Astrofotografia - testy, obróbka, problemy

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostSebastian Ś. | 04 Cze 2021, 11:17

Zakładam nieskończony temat. ;)

Zachęcam aby publikować pojedyncze klatki/stacki/robocze zdjęcia, tak aby można było podyskutować na ich temat lub potrzebujemy po prostu pomocy w rozwiązaniu problemu. Ewentualnie po prostu chcemy się pochwalić postępami ;)

Focimy!
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postjuwa | 04 Cze 2021, 15:34

Bardzo dobry pomysł.Popieram
 
Posty: 216
Rejestracja: 22 Lut 2017, 18:20
Miejscowość: Malbork

 

Postblackdragon4 | 04 Cze 2021, 15:54

Dołączam więc, pierwsze starcie z tubą newtona.. Klatki zebrałem z chęci w ogóle mienia czegoś, pora roku nie łaskawa noce jasne niebo granatowe.. ale cóż test to test sprawdzenie korektora i płaskości pola, oraz prowadzenia i guide.. więc proszę o ocenę zdjęcie bez cropa..
P.S na pewno wracam w ten rejon nieba w noce astronomiczne

Newton 150/750 + Baader MPCC MarkIII
Vixen beltmode + Guide 50/220& T7c
Canon 1100d mod.
-------------------------
24x180s + dither
flat 30
bias 30
Załączniki
Astrofotografia - testy, obróbka, problemy: m97 m108 jpg.jpg
 
Posty: 177
Rejestracja: 12 Maj 2019, 10:42
Miejscowość: Pyzdry

 

PostSebastian Ś. | 04 Cze 2021, 16:13

blackdragon4 świetne efekty jak na nowy setup, chapeau bas! Super Sowa :)

Patrząc na spajki i punkt ostrości mniej więcej w 1/3 kadru myślę, że minimalnie Ci uciekła kolimacja, ale może ktoś kto foci Newtonem potwierdzi.
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostJaLe | 04 Cze 2021, 18:31

blackdragon4 napisał(a):Dołączam więc, pierwsze starcie z tubą newtona.. Klatki zebrałem z chęci w ogóle mienia czegoś, pora roku nie łaskawa noce jasne niebo granatowe.. ale cóż test to test sprawdzenie korektora i płaskości pola, oraz prowadzenia i guide.. więc proszę o ocenę zdjęcie bez cropa..
P.S na pewno wracam w ten rejon nieba w noce astronomiczne

Newton 150/750 + Baader MPCC MarkIII
Vixen beltmode + Guide 50/220& T7c
Canon 1100d mod.
-------------------------
24x180s + dither
flat 30
bias 30

Bardzo dobre zdjecie.
Popracuj jeszcze nad flatami, bo widać kilka paprochów. Nie odszumiaj, bo to przynosi odwrotny efekt od zamierzonego. Można byłoby w przyszłości tez popracować nad kadrem i tyle.
Nie widzę żadnych błędów kolimacji :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postblackdragon4 | 05 Cze 2021, 08:17

Dziękuje za rady, chciałem to właśnie poddać ocenie fachowego grona, teraz jak już wiem że kwestie techniczne czyli temat korektora i kolimcji mam ogarnięty to można pracować nad obróbką.. Kadry też będą przemyślane..:)
 
Posty: 177
Rejestracja: 12 Maj 2019, 10:42
Miejscowość: Pyzdry

 

PostJędrzej | 06 Cze 2021, 23:31

Hej!

Nie wiem czy jest mogę się podpiąć z moimi wypocinami z zakresu szrokokątnej astrofotografii (na teleskop jeszcze mnie nie stać więc bawię się zwykłym aparatem) ale mam pewien problem. Za każdym razem jak próbuję zrobić zdjęcie to pojawia się dylemat - długi czas naświetlenia i rozmazane gwiazdy czy duży szum. Jako, że nie mam dobrego sprzętu o trackerze nie wspominając to nie mogę sobie pozwolić na krócej niż 25s i moje zdjęcia wyglądają dosyć dramatycznie. Staram się jak mogę przy obróbce zdjęcia z odszumianiem, obejrzałem dużo tutoriali w internecie, ale zawsze kończy się miotaniną suwakiem albo w "ok detale, ale ogromny szum" albo "super gładziutki obraz, ale wszystko jest rozmazane". I nie wiem czy coś robię nie tak, czy jest jakaś sztuczka którą ktoś mógłby mi polecić ale muszę przyznać że trochę mnie załamuje cała sytuacja. Nie wiem czy to jest już po prostu wszystko co potrafi moja kamera (sony a6000 i Samyang 12 f/2.2), ale jak patrzyłem na efekty pracy innych z podobnym sprzętem to były dużo lepsze.

Stąd pytanie czy ktoś zna jakieś sprawdzone sposoby obróbki zdjęć, odszumiania, może jakieś tricki przy samym robieniu zdjęcia które mogłyby mi pomóc? Nawet jakiś sprawdzony poradnik na YT bardzo chętnie przyjmę byleby było mniej szumu. Chodzi mi po prostu o to, że na moich zdjęciach Droga Mleczna jest zawsze niewyraźna podczas gdy jak sobie patrzę w Internecie to większości jakoś udaje się zachować wyraźne szczegóły.

Poniżej wstawiam mniej więcej z czym mam problem. Zdjęcie przed i po. 25s ISO 1600. f/2.2. Próbowałem rzecz jasna na własną rękę kombinować tymi parametrami ale efekt był zawsze prawie taki sam. :(
Załączniki
Astrofotografia - testy, obróbka, problemy: DSC00265_p-1.jpg
Przed
Astrofotografia - testy, obróbka, problemy: DSC00265.jpg
Po
 
Posty: 13
Rejestracja: 06 Cze 2021, 23:04

 

PostSebastian Ś. | 07 Cze 2021, 11:32

Najlepiej byłoby robić 2 zdjęcia następnie je połączyć, jedno na tło/pierwszy plan drugie na niebo. Bez trackera z niebem jesteś ograniczony czasami, natomiast może pomóc zrobienie po prostu kilku zdjęć nieba w czasie naświetlania z akceptowalnymi gwiazdami, a następnie stackowanie obróbka i dopiero na koniec połączenie ze zdjęciem tła.

EDIT: Sprawdź Sequator https://sites.google.com/view/sequator/ ... authuser=0
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostJaLe | 07 Cze 2021, 11:43

Jędrzej napisał(a):Hej!

Nie wiem czy jest mogę się podpiąć z moimi wypocinami z zakresu szrokokątnej astrofotografii (na teleskop jeszcze mnie nie stać więc bawię się zwykłym aparatem) ale mam pewien problem. Za każdym razem jak próbuję zrobić zdjęcie to pojawia się dylemat - długi czas naświetlenia i rozmazane gwiazdy czy duży szum. Jako, że nie mam dobrego sprzętu o trackerze nie wspominając to nie mogę sobie pozwolić na krócej niż 25s i moje zdjęcia wyglądają dosyć dramatycznie. Staram się jak mogę przy obróbce zdjęcia z odszumianiem, obejrzałem dużo tutoriali w internecie, ale zawsze kończy się miotaniną suwakiem albo w "ok detale, ale ogromny szum" albo "super gładziutki obraz, ale wszystko jest rozmazane". I nie wiem czy coś robię nie tak, czy jest jakaś sztuczka którą ktoś mógłby mi polecić ale muszę przyznać że trochę mnie załamuje cała sytuacja. Nie wiem czy to jest już po prostu wszystko co potrafi moja kamera (sony a6000 i Samyang 12 f/2.2), ale jak patrzyłem na efekty pracy innych z podobnym sprzętem to były dużo lepsze.

Stąd pytanie czy ktoś zna jakieś sprawdzone sposoby obróbki zdjęć, odszumiania, może jakieś tricki przy samym robieniu zdjęcia które mogłyby mi pomóc? Nawet jakiś sprawdzony poradnik na YT bardzo chętnie przyjmę byleby było mniej szumu. Chodzi mi po prostu o to, że na moich zdjęciach Droga Mleczna jest zawsze niewyraźna podczas gdy jak sobie patrzę w Internecie to większości jakoś udaje się zachować wyraźne szczegóły.

Poniżej wstawiam mniej więcej z czym mam problem. Zdjęcie przed i po. 25s ISO 1600. f/2.2. Próbowałem rzecz jasna na własną rękę kombinować tymi parametrami ale efekt był zawsze prawie taki sam. :(



Widzisz, pierwsza wersja jest całkiem ładna, bo naturalna. Można byłoby jedynie zmniejszyć rozmiary zdjecia, bo nie ma żadnego uzasadni8enia, żeby na forum tak duże pokazywać.
Druga, no cóż został zniszczona przez odszumianie. Akurat odszumianie to jedna z najtrudniejszych części obróbki. Pisze o tej dodatkowej czynności w postprocesingu. Uważam, że 90% astrofotografów nie potrafi jej poprawnie wykonywać lub ją nadużywa.
Dlatego poniechaj na razie stosowania programowego odszumiania.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJędrzej | 07 Cze 2021, 16:37

Najlepiej byłoby robić 2 zdjęcia następnie je połączyć, jedno na tło/pierwszy plan drugie na niebo. Bez trackera z niebem jesteś ograniczony czasami, natomiast może pomóc zrobienie po prostu kilku zdjęć nieba w czasie naświetlania z akceptowalnymi gwiazdami, a następnie stackowanie obróbka i dopiero na koniec połączenie ze zdjęciem tła.

EDIT: Sprawdź Sequator https://sites.google.com/view/sequator/ ... authuser=0


O! Dzięki! Spróbuję tak to zrobić w przyszłości!

Widzisz, pierwsza wersja jest całkiem ładna, bo naturalna. Można byłoby jedynie zmniejszyć rozmiary zdjecia, bo nie ma żadnego uzasadni8enia, żeby na forum tak duże pokazywać.
Druga, no cóż został zniszczona przez odszumianie. Akurat odszumianie to jedna z najtrudniejszych części obróbki. Pisze o tej dodatkowej czynności w postprocesingu. Uważam, że 90% astrofotografów nie potrafi jej poprawnie wykonywać lub ją nadużywa.
Dlatego poniechaj na razie stosowania programowego odszumiania.


Dlatego też właśnie chciałbym się tego jakoś nauczyć. Bo choć pierwsza może i faktycznie nie jest najgorsza to mimo wszystko chciałbym spróbować ją jakoś odszumić. Więc wszystkie porady przyjmę z radością! :D
Też od razu przepraszam, że są takie duże. Faktycznie nie zauważyłem. Na przyszłość będę trochę zmniejszał!

EDIT: Swoją drogą ten Sequator czyni cuda. Użyłem go na zdjęciach, które w zasadzie chciałem wykorzystać do timelapsu i efekt jest naprawdę powalający. Dzięki jeszcze raz za radę. Będę na przyszłość po prostu cykać więcej niż jedną fotkę żeby później je zestackować w podobny sposób. Poniżej też umieszczam porównania dla ciekawych.
Załączniki
Astrofotografia - testy, obróbka, problemy: po.jpg
Po
Astrofotografia - testy, obróbka, problemy: przed.jpg
Przed
 
Posty: 13
Rejestracja: 06 Cze 2021, 23:04

 

PostJaLe | 07 Cze 2021, 19:13

Jędrzej napisał(a):
Najlepiej byłoby robić 2 zdjęcia następnie je połączyć, jedno na tło/pierwszy plan drugie na niebo. Bez trackera z niebem jesteś ograniczony czasami, natomiast może pomóc zrobienie po prostu kilku zdjęć nieba w czasie naświetlania z akceptowalnymi gwiazdami, a następnie stackowanie obróbka i dopiero na koniec połączenie ze zdjęciem tła.

EDIT: Sprawdź Sequator https://sites.google.com/view/sequator/ ... authuser=0


O! Dzięki! Spróbuję tak to zrobić w przyszłości!

Widzisz, pierwsza wersja jest całkiem ładna, bo naturalna. Można byłoby jedynie zmniejszyć rozmiary zdjecia, bo nie ma żadnego uzasadni8enia, żeby na forum tak duże pokazywać.
Druga, no cóż został zniszczona przez odszumianie. Akurat odszumianie to jedna z najtrudniejszych części obróbki. Pisze o tej dodatkowej czynności w postprocesingu. Uważam, że 90% astrofotografów nie potrafi jej poprawnie wykonywać lub ją nadużywa.
Dlatego poniechaj na razie stosowania programowego odszumiania.


Dlatego też właśnie chciałbym się tego jakoś nauczyć. Bo choć pierwsza może i faktycznie nie jest najgorsza to mimo wszystko chciałbym spróbować ją jakoś odszumić. Więc wszystkie porady przyjmę z radością! :D
Też od razu przepraszam, że są takie duże. Faktycznie nie zauważyłem. Na przyszłość będę trochę zmniejszał!

EDIT: Swoją drogą ten Sequator czyni cuda. Użyłem go na zdjęciach, które w zasadzie chciałem wykorzystać do timelapsu i efekt jest naprawdę powalający. Dzięki jeszcze raz za radę. Będę na przyszłość po prostu cykać więcej niż jedną fotkę żeby później je zestackować w podobny sposób. Poniżej też umieszczam porównania dla ciekawych.

Faktycznie Sequator dość mocno zniszczył zdjęcie jeżeli to pierwsze jest tym przez niego "przetrawionym" :/ w
Jeżeli chcesz mieć zdjęcia gładkie i szczegółowe, to nie ma innej metody jak wykonanie ich większej ilości kaltek i złożenie.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostTuvoc | 11 Cze 2021, 14:22

Świetny wątek dla mnie. Chciałbym prosić o poradę w kwestiach technicznych i kolorystyki poniższej fotografii. Nie mam praktycznie żadnego doświadczenia w szerokich kadrach. Fragment DM z Pętlą Łabędzia wykonałem Canonem 800D mod (pierwsze światło tej lustrzanki po zmodowaniu) z kitowym obiektywem Canon 50 mm STF 1.8.

Podczas obróbki w Pix musiałem oddzielić warstwę tła od gwiazd i tą drugą potraktować mocno dekonwolucją. wyprostowałem tragiczne jajowate gwiazdy.
Astrofotografia - testy, obróbka, problemy: Image11a.png
Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek ;-)

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky
Awatar użytkownika
 
Posty: 489
Rejestracja: 01 Kwi 2019, 22:54
Miejscowość: Kraków

PostSebastian Ś. | 11 Cze 2021, 15:58

Tuvoc napisał(a):Świetny wątek dla mnie. Chciałbym prosić o poradę w kwestiach technicznych i kolorystyki poniższej fotografii. Nie mam praktycznie żadnego doświadczenia w szerokich kadrach. Fragment DM z Pętlą Łabędzia wykonałem Canonem 800D mod (pierwsze światło tej lustrzanki po zmodowaniu) z kitowym obiektywem Canon 50 mm STF 1.8.

Podczas obróbki w Pix musiałem oddzielić warstwę tła od gwiazd i tą drugą potraktować mocno dekonwolucją. wyprostowałem tragiczne jajowate gwiazdy.


Wrzucisz stacka? Myślę, że nie ma sensu walczyć z gwiazdkami z tego Canona bo to raczej walka z wiatrakami ;) Ewentualnie można je lekko wygasić bo w szerokich kadrach żeby wydobyć wodór, ewentualnie po prostu mały crop na najgorsze fragmenty.
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postblackdragon4 | 13 Cze 2021, 11:13

Tuvoc napisał(a):Świetny wątek dla mnie. Chciałbym prosić o poradę w kwestiach technicznych i kolorystyki poniższej fotografii. Nie mam praktycznie żadnego doświadczenia w szerokich kadrach. Fragment DM z Pętlą Łabędzia wykonałem Canonem 800D mod (pierwsze światło tej lustrzanki po zmodowaniu) z kitowym obiektywem Canon 50 mm STF 1.8.

Podczas obróbki w Pix musiałem oddzielić warstwę tła od gwiazd i tą drugą potraktować mocno dekonwolucją. wyprostowałem tragiczne jajowate gwiazdy.
Image11a.png


Posiadam ten obiektyw dużo jakoś nim nie robiłem, ale wiem że wymaga przymknięcia do 2.8 lub nawet f4, idealny nie jest ale za te kasę najgorszy też nie.. nie wiem po co stosowałeś dekonwulacje mam wrażenie że proces ten również dotknoł pyły i mgławice które są strasznie przostrzone, a co do kolorystyki to zawsze kwestia gustu, moim zdaniem takie bordo jest strasznie nie naturalne, ja bym poszedł z pyłami w jasne brązy fotka by była znaczenie ciekawsza..
 
Posty: 177
Rejestracja: 12 Maj 2019, 10:42
Miejscowość: Pyzdry

 

PostTuvoc | 14 Cze 2021, 00:40

blackdragon4 napisał(a):
Tuvoc napisał(a):Świetny wątek dla mnie. Chciałbym prosić o poradę w kwestiach technicznych i kolorystyki poniższej fotografii. Nie mam praktycznie żadnego doświadczenia w szerokich kadrach. Fragment DM z Pętlą Łabędzia wykonałem Canonem 800D mod (pierwsze światło tej lustrzanki po zmodowaniu) z kitowym obiektywem Canon 50 mm STF 1.8.

Podczas obróbki w Pix musiałem oddzielić warstwę tła od gwiazd i tą drugą potraktować mocno dekonwolucją. wyprostowałem tragiczne jajowate gwiazdy.
Image11a.png


Posiadam ten obiektyw dużo jakoś nim nie robiłem, ale wiem że wymaga przymknięcia do 2.8 lub nawet f4, idealny nie jest ale za te kasę najgorszy też nie.. nie wiem po co stosowałeś dekonwulacje mam wrażenie że proces ten również dotknoł pyły i mgławice które są strasznie przostrzone, a co do kolorystyki to zawsze kwestia gustu, moim zdaniem takie bordo jest strasznie nie naturalne, ja bym poszedł z pyłami w jasne brązy fotka by była znaczenie ciekawsza..


Przymknąłem go do 2.8, ale koma i tak tam jest. Dekonwolucją ratowałem paskudne gwiazdki. Zresztą najlepiej zobaczyć surówkę.

Zgodnie z sugestią Sebastiana wrzucam stack:
https://drive.google.com/file/d/1vX00WM ... sp=sharing
Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek ;-)

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky
Awatar użytkownika
 
Posty: 489
Rejestracja: 01 Kwi 2019, 22:54
Miejscowość: Kraków

PostJaLe | 14 Cze 2021, 13:58

Tuvoc napisał(a):Świetny wątek dla mnie. Chciałbym prosić o poradę w kwestiach technicznych i kolorystyki poniższej fotografii. Nie mam praktycznie żadnego doświadczenia w szerokich kadrach. Fragment DM z Pętlą Łabędzia wykonałem Canonem 800D mod (pierwsze światło tej lustrzanki po zmodowaniu) z kitowym obiektywem Canon 50 mm STF 1.8.

Podczas obróbki w Pix musiałem oddzielić warstwę tła od gwiazd i tą drugą potraktować mocno dekonwolucją. wyprostowałem tragiczne jajowate gwiazdy.
Image11a.png


Możesz pokazać bez decovolucji, bo może nie jest tak źle?
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostSebastian Ś. | 14 Cze 2021, 21:25

Tuvoc napisał(a):
Przymknąłem go do 2.8, ale koma i tak tam jest. Dekonwolucją ratowałem paskudne gwiazdki. Zresztą najlepiej zobaczyć surówkę.

Zgodnie z sugestią Sebastiana wrzucam stack:
https://drive.google.com/file/d/1vX00WM ... sp=sharing


Dzięki!

Dla mnie trochę za ciężki kawałek chleba. Mocne LP lub po prostu przez jasne niebo słaby sygnał, a najważniejsze to nie zrobiłeś flata :D a w takich szerokich kadrach to już nie do uratowania, jakieś DBE i inne cuda zniszczą zdjęcie. Jak robiłem tym kitowym obiektywem to do f/4 go zamknąć to minimum bo wady bardzo mocne w przeciwnym wypadku. Wyszedł też Ci trochę horizontal banding zielony. Jakie ISO? Niektóre Canony mają tak o dziwo na zbyt niskim ;)

Edit: A no gwiazdki poza koma też niestety pojechały.

Maks co mi się na szybko udało z tego stacka tak dla pokazania problemów wyciągnąć:
Astrofotografia - testy, obróbka, problemy: integration DM2.jpg
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postblackdragon4 | 14 Cze 2021, 22:56

Co mogę dołożyć chyba nic potwierdzam słowa Sebastiana :D
Załączniki
Astrofotografia - testy, obróbka, problemy: integration DM jpg.jpg
 
Posty: 177
Rejestracja: 12 Maj 2019, 10:42
Miejscowość: Pyzdry

 

Postblackdragon4 | 21 Cze 2021, 10:31

Kolejne testowe spotkanie z Newtonem ty razem postarałem sie i przyłożyłem do flata oceńcie proszę.. Na cel poszła śliczna gromada otwarta Delta Lyrae w Lutni odkryta w 1959 roku przez Amerykańskiego astronoma Charles B. Stephensona i z katalogowana jako Stephenson 1...
Ponad godzina materiału.. Miłego dnia wszystkim
Załączniki
Astrofotografia - testy, obróbka, problemy: delta lyra jpg.jpg
 
Posty: 177
Rejestracja: 12 Maj 2019, 10:42
Miejscowość: Pyzdry

 

PostSebastian Ś. | 21 Cze 2021, 12:44

Świetne zdjęcie, bardzo lubię takie pola gwiazdowe :)

Na pewno warto jeszcze trochę wyrównać kanały w Pixie można to zrobić przez ChannelExtraction -> StarAligment -> ChannelCombination. Nie wiem niestety skąd takie dwukolorowe gwiazdy może ktoś ma pomysł, focus, warunki?

Astrofotografia - testy, obróbka, problemy: delta lyra jpg2.jpg


Widać zmianę po kliknięciu w miniaturkę:
Astrofotografia - testy, obróbka, problemy: Jun-21-2021 12-27-39.gif
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostJaLe | 21 Cze 2021, 13:25

Sebastian Ś. napisał(a):Świetne zdjęcie, bardzo lubię takie pola gwiazdowe :)

Na pewno warto jeszcze trochę wyrównać kanały w Pixie można to zrobić przez ChannelExtraction -> StarAligment -> ChannelCombination. Nie wiem niestety skąd takie dwukolorowe gwiazdy może ktoś ma pomysł, focus, warunki?

delta lyra jpg2.jpg


Widać zmianę po kliknięciu w miniaturkę:
Jun-21-2021 12-27-39.gif



Warunki + prowadzenie, wystarczy niedokładność na poziomie 2 pikseli i już widać w przypadku kamer mono z filtrem.
Co do kolorowej kamery to chyba pozostają wady szkła i brak płaskiego pola.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postblackdragon4 | 21 Cze 2021, 16:22

Przyznam że podczas zbierania materiału przewalały się chmury, że sesja czysto testowo przed powrotem nocy astronomicznych bawiłem się również autofokusem więc ostrość też może być różna, w wolnej chwili zrobię jeszcze raz stack tylko zrobię dokładną selekcję klatek..
 
Posty: 177
Rejestracja: 12 Maj 2019, 10:42
Miejscowość: Pyzdry

 

PostTuvoc | 22 Cze 2021, 11:18

blackdragon4 napisał(a):
Tuvoc napisał(a):Świetny wątek dla mnie. Chciałbym prosić o poradę w kwestiach technicznych i kolorystyki poniższej fotografii. Nie mam praktycznie żadnego doświadczenia w szerokich kadrach. Fragment DM z Pętlą Łabędzia wykonałem Canonem 800D mod (pierwsze światło tej lustrzanki po zmodowaniu) z kitowym obiektywem Canon 50 mm STF 1.8.

Podczas obróbki w Pix musiałem oddzielić warstwę tła od gwiazd i tą drugą potraktować mocno dekonwolucją. wyprostowałem tragiczne jajowate gwiazdy.
Image11a.png


Posiadam ten obiektyw dużo jakoś nim nie robiłem, ale wiem że wymaga przymknięcia do 2.8 lub nawet f4, idealny nie jest ale za te kasę najgorszy też nie.. nie wiem po co stosowałeś dekonwulacje mam wrażenie że proces ten również dotknoł pyły i mgławice które są strasznie przostrzone, a co do kolorystyki to zawsze kwestia gustu, moim zdaniem takie bordo jest strasznie nie naturalne, ja bym poszedł z pyłami w jasne brązy fotka by była znaczenie ciekawsza..


Tak zrobię. Domknę go bardziej. Dekonwolucja była z funkcją PSF aby jajowate gwiazdki wyprostować. Kolorystyka wiadomo kiepska, ale brak doświadczenia w obróbce dużej skali. Rzeźbię od nowa.

JaLe napisał(a):Możesz pokazać bez decovolucji, bo może nie jest tak źle?


Stack jest surowy. Moją wersją natomiast zaczynam od zera :D

W każdym razie dziękuję Wam wszystkim za wskazówki!
Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek ;-)

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky
Awatar użytkownika
 
Posty: 489
Rejestracja: 01 Kwi 2019, 22:54
Miejscowość: Kraków

Postblackdragon4 | 22 Cze 2021, 22:45

Sebastian Ś. napisał(a):Świetne zdjęcie, bardzo lubię takie pola gwiazdowe :)

Na pewno warto jeszcze trochę wyrównać kanały w Pixie można to zrobić przez ChannelExtraction -> StarAligment -> ChannelCombination. Nie wiem niestety skąd takie dwukolorowe gwiazdy może ktoś ma pomysł, focus, warunki?


Zrobiłem dokładną selekcje klatek, dużo odrzuciłem przez chmury, 2 ruszone chyba przez moje łażenie obok teleskopu, kilka z gorszą ostrością zostało tylko 40min w klatkach po 90s, jest koma ale to z braku 1mm, korektor jest za blisko.. proszę teraz o ocenę..
Załączniki
Astrofotografia - testy, obróbka, problemy: step1 jpg.jpg
 
Posty: 177
Rejestracja: 12 Maj 2019, 10:42
Miejscowość: Pyzdry

 

PostSebastian Ś. | 22 Cze 2021, 23:11

Czyli jednak to te pojechane klatki ;), teraz już bardzo ładne kolorki gwiazd! Jak poprawisz odległość korektora to będzie miód.
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

AstroChat

Wejdź na chat