość oczywista i chyba nie wymaga tłumaczeń.

Więcej informacji w załączonym Pdf'ie.
Załączniki
AVT1890 Info.pdf
Instrukcja
(275.95 KiB) Ściągnięto 78 razy
Moduł przekaźników do sterowania zasilaniem zestawu.: avt1890_4.jpg
Okno konfiguracji
Moduł przekaźników do sterowania zasilaniem zestawu.: avt1890_3.jpg
Driwer dla Windows
avt1890_3.jpg (16.75 KiB) Obejrzany 2519 razy
Moduł przekaźników do sterowania zasilaniem zestawu.: avt1890_2.jpg
Program Testowy dla ASCOM
avt1890_2.jpg (19.31 KiB) Obejrzany 2519 razy
http://www.ScopeDome.com
Obserwatoria Astronomiczne
 
Posty: 32
Rejestracja: 13 Lip 2008, 18:41

Postkk | 25 Wrz 2021, 12:17

Od jakiegoś już czasu korzystam z modułu AVT1890 do sterowania zasilaniem zestawu.
https://sklep.avt.pl/avt1890.html

Moduł jest projektem dydaktycznym, sprzedawany jako zestaw "zrób to sam" lub gotowy do zabawy. Zdecydowałem się na niego ponieważ:
a. jest relatywnie tani
b. jest w miarę zgrabny gabarytowo - idealnie pasował do pozostałej przestrzeni w mojej prowizorycznej skrzynce
c. ma sporą ilość wyjść (tak wyjść), a dokładniej rzecz biorąc 8
d. można nim sterować komendami na porcie szeregowym (USB)
c. Internet sugerował że zrobienie sterownika nie będzie większym problemem
Konstrukcja jest nieco inna niż te z którymi miałem do czynienia, czego trochę się nie spodziewałem i otwarcie przyznam że po zastosowaniu metody "na żywioł" jest to mój drugi moduł :) (i trzeci komputer sterujący). Złącza to wyjścia, także moduł pracuje równocześnie jako rozdzielacz.
Moduł przekaźników do sterowania zasilaniem zestawu.: AVT1890.png

Pierwsze złącze pod portem usb (zielone) służy do załączania wszystkich przekaźników - można podłączyć przycisk włącz/wyłącz do doraźnego stosowania.
Drugie złącze pod portem USB to miejsce do którego doprowadzamy zasilanie, pozostałe poniżej to wyjścia.
Układ sterujący jest zasilany z portu USB także musi być koniecznie zasilany aby moduł działał.
Z własnych inwencji - dolutowałem od spodu kabel USB z końcówką A gdyż B to za duży kloc aby zmieścił się w moim tworze.
U mnie rozdziela napięcie z zasilacza 12V 10A i obecnie "karmi" kamerę, montaż, sterownik grzałek oraz wentylator. Pozostałe gniazda czekają grzecznie na swoją kolej.
Do obsługi w wielkich bólach stworzyłem skrypt w powershell który działał, jednak docelowo miał być głównie sterowany z automatu w związku z czym konieczny był sterownik ascom tak aby oprogramowanie mogło się z nim dogadać. Po zapoznaniu się z tematem pisania sterowników ascom stwierdziłem że to nie może być trudne ale przekracza granice które wyznaczyłem sobie już dawno temu - wystawiłem ogłoszenie o chęci zlecenia... nastała głucha cisza.. bardzo głucha... i bardzo długa :))
Na szczęście Jacek P. (Scopedome) wyraził chęć pomocy za co jestem mu niezmiernie wdzięczny! Bardzo rzeczowy i rzetelny człowiek, cierpliwie wykonał kawał świetnej pracy poświęcając swój wolny czas. Przy okazji dowiedziałem się paru rzeczy na temat Ascom :)
Sprawa okazała się nieco upierdliwa ale po kilku sesjach sterownik był gotowy i działa wyśmienicie oferując dużo więcej niż oczekiwałem.
Obecnie mam możliwość sterowania za pomocą interfejsu GUI, skryptu batch (nie testowałem jeszcze) lub oczywiście programów obsługujących przełączniki przez sterownik Ascom. Dla mnie rewelacja! :)
Moduł przekaźników do sterowania zasilaniem zestawu.: avt_panel.PNG
avt_panel.PNG (3.84 KiB) Obejrzany 2479 razy
Moduł przekaźników do sterowania zasilaniem zestawu.: avt_setup.PNG

Moduł przekaźników do sterowania zasilaniem zestawu.: avt_nina.PNG
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat