Jak przykręcić śrubki od LG?

Problemy, czyszczenie, regulacja, naprawa, instrukcje, oprogramowanie etc.

PostLuksIve | 30 Kwi 2021, 22:08

Witam, zdemontowałem lustro główne z celą odkręcając śrubki po bokach w teleskopie newtona 130/900, które prawdopodobnie miały po drugiej stronie takie nakrętki (na zdjęciu są), no i teraz takie pytanie, jak tą nakrętkę podczas montażu nałożyć jak w tubie nie ma żadnego otworu na rękę?
Załączniki
Jak przykręcić śrubki od LG?: 1619813062612.jpg
 
Posty: 19
Rejestracja: 25 Lut 2021, 09:58
Miejscowość: Poznań

 

Postmazbi7925 | 30 Kwi 2021, 23:28

Spróbuj podkleić nakrętki w ich dawnym miejscu w celi klejem "minutka" lub innym o podobnym działaniu, ewentualnie dodatkowo "poxipolem" wokół nakrętek /taka fazka z kleju/. Jak wyschnie wkręcaj delikatnie śrubki z zewnątrz. Może pomogą jakieś płaskoszczypy , pęseta, wąskie kombinerki, klucz płaski z jakąś cienką podkładką blokującą nakrętkę przed wypadnięciem itp. rozwiązanie.
Zbyszek
 
Posty: 388
Rejestracja: 15 Paź 2011, 00:01

 

PostQSO | 01 Maj 2021, 11:57

Ech, patenty konstrukcyjne rodem z pomysłów Uniwersałów. :|
Jeśli są nakrętki to bardzo możliwe, że istnieje jakaś inna kolejność składania tegoż do kupy.
Awatar użytkownika
 
Posty: 113
Rejestracja: 19 Gru 2020, 12:20

Postmazbi7925 | 01 Maj 2021, 19:47

-no tak, -poprzez zdemontowanie pająka :( .
Można także wykonać gwint w łapach celi, w miejscu poprzednich otworów i zastosować śrubki większe o jeden rozmiar.
Zbyszek
 
Posty: 388
Rejestracja: 15 Paź 2011, 00:01

 

PostLuksIve | 02 Maj 2021, 23:19

Jestem świeżo po zamontowaniu lustra w tubie, i faktycznie rada z klejem (akurat kropelka) pomogła, ale się nie obyło od problemów typu śruba w zakrętce została trochę przyklejona bo się klej wdarł do gwintu, 2 nakrętki były krzywo i nie dało się przez cele trafić w dziurę oraz 4 mycia lustra. A tak ogólnie to dzięki za rade z klejem, bo faktycznie działa, ale trzeba uważać aby nie wyrwać nakrętki.
 
Posty: 19
Rejestracja: 25 Lut 2021, 09:58
Miejscowość: Poznań

 

Postmazbi7925 | 02 Maj 2021, 23:40

Dobrze, że się udało :D .
Należy pamiętać aby kleju szybkoschnącego nie stosować w nadmiarze bowiem wtedy nie wiąże na styk i w ogóle miejsce klejenia zaczyna się "babrać'. Przygotowanie samej czynności klejenia trwa niekiedy dłużej niż klejenie właściwe. Przydają się stare gazety dla zabezpieczenia podłoża, patyczki higieniczne z wacikiem aby odtłuścić miejsce klejenia /benzyna, aceton/, zastrugane zapałki itp. pomoce. Wskazana też jest precyzja w ustaleniu klejonych elementów oraz zachowanie czystości, no i bez pośpiechu. Przy następnym klejeniu będzie mniej problemów.
Zbyszek
 
Posty: 388
Rejestracja: 15 Paź 2011, 00:01

 

PostQSO | 03 Maj 2021, 00:18

Kolego LuksIve, tak się ten sprzęt prawidłowo rozbiera: https://www.youtube.com/watch?v=RzBh9yZyVG0

Chińczyk dobrze wiedział co zaprojektował (ostrzegałem na początku 8) ), tylko może do instrukcji obsługi nie dodał trybu serwisowego, poza techniką kolimacji oraz złożenia prosto z pudełka :lol:
Załączniki
Jak przykręcić śrubki od LG?: unlock_mirror.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 113
Rejestracja: 19 Gru 2020, 12:20

PostLuksIve | 03 Maj 2021, 01:44

No to tego nie wiedziałem że tak się da, bo ogólnie to się kierowałem filmu od astrofaza i on wyjmował lustro z celą. Najwyżej jak będę jeszcze kiedyś wyjmował lustro i może się coś odklei to wszystkie nakrętki odkleje i wyczyszczę i zacznę robić tak jak się powinno.
 
Posty: 19
Rejestracja: 25 Lut 2021, 09:58
Miejscowość: Poznań

 

PostQSO | 03 Maj 2021, 11:24

..ogólnie to się kierowałem filmem od astrofaza..

...bo tak właśnie najczęściej się rozbiera Newtona do mycia. Intuicyjnie dobrze robiłeś. Tyle, że taki sposób dotyczy większych tubek (brak nakrętek a są nagwintowane otwory), przynajmniej SW.
Ogólnie dobrze, że założyłeś ten wątek bo ma wartość edukacyjną. :wink:

Pozdrawiam
:)
Awatar użytkownika
 
Posty: 113
Rejestracja: 19 Gru 2020, 12:20

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

AstroChat

Wejdź na chat