TAIR-3-PhS

PostVroobel | 10 Sty 2023, 16:39

Jednak trochę nie tak. Ciekawi mnie, jak na wiązkę wpływa ta wklęsło-wypukła soczewka. Ten obiektyw prawidłowo funkcjomuje z pełną klatką, wewnętrzna średnica korpusu w miejscu mocowania pierścienia Canona ma 43.2mm, czyli dokładnie tyle, co przekątna pełnej klatki, a cela tej trzeciej soczewki ma mniejszą średnicę. Nie zmierzę, bo jest osadzona głęboko, 98mm wgłąb korpusu. I to by się zgadzało, bo 98+44=142.

Edit.
Dla sprostowania: nie zmierzę odsłoniętej części trzeciej soczewki. Problem polega na tym, że odsłonięta część zewnętrznej soczewki to 67mm (zmierzone, z kalkulacji wychodzi 66.6mm) podczas gdy rysunek wskazuję na 71/70mm. Myślę, że podobnie będzie z tą intrygującą soczewką.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postkk | 10 Sty 2023, 17:32

Vroobel napisał(a):Jednak trochę nie tak.

Ale co niby nie tak?
Vroobel napisał(a):Ciekawi mnie, jak na wiązkę wpływa ta wklęsło-wypukła soczewka. Ten obiektyw prawidłowo funkcjomuje z pełną klatką, wewnętrzna średnica korpusu w miejscu mocowania pierścienia Canona ma 43.2mm, czyli dokładnie tyle, co przekątna pełnej klatki, a cela tej trzeciej soczewki ma mniejszą średnicę. Nie zmierzę, bo jest osadzona głęboko, 98mm wgłąb korpusu. I to by się zgadzało, bo 98+44=142.

To zależy co oznacza że "pracuje prawidłowo z pełną klatką". Czy ma płaskie pole obrazowania? Może tak, może ta soczewka która Ciebie nurtuje ma właśnie pracować jako wypłaszczacz pola / flattener. Może ma za zadanie redukować inne aberracje, nie wiem. Czy ma w pełni oświetlone pole pełnej klatki? Nie sądzę skoro mówisz że "ta soczewka" ma mniejszą diafragmę niż pierścień mocujący (poza tym na schemacie jest wyraźnie 38.5).
Wiesz można do sprawy podejść jeszcze inaczej. Uprościć układ do 1 cienkiej soczewki skoro wiemy że to jest 300mm f4.5 i mamy diafragmę 38.5mm to odnieść można się do tych informacji.
TAIR-3-PhS: 300f4.png

No i co widzimy. Obiektyw naszego Tair 300 f4.5 pełną powierzchnią pracuje tylko na 13mm krążku pola obrazowania, brzeg klatki 35mm natomiast jest oświetlony przez 42.4mm średnicy obiektywu czyli tylko 40% jego powierzchni pracuje na skraju.
Stożek wiązki nadal jest zbieżny do ogniska i nadal w płaszczyźnie obrazowania wiązka ma najmniejszy przekrój :)
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostVroobel | 10 Sty 2023, 18:12

Zerknij do zasobów netu, przekonaj się co piszą ludzie. Ten obiektyw cieszy się dobrą opinią, ma znikomą AC, dobrze ostrzy. Czy daje płaskie pole? Przekonamy się na gwiazdach jak tylko będzie się dało.

To, co jest na schemacie, jest na schemacie. Pierścień celi ma wewnętrzną średnicę około 32mm, a jednak na poniższym zdjęciu trudno doszukać się winietowania:

TAIR-3-PhS: IMG_3867.jpg

Sprawdzam na telefonie, kręcąc kontrastem, jednością, highlightami itd. Mogę sprawdzić w domu na kompie, ale Ty też możesz. Obstawiam, że równoległościenność tej soczewki również może być symboliczna, a wiązka może się rozszerzać - nie mam pojęcia.

Jako, że wyszło mi z porównania 32mm, spróbuję wydrukować smukłą tuleję z kołnierzem, w którą wkręcę filtr UV/IR Cut 1.25", wtedy się przekonamy, jak winietuje średnica 26mm filtra.

Pamiętaj proszę, że ten układ został zaprojektowany dla radzieckiej armii, potem używali go radzieccy paparazzi, a ponadto, był to produkt eksportowy, więc musiał się sprzedawać. Tak, wiem jakie to były czasy, ale myślę, że go nie doceniasz..
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostKrzysztof z Bagien | 11 Sty 2023, 04:38

W instrukcji pisali, że obiektyw może lekko winietować, jak się przymknie przysłonę - tak jakby na pełniej dziurze winiety być nie powinno. W każdym razie z APS-C jakoś winiety nie widzę (btw, odpowiadając na twój post z giełdy, który teraz przeczytałem dopiero - już sobie kupiłem takiego Taira, ale w wersji fotosnajperskiej, ze skrzyneczką i kolbą - i przerobiłem to tak, żeby EOS600D strzelał po naciśnięciu spustu, jeszcze muszę dołożyć jakąś przedłużkę do kolby, bo jest nieco za krótka, żeby była wygodna).

Ten menisk z tyłu, to strzelam że ma wypłaszczać pole przynajmniej w jakimś tam stopniu i zapewne też (albo nawet przede wszystkim) redukować aberrację chromatyczną, bo z przodu jest chyba zwykły dublet, a całość aberrację chromatyczną nawet na pełnej dziurze ma niewielką.

A tak w ogóle to jakiś czas temu drukowałem dla kogoś takiego dynksa do zamocowania filtra 1,25" w tym obiektywie, tylko wtedy go jeszcze nie miałem (Taira w sensie), co było w sumie zabawne, bo się okazało, że tam w środku ta tuleja na wylocie nie jest gwintowana - to co wygląda tam na gwint, to nie jest gwint, tylko seria rowków niepołączonych w spiralę.
Ostatnio edytowany przez Krzysztof z Bagien 11 Sty 2023, 14:41, edytowano w sumie 2 razy
Jestem odpadem atomowym.
Awatar użytkownika
 
Posty: 278
Rejestracja: 17 Wrz 2017, 05:31
Miejscowość: Łódź

PostVroobel | 11 Sty 2023, 07:40

Dzięki, Krzysztof, to garść istotnych informacji.

Ten obiektyw to właśnie PhS (PhotoSniper) ze skrzynką, niestety jednak bez Zenita, ale za taką cenę chyba warto.

Ja tam nie mam problemu z niewielką winietą, Newton generował zdecydowanie większą (LW?) i flaty dawały radę. Dlatego chętnie zweryfikuje pomysł z wpuszczeniem filtra 1.25" do tej tulei. Takie filtry są zdecydowanie tańsze, niż FF clip, praktycznie dwa (Pro + eXtreme) można mieć w cenie jednego.
Ostatnio edytowany przez Vroobel, 12 Sty 2023, 13:13, edytowano w sumie 1 raz
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 11 Sty 2023, 10:43

A jednak się da.

Mało, że zostanie użyty filtr, to będzie to filtr 2". Każdy. Zapomnijmy o winietowaniu, wewnętrzna średnica celi filtra to 44mm.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 12 Sty 2023, 07:12

Kk, Tobie również dziękuję za udział w rozważaniach.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 25 Sty 2023, 14:16

Hej.

Większość tematu jest ogarnięta i piersze koty poleciały za płoty.

Z kalkulacji wyszło, że jeden krok silnika powoduje zmianę pozycji zewnętrznego szkła zaledwie o 1.37µm, co jest około 2.5x mniej, niż w przypadku Altaira 102EDT F/7. Myslę, że zdecydowała o tym przekładnia pasowa mojej konstrukcji. Mimo to, proces ostrzenia przebiegł bardzo ładnie i stanęło na HFR=1.58, czyli nieźle.

TAIR-3-PhS: California Nebula 02.jpg

Niesamowicie płaskie pole to chyba jak na razie najwięszky atut tego szkła, a ja operuję pełną klatką.

Co do winietowania, to już nie jest tak optymistycznie, ale flaty dały radę. Widać, że najjaśniejszy punkt nie jest w centrum kadru, narazie nie wiem, dlaczego.

TAIR-3-PhS: FlatFrame.jpg

Dzięki konstrukcji pierścenia Baader Protective Canon EOS T-Ring pozwalającej na umieszczenie (wkręcenie gwintem męskim w stronę sensora) dowolnego filtra w oprawie 2", udało się zastosować filtr Optolong L-eXtreme i zaczaić się na Mgławicę Kalifornia, oczywiście w mieście, Bortle 6-7.

Ale, żeby nie było zbyt pięknie, kłopoty nadeszły wraz z pierwszymi subami. Surowy stack ujawnił takie coś:

TAIR-3-PhS: RedRings.jpg

Choć mam PI, to nie mam odwagi uczyć się go na takim materiale, więc całość przeprocesowana jest w Affinity Photo. Najlepsza wtyczka do usuwania gwiazd, StarXterminator, pozostawiła takie ślady:

TAIR-3-PhS: RingMarks.jpg

I nie ma się co dziwić. W końcu, w 4-tym dniu walki udało mi się z nimi rozprawić ręcznie (naprawdę, 4-cyfrowa liczba punktów) narzędziem Inpainting Brush Tool.

Z gwiazdami było łatwiej, bo w sumie to pewnym pół-automatem.
TAIR-3-PhS: RedRings - Stars.jpg

Wystarczyło jakieś 8-10 razy powtórzyć operację: rozjaśnić do +100, Select Sampled Color, zaznaczyć, przyciemnić zaznaczenie do -100. Potem Gaussian Blur na gwiazdach, bo ta operacja usuwania kółek pozbawiła gwiazdy łagodnych przejść. I proces odwrotny, 2-3 krotnie przyciemnienie gwiazd.

Problemem nadal pozostawało tło, które nie wiedzieć czemu, po lewej stronie jest jaśniejsze. GradientXterminator psuje całe tło, jest nie do użycia. Background Removal z Affinity daje trochę radę, reszta to ręczne przyciemnienie i stąd utrata jakości tła. Zgadzam się też, że tło jest za ciemne i może do tego jeszcze wrócę.

Pozostaje pytanie: skąd to czerwone halo?

Od razu pojawia się sugestia: aberracja chromatyczna. W sumie, owszem:

https://www.cloudynights.com/topic/8320 ... red-halos/

Wynika z tego, że ostrzenie na jednej barwie powoduje powstawanie pierścieni innej barwy i zaleca się ostrzenie nie automatem, tylko na oko tak, żeby uzyskać kompromis między ostrością gwiazdy, a znikomym rozmiarem halo. Tylko, że ponoć ten obiektyw miał nie mieć CA...

Zastanawiam się, czy ten Baader Protective Canon EOS T-Ring przypadkiem nie ma innej wysokości, niż oryginalny rosyjski pierścień T2, którego niestety nie mam. Obiektyw przyjechał już z nałożonym jakimś japońskim pierścieniem Canona, ale został przeze mnie wymieniony na pierścień Baadera ze względu na filtr. Na mój mały, Kubusiowy rozum, nieodpowiednia odległość od płaszczyzny obrazowania może pozwalać na ostrzenie, ale nigdy wszystkich barw na raz. Dodam, ze halo to składa się jakby wyłącznie z czerwieni i zieleni. Znikoma CA w takiej sytuacji ma prawo przestać być zanikomą... :shock:

Porady techniczne mile widziane.

Winio, czy jesteś w stanie zorganizować mi wymiary oryginalnego pierścienia M42 do Zenita? Interesuje mnie odległość od krawędzi styku z body do płaszczyzny styku z korpusem obiektywu. Wdzięczność gwarantowana. :)

Edit.
Uprzedzając sugestię, że najjaśniejszy punkt klatki przesunięty jest w lewo i stąd to pojaśnienie tła z lewej strony chcę dodać, że górna i dolna krawedź są co najmniej tak samo jasne, jak nie jaśniejsze, a ten efekt nie występuje nigdzie indziej, jak tylko po lewej.

Edit 2.
Wpisujac "tair 3" w polu wyszukiwania astrobin dostajemy więcej zdjęć z czerwonym halo wokół gwiazd. :?

https://www.astrobin.com/search/?q=Tair%203&d=i&page=1

Edit 3.
Jeśli to kogoś interesuje:

https://joseph-tang.blogspot.com/2017/1 ... -lens.html
https://allphotolenses.com/lenses/item/c_857.html
http://photohistory.ru/1207248188998898.html
(Dzięki userowi Gfamily z SGL)
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postlulu | 25 Sty 2023, 18:32

Aby ocenić stan soczewek popatrz przez niego od tyłu, kierując go na mocne źródło światła - tak żeby rozjarzyły się wszelkie pyłki i na powierzchniach soczewek. Pozbliżaj i pooddalaj obiektyw od oka tak aby łapać ostrość na tych pyłkach. Poruszaj nim trochę żeby wyłapać kąt pod jakim rozjarzają się najmocniej.

Zagrzybienie od razu stanie się widoczne - np. w postaci plamek koncentrujących się wokół krawędzi, albo w postaci pojedynczych ognisk, wokół których narastają jakieś otoczki czy struktury. Takich rzeczy nie widać normalnie "patrząc w obiektyw", a nawet "przez obiektyw" - jeśli nie doprowadzi się do rozjarzenia takich detali przez światło.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostVroobel | 25 Sty 2023, 18:46

Dzięki. Niewielki grzyb na krawędzi jest, to już było wcześniej napisane. Pyłki są po wewnetrznej stronie soczewek, taka to dziurawa konstrukcja, ale jest znośnie. Zewnętrzne powierzchnie szkieł wyczyszczone Lenspenem, także ta od korekcji. Niespecjalnie ciągnie mnie do rozebrania tego obiektywu w celu dokładnego wyczyszczenia, może najpierw zaliczy jakieś spektakularne kadry.

Ale nie ma to wpływu na halo, no nie?
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostPiotr K. | 26 Sty 2023, 10:26

Vroobel napisał(a):Tylko, że ponoć ten obiektyw miał nie mieć CA...

A spróbuj zrobić fotkę w dzień jakiejś anteny, z założonym filtrem dualband, tym, który na gwiazdach daje to halo. Być może to filtr powoduje zwielokrotnienie aberracji chromatycznej.

Opieram ten pomysł na obserwacji, że gdy do mojego Samyanga założę filtr Ha, to żeby wyostrzyć obraz na gwiazdach muszę bardzo daleko odjechać pierścieniem ostrości od położenia, w którym obraz jest ostry bez filtra.

Bez filtra Ha obiektyw ostrzy na gwiazdach w położeniu pierścienia tuż przy znaczku nieskończoności. A z filtrem, na dokładnie tych samych gwiazdach, ostrzy dopiero, gdy przekręcę pierścień ostrości ok. 1/4 obrotu od nieskończoności, albo nawet jeszcze dalej. Mega mnie to zdziwiło, no ale tak jest.

Ergo - zakładam, że obecność filtra, czyli dodatkowego szkła, które ma swoją grubość, powoduje dodatkowe załamanie promieni światła, skupionych przez obiektyw. Żeby to skompensować i móc wyostrzyć obraz, muszę tak mocno zmienić położenie pierścienia ostrości.

Ha to światło czerwone. Przypuszczam, że światło zielone, o innej długości fali, będzie się inaczej załamywać na szkle filtra niż światło czerwone. Dlatego po założeniu filtra dualband, puszczającego równocześnie czerwień i zieleń, prawdopodobnie uzyskujesz wzmocnienie efektu aberracji chromatycznej - ponieważ ewentualne niewielkie, mało widoczne różnice w ogniskowaniu czerwieni i zieleni ulegają zwiększeniu po przejściu światła przez szkło filtra.

Natomiast wg mnie dobór idealnie właściwej grubości pierścienia T2 niczego nie zmieni. Bawiłem się swego czasu Samyangiem 135 i kamerką ASI 178 MC, czyli kolorową, używając pierścienia ZWO EOS - T2 o regulowanej grubości. Niezależnie od tego, czy grubość pierścienia ustawiałem na oko, czy jak najidealniej, efekt czerwonych obwódek wokół gwiazd występował dokładnie tak samo.
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2869
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

AstroChat

Wejdź na chat