Intes mk91

Teleskopy zwierciadlano-soczewkowe

Krzysztof_P | 15 Wrz 2022, 23:25

Witajcie.
Sprzęt wymaga paru poprawek , przede wszystkim przywrócenia projektowego ustawienia odległości pomiędzy lustrami.
Poprzedni właściciel z bodajże Hiszpanii , przeogniskował system aby mieć dostęp do ogniska dla nasadki Bino bez żadnych korektorów po drodze. Teraz Teleskop pracuje dobrze , ale pokaże jeszcze lepsze obrazy kiedy powróci w ustawieniach optyki do wyliczonych i zalecanych wedle konkretnego projektu. Aktualnie Aberacja Sferyczna jest słabiej korygowana i należy wykonać to aby sprzęt mógł rozwinąć w pełni skrzydła. Jestem w trakcie pozyskiwania danych , prowadzę korespondencję z wykonawcą optyki jak i z innym właścicielem takiego samego Teleskopu w Wielkiej Brytanii. Zbudowanego z zakupionej w zestawie optyki wedle dołączonego projektu teleskopu.
Ten Mak MK91 , 228/3100mm F-13,5 , to już sprzęt klasy obserwatoryjnej , jeszcze do przewiezienia , ale ciężki , choć w miarę jeszcze kompaktowy. Waga Teleskopu wynosi około 14-15 kg , wymaga montażu klasy EQ6 , który to montaż zakupiłem obecnie specjalnie dla tego Teleskopu. Obrazki są pierwszorzędne jakie generuje , widać przewagę apertury Maka MK 91 , 9"-228mm nad MK MIRAGE 8" , F-10 i OMC200 O.O. U.K. 8" , F-20 , praktycznie na każdym obiekcie nieba. Co do kontrastu obrazu , to Mak OMC200 ma tu nad obydwoma Makami przewagę , ale większa apertura przy dobrym Seeingu Maka MK91 , też działa nam na korzyść.
Dalsze testy na niebie jeszcze to z czasem przy Ekstra Seeingu też pokażą , jak i czy to wypada na 100% korzystniej co do Planet i Księżyca w praktyce na niebie.
Obrazki Planet i Księżyca to marzenie każdego miłośnika Astronomii , takie są te obrazki generowane przez ten teleskop w praktyce.
Są po prostu piękne. Nie przesadzam , tak jest w istocie kiedy oglądamy tym Teleskopem Planety i Księżyc. Tak czy inaczej ten Mak wybił mi delikatnie mówiąc z głowy zakup mniejszego Refraktora APO Premium 5". Jak będą fundusze , to zakupię też i APO Premium 5"-6", na razie nie mam takiej potrzeby , posiadając tak wspaniały instrument.
Teleskop prawdopodobnie znajdzie się w naszym Obserwatorium na wiosnę przyszłego roku. Jak już się nim z domu na balkonie Planet i Księżyca naoglądam. Będzie wyśmienitym i dużo lepszym sprzętem w zastępstwie za Refraktor ED-APO APM 152/1200mm.
Za jakiś czas bardziej i szczegółowo opiszę różne obiekty nieba widziane w tym teleskopie. Aktualnie to mój Mak Flagowy.
Testy i obserwacje w toku.
Przy okazji dziękuje koledze Tomaszowi Witos za odstąpienie mi tego Teleskopu.
Będzie on na pewno długo służył nam w Obserwatorium , jak i wszystkim którzy nas odwiedzają na nocnych sesjach w Obserwatorium.
Czystego Nieba!!!

P.S.
Z ostatniej sesji przy ekstra Seeingu z balkonu z domu , co napisałem po oglądaniu Planet w "Dziale Obserwacji":

Witajcie.
Kraków nadal w chmurkach , może za parę godzin , kto wie... Czekam , sprzęt przygotowany na balkonie.
Dobrze że mieszkam na wzniesieniu powyżej Krakowa , wszystko tu często przewiewa i warunki Seeingowe dopisują nader często.

Godz. 01.07 w Krakowie chwilami obraz staje w miejscu i wtedy jest , wielkie łał... :shock:
Ochłodziło się , przejrzystość powietrza po deszczach bardzo dobra.
WCP w środku posiada widoczne pociemnienie widziana w okularze ZEISS ORTO przy około 200X pow. W Orto Taka Abbe 12,5mm jest również świetnie przy około 250X pow. Warunki są tak doskonałe iż obraz ostrzę na podzielonych pasach Jowisza na mniejsze cienkie paski , czego nie miałem jeszcze okazji praktykować. :shock: Piękne kolorki detalu Jowisza , detal widziany na wprost , można dokładnie się poprzyglądać każdej strukturze , to zdarza się bardzo rzadko , ale takie dzisiaj trafiłem z tym teleskopem w Krakowie warunki. :shock:
Teleskop Makówka Intesa MK91 228/3100mm. Jest dzisiaj w Krakowie na planetach potęga i Moc. :shock:
Jak tylko Mars wzejdzie wyżej to już ostrzę na niego zęby. Obrazki są dzisiaj genialne , najlepsze jakie udało mi się zobaczyć w tym sezonie i jedne z lepszych jakie w ogóle miałem. Księżyc też powala , widać dzisiaj tyle detalu że te obrazki na długo pozostaną w pamięci. Jedna z najlepszych nocek , których miałem już trochę. Warto było poczekać , sprzęt nie zawodzi. Od dzisiaj zostaje u mnie Makiem Flagowym. :D

Tomaszu pas przed WCP w którym znajduje się WCP też podzieliłem na składowe , ten wewnątrz ma inny kolor ciemniejszy , taki coś jak łosoś-brąz i odróżnia się od tych grafitowych pasów które są powyżej i poniżej tego pasa , jest też z jednej strony na końcu podwinięty. :D Teleskop skolimowałem dzisiaj klasa, Jest Moc. :!: :D :wink:

Godz. 01.55 , za plamą w pasie maszerują owale. :D WCP ma pociemniony środek na dole , od strony bieguna Jowisza , ładnie widać zróżnicowanie w jej kolorze. Od strony pasa w stronę równika ten kolorek jest mniej intensywny. W ogóle jest tyle na tarczy z detalu Jowisza , że nie wiadomo w które struktury spoglądać. :D :wink:

Marcinie to świetnie , na pewno , masz lepszy kontrast obrazu. W końcu to Refraktor , więc to bardziej rzutuje w Refraktorze APO. :D
U mnie teraz Mars na tacy , też piękniutki w okularze Orto Zeiss 16mm , około 200X pow. Już teraz wiem że Mak OMC200 jest lepszy kontrastem obrazu od Maka MK91 i lepiej pokazuje maleńkie struktury wymagające wyższego kontrastu obrazu w pociemnieniach biegunowych Jowisza. Natomiast Mak MK91 pokazuje bardziej nasycone kolorki detalu Jowisza i tym samym obraz jest bardziej kolorowy i taki przyjemniejszy w cieplejszym tych kolorów odbiorze. To samo z Saturnem , natomiast Mars też piękne kolorki detalu w Maku Intesa MK91 , kontrast detalu lepszy w Maku OMC200. Ostrość obrazu bardzo wysoka w obydwu teleskopach. Ale mamy dzisiaj warunki , zmykam na balkon do teleskopów. :D :wink:

Na koniec u mnie klasyka gatunku. Mgławica M42 w Orionie w Maku Intesa MK91 228/3100mm , F-13,5 z okularem TV Panoptic 41mm przy pow. około 75X ze żrenicą wyjść. 3mm i polem widzenia prawie 1*. W Trapezie Mgławicy M42 Oriona pomimo jasnego tła nieba , gdyż świeci nam Księżyc , od razu na wprost widoczne jest pięć składników-gwiazdek. Bardzo ładne są w tym Makowcu gwiazdy , niewiele odstają wyglądem od Refraktora. Maksutov MK91 to świetny uniwersalny teleskop , sprawdził się zarówno na Księżycu i Planetach jaki i myślę sprawdzi się też dobrze na DS-ach.
Dzisiaj to była noc wrażeń z pierwszorzędnymi warunkami do oglądania skarbów nieba. Oby więcej takich nocek dla nas wszystkich!!!
Czystego nieba!!!

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 8078
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

Vroobel | 16 Wrz 2022, 00:13

Świetna relacja, takie chcemy czytać! :)
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2320
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

Krzysztof_P | 16 Wrz 2022, 00:19

Cześć Tomaszu.
Postaram się jak najwięcej i najlepiej jak mogę co uda mi się dostrzec czy pooglądać tym teleskopem tu opisać.
Czystego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 8078
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

Krzysztof_P | 20 Wrz 2022, 01:17

Witajcie.
Myślę że coś warto o tym Teleskopie więcej napisać , więc napiszę. Wiem już kto m.in. wykonywał do tego Teleskopu optykę i brał udział w zrealizowaniu tego projektu Maka-Cassegraina w systemie Ruttena 228/3100mm , F-13,5. Teleskop został zbudowany na Ukrainie i Eduard z Agemy brał m.in. udział w jego budowie. Powstało tych Teleskopów dokładnie cztery sztuki z optyką DE-LUX w tej wersji z wysuwanym odrośnikiem. W tubie z tworzywa , coś ala Carbon , pomalowanych właśnie na ten ciemny kremowy czy też kość słoniową kolor. Jestem z Laną i Eduardem z Agemy USA w mailowym kontakcie , dziękuje im za wymianę ciekawych wiadomości i za przysłane mi obszernych materiałów do przeczytania o twórcy tego systemu optycznego Panu Maksutovie. Potem powstawały te Teleskopy w ilości około 28 sztuk. Budowane na bazie tego samego projektu Maksutova w Firmie Stellar Optical USA , a optykę wykonywał do nich nie kto inny jak też zacny optyk Anatoly Sankovich , właściciel tej Firmy w USA. Te wersje tych Maków Santel 231/2972mm były już trochę słabsze optycznie , ale nadal bardzo dobre , przeważnie 1/6L-1/7L. Każdy z tych instrumentów powstawał i był budowany indywidualnie. Dobór materiałów na wykonanie optyki był skrupulatnie i z wysokimi wymogami selekcjonowany , więc nie ma mowy o jakichś np. ukrytych wadach Menisków-korektorów , czy też o jakichś defektach w materiale luster tychże Teleskopów. Jednymi słowy Klasa sprzęt , coś w stylu na indywidualne zamówienie , na pewno nie seryjnie budowane w dużych ilościach Maki , jak ma to miejsce aktualnie w chińskich czy tajwańskich produktach.
Te Teleskopy mają wysoką renomę i notowania , są szczególnie cenione przez fanów i wielbicieli tego systemu , jak i tych , którzy doceniają wysokie walory optyki i generowane obrazy przez te świetne instrumenty powstałe do oglądania nieba. Cenione są bardzo przez koneserów zacnego sprzętu optycznego , do których myślę też należę jako stały wielbiciel tego systemu.
Osobiście jestem wielbicielem i fanem m.in. tych systemów Teleskopów , dlatego też ten Teleskop sprawia mi dużo frajdy i zadowolenia. Kolega z U.K. który napisał do mnie na Fejsie , kiedy wstawiłem na osi Fejsa zdjęcia tego Teleskopu , posiada taki sam instrument i zbudował dla niego obserwatorium z piękną kopułą. Wstawił też zdjęcie swojego Maka MK91 w Obserwatorium. Ogląda nim na wysokim montażu , bez dodatkowych złączek kątowych , patrząc na wprost w okular.
Teraz trochę o obrazach , które miałem okazję tym Teleskopem pooglądać do tej pory.
Co do Planet to są one bardzo ładne w wizualu , mają naprawdę ładne kolory i tą plastykę , przestrzenność , to kule zawieszone w przestrzeni , nie płaskie obrazki jakie dają inne systemy. Ilość detalu przy bardzo dobrym Seeingu czy to na Księżycu czy też na Planetach jest oszałamiająca , kolorowe chmury na Jowiszu to piękny widok w wizualu jak i wiele , wiele innych , kolor samej WCP z jej zmiennym odcieniem w różnych obszarach WCP tez robi wrażenie widać w WCP jej pociemnienie. Saturn też bajecznie kolorowy z pięknymi odcieniami tychże kolorów , Cassini czarniutki i ta linia tej Planety , Marsa nie miałem do końca okazji pooglądać , gdyż natarły chmury , ale z tego co widziałem to też wyglądał naprawdę wspaniale. Tu teleskop daje bardziej barwne w ciepłym tonie Planety niż mój były Mak Rutten MK STF MIRAGE 203/2030mm , F-10 , DE-LUX. To samo gwiazdy , kolorki gwiazd są żywsze i bardziej nasycone niż w Maku STF MIRAGE 8" , F-10. Przypominają mi te kolory z Maków-Newtonów Intesa 6" , F-6 , czy 7" , F-6 , których też byłem swego czasu posiadaczem. Punktowanie gwiazd przez brak pająka jest też w tym Teleskopie naprawdę dobre , jak i kontrast ciemnego tła nieba. To to co rzuca się w tym Teleskopie od razu w oczy. Generalnie obrazy bardzo cieszą oko i są bardzo przyjemne i ciepłe w odbiorze. Co do kontrastu obrazu , tu Mak OMC200 , F-20 z maleńką C.O. jest pod tym względem lepszym Teleskopem.
Co do ostrości obrazu , to jest ona bardzo dobra na Planetach i Księżycu , tak samo dobra jak w wymienionych tutaj innych Makach. Co mnie też trochę uderzyło , to taka specyficzna plastyka obrazu , coś jak z Refraktora , ale nie do końca. Obrazki są naprawdę przyjemne w odbiorze i przypominają mi widoczki w szkiełkach Zeissa , taki specyficzny widok , to trzeba po prostu zobaczyć , kto oglądał np. wysokiej jakości Zoomem Zeissa czy np. okularkami Zeissa GF-PW przez jakikolwiek Teleskop , to wie o czym piszę. Te obrazy to jest w pewnym sensie specyfika tych szkiełek Zeissa czy optyki tych Maków Teleskopów. Generalnie jestem jak do tej pory bardzo zadowolony z zakupu tego Teleskopu i nie mam się specjalnie do czego doczepić w obrazie. Obrazy są moim zdaniem pierwszorzędne , które generuje ten Teleskop na niebie. Przede mną jeszcze testy i oglądanie obiektów DS , wiem też już na pewno po doświadczeniach z mniejszymi Makami MK 8" iż raczej na pewno Teleskop z tą aperturą 9" i w tym systemie Maka mnie raczej nie zawiedzie.
Ciąg dalszy opisu nastąpi , jak pooglądam więcej obiektów na niebie i jeszcze lepiej poznam ten Teleskop na wszelakich obiektach nieba.
Pięknego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 8078
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość