Obserwacje Jowisza

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postmegrez23 | 31 Sie 2022, 09:08

30.08.2022
Poniżej szkic Jowisza wykonany w czasie obserwacji refraktorem 120 ED Sky-Watchera z wykorzystaniem pryzmatu Baadera 32 mm HT-MC oraz okularów Baader Genuine Ortho 7 mm oraz 6 mm.

To pierwsza satysfakcjonująca obserwacja tej planety w tym sezonie wykonana z mojego balkonu.

PS Dzisiaj to jest 31.08.2022 było jeszcze lepiej, ale niestety nie zdążyłem z rysunkiem przez częściowe zachmurzenie, które psuło obraz Jowisza.

Nie wiem, czy to zasługa Edaka 120-ki, czy wysokości Jowisza na nieboskłonie, ale położył na łopatki Edka 100-kę oraz Maka 150 SW. Po dzisiejszej obserwacji i ilości subtelnego detalu na tarczy nie mogę sobie przypomnieć żebym lepiej widział Jowisza przez Newtona 265 mm, f/5. Na pewno komfort obserwacji podnosi prowadzenie, dzięki któremu obraz utrzymuje na środku pola widzenia okularu ortho.
Załączniki
Obserwacje Jowisza: jowisz.PNG
Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5, GSO Dobson 12" DeLuxe oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów
 
Posty: 350
Rejestracja: 07 Kwi 2006, 21:36

Postwinio | 31 Sie 2022, 10:01

Czy te białe w dolnej części szkicu to jest właśnie to o czym myślę?
team SW 90/900 :)
 
Posty: 483
Rejestracja: 15 Paź 2019, 15:16
Miejscowość: Warszawa-Szczęśliwice

 

PostKrzysztof_P | 01 Wrz 2022, 12:08

Cześć.
Tak warunki to podstawa , wtedy nie potrzeba wcale tak wielkich powiększeń i tak dużej apertury aby zobaczyć na tarczach Planet naprawdę wiele.
Refraktor to Refraktor , kontrast ma wyśmienity i lepszy od każdej innej konstrukcji Teleskopu , więc i lepiej wyciąga słaby i subtelny detal , który trudniej nam zobaczyć nawet w większym Teleskopie. Seeing jak jest bardzo dobry to nie zaciera nam detalu na tarczy Planet i widzimy wtedy naprawdę wiele. Czasem mamy wrażenie że jest Seeingowo OK , ale OK to jest dopiero wtedy jak na tarczy Jupka pojawia nam się bardzo wiele. Ładny szkic.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postchondryt | 21 Wrz 2022, 23:53

Witam .
Czy ktoś obserwuje dzisiaj Jowisza ? Trochę u mnie się rozpogodziło choć coś tam wysoko wisi i niebo nie jest idealnie czyste , co prawda obraz mocno nie faluje jednak ciągle drga i nie da się uzyskać odpowiedniej ostrości . Jeśli pogoda się utrzyma mam zamiar polukać na Marsa .

Pozdro ... .
AZ-ATM ; R-Svbony 90/F5,5 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1286
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

PostKrzysztof_P | 22 Wrz 2022, 16:43

Zdzisiu może jak pogoda dopisze to dzisiaj pooglądamy Jowisza. W Krakowie zachmurzenie , ale pojawiają się spore luki w chmurach.
Pięknego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKoszy89 | 23 Wrz 2022, 10:17

Witam

To chyba właściwy watek by opisac wrazenia z Jowisza(no i Saturna ) , jestem w pełni przekonany ,że dla wielu z Was takie ochy i achy to nic nowego i moge sobie tylko wyobrazic co widzicie przez swoje sprzęty ,ale ja zwyczajnie jako świerzak wczoraj po raz pierwszy w zyciu doświadczyłem takich warunków obserwacyjnych , kto zaglądał do wątku "watpliwości świerzaka " wie ,że telep mam około roku takze to dla mnie pierwszy planeciarski sezon obecnie stąd takie emocje , a więc widząc dosc obiecujące prognozy postanowiłem pomimo budzika na 6:30 zarwac nocke ...

Nie bardzo chyba potrafie własciwie ponazywac wszystko ale jakąś relacje postanowiłęm zdać .

Spokojnie około 20:00 wystawiłem Teleskop niech się wychładza ,a ja zacząłem sie szykować, około 21 wyszedłem na stanowisko u siebie na ogrodzie i zacząłem od Saturna i choc był jeszcze nisko to juz zaczynałem dostrzegac ,że może byc dziś niezle i było ...

Zacząłem od okularu BCO 10 mm , ładnie odcięty od tła Saturn i 4 księzyce ułożone w przyjemny dla oka sznureczek co potwierdziłem sobie w stellarium , wraz z osiąganiem wysokosci przez Saturn mozliwosci pozwalały uzyc LVW 8 mm , a nastepnie BCO 10 kolejno w zestawie z samą soczewką barlowa wkreconą w jej redukcję tak by zmniejszyc krotnosc barlowa , potem barlowa wkręcałem w extender 35 mm(około 1 cm krócej niz orginalna tuleja barlowa) az do uzycia orginalnej tulei od barlowa , stopniowo zwiększając powiekszenie, po tej żonglerce stwierdziłem ,że na Saturnie najlepszy obraz mam z BCO 10 plus sama soczewka z barlowa wkręcona w redukcje 2/1,25, nie wiem jakie w ten sposób miałem powiekszenie ...

Tak juz tym zestawem kontynuowałem obserwację Saturna dajac czas Jowiszowi by nabrał wysokosci , warunki poprawiały się , saturn górował , generalnie było niemal cały czas dobrze (tyle na ile mam odniesienie ) ale były takie momenty stabilnosci ,że dla mnie oznaczało to szeroko otwartą jape :mrgreen:

Na Saturnie udało się wyraznie obserwowac przerwę Casiniego, nigdy nie miałem jej tak ładnie widocznej , o przerwie encego to chyba mogę pomarzyc tym sprzetem co mam sądząc po tym jak ona jest słabiej widoczna , ale moze kiedys zamajaczy chociaż , poza tym , duze wrazenie robił na mnie cien planety widoczny na pierscieniach , ładnie widoczne odcięte pociemnienie , w tych najlepszych momentach mega widok dla mnie , oprocz tego na tarczy planety wyraznie widac było odrozniające się od siebie nasyceniem barw , kontrastem obszary. To jak się okazło był tylko wstep do Jowisza do którego nastepnie przeszedłem , tam to sie dopiero działo :shock:

Na Jowiszu zacząłem tym samym zestawem jak skonczyłem na Saturnie , ale szybko okazało się ,że mozna wiecej , jednak wysokosc nad horyzontem znacznie wieksza od tej osiagej przez Saturna mocno się uwidoczniła , oczywiscie in plus , szybko okazało się że warunki wytrzymuja BCO 10 mm plus Barlow na orginalnej tuleji czyli power około x250, momentami obraz się sypał , przez obraz przetaczały się jakies zawirowania i zamglenia , ale na szczecsie szybko to mijało i obraz wracał do stabilnosci , a przez wiele momentów był wrecz niesamowity , w zyciu nie widziałem na Jowiszu nawet połowy tego co tej nocki , do tej pory trafiałem na warunki maksymalnie do uzycia LVW 8 mm ale obraz wtedy nawet nie otarł sie o obrazki z tej nocki, dla mnie pierwszy raz takie widoki stad wybaczcie emocje :)

To co do tej pory widziałem na Jowiszu to były dwa paski , WCP jako taka ciemna plama przyklejona do jednego z pasów , do tego pewne roznice miedzy biegunami i tyle , a no i tranzyty cieni ksieyca Io które to bardzo lubie , a wczoraj duuuzo więcej

Nie potrafie dobrze ponazywac wiec wybaczcie ale spróbuje jakos to opisac :
dwa głowne pasy wykazywały wyraznie swą nie regularnosc , poprostu miały swoj kształt a nie były tylko pasami, wiele w obzszarze miedzy nimi kontrastów roznic w barwach
najwiecej generalnie "działo się " w tej czesci planety gdzie jest WCP czyli chyba biegun południowy , ogromne wrazenie zrobił na mnie fakt jak ,"małe " formacje moga byc tak dobrze widoczne , w tym pasie co jest WCP , pod WCP widziałem kilka takich białych formacji (nie ,nie owali , te powinny byc wyzej blizej bieguna a to było od WCP w strone rownika) , podonych do siebie wyraznie białe i wyraznie kształtne , nie wiem jak to sie fachowo okresla ? co to jest? chmury , zawirowania w tych chmurach ? to było pod WCP , zas na prawo od WCP pieknie odznaczał się jasniejszy obszar w wielu momentach przedziolony ciemniejszym paskiem ktory wyraznie nie łaczył sie z WCP , generalnie w całym południowym obszarze wieeele miejsc gdzie widziałem kontrast i roznice w barwach , wczesniej nie dostzregane wcale małe paski , w tym ciemniejszym pasie na połnocnej czesci to takie zgrubienie co widziałem na czyichs szkicach i ktore nazywam okiem tez pieknie się prezentowało :)
No i cream de la cream czyli samo WCP , masakra , wyrazny kształt i trzy odcienie koloru , wyraznie ciemniejszy w centrum , to zawirownie wokól WCP .

nie jest to z pewnoiscia fachowy opis ale chciałem się podzielic tym wrazeniem dla mnie widzianym pierwszy raz , no mometami Jowisz był jak z obrazka , byłem w szoku , te kolorki , braz , łosoś ,ciemniej jasniej , trudno było zasnać :lol:
cos wspaniałego .

na koniec kilka spostrzezen :
BCO 10 nie dosc ze malutkie pole to spory obszar przy brzegach wyrazna abera , głownie żółte i fioletowe zafarby , ale w centrum jest spoko , przy tym powiekszeniu i AFOV okularu było juz co robic na dobsonie , ale generalnie korekty za uciekajacym Jowiszem , do przezycia , gorzej ER i parowanie okularu przez bliskosc twarzy ktore zmuszło robic przerwy na odparowywanie ktore szlo jednak dosc szybko , odsuwałem twarz i zaraz było ok.
probowałem tez LVW 8 mm plus barlow ale było juz gorzej , spory spadek kontrastu choc były detale no ale to juz tak tylko na próbe dla zabawy wkoncu to juz power ponad x 300.

Wg meteoblu warunki miałem średnie wiec co to bedzie jak trafie na lepsze , a co by było innym okularem , innym sprzetem jakims stricte planetarnym , nie mam pojęcia , ale zaczałem marzyc o jakiejs fajnej rurce pod planety na jakims EQ z prowadzeniem to niestety szybko nie nastapi , ale postanawiam odłozyc na jakies rasowe Ortho bo zdaje sobie sprawe że BCO to ortho ekonomiczne , no ale niby swiatłosilny niutek i budzetowy orciak a jak jest warun to takie cuda , nie sadziłem ,ze sa takie mozliwosci ...

wybaczcie laickosc tej relacji i nie mieszjcie z błotem za jakies błedy ale ucze się :)

A i na koniec około 1 w nocy pomimo jeszcze słabej wysokosci i kiepskiego u mnie miedzy drzewami usytuowania przeskoczyłem badawczo na Marsa , tez pozytywnie zaskoczył choc maaluszek ma dopiero 11 sekund łuku , ale mimo to czapa polarna niezle swieciła na biało i ciemniejsze obszary tarczy planety tez bardzo przyjemny widok , no ale to tylko chwilke spedziłem i na tym zakonczyłem , niestety dzis i jutro prognoza raczej nie daje szans , a szkoda , tym bardziej ciesze sie że wykorzystałem ta nocke mimo że dzis w pracy.

Pozdrawiam
GSO 10''/Dob*Mak127/EQ*SW120/600/AZ
Swan33,NPL30,LET28,ES24,BCO18,MV14,FHD-OR12,5,BCO10,OEII10,UOO9,LVW8,ES6,7/4,7,GSOEDx2,
SvbOIII7nm,Op-L-enh, SvbUHC
Grab&Go Zrt457na1,25'',statywFoto
Revue7x35/Pallas7x35-11*/DOe7x50/DOs10x50/Newcon10x50, 8x32
 
Posty: 897
Rejestracja: 31 Gru 2020, 13:11
Miejscowość: Szczecin

 

PostVroobel | 23 Wrz 2022, 10:42

Hej.

Bardzo dobra relacja, czytając czuję się, jakbym to ja obserwował, bo miałem podobne wrażenia z pierwszej nocy z moim 102ED F/11, też po raz pierwszy widziałem to, co opisałem.

Montaż z napędem, co najmniej w osi RA, to podstawa. Rasowe Ortho nie pozwoli Ci na komfort obserwacji Newtonem na Dobsobie. Dorobienie napędu do Dobsona to karkołomne przedsięwzięcie, coś o tym wiem, bo tego dokonalem. Da się, ale to dużo większy koszt, niż EQ5, głównie czas i własne poświęcenia. A z drugiej strony, chyba nie posadzisz swojego Newtona na EQ5, może bardziej na EQ6.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostKoszy89 | 23 Wrz 2022, 10:57

Hej Tomku dzieki :)
No jednak pierwszy raz cos takiego to nie samowita sprawa, nie mogłem milczec :)

Tak wiem ,że rasowe ortho nie poprawi komfortu , dalej to bedzie to samo pole i ER , ale na tyle moge sobie narazie pozwolic żeby wycisnac wiecej z Niutka jak bedzie warun .
EQ, planetarna rurka i prowadzenie w jednej osi to juz postanowione , ale raczej odległe, a orciak juz sobie bedzie :)

Chciało by sie nie jedno , szerokie pole tez mnie kreci, ale musze wybierac , narazie jakies fajne ortho dokupie a moze rasowy ploosl , zawsze troche wiekszy AFOV, i czas chyba wreszcie ogarnac grzałki do czasu gdy niue miałem tego ortho nie były potzrebne , nie duzy koszt , a powinno dac wiele z tym co mam.

W ogóle swietna sprawa że barlow z roznymi tulejami daje rózną krotnosc , mozna to obliczyc jakos ?
GSO 10''/Dob*Mak127/EQ*SW120/600/AZ
Swan33,NPL30,LET28,ES24,BCO18,MV14,FHD-OR12,5,BCO10,OEII10,UOO9,LVW8,ES6,7/4,7,GSOEDx2,
SvbOIII7nm,Op-L-enh, SvbUHC
Grab&Go Zrt457na1,25'',statywFoto
Revue7x35/Pallas7x35-11*/DOe7x50/DOs10x50/Newcon10x50, 8x32
 
Posty: 897
Rejestracja: 31 Gru 2020, 13:11
Miejscowość: Szczecin

 

PostVroobel | 23 Wrz 2022, 11:11

Widzę, że mamy trochę podobne pragnienia. Jeśli lubisz majsterkować, a elektronika i programowanie nie są Ci obce, to wiele rzeczy możesz ogarnąć sam dużo taniej. Nawet grzałki zrobisz z drutu oporowego i taśmy Velcro. Prześledź mój wątek o Vixenie A80M:

viewtopic.php?f=21&t=67281
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostKoszy89 | 23 Wrz 2022, 11:26

Programowanie niestety obce , za to elektronike dam rade mysle(zawodowo jestem elektryk ) wiec ,te grzałki sobie ogarne , moze nie jakies inteligentne z programem ale proste z regulacja pokretłem . Gorzej bedzie sie za to wreszcie zabrac , tyle nie dokonczonych tematów z innych obszarów ... czy sport .
Grzałeczki pamietam juz mi doradzałeś i odsyłałeś do swoich projektów w "Wątpliwosciach świerzaka" ostatecznie wtedy karimata dała rade na szukacz i LW , ale pamietam o tym :)
GSO 10''/Dob*Mak127/EQ*SW120/600/AZ
Swan33,NPL30,LET28,ES24,BCO18,MV14,FHD-OR12,5,BCO10,OEII10,UOO9,LVW8,ES6,7/4,7,GSOEDx2,
SvbOIII7nm,Op-L-enh, SvbUHC
Grab&Go Zrt457na1,25'',statywFoto
Revue7x35/Pallas7x35-11*/DOe7x50/DOs10x50/Newcon10x50, 8x32
 
Posty: 897
Rejestracja: 31 Gru 2020, 13:11
Miejscowość: Szczecin

 

PostVroobel | 23 Wrz 2022, 11:33

Owszem, ale okular nadal Ci rosi, nieprawdaż? Ja tak mam prawie za każdym razem i zabawa skończyłaby się po godzinie. U mnie wilgotność 89% to prawie norma.

Ale może załóż sobie jakiś osobny wątek na te sprzętowe pogaduchy.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostKoszy89 | 23 Wrz 2022, 11:44

Wszystko sie zgadza , nie bedziemy tu zasmiecac . W razie czego znajdziemy sie poza tym watkiem. :)
PrzeprasZamy za sprzetowy Offtop , prosze Moderatora ewentualnie wyczyscic zostawic relacje i komentarz Tomka.

Ktos obserwił jeszcze tej nocki w okolicach Szczecina i wypowie sie np o warunkach jakie były ?
GSO 10''/Dob*Mak127/EQ*SW120/600/AZ
Swan33,NPL30,LET28,ES24,BCO18,MV14,FHD-OR12,5,BCO10,OEII10,UOO9,LVW8,ES6,7/4,7,GSOEDx2,
SvbOIII7nm,Op-L-enh, SvbUHC
Grab&Go Zrt457na1,25'',statywFoto
Revue7x35/Pallas7x35-11*/DOe7x50/DOs10x50/Newcon10x50, 8x32
 
Posty: 897
Rejestracja: 31 Gru 2020, 13:11
Miejscowość: Szczecin

 

Postlolak89 | 24 Wrz 2022, 19:15

Hej, to miałeś super warunki bo te zawirowania za WCP w pasie też obserwowałem GSO 10 kilkanaście dni temu. Przy okazji dziesiątki innych formacji na całej tarczy jak takie czarne kropki. Ciężko to określić ale noc była przednia i szczerze mówiąc to na takie warunki właśnie czekamy przy obserwacji planet i po to mamy te duże apertury :)
Obok stał ED100 i nie za bardzo było co porównać. Oczywiście w ED również te wiry były widoczne ale tak dwukrotnie mniej wyraźnie i kontrastowo, jakbym oglądał film w FullHD na plazmie kontra 480p z kineskopu ;)
Gratuluję obserwacji, będzie punkt odniesienia kiedy warunki nie będą już takie łaskawe.
Awatar użytkownika
Moderator działu
 
Posty: 246
Rejestracja: 06 Paź 2016, 07:45

PostLukacz | 24 Wrz 2022, 21:49

Koszy89 napisał(a):Wszystko sie zgadza , nie bedziemy tu zasmiecac . W razie czego znajdziemy sie poza tym watkiem. :)
PrzeprasZamy za sprzetowy Offtop , prosze Moderatora ewentualnie wyczyscic zostawic relacje i komentarz Tomka.

Na razie nie widzę takiej potrzeby, wszak wątek dotycz obserwacji, a o te trudno z zaparowanym okularem :wink:
Jeżeli jednak będziecie chcieli wydzielenia wątku to śmiało proszę pisać w tej sprawie do Sebastiana albo do mnie.
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostKoszy89 | 26 Wrz 2022, 08:03

malec napisał(a):Hej, to miałeś super warunki bo te zawirowania za WCP w pasie też obserwowałem GSO 10 kilkanaście dni temu. Przy okazji dziesiątki innych formacji na całej tarczy jak takie czarne kropki. Ciężko to określić ale noc była przednia i szczerze mówiąc to na takie warunki właśnie czekamy przy obserwacji planet i po to mamy te duże apertury :)
Obok stał ED100 i nie za bardzo było co porównać. Oczywiście w ED również te wiry były widoczne ale tak dwukrotnie mniej wyraźnie i kontrastowo, jakbym oglądał film w FullHD na plazmie kontra 480p z kineskopu ;)
Gratuluję obserwacji, będzie punkt odniesienia kiedy warunki nie będą już takie łaskawe.


Dzieki , a wracajac do warunkow to wlasnie niby wg meteoblue byly srednie a nie wybitne jakies , ale albo lokalnie mialem inne lepsze albo na wybitne warunki bedzie jeszcze okazja i oby tak bylo bo nie powiem ,ze nie padl blady strach ,ze to sie nie powtorzy szybko , ze bede porownywal do tej obserwacji i czerpal mniej z kolejnych , cos jak z winem , gdy pierwszy raz sprobujesz porzadnego czerwonego wytrawnego wina ten smak ciagnie sie za Toba dlugo jak cien i chcesz czy nie to wiesz ze to co do tej pory piles to zupelnie inna liga i trudno potem znow cieszyc sie winem na ktore zwykle Cie stac :)
Nie mniej lepiej miec ten punkt odniesienia , wiem tez dzieki temu ,ze to przykurzone lustro jeszcze daje rade i nie jest to taki pilny temat jak mi sie zdawalo :)
GSO 10''/Dob*Mak127/EQ*SW120/600/AZ
Swan33,NPL30,LET28,ES24,BCO18,MV14,FHD-OR12,5,BCO10,OEII10,UOO9,LVW8,ES6,7/4,7,GSOEDx2,
SvbOIII7nm,Op-L-enh, SvbUHC
Grab&Go Zrt457na1,25'',statywFoto
Revue7x35/Pallas7x35-11*/DOe7x50/DOs10x50/Newcon10x50, 8x32
 
Posty: 897
Rejestracja: 31 Gru 2020, 13:11
Miejscowość: Szczecin

 

Postdaniel | 27 Wrz 2022, 11:39

Koszy89 napisał(a):
malec napisał(a):Hej, to miałeś super warunki bo te zawirowania za WCP w pasie też obserwowałem GSO 10 kilkanaście dni temu. Przy okazji dziesiątki innych formacji na całej tarczy jak takie czarne kropki. Ciężko to określić ale noc była przednia i szczerze mówiąc to na takie warunki właśnie czekamy przy obserwacji planet i po to mamy te duże apertury :)
Obok stał ED100 i nie za bardzo było co porównać. Oczywiście w ED również te wiry były widoczne ale tak dwukrotnie mniej wyraźnie i kontrastowo, jakbym oglądał film w FullHD na plazmie kontra 480p z kineskopu ;)
Gratuluję obserwacji, będzie punkt odniesienia kiedy warunki nie będą już takie łaskawe.


Dzieki , a wracajac do warunkow to wlasnie niby wg meteoblue byly srednie a nie wybitne jakies , ale albo lokalnie mialem inne lepsze albo na wybitne warunki bedzie jeszcze okazja i oby tak bylo bo nie powiem ,ze nie padl blady strach ,ze to sie nie powtorzy szybko , ze bede porownywal do tej obserwacji i czerpal mniej z kolejnych , cos jak z winem , gdy pierwszy raz sprobujesz porzadnego czerwonego wytrawnego wina ten smak ciagnie sie za Toba dlugo jak cien i chcesz czy nie to wiesz ze to co do tej pory piles to zupelnie inna liga i trudno potem znow cieszyc sie winem na ktore zwykle Cie stac :)
Nie mniej lepiej miec ten punkt odniesienia , wiem tez dzieki temu ,ze to przykurzone lustro jeszcze daje rade i nie jest to taki pilny temat jak mi sie zdawalo :)



Coś o tym wiem. Miałem tak z początku po dwóch (z rzędu) całkowitych zaćmieniach Słońca. Na szczęście te częściowe, nawet bardzo płytkie, są wciąż dla mnie bardzo ważne i wyjątkowe. Uświadomiłem to sobie kiedy w zeszłym roku tylko w moim rejonie padał deszcz a cała Polska była pogodna. Świadomy co tracę ruszyłem w drogę i 60 km od domu znów cieszyłem się zaćmieniem częściowym.
Tak samo z teleskopami- oglądałem syntą 8” i nie wyobrażałem sobie obrazów z innych teleskopów. Miałem ciarki na myśl o APO albo dawniej synte 12”. Ale teraz oglądam Jowisza LZOSem 130 i uśmiecham skę pod nosem, bo wciąż mnie zaskakuje. Wczoraj mieliśmy w Wielkopolsce doskonałe warunki do obserwacji. Jowisz był jak z obrazka ale to wciąż nie ten Jowisz, którego oglądałem rok temu. Dlatego warto sięgać sprzęt i być mile zaskoczonym oraz z utęsknieniem wyczekiwać tego, co już się widziało.
Apropo win- byłem w Niemczech gdzie w winiarni próbowałem wino za 50€i jego smaku nie da się zapomnieć. Było to wino lodowe etykietowane całkowitym zaćmieniem Księżyca. Próbując je, zrozumiałem sens tej ceny. A winogrono zbiera się nocą w śtodku zimy, gdy zamarznie na krzewie i obleci. :idea: :mrgreen:
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostKoszy89 | 27 Wrz 2022, 12:26

Hej dzięki za słówko,

Sprzet jak tylko jest opcja jest w uzyciu i mam nadzieje się jeszcze nie raz mile zaskoczyc , to dodatkowe emocje takie oczekiwanie na super warunki , oby tylko pogoda była łaskawa czesciej , ale o to teraz moze byc trudno .

Ja tez bardzo lubie zacmienia jak i inne zjawiska rzadsze, swiadomosc wyjatkowosci przez to buduje dodatkową otoczkę i emocje , oby 25.X.kazdy zainteresowwny miał pogodę , juz nawet zaklepuje sobie w pracy wolne na ten czas .

Interesujace winko , słyszałem o tej metodzie jak i innych nie standardowych metodch wyrobu , ale nie dane mi było skosztowac .
pozdrawiam
GSO 10''/Dob*Mak127/EQ*SW120/600/AZ
Swan33,NPL30,LET28,ES24,BCO18,MV14,FHD-OR12,5,BCO10,OEII10,UOO9,LVW8,ES6,7/4,7,GSOEDx2,
SvbOIII7nm,Op-L-enh, SvbUHC
Grab&Go Zrt457na1,25'',statywFoto
Revue7x35/Pallas7x35-11*/DOe7x50/DOs10x50/Newcon10x50, 8x32
 
Posty: 897
Rejestracja: 31 Gru 2020, 13:11
Miejscowość: Szczecin

 

Postmegrez23 | 29 Wrz 2022, 18:00

26 września 2022.

Mglista noc, jedynie tylko Jowisz i najjaśniejsze gwiazdy widoczne. Dzięki zamgleniu obraz całkiem stabilny, ale subtelny detal trochę za bardzo osłabiony. Poniżej rysunkowa interpretacja wrażeń wzrokowych. Mam nadzieję, że podobała się wszystkim moja wyczerpująca relacja.

"Ja to jednak wolę Jupka szkicowanie, aniżeli tylko o wyższości Edka nad wszystkim pisanie".

Pozdrawiam Jarek
Załączniki
Obserwacje Jowisza: jw.PNG
Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5, GSO Dobson 12" DeLuxe oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów
 
Posty: 350
Rejestracja: 07 Kwi 2006, 21:36

PostScaiter | 07 Paź 2022, 03:07

Dzis po północy obserwowałem Jowisza kolegą, mimo mgły seeing byl momentami super. W 80 mm widoczny biały wąski pas dzielący północny biegun. Pod północnym równikowym widoczne 3 czarne kropki, a czerwona plama widoczna bardzo dobrze, która od góry opływał południowy równikowy pas a od dołu biały... Również na dole plamy od plamy widoczna krótka biała kreska. Momentami tego super seeingu był widok który pokazywał w poludniowej czapie biegunowej 2 białe pasy. To było pierwsze światło nowej kątówki pryzmatycznej takahashi a okular to LV 7 mm. 80 mm potrafi pokazać japońskie pazurki :)
Moj sprzęt Vixen NP-80L-Prawdziwy Planetarny wymiatacz.
Vixen SD115S -Nowy planetarny wymiatacz
Vixen Ultima 8x56 ZCF
Delta Optical Extreme 15x70
Delta Optical Forest II 8x42
Awatar użytkownika
 
Posty: 826
Rejestracja: 20 Sty 2009, 19:23
Miejscowość: Łódź

 

Posteljot | 09 Paź 2022, 14:09

Scaiter napisał(a):Dzis po północy obserwowałem Jowisza kolegą


No to kolega musi nosić niezłe szkła. Jaki mają zakres? :P
Awatar użytkownika
 
Posty: 8
Rejestracja: 12 Maj 2022, 16:25

 

PostScaiter | 09 Paź 2022, 18:01

Oj tam, zabrakło przecinka, pisane w nocy to można zrobić błąd. Szkiełka to LV 7 i pentax xw 5 i 200/1000 i 80/1200 Vixen
Moj sprzęt Vixen NP-80L-Prawdziwy Planetarny wymiatacz.
Vixen SD115S -Nowy planetarny wymiatacz
Vixen Ultima 8x56 ZCF
Delta Optical Extreme 15x70
Delta Optical Forest II 8x42
Awatar użytkownika
 
Posty: 826
Rejestracja: 20 Sty 2009, 19:23
Miejscowość: Łódź

 

Postwinio | 09 Paź 2022, 18:51

Montowałeś 5mm do 80/1200? Było cokolwiek widać przy tak małej źrenicy? Ja się dzisiaj zasadzam, oby był seeing.
team SW 90/900 :)
 
Posty: 483
Rejestracja: 15 Paź 2019, 15:16
Miejscowość: Warszawa-Szczęśliwice

 

PostLukacz | 09 Paź 2022, 18:53

Winio, zerknąłem przed chwila, bidnie u nas. Oby się poprawił.
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Postwinio | 09 Paź 2022, 19:07

No ja patrzę na komin EC Kawęczyn i Siekierki. Jak lampki pulsują to lipa. Jest też księżyc. Niestety powietrze faluje.
Koło 22 wyjrzę z balkonu za Saturna. Jak będzie seeing to telep na dach i jazda z owalami.
team SW 90/900 :)
 
Posty: 483
Rejestracja: 15 Paź 2019, 15:16
Miejscowość: Warszawa-Szczęśliwice

 

PostScaiter | 09 Paź 2022, 19:27

winio napisał(a):Montowałeś 5mm do 80/1200? Było cokolwiek widać przy tak małej źrenicy? Ja się dzisiaj zasadzam, oby był seeing.

Z moim takahashi le 5mm próbowałem Jowisza i już dla mnie jest za ciemno, za to na księżycu jest żyleta i światła na nim nie brakuje :wink:
Moj sprzęt Vixen NP-80L-Prawdziwy Planetarny wymiatacz.
Vixen SD115S -Nowy planetarny wymiatacz
Vixen Ultima 8x56 ZCF
Delta Optical Extreme 15x70
Delta Optical Forest II 8x42
Awatar użytkownika
 
Posty: 826
Rejestracja: 20 Sty 2009, 19:23
Miejscowość: Łódź

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 55 gości

AstroChat

Wejdź na chat