Kompleksowy serwis sprzętu.

Problemy, czyszczenie, regulacja, naprawa, instrukcje, oprogramowanie etc.

PostKrzysztof_P | 09 Gru 2021, 16:04

Witajcie.
Niedawno serwisowałem kompleksowo teleskop SCT C11.
Wstawiam wam parę fotek w trakcie trwania prac , teleskop był w tragicznym wręcz stanie , grzyb wżarł się nawet w wyczernienie wewnątrz tuby.
Dlatego m.in. OTA była rozebrana w pień do "naga" , mycie optyki-obydwa lustra i korektor , szlifowanie zaschniętego jak "pumex" wewnątrz grzyba , ponowne lakierowanie i na koniec złożenie całości , ustawienie osiowości elementów optyki i kolimacja na aparaturze , która działa w praktyce jak ława optyczna.Oglądamy Krążki AIRY przy dużym Pow. , aparaturka z aktualnie nowym płaskim lustrem D-ponad 300mm.Nowa sztuczna gwiazda z maleńkim otworem zakupiona w USA jako część składowa aparatury , sprawdza się znakomicie.
Tak jak pisałem wcześniej , niebawem na wiosnę będzie oficjalna pracownia z szerokim zakresem prac.Przede wszystkim kompleksowy serwis i kolimacja sprzętu.
Aktualnie działam na "pół gwizdka" , dla zabicia czasu w długie już prawie zimowe wieczory. Efekty mojej pracy można zobaczyć na załączonych zdjęciach.Jak teleskop wyglądał przed i po kompleksowym serwisie.

Aktualnie pracuję przy Refraktorze MEADE ED 127/1140mm , F-9.Również rozbiórka obiektywu na części , mycie elementów z usunięciem grzybka , centrowanie elementów obiektywu w celi i na koniec kolimacja.
W kolejce na serwis czekają następnie duży Mak 8" i SCT Celestron C-9,25" HD.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
Kompleksowy serwis sprzętu.: C1.jpg
Kompleksowy serwis sprzętu.: C2.jpg
Kompleksowy serwis sprzętu.: C3.jpg
Kompleksowy serwis sprzętu.: C4.jpg
Kompleksowy serwis sprzętu.: C7.jpg
Kompleksowy serwis sprzętu.: C8.jpg
Kompleksowy serwis sprzętu.: C9.jpg
Kompleksowy serwis sprzętu.: C10.jpg
Kompleksowy serwis sprzętu.: C11.jpg
Kompleksowy serwis sprzętu.: C5.jpg
Kompleksowy serwis sprzętu.: C12.jpg
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostXWA | 09 Gru 2021, 16:16

Aż taka "hodowla pieczarek"? ale skąd tam tyle wilgoci wlazło? Napewno tuba bardzo intensywnie użytkowana i niedbale zostawiana sama sobie w wilgoci bez należytego wietrzenia. Jestem zszokowany. Czy takie warunki wewnątrz tuby uszkodziły także napylenie?
 
Posty: 63
Rejestracja: 26 Wrz 2021, 20:54

PostKrzysztof_P | 09 Gru 2021, 16:23

Witajcie.
Aktualnie po serwisie i usunięciu grzybka obiektyw Refraktora MEADE ED 127/1140mm , F-9 wygląda tak jak na załączonych zdjęciach.Jak wyglądał przed serwisem , może wstawi zdjęcia kolega , który powierzył mi Refraktor do serwisu.Tak czy inaczej było nie ciekawie.Podobnie jak kiedyś w przypadku Refraktora Takahashi FSQ 85 , którego również miałem przyjemność serwisować w domu i zrobić z nim kompleksowy porządek.
viewtopic.php?f=1&t=63581&start=25
Zmykam działać z kolimacją Refraktora MEADE ED 127mm.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
Kompleksowy serwis sprzętu.: ME7.jpg
Kompleksowy serwis sprzętu.: ME6.jpg
Kompleksowy serwis sprzętu.: ME5.jpg
Kompleksowy serwis sprzętu.: ME4.jpg
Kompleksowy serwis sprzętu.: ME3.jpg
Kompleksowy serwis sprzętu.: ME2.jpg
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 09 Gru 2021, 16:35

XWA napisał(a):Aż taka "hodowla pieczarek"? ale skąd tam tyle wilgoci wlazło? Napewno tuba bardzo intensywnie użytkowana i niedbale zostawiana sama sobie w wilgoci bez należytego wietrzenia. Jestem zszokowany. Czy takie warunki wewnątrz tuby uszkodziły także napylenie?


Cześć.
Powłoki na lustrach również ucierpiały.Ale zrobiłem co w moich możliwościach , aby jeszcze na jakiś czas obyło się bez dodatkowych kosztów i ponownego ich naparowania.Teleskop może służyć nadal , ale napylenie obydwu luster wskazane będzie na pewno za jakiś czas.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrisJot | 10 Gru 2021, 01:11

Krzysztofie i tak widać różnicę. Dałeś mu nowe "życie". Osobiście, gdyby to był mój sprzęt, pewnie bym się zdecydował za Twoim pośrednictwem na naparowanie, tak by w pełni móc się nim cieszyć. W jakich warunkach musiał być przechowywany teleskop, aby grzybek miał aż takie pole do "popisu"?

Kris
 
Posty: 281
Rejestracja: 11 Sie 2021, 10:18
Miejscowość: Bydgoszcz

PostKrzysztof_P | 10 Gru 2021, 17:48

Cześć Krzysztof.
Teleskop był trzymany na stałe na zewnątrz i szczelnie okrywamy , bez możliwości wyschnięcia i odparowania w cieple po zakończonym oglądanku.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 25 Gru 2021, 15:13, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwodnik | 22 Gru 2021, 21:59

A kompletna rewitalizacja sprzętu, z wymianą tuby włącznie jest możliwa? Refraktor Tał 100R oryginalnie stalowa tuba i trochę za ciężka jak na możliwości mojej głowicy foto. Trzęsie się to wszystko jak nieszczęście. Gdyby tak przełożyć bebechy do aluminiowej rury?
 
Posty: 150
Rejestracja: 25 Gru 2006, 15:32

PostKrzysztof_P | 25 Gru 2021, 14:56

Cześć.
Możliwe jest wszystko , obiektyw TAL to wartościowy obiektyw i jak planujesz być dłużej z tym sprzętem to warto.
Jednak to kompletna budowa nowego Refraktora , gdzie wymagany jest dostęp do wszelakich narzędzi , maszyn , materiałów i warsztatu.Polecam abyś napisał do Piotrka K.Piotr posiada warsztat i cały czas modyfikuje , wykonuje części i buduje instrumenty.Sam korzystam z usług kolegi Piotra , mieszkamy dość blisko siebie w Krakowie.Jeżeli chodzi np. o toczenie nowych części i akcesorii jak i całkiem nowych elementów , gdyż nie posiadam tak uposażonego warsztatu.Piotr myślę i jestem pewien że wykonał by ci to fachowo , budując nowy Refraktor na bazie twojego obiektywu.Piotr jest bardzo dobrym w tej dziedzinie fachowcem.Kwestia abyście dogadali się co do funduszy i ewentualnego terminu realizacji.Bywam u Piotra czasem jak potrzebuję aby wykonał coś dla mnie do modyfikowanych czy naprawianych przeze mnie instrumentów.Piotr wykonał mi i koledze Zbyszkowi ZP53 bardzo dużo świetnie wykonanych potrzebnych nam części i elementów.Osobiście Polecam usługi Piotra.
Ja ograniczam się do serwisu optyki czy drobnych prac mechaniki sprzętu , jak i dzięki specjalistycznej aparaturze do ich wzorowej kolimacji.Mogę również regenerować powłoki na lustrach , od jakiegoś czasu posiadam dostęp do napylarki z warstwami dielektrycznymi , gdzie wsp. odbicia wynosi nawet 99% - temat jest w trakcie dopracowania procesu technologicznego.Bardziej działam w tematach samej optyki niż mechaniki sprzętu , choć pewne prace czy modyfikacje mogę wykonać bez problemu w moim skromniejszym domowym warsztacie.
Pomagałem też w regeneracji i napylaniu nowych warstw ma obiektywy Refraktorów , Lornet czy soczewek ocznych okularów.Choć to stosunkowo drogie zabiegi i nie zawsze nam się to opłaca.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwodnik | 25 Gru 2021, 16:39

Dzięki za odpowiedź i namiary.
 
Posty: 150
Rejestracja: 25 Gru 2006, 15:32

PostKrzysztof_P | 18 Sty 2022, 14:57

Witajcie.
Wszystkim kolegom , miłośnikom nocnego nieba , którzy pisali do mnie na PW w tym nowym roku pomogę i wykonam wam prace serwisowe o które pytaliście na PW.Mam jeszcze do skończenia dwa instrumenty , które wymagają rozbiórki na części pierwsze i można to ująć poważnych prac naprawczych i serwisu optyki , powinienem i myślę że zakończę te prace na dniach.Niebawem otrzymam też nowy cennik na ten rok regeneracji warstw alu na lustrach na który sam czekam od początku roku jak i warstw z ich spolerowaniem na soczewkach , więc niebawem będę odpisywał do wszystkich sukcesywnie na PW i będę w kolejności waszych zgłoszeń zajmował się po kolei waszym sprzętem.Niebawem będę też posiadał dostęp do nowej napylarki z innowacyjnym procesem naparowania warstw , więc myślę że sukcesywnie serwis przejdą wszystkie wasze oczekujące na serwis sprzęty.Mam też sporo telefonów i maili spoza forum , okazuje się iż potrzeby w tym zakresie mamy w kraju dość duże.Jeszcze nie zajmuję się kolimacją lornet i nasadek Bino , ale jak tylko powstanie u mnie do tego celu odpowiedni instrument , to jak najbardziej wykonam wam również te prace.
Generalnie w tym roku poszerzę istotnie zakres wykonywanych prac ze sprzętem , które będę mógł wykonywać w pracowni.W tym temacie będą się pojawiały co jakiś czas nowe moje wpisy , jakie nowe prace jestem w stanie ze sprzętem wykonać.
Czystego nieba.
Pozdrawiam Wszystkich Miłośników Nieba Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrisJot | 22 Sty 2022, 04:37

Cześć Krzysztof,

szczerze dopinguje w temacie warstw 99% oraz urządzenia do kolimacji nasadek Bino:-).


Kris
 
Posty: 281
Rejestracja: 11 Sie 2021, 10:18
Miejscowość: Bydgoszcz

PostWiesław | 26 Sty 2022, 14:32

Witam
Ostatnio postanowiłem przyjrzeć się mojemu teleskopowi a w szczególności montażowi .
Postanowiłem rozebrać wszystko wyczyścić przekładnie ślimakowe i ponownie nasmarować.
I tu pojawia się problem. Przy rozbieraniu okazuje się, że wszystkie części ruchome wysmarowane są bardzo gęstym smarem. Mówią na niego smar miodny, bo ma właśnie konsystencję miodu. Czy taki smar jest gdzieś do kupienia?
Dzwoniłem po sklepach motoryzacyjnych - nic; dzwoniłem do Delta Optical - nic
Ten smar ma właściwości niejako kasowania luzów. Kiedy pierwszy raz chciałem przesmarować napęd, dobrze zrobiłem, że zebrałem ten smar z przekładni, bo okazuje się, że po wymyciu wszystkiego i wysmarowaniu zwykłym smarem, całośći ma luzy. Musiałem ponownie wszystko wymyć i nasmarować tym zebranym smarem. Teraz jest go trochę za mało i dlatego proszę o radę - czy znajdę taki smar, a jak nie to czym przesmarować przekładnie?
Pozdrawiam
Wiesław
wiesław
Newton 150/750; Lornetka 10x50; aparat Olympus SP550UZ
 
Posty: 145
Rejestracja: 09 Mar 2006, 14:40
Miejscowość: Sosnowiec

PostJOKER1 | 27 Sty 2022, 01:33

https://m.pl.aliexpress.com/item/400021 ... 416428b46b

Jak bys go ściągał to możesz wziąć więcej wiara zapewne kupi to od ciebie bo cena smieszna...sam przkleil bym do reki ze 3 opakowania :).
Załączniki
Kompleksowy serwis sprzętu.: inbound8578533978878815762.jpg
 
Posty: 280
Rejestracja: 25 Lis 2020, 15:57

 

PostKrzysztof_P | 27 Sty 2022, 11:27

Witajcie.
W Astrokraku stosowany był smar z granulkami , uszczelniający , który dodatkowo miał takie właściwości iż mógł dobrze się sprawdzać w szerokim zakresie temperatur , od ujemnych do dodatnich.Jest tego sporo na rynku , ale tu wypadało by sprawdzić i zastosować taki aby w praktyce sprawdził się dobrze w konkretnym zastosowaniu.
Te wszystkie oryginalne chińskie , itp. jak nazywał je wtedy Janusz "mazidła" , to różnie zachowywały się w praktyce.
Mam jeszcze resztki ze starych zapasów z Astrokraka , ale nie pamiętam , który to był , gdyby przyszło mi go jeszcze dokupić.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJOKER1 | 27 Sty 2022, 14:10

teraz wszystkie są prawie robione przez chiny i lezą one w 99% sprzętów astro :) .

w zastosowaniach astro mozna użyć nawet zwyklej wazeliny i pojedzie...

chińskie są sprawdzone i mam ich trochę - kapitalnie uszczelniają niedoróbki chińskie i kasują luzy bo kleją :) ale do precyzyjnych np. Takahashi mam szybko pracujące, drobnozwojowe typu Shimano ,etc.
 
Posty: 280
Rejestracja: 25 Lis 2020, 15:57

 

PostKrzysztof_P | 28 Sty 2022, 00:15

Cześć Jacku.
Miałem na myśli te oryginalne mazidła w montażach czy Teleskopach np. pomiędzy tulejami w SCT.
Trzeba dobrać odpowiedni smar , co może nie być dla początkujących z serwisem ATM takie proste.
Ja jeszcze korzystam ze starych zapasów od Janusza z AK , ale u mnie też już czas pomyśleć nad uzupełnieniem.
Tematem i wyborem odpowiedniego smaru zajmę się jak stanę w fakcie dokonanym , braku do dalszych prac odpowiedniego smaru.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJOKER1 | 28 Sty 2022, 09:38

cześć Krzysiu

punkt skroplenia nam raczej nie grozi w danym smarze :) a wiec trzeba się wziąć za zrobienie gęstego mydła :)... co jest kluczowe w chińskich teleskopach.

A jak tam najbliższy zlot się planuje ? pytam bo przybyło parę apochromatów czekających na Kudłacze :)

pozdr

J
 
Posty: 280
Rejestracja: 25 Lis 2020, 15:57

 

PostKrzysztof_P | 28 Sty 2022, 13:17

Jacku paru kolegów też już pytało mnie o tegoroczny zlot.Będzie info w odpowiednim tu na Forum dziale.Rozmawiałem z Panią Sabiną , termin zlotu będzie ustalony w Kwietniu.Fajnie jak piszesz że jest znowu jakiś nowy sprzęt do oglądania i testowania na zlocie.Każda i wszelaka maszynka zawsze mile widziana.Co prawda może moje oceny sprzętu po zlocie są czasem trochę krytyczne i niektórzy mogą je żle interpretować czy odbierać.Ale bez względu na koszt wykonania czy zakupu , staram się oceniać jakość przez dany sprzęt generowanych obrazów w stosunku do innych znanych nam instrumentów a nie cenę czy czas i koszty zakupu lub wykonania danego sprzętu.Tak czy inaczej zlot na pewno się odbędzie , są cały czas na niego chętni i z przyjemnością znowu wszyscy spotkamy się na zlocie , gdzie zawsze jak i w zeszłym roku panuje świetna i przyjazna atmosfera.Nie ma to jak rozmowy czy konsultacje i rozwiewanie wątpliwości w realu na żywo podczas trwania naszego spotkania na zlocie.Często pisanie prowadzi do nieporozumień , które w realu podczas rozmowy , bardzo szybko uległy by wszelakim pozytywnym wyjaśnieniom , rozwianiu i zgody każdej ze strony.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 12 Lut 2022, 14:49

Witajcie.
W Krakowie dzisiaj pięknie świeci Słoneczko i zapowiada się dobra nocka.
A ja z serwisem działam.Na tacy dzisiaj SCT Celestron C-9,25" , F-10 , HD-ACF.
Refraktor MEADE APO-ED 127/1140mm , F-9 schodzi do testów na balkon na niebie.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
Kompleksowy serwis sprzętu.: Serwis1.jpg
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostHaTeS | 21 Lut 2022, 01:29

Hej Krzysiu,
13 lutego było czyste niebo w Wielkopolsce i razem z Radkiem uruchomiliśmy teleskop AVX SCT 11".
Ten, któremu dałeś nowe życie. Obserwacje były udane. Generalnie super.
Fajnie, że jest taki Krzysiu P. , ktory o rewitalizacji sprzętu mówi "wszystko jest możliwe" .
Dziękuję i pozdrawiam
Hanna S. z Wielkopolski
 
Posty: 1
Rejestracja: 29 Lis 2021, 12:13

 

PostKrzysztof_P | 21 Lut 2022, 01:43

Dzień Dobry Pani Haniu. :D
Bardzo mi miło i cieszę się że mogłem Państwu pomóc.
Życzę dużo pogody i wspaniałych widoków.
Pozdrawiam Serdecznie Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 15 Mar 2022, 17:51

Dzisiaj odebrałem przywieziony mi Refraktor 100ED , będzie kompleksowy serwis.Mycie obiektywu , kolimacja i regulacja pracy wyciągu.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 19 Mar 2022, 01:09

Witajcie.
Dzisiaj poświęciłem dzień dla serwisu Refraktora 100ED.Cel i efekt myślę w pełni osiągnięty.Rozbiórka i mycie obiektywu , potem kolimacja , po wszystkim sprawdzenie sprzętu w praktyce na niebie.Wyciąg również wyregulowany myślę jak należy , teraz powinien dobrze pracować w pełnym swoim zakresie.Kolega narzekał na wysuwanie się tulei wyciągu podczas obciążenia , dlatego sprawdzony w praktyce z obciążeniem TV Naglerem N31mm.
Wstawiam parę wykonanych fotek podczas wykonywanych prac.
W tym jedna fotka przed wejściem do windy aby dotrzeć do pracowni w moim Instytucie Optyki Instrumentalnej. :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
Kompleksowy serwis sprzętu.: 100ED4.jpg
Kompleksowy serwis sprzętu.: 100ED3.jpg
Kompleksowy serwis sprzętu.: 100ED2.jpg
Kompleksowy serwis sprzętu.: 100ED1.jpg
Kompleksowy serwis sprzętu.: 100ED.jpg
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 21 Mar 2022, 21:46

Witajcie.
Od jutra działam z następnym w kolejce SCT , Celestron C9,25" HD.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 26 Mar 2022, 21:43

Witajcie.
Prace w moim domowym "instytucie" , pracowni cały czas trwają. :D
Dzisiaj zakończyłem prace przy Teleskopie SCT 9,25" HD Celestron.
Na pierwszy rzut oka stan teleskopu opłakany , teleskop był "zalany" wodą podczas zaparowania i odparowania.Sperzęt trzymany wewnątrz kolegi miłośniczego obserwatorium.Śrubki pordzewiałe , LG całe poplamione w zaschniętych na powłoce plamach jak i korektor aż z zaschniętymi zaciekami , na wszystkim masa kurzu i brudu.Jedynie LW wewnątrz OTA było bez potrzeby mycia.Korektor pola w tulei na wyjściu teleskopu również umyty.Śrubki wszystkie pokryte korozją.Część śrubek dokupiłem nowych.Resztę nie dostępną w hurtowni wyczyściłem i polakierowałem na nowo.Był też czyszczony , regulowany i przesmarowany suchy w środku na łożysku przekładni 1:10 wyciąg.Na szczęście powłoki nie ucierpiały i po serwisie , sprzęt doprowadzony kompleksowo łącznie z poprawną kolimacją do ładu.Wstawiam parę zdjęć jak teleskop wyglądał wcześniej , fotki wykonane podczas prac w domu.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
Kompleksowy serwis sprzętu.: HD5.jpg
Kompleksowy serwis sprzętu.: HD4.jpg
Kompleksowy serwis sprzętu.: HD3.jpg
Kompleksowy serwis sprzętu.: HD2.jpg
Kompleksowy serwis sprzętu.: HD1.jpg
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

AstroChat

Wejdź na chat