Obserwacje Jowisza

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostKrzysztof_P | 10 Cze 2021, 02:50

Witajcie.
Przed chwilką patrzyłem na Jowisza , jest u mnie jeszcze nisko nad dachami budynków i bardzo faluje obraz , ale jest widać Tranzyt.Czarny cień na tle pasa poniżej równika.Teleskop Mak OMC200 F-20 z okularem Orto BGO 18mm , Pow. około 230X.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostSkarthur | 10 Cze 2021, 08:52

Jak dla mnie dzisiaj były pierwsze obserwacje po przesiadce z achromatu 90mm. I powiem tyle: WOW!

Seeing u mnie wydawał się dzisiaj naprawdę przyzwoity. I ilość detalu była naprawdę powalająca.

Pierwszy raz widziałem tranzyt Księżyca, który był wyraźnie widoczny. Warto było wstawać tak wcześnie :)

Sprzęt którym obserwowałem to...
Na wygodnie: Mak127 + EQ3-2 z prowadzeniem oraz przez krótką chwilę w dosłownej gonitwie za detalem Dobson 10"
W obu z nasadką Bino SW z BCO18. W Newtonie z Barlowem 2x.
MAK 127 oraz SW 90/900 na EQ3-2
Dobson 10" SW
Awatar użytkownika
 
Posty: 264
Rejestracja: 24 Kwi 2020, 15:14
Miejscowość: Kiełczów pod Wrocławiem

 

PostDariusz_S | 10 Cze 2021, 16:47

Faktycznie Jowisza coraz lepiej widać i coraz wyżej nad horyzontem ale chyba WCP nieco przyblakła. W ubiegłym roku nawet przy słabym seeingu przebijał rudawy kolor a teraz prawie bym ją przegapił na środku tarczy przy wspaniałych warunkach. Drodzy Koledzy powiedzcie czy to mój wzrok się pogorszył czy faktycznie przyblakła?
 
Posty: 8
Rejestracja: 08 Mar 2009, 11:30

 

PostKrzysztof_P | 10 Cze 2021, 16:56

Cześć.
WCP tak ma , miewała wspaniałe lata , zmienia rozmiary i jasność.Podobnie jest z pasami.
Jeszcze na pewno będzie czas , kiedy będzie bardziej okazała.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostBartekMilan | 12 Cze 2021, 22:18

10 trafił się fajny tranzyt Kallisto.
Power 266x. Seeing całkiem dobry. Jowisz wyraźny, bez uskoków.
Taki widok zawsze zapiera dech w piersi :shock: :D
Teleskop - Synta 8
Okulary - Morpheus 4,5 mm, Plossl 10 mm, 25 mm, Meade UWA 14 mm,
Awatar użytkownika
 
Posty: 38
Rejestracja: 08 Sty 2011, 17:13

 

PostKrzysztof_P | 16 Cze 2021, 04:28

Witajcie.
Właśnie skończyłem teraz oglądać Jowisza.Już świta.W Krakowie w nocy było zachmurzenie , ale jak się przebudziłem teraz nad ranem , to zryw na nogi i na balkon.Patrzę , są Jowisz i Saturn.Szybkie ściągnięcie okryciowej folii z Maka 8" Orion U.K. OMC200 F-20 De Lux i oglądamy.Zasilanie włączone i już , chwila moment Jowisz jest w szukaczu i w okularze.
Założoną mam złączkę kątową Kwarc 99% dielektryk GSO 2" z 1,25" na złączu SCT , tak aby zbytnio nie przeogniskowywać teleskopu.Myślę że wypadkowa ogniskowa będzie około F-4100-4150mm.Sprawdzę kiedyś Lunetką Czapskich , jaka jest żrenica wyjściowa z okularem o pewnej długości ogniskowej.Na początku trochę zaszalałem , włożyłem szkiełko Denkmeier D14-15,1mm ogniskowej.Około 275X , obraz jednak za bardzo pływał , ale widzę przyklejony wychodzący zza tarczy Planety jeden z Księżyców Jowisza.Chwilami widać jego tarczę iż wyszło go dopiero około połowa.Jednak to było na tą chwilę za duże powiększenie.
Włożyłem następnie po kolei okulary: Orto 25mm Parks Japan -około 165X , potem Orto 18mm Baadera BGO -około 230X na koniec Orto 16mm Zeiss -około 260X.Zrobiło się jaśniej gdyż świta , ale obraz się poprawił , mniej pływa , obrazki piękne.Jasne strefy są jasnego koloru i wyglądają bardzo podobnie jak w dobrym większym Refraktorze APO.Stosunkowo niewielka C.O 22% robi swoją dobrą robotę.Niesamowity kontrast i ostrość obrazu Jowisza.Widać pięknie kolory i ich odcienie detalu Jowisza.Piękny szeroki łososiowego koloru pas pod nim drugi koloru sinego przecięty cieniutkim ciemnym , prawie czarnym pasem , pod nim w jasnej strefi masę drobniejszych sinawego koloru mniejszych chmurek.Dolne pociemnienie podzielone cieniutkim białym pasem.W górnym pociemnieniu jakieś mniejsze ciemniejsze chmurki , widać zmienny odcień koloru górnego pociemnienia.Chwilami pasy rozpadają się na mniejsze składowe.Niesamowity widoczek.Tarczka Księżyca Jowisza zaraz obok tarczy Planety , już dzieli je wolna przestrzeń i prześwit.Pomimo nie najlepszych warunków obrazy piękne i wysoce kontrastowe , ostre i barwne.Łososiowy kolor pasa ma różne odcienie tego koloru , wewnątrz przecina go bardziej szary pas , nie po całej długości.To jeszcze nie te warunki , widać po Księżycach jak z tarcz przechodzą w rozogniskowane większe szarpane plamki.Tak czy inaczej piękny widok.Saturn również wspaniały , Cassini jest czarny i doskonale widoczny jak i pociemnienie , i pas.Obydwie Planety przestrzenne , widać że to kule a nie bardziej placki jak widziane np. w Newtonie.Na dzisiaj dość wrażeń , przede wszystkim oglądałem Jowisza.Myślę że w większym Refraktorze APO około 7" było by jeszcze ładniej , ale jest tak dobrze iż do szczęścia więcej mi na obecną chwilę nie potrzeba.Zmykam się przespać choć jeszcze chwilę.Zlot Kudłacze w Sierpniu 2021r. nam więcej powie , będą wysokiej jakości Refraktory APO m.in.: LZOS i Takahashi , może będzie też większy Refraktor APO CFF.Więc wtedy przekonamy się w praktyce , jakie są w obrazach pomiędzy tymi instrumentami różnice.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 18 Cze 2021, 03:49

Dzisiaj w Krakowie wszystko pływało , Księżyce Jowisza nawet przy okuło 160X z okularem Orto 25mm Parks Japan dwoiły się i troiły.Na tarczy Jowisza widać chwilami przebłyski bogactwa detalu.Ale to na pewno nie dobre warunki na oglądanie Planet.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlolak89 | 19 Cze 2021, 16:32

U mnie było podobnie. W 10" od czasu do czasu bogactwo detalu, włącznie z pięknie odcięta przerwą przy WCP. Północny pas rownikowy to jakiś obłęd, wręcz brązowy w środkowej części , ogólnie w tym roku myślę że będzie piękny Jowisz jeśli chodzi o detal. Pociemnienia, pasy nic nie zawodzi a do opozycji jeszcze czas. Warto nadmienić że to wszystko przy powerze 100x gdzie widok był najbardziej stabilny.
Awatar użytkownika
Moderator działu
 
Posty: 246
Rejestracja: 06 Paź 2016, 07:45

Postdaniel | 28 Cze 2021, 10:06

Dzisiaj widziałem zdecydowanie najlepszego Jowisza w dotychczasowym sezonie. Ilość szczegółów powaliła. Seeing był tak dobry, że bez trudu widziałem nie tylko cień Io na tarczy Jowisza ale i samą Io. W bino Jowisz wydawał się ogromny ale jednak zwarte szczegóły lepiej prezentowały się w okularze meade UWA 8.8.- 91x
Właśnie brakuje mi okularu 7mm aby przy niedużych powiększeniach wyłuskiwać drobne detale.
Generalnie to w syncie 6” obraz tez był ładny, szczegółowy ale mniej żywy niż w refraktorze
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postdefaa | 29 Cze 2021, 08:13

Zgadzam się z Danielem, wczoraj seeing był naprawdę świetny. Jowisz powalił detalem. Widoczny pięknie cień Io i bez problemu dostrzegalny sam księżyc na tarczy planety. Poza tym tym pasy pięknie się wyróżniały z dużym detalem. Widoczna również wschodząca WCP. Nie tylko Jowisz, ale również Saturn pięknie się prezentował przy takim seeingu. Dobrze widoczny pas równikowy, który wyróżniał się swoim kolorkiem, czarna przerwa Cassiniego ładnie odcinająca się i ciesząca oko. Naprawdę super obserwuję się planety przy takim seeingu. Oby częściej trafiały się takie warunki :D
Teleskop Vixen 103s ED
Obserwacje Słońca w ramach SOS PTMA. http://sos.poa.com.pl/
 
Posty: 128
Rejestracja: 25 Sie 2011, 09:32
Miejscowość: Straelen Niemcy

 

PostKrzysztof_P | 04 Lip 2021, 04:10

Witajcie.
Dzisiejszy Tranzyt zaliczony.Zacząłem oglądanko od około godz. 2-ej.Co prawda warunki nie rozpieszczały i brzegi tarczy Jowisza falowały , ale to co było widać na środku tarczy Planety z detalu to bajeczka i cień Księżyca , czarna tarczka jak "dziura w samym Jowiszu". Teleskop Mak U.K. OMC200 F-20-4000mm.Z okularów użyte zostały:TV Plossle: 40mm , 32mm , 25mm , 20mm.Plossl Japan Parks 40mm , Orto Japan Parks 25mm , 18mm Orto BGO i 16 Orto Zeiss.Widać chwilami ładnie tarcze samych Księżyców Jowisza , to kulki różnych rozmiarów.Gdyby tylko nie ta zmiana pogody i nie to że front.
Saturn też piękny z Cassinim i majaczącymi pasami.Księżyc wschodzi , spojrzałem chwilę w okularze TV N22 T4 , ale przyszły chmurki i zmykam do domku.
Teraz o 4-ej skończyłem i wypada jeszcze coś pospać.Czekam na lepsze Seeingi , wtedy będzie się działo jak w zeszłym roku na Marsie podczas Opozycji 400X i brzytwa z masą detalu.Czekam na takie Seeingi i mam nadzieję że w ten sezon się pojawią.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postdaniel | 04 Lip 2021, 20:23

Krzysiek, napaliłem się przez Ciebie na obserwacje. Odkąd nie mam LZOSa, zostaje mi Synta 6” służbowa. Oj muszę wreszcie dać sobie mocne postanowienie poprawy bo budziki mnie nie dobudzają więc zostaje walka z zegarem bio
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostMaciek_Cz | 04 Lip 2021, 20:39

daniel napisał(a):Krzysiek, napaliłem się przez Ciebie na obserwacje. Odkąd nie mam LZOSa, zostaje mi Synta 6” służbowa. Oj muszę wreszcie dać sobie mocne postanowienie poprawy bo budziki mnie nie dobudzają więc zostaje walka z zegarem bio


Daniel, mam to samo. I nawet jak wstane to gdzieś ledwo żywy jestem i nie daje rady wyleźć na obserwacje. W ten sposób przeleciały mi koło nosa cztery noce o wspaniałych warunkach.
A tu Krzysiek takie relacje daje, że smak się robi na Jowisza i Saturna.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostSebastian Ś. | 04 Lip 2021, 21:10

Każdy miłośnik astronomii ma co jakiś czas dylemat czy wyspać się czy ratować się kawa w pracy :lol: Osobiście na razie przegrywam i czekam aż Jowisz będzie o przyzwoitych godzinach ;) ale bardzo przyjemnie się czyta relacje innych widać że będzie co oglądać.
 
Posty: 2358
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostKrzysztof_P | 05 Lip 2021, 00:27

Cześć Koledzy.
Ja pracuję na 3/4 etatu po 16 godz. nocka i do pracy chodzę co mniej więcej 3-4 dni , dlatego jak nawet zrywam nocki to mogę odespać , inaczej nie było by szans.W sumie to dobrze że mam tą pracę , gdyż mam ze względu na chore po dwóch zawałach serce w ogóle zakaz pracy , przecież mam wszczepiony rozrusznik i monitoring pracy serca , ale walczę i nie poddaję się , kocham życie i chcę żyć.Hej. :D Pozdrawiam Wszystkich Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postanatol1 | 05 Lip 2021, 08:41

Krzysztof_P napisał(a):Cześć Koledzy.
Ja pracuję na 3/4 etatu po 16 godz. nocka i do pracy chodzę co mniej więcej 3-4 dni , dlatego jak nawet zrywam nocki to mogę odespać , inaczej nie było by szans.W sumie to dobrze że mam tą pracę , gdyż mam ze względu na chore po dwóch zawałach serce w ogóle zakaz pracy , przecież mam wszczepiony rozrusznik i monitoring pracy serca , ale walczę i nie poddaję się , kocham życie i chcę żyć.Hej. :D Pozdrawiam Wszystkich Krzysztof. :wink:


Krzysztof duuuuuuuużo zdrowia Ci życzę i na pewno reszta naszej astrospołeczności.

A propos wczesnego wstawania na Jowisza to pamiętajmy, że jeszcze wszystko przed nami - opozycja i czas po opozycji to będą już bardziej dogodne godziny do obserwacji, zwłaszcza wrzesień i październik, kiedy spokojnie po kolacji będzie można delektować się Jowiszem bez zarywania nocy. Oczywiście pod warunkiem, że pogoda dopisze.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

Postdaniel | 05 Lip 2021, 09:53

No i wytrwałem w mocnym postanowieniu poprawy. Wytrwałem do samego rana. Początkowo myślałem o tym by się zdrzemnąć przed obserwacjami ale nie tym razem. Nie uległem pokusie i zerwałem nockę do 4:00. :lol:
A tak serio- lubię ten typ seeingu kiedy planeta lekko sobie pływa. Były momenty słabsze ale nad samym ranem planety wyglądały super. Wreszcie są na przyzwoitej wysokości i nie trzeba jakoś długo za nimi czekać jak miało to miejsce zimą - czyli w maju lub kwietniu :mrgreen:
Synta 6” tez pokazała przyzwoite planety. Dawno nie obserwowałem planet przez newtona. I powiem tak- ciagle miałem ochotę poprawiać kolimację i ciągle ją poprawiałem aby trafić w punkt. Wreszcie gdy to się udało to wciąż myślałem o że może być jeszcze lepiej i tak w kółko. Jednak w refraktorach tego problemu nie ma...
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostRobert Z. | 05 Lip 2021, 10:00

Też 03/04.07 prowadziłem obserwacje z balkonu. Generalnie cały dzień był pochmurny i deszczowy, a jak z ciekawości zerknąłem w nocy w niebo okazało się, że niebo bez chmur. Kryształ! Niebo było tak czarne, że linia diafragmy była prawie niewidoczna.

Pierwszy z mojego balkonu był widoczny Saturn.

Krzysztof_P napisał(a):Saturn też piękny z Cassinim i majaczącymi pasami....


Też wyraźnie widziałem Cassiniego, a dokładniej różnicę w pierścieniach przed i za Cassinim. Patrząc dłużej w planetę mogłem stwierdzić, że Saturn ma pasy atmosfery. Na pewno nie był jednolitego koloru i zlewały mi się poziome odcienie na jego powierzchni o różnej jasności. Fragment pierścienia przed Saturnem miał kolor zlany z planetą, czyli tak jak zawsze w moim teleskopie :) Co mnie ucieszyło, to pierwszy raz w mojej krótkiej historii obserwacji na planetach miałem ciągle ostry obraz. Fakt, że zacząłem obserwacje gdzieś od 1:00 kiedy Saturn był widoczny z mojego balkonu. Chcąc wycisnąć na maksa zastane warunki, spróbowałem jeszcze obserwacji bez kątówki (co zawsze pozwala mi na lepsze obrazy, zwłaszcza gdy powietrze zbyt mocno faluje), ale obraz był przez to ciut jaśniejszy przez co traciłem wcześniej widziane szczegóły.
Rzecz jasna, postanowiłem poczekać na Jowisza. Dalsze obserwacje Saturna przeplatałem oglądaniem układów wielokrotnych, zwłaszcza prób na Izarze i Mizarze.
Po 2:00 przyszedł czas na Jowisza....



Już pierwsze spojrzenie byłem w szoku. tak ostro Jowisza nie widziałem nigdy wcześniej (ale to pewnie dlatego, że nigdy nie czekałem tak długo na obserwacjach plenerowych). Brązowe pasy były widoczne od razu, chociaż nie w całej okazałości znanej chociażby ze zdjęć. Słabo dostrzegalne były inne struktury i detale w okolicach pasów, których nawet nie potrafię opisać słowami. Poza pasami, miałem wrażenie że widzę też inne prążki lub różnicę w odcieniach pasów. Moją uwagę zwróciła czarna kropka w okolicach równika. Na początku sądziłem, że to cień któregoś z Księżycy, ale nie sprawdziłem jeszcze jakie było położenie Księżycy Jowisza na planie całego US. W niedzielę rano jeszcze dochodząc do siebie po tym co widziałem i oglądając aktualne zdjęcia w internecie, "czarną kropkę" odebrałem jako jeden z elementów atmosfery. I z takim przeświadczeniem spędziłem wczorajszy dzień, do momentu gdy:

Krzysztof_P napisał(a):Witajcie.
Dzisiejszy Tranzyt zaliczony.Zacząłem oglądanko od około godz. 2-ej.Co prawda warunki nie rozpieszczały i brzegi tarczy Jowisza falowały , ale to co było widać na środku tarczy Planety z detalu to bajeczka i cień Księżyca , czarna tarczka jak "dziura w samym Jowiszu"....


Czytam relację zgodną z tym co sam widziałem :) Muszę dziś po pracy spojrzeć w zdjęcia Jowisza z nocy 03/04.07 oraz schemat US bo nie daje mi spokoju ten tranzyt ! :) Dobry Jowisz skończył się koło 3:00, wraz z rozjaśnieniem nieba.

Dodam tylko, obserwacje na SW 90/900 + BCO 6mm, i od momentu jak na ortho obraz był ciągle ostry już nie zakładałem żadnego innego okularu :)


EDIT:

Nie mogłem wytrzymać i sprwadzając w Stellarium, widziałem ten sam tranzyt o którym pisał Krzysztof P. Lokalizacja czarnej kropki o 3:00 w programie identyczna tak jak podczas mojej obserwacji. Byłem zdziwiony, że nie zwróciłem uwagi na WCP, ale w zasadzie po 2:00 była już nie widoczna z Ziemii :)
lubię podziwiać Wszechświat...
 
Posty: 135
Rejestracja: 13 Maj 2021, 12:58
Miejscowość: Bydgoszcz (okazyjnie też Brodnica)

 

Postlolak89 | 07 Lip 2021, 09:31

To co wczoraj wyczyniał Jowisz i Saturn to jakiś obłęd :) nie mogę się doczekać fotek żeby skonfrontować swoje obserwacje. Owale w północnym pociemnieniu (w okularze) jak na dłoni, najlepsza była trójka tych kulek które ułożone były w trójkąt jak celownik Predatora :) masakra. Pasy poszarpane, no masa detalu. Pierścienie Saturna rozbiły się na kilka składowych kolorów, miałem wręcz wrażenie jakobym widział Enckego, sama tarcza również z silną separacja kolorów. Ciężko to wszystko opisać ale warto wczoraj było czekać na planety.
Jeszcze zejście Io z tarczy Jowisza... jak fotografia, Io była tak wyraźna, wręcz namacalna jako jasna idealna tarcza na tle planety. Dodatkowo sam blask planety spowodował, że Io pięknie kontrastowała i wręcz można było zauważyć, że jest z jednej strony ciemniejsza :shock: nie wiem czy można to nazwać detalem na Io ale tak właśnie było :) Warto zauważyć, że to "zjawisko" cienia było widoczne najbardziej już pod koniec fazy tranzytu gdy Io była blisko końca tarczy.


Teleskop GSO 10" + Fujiyama 9 mm, LV6 mm, Xcell 9 mm.
Awatar użytkownika
Moderator działu
 
Posty: 246
Rejestracja: 06 Paź 2016, 07:45

PostMaciek_Cz | 07 Lip 2021, 10:12

Też siedziałem do rana, ale Jowisza zacząłem obserwować już jak Io był na krawędzi :roll:
Ale rzeczywiście warunki były ekstra a widoki jeszcze lepsze. Pełno pasów, brązowych, szarobrązowych, szarych, białych, wiry mniejsze większe no cuda na kiju normalnie. Saturn tak samo, Cassini widoczny prawie dookoła, pasma w atmosferze, różne kolory i odcienie, na pierścieniach tak samo. Warto było siedzieć. No brakowało mi tranzytu cienia i WCP na Jowiszu, bo w tym roku jeszcze nie widziałem.
Ale teraz beton w robocie i kawa litrami leci. :mrgreen:
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostKrzysztof_P | 08 Lip 2021, 05:16

Witajcie. :D
Dzisiaj siedziałem przy teleskopie do 4-ej rano.Jowisz i Saturn piękne.Przez około godzinkę były świetne warunki i Jowisz był niesamowity.Była i WCP a zaraz koło niej w chmurach w tym samym pasie zaraz obok WCP jakaś ciemna koło plamy chmura , wyglądała jak jakiś pół okrągły brzeg większej chmury , ale o intensywnie prawie czarnym kolorze.Sama WCP pokazywała różne odcienie kolorów , widać że nie jest jednolita , choć sporo bledsza niż w ubiegłych latach.Piękne odcienie kolorów pasów jak i pociemnień biegunowych poprzecinanych cienkimi jasnymi paskami , całe mrowie detalu.Seeing pozwolił oglądać Jowisza z doskonałym obrazem przy około 265X z okularem Orto Zeiss 16mm.Jak do tej pory mój najładniejszy widok Jowisza w tym roku.Warto było posiedzieć do rana , wtedy bowiem były najlepsze warunki Seeingowe.Teleskop Mak U.K. OMC200 , F-20 De-Lux na montażu z napędem w obydwu osiach Orion USA SVP EQ5+. Miejscówka , balkon. :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwinio | 09 Lip 2021, 15:17

Cześć, w weekend chciałbym zabrać mój teleskop pod ciemniejsze niebo i poobserwować Jowisza (i Saturna).
Mam pytanie, bo jestem początkujący i nie jestem pewien czy dobrze obsługuję Stellarium i rozumiem pojęcia, jakimi się posługujecie (tranzyt).

Otóż obserwować zamierzam przede wszystkim z soboty na niedzielę.
Wg Stellarium ok. godziny 22.30 na środku tarczy Jowisza widoczna jest czarna plama, która jest jak rozumiem cieniem jednego z księżyców. Czy mogę określić którego? Dodatkowo, ok. godziny 2.00 mniej więcej na środku tarczy Jowisza znajduje się Ganimedes. Czy można to zaobserwować? Czy to jest ten 'tranzyt'?
team SW 90/900 :)
 
Posty: 483
Rejestracja: 15 Paź 2019, 15:16
Miejscowość: Warszawa-Szczęśliwice

 

PostCzłeko | 09 Lip 2021, 15:50

winio napisał(a):Cześć, w weekend chciałbym zabrać mój teleskop pod ciemniejsze niebo i poobserwować Jowisza (i Saturna).
Mam pytanie, bo jestem początkujący i nie jestem pewien czy dobrze obsługuję Stellarium i rozumiem pojęcia, jakimi się posługujecie (tranzyt).

Otóż obserwować zamierzam przede wszystkim z soboty na niedzielę.
Wg Stellarium ok. godziny 22.30 na środku tarczy Jowisza widoczna jest czarna plama, która jest jak rozumiem cieniem jednego z księżyców. Czy mogę określić którego? Dodatkowo, ok. godziny 2.00 mniej więcej na środku tarczy Jowisza znajduje się Ganimedes. Czy można to zaobserwować? Czy to jest ten 'tranzyt'?


Polecam Ci tę stronę do sprawdzania aktualnych wydarzeń w ustawieniu galileuszowych księżyców Jowisza - https://skyandtelescope.org/wp-content/ ... piter.html Musisz tylko dodać 2 godziny do czasu UT, który tam widać. Z tego co widzę właśnie z soboty na niedzielę od w pół do 1 w nocy zacznie się tranzyt Ganimedesa.
ED120 SW, kątówki Baader Zeiss BBHS i GSO dielectric Quartz 2 cale
okulary: TV Radian 4mm, Pentax XL 5.2 i 21mm; Baader Morpheus 9mm; 2x Vixen LV 15mm i 25mm; 34mm Svbony 72; Vixen LVW 42mm;
Baader Maxbright II
EXOS 2, lornetka Levenhuk Sherman 10x50
 
Posty: 161
Rejestracja: 15 Cze 2020, 12:59
Miejscowość: Zamość

 

Postwinio | 09 Lip 2021, 16:10

Według strony cień pochodzi również od Ganimedesa, dzięki. Zobaczymy ile da się wyciągnąć z 90/900.
Robertowi się udało, zatem również spróbuję szczęścia.
team SW 90/900 :)
 
Posty: 483
Rejestracja: 15 Paź 2019, 15:16
Miejscowość: Warszawa-Szczęśliwice

 

Postlemarr7 | 09 Lip 2021, 16:51

Witam. Tez szykuje sie na noc z soboty na niedziele na ten tranzyt cienia Ganimedesa a pozniej samego Ganimedesa. Bedziemy obserwowac wspolnie z Robertem Z , oczywiscie jak pozwoli pogoda. Tranzyt bedzie w towarzystwie WCP. Winio - do obserwacji planet nie musisz wyjezdzac pod ciemne niebo , wazniejsze bedzie aby Jowisz i Saturn nie znajdowaly sie nad oddajacymi w nocy cieplo do atmosfery dachami i budynkami.
 
Posty: 124
Rejestracja: 27 Lut 2021, 10:31
Miejscowość: Ciche ,Pojezierze Brodnickie

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 62 gości

AstroChat

Wejdź na chat