Światłosilne APO do planet.

Postanatol1 | 07 Lis 2019, 00:02

JOKER napisał(a):Anatol ,
Zobacz co widzisz w tym kraterze swoim newtonem i jesli Daniel bedzie mial ochotę na porownanie to powie czy to widzi w 115mm jak i przy jakim powiekszeniu,zrenicy wyjsc.etc ... moze nikt się nie obrazie a uda sie dla reszty sluchaczy wyciągnąć b.istotne inf.o ktore prosimy juz troche czasu w watku 100ed.


J

Newtonem 6" F10 widziałem trzy kratery w Plato, jeden w formie obwarzanka, dwa jako plamki/tarczki. Mój newton 10" na razie jest nieczynny (lustro po "liftingu" u pana Stefana czeka na pokrycie powłokami) więc nie mogę nic sprawdzić na bieżąco. Ale podczas dobrych i średnich warunków szczegółu na Księżycu przez lustro 10" widać mrowie.
Generalnie Księżyc to mój główny target a na nim szczelina w Valis Alpes. Ekstremalnie trudny obiekt do wizuala i potrzeba do niego chyba właśnie min. 10 cali. Może się kiedyś uda, bo musi się zgrać odpowiednia faza i bardzo dobry seeing. Liczę, że choć raz się uda. Oczywiście to obiekt absolutnie niedostępny dla małych (100-120 mm) refraktorów. Ta szczelina to mój święty księżycowy Graal, a na co dzień jest jak wiadomo cała masa fajnych struktur na jego powierzchni do obserwacji. Ostatnio zasmakowałem w obiektach położonych blisko krawędzi tarczy, które w fazach bliskich pełni świetnie się prezentują, bo widać je wówczas pod mocnym kątem i plastyka obrazu jest wspaniała - po prostu widać wzniesienia (góry i korony kraterów) z boku i widok jest podobny do obserwacji panoram gór ziemskich. Moim zdaniem Księżyc lubi duże powiększenia i jest wyrozumiały dla dużych luster, planety już nie bardzo. Nie tylko doskonałe refraktory (do których refraktor Daniela na pewno należy) pokazują pazur na Księżycu. Fajnie, że Ziemia ma takiego satelitę, z Marsa nie bardzo jest co obserwować (no Jowisza Marsjanie mają bliżej).
Jak tylko wróci moje lustro 10" postaram się wyznaczyć jakiś obiekt do porównań. Zresztą nie będzie to już lustro 10" tylko 9" bo zrobiłem przesłonę o średnicy 230 mm (która będzie tuż nad lustrem) przez co zmieni się też światłosiła z F6,6 na F7,2 ale też i niestety obstrukcja z 25% na 27%. Zobaczymy czy coś to zmieni, pan Wiland pisał niegdyś, że po takim zabiegu wzrasta kontrast obrazu.
No i należą się przeprosiny Danielowi, że zaśmiecamy mu wątek, ale to jest też urok tego forum, że nagle tu i ówdzie, czasami bez związku z głównym tematem rozpętuje się szalony pojedynek przysłowiowych zwolenników Wielkanocy ze stronnikami Bożego Narodzenia, ale to są też burze, podczas których sporo można się dowiedzieć.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostJOKER | 07 Lis 2019, 09:03

Dzieki za odpowiedz... trochę mnie dziwi ,ze napylasz z grzałki ?

Dlaczego zaśmiecamy?
w każdym z tematów jest mowa o sprzęcie astronomicznym 115mm ,etc. rodzą się inf. które pomagają lub naprowadzają na inne spostrzeżenia...
Zaśmiecanie by było gdybyśmy pisali np. "ile soli dodać do zupy grochowej by smak utrzymać... albo ile maki idzie na placki..." :lol:

Nie wyobrażasz sobie ile było merytorycznych : spostrzeżeń,naprowadzeń,linków, etc. właśnie w usuniętych gorących- dyskusjach odnosnie 50mm refraktora jak i innych, podobnych.
dużo osób mnie pyta czy nie skopiowałem sobie "tych linków" porównań w ostrych dyskusjach, które właśnie dlatego wyszły na jaw ze były ostre argumenty i kontrargumenty często odbiegające od gl. tematu a które by inaczej nie ujrzały światła dziennego.
niestety zostały usunięte trwale...



J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Postanatol1 | 07 Lis 2019, 11:14

JOKER napisał(a):Dzieki za odpowiedz... trochę mnie dziwi ,ze napylasz z grzałki ?

Dlaczego zaśmiecamy?
w każdym z tematów jest mowa o sprzęcie astronomicznym 115mm ,etc. rodzą się inf. które pomagają lub naprowadzają na inne spostrzeżenia...
Zaśmiecanie by było gdybyśmy pisali np. "ile soli dodać do zupy grochowej by smak utrzymać... albo ile maki idzie na placki..." :lol:

Nie wyobrażasz sobie ile było merytorycznych : spostrzeżeń,naprowadzeń,linków, etc. właśnie w usuniętych gorących- dyskusjach odnosnie 50mm refraktora jak i innych, podobnych.
dużo osób mnie pyta czy nie skopiowałem sobie "tych linków" porównań w ostrych dyskusjach, które właśnie dlatego wyszły na jaw ze były ostre argumenty i kontrargumenty często odbiegające od gl. tematu a które by inaczej nie ujrzały światła dziennego.
niestety zostały usunięte trwale...



J


Podobno jest nowa komora do napylania.

Usunięcie wątku Okroja o 50 mm Vixenie było moim (i nie tylko moim) zdaniem jednak przejawem lekko dyktatorskim. Ktoś tam zapłakał, że Okroj pisze głupoty, bo podoba mu się to co widzi w małym refraktorze (jakby to jakiś astrogrzech był) i administrator posłusznie wyjął miotłę i wymiótł temat bezpowrotnie. Bez żadnych konsultacji choćby z osobami, które robiły tam wpisy i wklejały linki.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostJOKER | 07 Lis 2019, 11:32

szkoda ,ze nikt z admin nie kopiuje tych linków i nie tworzy bazy danych...
są to inf., które zdobywamy po wielogodzinnych a czasem i miesięcznych poszukiwaniach i giną jak kropla wody w studni... :|



J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostKrzysztof_P | 13 Lis 2019, 00:12

Cześć Koledzy.

I mamy taki Refraktor Tryplet APO TMB z obiektywem LZOS: D-115mm , F-7 , jak kupił Daniel.Jest na giełdzie w DE:
https://forum.astronomie.de/threads/tmb ... f7.280632/
Cenka też odpowiednia , tak że Danielu na pewno zrobiłeś dobry zakup. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwitos | 24 Mar 2021, 00:42

Sprzedany :wink:
witos
 

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 95 gości

AstroChat

Wejdź na chat