Księżyc w rozmiarze XL

PostKrzysztof_P | 21 Mar 2021, 19:03

Jest cała masa świetnych zdjęć z większych Apertur: 10" , 12" i większych wszelakich sprzętów.Pomimo ograniczeń Seeingowych , nawet w Polsce ludzie trafiają na warunki i mają świetne rezultaty w astrofoto Planet czy Księżyca.W wizualu jest z tym gorzej , ale też bywają nocki że w dużych sprzętach wyrywa z butów na Jowiszu. :D Wystarczy przejrzeć zdjęcia u nas w tym Dziale.Z większych SCT czy innych sprzętów.A na Facebooku to już w ogóle , tyle zdjęć z całej Polski Planet z dużych SCT czy Newtonów , niektóre są naprawdę znakomite.Planety będziemy mieć teraz z roku na rok coraz wyżej , więc bądżmy dobrej myśli. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostFranz | 21 Mar 2021, 19:31

:?:
Ostatnio edytowany przez Franz, 23 Mar 2021, 07:35, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostKrzysztof_P | 21 Mar 2021, 19:45

Zapraszamy w Sierpniu na Zlot Kudłacze 2021r.Będzie sporo dobrego sprzętu w tym do Planet: Refraktory Takahashi , LZOS , ja będę z moim Makiem OMC200 F20.Może Mateusz z Bolidami dowiozą Planetarnego Newtona 8".Jowisz w tym roku będzie wyżej , Saturn tylko nieznacznie , nie ukrywam że liczymy na pomyślne Seeingi w tym czasie i piękne obrazy Planet. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostFranz | 21 Mar 2021, 23:22

:?:
Ostatnio edytowany przez Franz, 23 Mar 2021, 07:36, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

Postlulu | 22 Mar 2021, 00:52

Franz napisał(a):
lulu napisał(a):Jest też wersja f/5 z lustrem GSO: https://www.teleskop-spezialisten.de/sh ... anguage=en
LW 63 mm

To lusterko wtórne jest dedykowane do DS na format APSC, konieczne flaty bo winieta i tak będzie.
Do księżyca lepiej szukać F5 z lusterkiem 50-52 mm po krótszej osi.


Gdzie mnie tam z ASI 178 do matrycy APSC...

Chłopaki, zgódźmy się że seeing jest bardziej demolujący dla wizuala, a w fotografii z wykorzystaniem stackowania jest więcej szans na wyłapanie cennych danych nawet wówczas gdy dla oka są już niedostępne. To dlatego różnice a aperturze bardziej się manifestują podczas robienia zdjęć poddawanych potem stackowaniu i między innymi dlatego dawniej, gdy stackowania nie było, ludzie zadowalali się znacznie mniejszymi aperturami na księżycowo-planetarne użytki.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostFranz | 22 Mar 2021, 01:40

:?:
Ostatnio edytowany przez Franz, 23 Mar 2021, 07:38, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

Postlulu | 22 Mar 2021, 02:25

Chwila oddechu i rzut oka na Proclusa:

Księżyc w rozmiarze XL: PROCLUS-2021-03-18.jpg


28 kilometrów to niewiele. To mniej więcej rozmiar administracyjnego terenu Krakowa i to ten liczony w dłuższej osi, z zachodu na wschód czyli razem Nową Hutą… Mimo tak niewielkiej średnicy, krater Proclus zajmuje szczególne miejsce na wschodniej części tarczy Księżyca. Zawdzięcza to wyjątkowo dużej jasności – pod względem albedo ustępuje jedynie Arystarchowi, królującemu niepodzielnie na Zachodzie.

Więcej na temat Proclusa w krótkim podsumowaniu na blogu:
http://astrostrona.pl/na-niebie/ksiezyc ... a-wschodu/
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostFranz | 22 Mar 2021, 03:29

:?:
Ostatnio edytowany przez Franz, 23 Mar 2021, 07:37, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

Postlulu | 22 Mar 2021, 13:25

Piękne. Trudno porównywać możliwości sprzętowe w tym wypadku bo ja musiałem jednak spuścić z tonu i zmniejszyć obrazek - Księżyc był dość nisko i nie są to warunki na wyciskanie rekordów rozdzielczości. Ale w wypadku np. Langrenusa czy Petaviusa widać że różnica jest potężna.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostKrzysztof_P | 22 Mar 2021, 16:26

Cześć.
Na Fejsie nasz Kolega Mike Sulczynski zamieścił fajne porównanko , fotki kamerką bodajże ASI178MM Księżyca z Maka 150mm i SCT 11" , więc wcale nie jest tak żle , aby nie focić z większej Apertury i nie uzyskać tym samym bardziej szczegółowych zdjęć ze względu na Seeing.Myślę że spokojnie można śmiało działać z większych apertur , zdjęcia wstawione są robione z balkonu.Gdybym focił to też szedł bym w jak największe apertury , aby jednak uzyskać jak najwięcej.
Powodzonka.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlulu | 22 Mar 2021, 17:23

A podrzucisz link?
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostKrzysztof_P | 22 Mar 2021, 17:27

Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlulu | 22 Mar 2021, 18:52

Patrzę tak na tego Soligora o którym wspominałeś, ale czy to nie jest po prostu tajwańskie GSO pod marką niemieckiego dystrybutora? Ten model nówka kosztuje 1,4K, tymczasem napylenie nowych warstw na te stare lustra + cena tego egzemplarza daje co najmniej tyle samo - jaki jest sens?
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostKrzysztof_P | 22 Mar 2021, 19:45

Łukaszu moim zdaniem to w ogóle bym nie nakładał nowych warstw jak oryginalne są OK.Zbędny zabieg i niepotrzebne koszty.
Taka prawda , tym bardziej do astrofoto , nawet jak by były nowe nasze warstwy krajowe 96% to nie jest to jakaś przepaść i ŁaŁ!!! , że nie wiem co.To można zrobić zawsze , nawet za 5 lat.Cenkę masz elegancką , tubka mobilna jak chciałeś i ja osobiście bym ją brał.Mój każdy Mak Intesa był z drugiej ręki i pomimo swoich lat obrazki były bajka , najgorzej jak za dużo się marudzi a nie ogląda w wizualu.Co najciekawsze to to iż piszący o tym Maki Intesa oglądali , ale tylko na zdjęciach w internecie.Ważne są efekty w praktyce a nie swoje widzi mi się.Przy okazji napiszę: Wielu tu na Forum pisało , stare Maki i warstwy. :lol: Tylko że szkło korektorów Maków Intesa to nie to samo co w chińskich Makach , co przekłada się też na efekt wizualny walorów obrazu.Już nie wspomnę o reszcie.Moje zdanie jest takie że to jest już szukanie dziury w całym , żaden chiński Mak nigdy nie był tak dobry jak każdy Intes którego posiadałem.Od 5"do 8" włącznie , chińskie Maki też posiadałem od 5" do 7" po parę sztuk.Plossle GSO czy Celestron Omni to nie Plossle TV a 100ED to nie Takahashi FS 102mm.Wszystko w temacie. :D
Bierz Soligora za połowę ceny sklepowej , po poprawnej kolimacji wszystko na pewno będzie dobrze. :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlulu | 22 Mar 2021, 19:50

Problem w tym że właśnie wywaliłem górę pieniędzy na montaż paralaktyczny do Unitrona...
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostKrzysztof_P | 22 Mar 2021, 19:59

Może sprzedający Ci podrezerwuje na jakiś czas , jak dasz mu słowo że na 100% zakupisz.To moja koleżeńska rada.Taeleskop jest warty tej ceny.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlulu | 22 Mar 2021, 20:30

Tu chodzi bardziej o reakcję żony niż kasę. W tej chwili w kierunku polskiej granicy zmierzają 3 przesyłki - 2 stare japońskie teleskopy i jeden montaż paralaktyczny - również do starego złoma, choć szlachetnego. Już samo to spędza mi sen z powiek ponieważ pojawienie się kurierów musi doprowadzić do nagłego zaognienia atmosfery w domu. Sprowadzenie w takim momencie obiektu tych rozmiarów byłoby grubym błędem taktycznym... Pobawiłbym się tą rurą, ale to chyba w tej chwili nie przejdzie. Akurat nieoczekiwanie tak mi się skrupiło...
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostKrzysztof_P | 22 Mar 2021, 20:58

Łukaszu wiem jak to jest z własnego i kolegów doświadczenia.Jeden z moich kolegów ukrywał Syntę 12" na działce w szopie , przez chyba dwa lata. :lol: Jak potem odkryła 12" Syntę żona to z domu uciekał i się chował. :lol: Co było śmiechu w Astrokraku jak nam wtedy przy kawce opowiadał.Teleskop był w tajemnicy na raty kupiony od św.p.Janusza a żonie , że pożyczony opowiadał. :D Tak to czasem bywa. :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostFranz | 22 Mar 2021, 21:14

:?:
Ostatnio edytowany przez Franz 23 Mar 2021, 07:39, edytowano w sumie 2 razy
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostFranz | 22 Mar 2021, 21:48

:?:
Ostatnio edytowany przez Franz, 23 Mar 2021, 07:41, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

Postanatol1 | 22 Mar 2021, 22:10

Lulu, masz już kilka zacnych refraktorów a jadą kolejne. A jakby je tak wszystkie sprząc w jedną wiązkę systemem kątówek to będziesz miał ekwiwalent co najmniej 8" lustra o optyce znakomitej jakości. :wink: I życie rodzinne by nie ucierpiało.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

Postlulu | 22 Mar 2021, 23:44

anatol1 napisał(a):Lulu, masz już kilka zacnych refraktorów a jadą kolejne. A jakby je tak wszystkie sprząc w jedną wiązkę systemem kątówek to będziesz miał ekwiwalent co najmniej 8" lustra o optyce znakomitej jakości. :wink: I życie rodzinne by nie ucierpiało.


Najlepiej rozstawić je po sąsiednich wsiach i sprząc drogą internetową - wówczas uzyskałbym dopiero rozdziałkę! Tylko że to są sprzęty nieinternetowe, bez gniazd USB ;-)

Franz napisał(a):Ooo, to musiał mieć działkę przy posterunku policji i mocną szopę. Na mojej działce w Zabrzu, którą kiedyś miałem, długo by się ten teleskop nie uchował bo dwa razy do roku miałem wizytę gości, po których pozostawały wyrwane kraty i splądrowane wnętrze. W końcu dałem sobie spokój z tą działką.


Widzę, że zupełnie się nie znasz na takich sprawach. A dlaczego chłopaków zmuszać do wynoszenia telepa, do kłopotliwej wymiany go na środki pieniężne umożliwiające zakup pięciu win, skoro można po prostu - przygotować 5 szt. Ziomali 0,7L z delikatną nutą wiśni w bukiecie smakowym - i wszyscy byliby zadowoleni!

Krzysztof_P napisał(a):Łukaszu wiem jak to jest z własnego i kolegów doświadczenia.Jeden z moich kolegów ukrywał Syntę 12" na działce w szopie , przez chyba dwa lata. :lol: Jak potem odkryła 12" Syntę żona to z domu uciekał i się chował. :lol: Co było śmiechu w Astrokraku jak nam wtedy przy kawce opowiadał.Teleskop był w tajemnicy na raty kupiony od św.p.Janusza a żonie , że pożyczony opowiadał. :D Tak to czasem bywa. :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Ładny mi kolega... Człowiek przychodzi zmaltretowany po pomoc, wsparcie i spotyka się z obśmiewaniem. A liczył pewnie na jakieś "zalegendowanie" sprzętu jak to nazywają w służbach...
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostKrzysztof_P | 23 Mar 2021, 01:26

To był zakup w wielkiej tajemnicy , taka wesoła historyjka.Wesoło się wspomina.
Tak czy inaczej Łukaszu pomyśl nad zakupem jak pisaliśmy tego Soligora , lub ewentualnie jak nie teraz to w przyszłości czegoś większego do focenia.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlulu | 23 Mar 2021, 01:45

Najpierw muszę przeżyć burzę która mnie czeka w tym tygodniu, zobaczę jak będzie wyglądało moje położenie taktyczne - i wówczas się okaże czy jest przestrzeń na spekulowanie na temat dalszych zakupów. Jak do tego czasu doczeka to dobrze, jak nie to ja poczekam na jakąś inną okazję, zwłaszcza że jest to raczej astrograf DS-owy, a nie planetarny, a do DS-ów trzeba by go dalej doposażać w korektor komy itd.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostKrzysztof_P | 23 Mar 2021, 03:02

To też prawda że bardziej sprzęt DS-owy , ale chciałeś mieć mobilność i poręczność , mniejszą wagę do noszenia w całości Setupu.Więc stąd wyszła moja propozycja tego zakupu , już odpowiednio większej apertury od 120ED.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: endrju24 oraz 119 gości

AstroChat

Wejdź na chat