Kompleksowy serwis sprzętu.

Problemy, czyszczenie, regulacja, naprawa, instrukcje, oprogramowanie etc.

PostKrzysztof_P | 26 Mar 2022, 23:36

Po kompletnej rozbiórce i serwisie otrzymałem taki instrument jak na zamieszczonych zdjęciach.
Następny w kolejce czeka do serwisu Refraktor TS quadruplet-astrograf , Pana Janusza Wiland.
Tu będzie poważniejsza zabawa , obiektyw był grzebany , każdy z elementów trypletu obiektywu jest przestawiony w celi.Po wstępnych oględzinach każdy z elementów wymaga również umycia , gdyż są po rozbiórce obiektywu pozostawione na poszczególnych jego elementach mazie.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
Kompleksowy serwis sprzętu.: HD13.jpg
Kompleksowy serwis sprzętu.: HD12.jpg
Kompleksowy serwis sprzętu.: HD11.jpg
Kompleksowy serwis sprzętu.: HD10.jpg
Kompleksowy serwis sprzętu.: HD9.jpg
Kompleksowy serwis sprzętu.: HD8.jpg
Kompleksowy serwis sprzętu.: HD7.jpg
Kompleksowy serwis sprzętu.: HD6.jpg
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwojtekbmw | 27 Mar 2022, 23:18

Fajnie poczytać i popatrzeć na pracę z zacnymi szkielkami :) Pewnie też nie jednemu się przyda do swoich przeróbek czy też serwisu lub innych prac naprowadzając czy też podpowiadając co i w jaki sposób zrobić. Także uważam że to fajny pomysł i przydatność dla nie jednego który nie boi się ruszyć ze sprzętem by wykonać coś przy nim. Sam kiedyś miałem zagwozdkę i jako totalny laik rozebrałem swojego MAKa 180 SW wymieniajac patent dovetaila a przy okazji wyczyściłem wnętrze meniska. Jakby nie patrzeć to Ty Krzysiu i Piotrek K. zmotywowaliscie mnie by ruszyć do przodu z robotą. Dzięki!
MAK-180 / EQ-5 + Bino SW
SW-120-600 / AZ-5
BRESSER 20X80
Okulary: BCO, Vixen NPL, Celestron X-Cell LX, Zoom SW 8-24
 
Posty: 248
Rejestracja: 22 Kwi 2020, 16:31
Miejscowość: Nowogard

 

PostKrzysztof_P | 28 Mar 2022, 21:51

Cześć Wojciechu.
To dobrze że podjąłeś się samodzielnie pracy ze sprzętem i że jej efekty były dla Ciebie zadowalające.Tak trzymaj. :D
Przy okazji ostatnio rozbierałem też trochę drogich okularów i czyściłem zabrudzoną wewnątrz ich optykę.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 22 Cze 2022, 20:29

Cześć.
U mnie sporo pracy zawodowej , ale w miedzy czasie przez serwis u mnie przeszło parę: Maczków , Refraktorów i SCT-ków.
Cały czas służę pomocą , gdyby ktoś z was nie mógł sobie sam poradzić ze sprzętem.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 14 Lip 2022, 17:07

Witajcie.
Nie tak dawno wyprowadziłem na prostą dwa Maczki D-127mm , aktualnie trwają prace przy Refraktorze D-127mm ED.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 19 Wrz 2022, 12:47

Witajcie.
Byłem ostatnio u Szefa Firmy CFF Catalina w jego pracowni , celem dokładnego ustawienia mojej odkupionej od niego aparaturki do kolimacji sprzętu.
Bardzo dziękuje Catalinowi za pomoc , człowiek jednak uczy się cały czas i całe życie potrzebując czasem pomocy innych bardziej doświadczonych w tej pasji kolegów.
Dokupiłem też odpowiednią głowicę i nie muszę już zmieniać położenia dużego lustra płaskiego D-310mm względem badanego instrumentu , tylko drobnymi ruchami ustawiam dowolny instrument , tak względem Lustra aby widzieć obraz gwiazdy.
Super sprawa , można przywalić np. 500X i oglądać Krążki AIRY jak na dłoni. Bez względu na pogodę jaką mamy na niebie.
Teraz bawię się z Refraktorem ED-APO MEADE 127/1140. Muszę tylko zgrać osiowość obiektywu do wyciągu.
Refraktor posiada w celi obiektywu możliwość kolimacji. Ustawienie samych elementów w celi jest już widzę w oryginale wzorowe.
Praca z tą aparaturą to sama przyjemność i Krążki AIRY nie kłamią.
Fajna jest też frajda z oglądania obrazów dyfrakcyjnych w domku , bez względu na pogodę i Seeing.
Muszę pomyśleć nad kamerką i rzucaniem obrazu na monitor laptopa , prace w tym kierunku będą postępować , niebawem moja ATM Ława będzie w pełni gotowa. Już mogę działać ze wszelakim sprzętem , ale muszę dopracować detale. Wtedy mogę zrobić fotki jak było przed serwisem i kolimacją danego sprzętu a jak jest finalnie po wszystkich wykonanych pracach. Tak czy inaczej już mogę działać z każdym sprzętem i skolimować wzorowo dowolny sprzęt do oglądania nieba.
Za około myślę dwie godzinki kolimacja Refraktora będzie wzorowa i Refraktor wyląduje na testach na balkonie na montażu , czekając na pogodę. Mogę po Krążkach Airy oszacować dokładność wykonania optyki sprzętu z dużą dokładnością. To badanko nie kłamie i muszę do tego celu stworzyć sobie tabelę. Po Refraktorze MEADE na Ławeczkę wylądują Maki: Intesa MK91 jak i Mak OMC200.
Jestem bardzo Happy , że wszystko tak pięknie działa w praktyce i zmykam do prac.
Pięknego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
Kompleksowy serwis sprzętu.: M24.jpg
Kompleksowy serwis sprzętu.: M23.jpg
Kompleksowy serwis sprzętu.: M22.jpg
Kompleksowy serwis sprzętu.: M21.jpg
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 19 Wrz 2022, 13:08, edytowano w sumie 2 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostVroobel | 19 Wrz 2022, 12:55

Hej.

Takie celowanie w lustro to jest męczące, też już coś o tym wiem.

Krzysztof, mam pytanie: znasz jakichś brytyjskich producentów dobrych płaskich luster? A może być nawet i w Polsce, byle tylko transport im nie zaszkodził. Rozważam zakup lustra co najmniej te 102mm lub ciut więcej, np. 110mm, ale nie wiem, czy to ma sens i czy cena mnie nie zabije dla właściwie średnio jednorazowej przyjemności.
Ostatnio edytowany przez Vroobel, 19 Wrz 2022, 14:09, edytowano w sumie 1 raz
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostKrzysztof_P | 19 Wrz 2022, 13:02

Cześć Tomaszu.
Mogę ci załatwić takie bardzo dokładne LW z USA po myślę pieniądzach , napylone warstwami 96% lub Silver z jeszcze lepszą sprawnością wsp. odbicia. oczywiście w zestawie będzie też Certyfikat z badania tegoż lusterka. Zorientuję się w sprawie i dam ci znać. Możesz też sam kupić w Antaresie USA , ja mam też dostęp do innych świetnych LW od Firm specjalizujących się w tych wyrobach.
ORION U.K. często z LW zawodzi , masz u siebie Johna z U.K. , ale żądaj stanowczo Certyfikatu i najlepiej też potem takowe lusterko przebadać u niezależnego fachowca. Tu też praktyka mi pokazała jak to czasem jest w istocie z tym co pisze na papierku a co jest w praktyce...Niebawem będę też posiadał sprzęt do fachowego badania LW , jak i będę chciał uruchomić modyfikację tychże słabszych luster. Kiedyś wykonywałem sferyczne LG i płaskie LW , jak i budowałem od podstaw z własną optyką Newtona Teleskopy , od około D-110mm do D-215mm włącznie. Więc dobrze znam te tematy i mogę z powodzeniem do tego powrócić.
Pięknego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 19 Wrz 2022, 13:12, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 19 Wrz 2022, 13:09

Tomaszu zapomniałem , mam w domu dwa dodatkowe takie dokładne napylone lustra okrągłe.
Jedno coś około D-200mm a drugie bodajże D-150mm od Heliostatu.
Korzystam sam z największego ponad D-300mm , więc te teoretycznie myślę mam wolne.
Jeszcze sprawdzę z kolimacją mojego Takahashi FS102. Ale tu jestem raczej spokojny , po świetnych jego obrazkach na niebie.
Pięknego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostVroobel | 19 Wrz 2022, 14:06

Dzięki za info. Wysłałem PW, żeby nie zaśmiecać Ci wątku.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostKrzysztof_P | 19 Wrz 2022, 14:14

Tomaszu spoczko , pisz w wątku co uważasz że warto dodać. Wątek jest jak najbardziej otwarty na wasze wpisy i sam chętnie przeczytam ciekawe porady sprzętowe , które wniosą coś pozytywnego i wskazanego podczas wykonywania takowych prac ze sprzetem.
Pięknego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 20 Wrz 2022, 19:55

Witajcie.
Refraktor MEADE "Mietek" ED-APO 127/1140mm , F-9 skolimowany idealnie w punkt. Jest tylko jeden jasny Krążek AIRY. :D
Trochę się narobiłem , ale satysfakcja po wzorowej kolimacji jest olbrzymia , jak i pełne zadowolenie.
Czekam z Refraktorem na balkonie dzisiaj na Planety.
Pięknego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 24 Wrz 2022, 20:19

Witajcie.
Przyszła kolej na Maka OMC200 , F-20. Nie jest tak łatwo wycentrować dobrze LW w stosunku do LG i środka tulei obcinającej boczne światło. Jest też czasochłonną pracą wykonać poprawną kolimację optyki przy takiej ogniskowej F-4000mm. Ale prace są rozpoczęte i pomału sukcesywnie działam. Jak zakończę prace pozytywnie , to teleskop wyląduje na montażu na balkonie.
Nowa głowica to był trafny zakup , wstawiłem zdjęcie w trakcie pracy. Dzięki niej dużo sprawniej jest mi trafić w sztuczną gwiazdę i po ustawieniu wszystkiego , kolimować na spokojnie dany instrument.
Pięknego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
Kompleksowy serwis sprzętu.: OMC2003.jpg
Kompleksowy serwis sprzętu.: OMC2002.jpg
Kompleksowy serwis sprzętu.: OMC2001.jpg
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 15 Gru 2022, 20:29

Witajcie.
Święta tuż , tuż i sporo pracy mamy w domach a tu dzisiaj kolega podrzucił mi do umycia i kolimacji trzy instrumenty.
Refraktor APO Tryplet ZEN 150/1500mm i dwa Maki Intesa 150/1800mm w wersji DE LUX Intes Italia.
Ponadto do zabawy pożyczył mi przy okazji APO Dublet Steinheila Vixen 102FL 102/920mm.
Chyba najlepszy dublet fluorytowy jaki moim zdaniem powstał z obiektywem wykonanym przez firmę Canon Optron.
Szkoda że aktualnie pogody brak. Tak czy inaczej po wyprowadzeniu instrumentów , przy takiej okazji nie odpuszczę sobie pooglądania Planet tymi instrumentami. Zawsze to nowe doświadczenia i nowy kolejny sprzęt , co z tego wszystkiego najbardziej mnie osobiście cieszy.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostLukacz | 15 Gru 2022, 23:35

Krzysztof_P napisał(a):dwa Maki Intesa 150/1800mm w wersji DE LUX Intes Italia

Wrzuciłbyś fotkę tych maczków - kombo "Intes Italia" brzmi dość intrygująco :)
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostKrzysztof_P | 16 Gru 2022, 09:04

Cześć Marcinie.
Przy okazji wrzucę. To są takie same jak ten sprzedawany na Astromart w linku poniżej.
https://astromart.com/classifieds/astro ... 50-shipped
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postbobitsu300 | 16 Gru 2022, 19:55

Hej to są moje dwa intesty z linku ponizej w wersji de lux przyznam szczerze ze zabieralem sie dluzszy czas do kolimacji. Jednego w miare doprowadzilem do ładu regulujac tylko lustro wtorne a za drugiego dluzszy czas sie zabieralem ale zabraklo mi motywacji. A ze akurat mialem kurs niedaleko Krakowa postanowilem zostawic je Krzysztofowi zeby ladnie je skolimowali i przejrzal. Po tym zabiegu juz napewno zloze je do kupy i zapne na montazu widlowym . No i w teleskopie ZEN jest optyka do umycia dlatego wolalem zostawic to komus kto sie na tym zna bo znajac zycie bym cos zepsul a szkoda tu takiego instrumentu popsuc. A ze Krzysztof lubi takie sprzety to przy okazji troszke sobie poluka :wink: sam jestem ciekaw opini :D

viewtopic.php?f=39&t=62836&p=562590#p562590
 
Posty: 155
Rejestracja: 20 Lis 2018, 15:45

 

PostMaciek_Cz | 16 Gru 2022, 20:40

Mnie ciekawi ten Zen. Pokaż nam więcej fotek, albo Krzysztof z czyszczenia może coś niech pokaże, jak cela wygląda itp... byłoby fajnie.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostDzikDobson | 10 Kwi 2023, 17:49

Zostawiłem priv w sprawie serwisu.
Czekam na odpowiedź
Black & Green Fan
Awatar użytkownika
 
Posty: 83
Rejestracja: 18 Sie 2020, 15:23

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

AstroChat

Wejdź na chat