Prośba o pomoc: Kolimacja DO-GSO 10"

Problemy, czyszczenie, regulacja, naprawa, instrukcje, oprogramowanie etc.

PostDevilaN | 18 Mar 2023, 10:12

Dzień dobry.

Po wielu próbach gdy wszystko wydaje się ok finalnie się poddaję. Ostatnio chciałem zobaczyć Wenus i potwiedzić, że ma fazy jak Księżyc, ale zamiast tego zobaczyłem coś w rodzaju kwiatuszka a`la astygmatyzm.
Kolimowałem już teleskop metodą podstawową Hamala. Generalnie teraz jestem prawie przekonany, że problem jest prawidłowe ustawienie lustra wtórnego, co raczej przekracza moje możliwości i cierpliwość robiąc kolimację po raz kolejny tylko po to aby później przekonać się, że jednak coś jest nie halo dalej w bardziej egzotycznych przypadkach gdzie kolimacja ma faktycznie duże znaczenie.

Czy ktoś z okolic Tarnowskich Gór, kto ma odpowiedni sprzęt i potrafi kolimować teleskop, a nie tylko widział jak szwagier kolimuje ;-) byłby w stanie odpłatnie wykonać dla mnie taką usługę (proszę o kontakt na PM)?
DO GSO 10"/1250, 30mm GSO, 9mm Plossl, Barlow GSO 2x ED 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 23
Rejestracja: 27 Sty 2022, 22:44
Miejscowość: Tarnowskie Góry

 

PostKarol | 18 Mar 2023, 10:21

A gwiazdy są punktowe ? Bo Wenus to nie najlepszy test ...
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostDevilaN | 18 Mar 2023, 11:10

@Karol: Jak dla mnie tak. Przy czym to mój pierwszy teleskop i jedyny przez jaki patrzałem nie licząc zabawkowego z marketu, przez który tak naprawdę nic nie było widać więc trudno nazwać go teleskopem.
Życie zweryfikowało możliwość zabrania teleskopu pod ciemne niebo przy 3jce dzieci, także oglądam co jaśniejsze obiekty z miasta po prostu. Ów stan posiadania dzieciaków również skutecznie ukróca możliwość zabawy metodą prób i błędów na własną rękę w nieskończoność, bo czas niestety nie jest z gumy :(
DO GSO 10"/1250, 30mm GSO, 9mm Plossl, Barlow GSO 2x ED 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 23
Rejestracja: 27 Sty 2022, 22:44
Miejscowość: Tarnowskie Góry

 

Postlulu | 18 Mar 2023, 16:37

Nie wiem jakiej metody Hamala użyłeś, bo poleca on kilka metod o różnym stopniu trudności. Jednak do tego by zobaczyć fazy Wenus wystarczy najprostsza kolimacja, wykonana najprostszym kolimatorem laserowym na przykład. Trudno też powiedzieć co masz na myśli mówiąc o "kwiatuszku". Wenus jest bardzo jasnym obiektem i powstawanie promienistych odblasków wokół tarczy jest normalne, a skala tego zjawiska zależy także od okularu. Być może obraz jest na tyle jasny, a okular na tyle kiepski, że utrudnia to obserwację kształtu tarczy. Jesteś w stanie wyłowić jeszcze Jowisza nad horyzontem i sprawdzić jak widać jego - znacznie ciemniejszą i nie stwarzającą takich problemów - tarczę?
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostAndrzej.Ch63 | 18 Mar 2023, 19:24

Fazy Wenus obserwujemy Refraktorami .
Odpuść więc sobie tego GSO .
Equinox -120 ED
LXD-75 GOTO
Fujinon 16x70
Fujinon Kf 8x42w
Awatar użytkownika
 
Posty: 790
Rejestracja: 02 Sie 2009, 14:15
Miejscowość: Rzeszów

 

PostMareg | 19 Mar 2023, 07:34

@DevilaN, czy przypadkiem nie mylisz niedokładnej kolimacji ze słabym wychłodzeiem teleskopu ?

Przy obecnej pogodzie Twój teleskop po wystawieniu z temperatury pokojowej potrzebuje ładnych paru godzin zanim lustro główne wychłodzi się do temperatury otoczenia i pozbędzie się zniekształceń. Wychłodzenie jest tym ważniejsze im większych powiększeń używasz, tak samo jak kolimacja.
Przed rozpoczęciem obserwacji z planetarnymi powiększeniami dobrze jest zrobić test gwiazdowy żeby sprawdzić wychłodzenie (i kolimację). To też pokaże jakie są aktualne warunki seeingowe.
Do faz Wenus seeing musi być dobry. Przy gorszym seeingu może pomóc użycie filtra czerwonego, bo dłuższe fale są mniej wrażliwe na seeing. Do takich zabaw używam filtra Baadera Longpass 610 nm.
Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54
 
Posty: 106
Rejestracja: 16 Sty 2018, 21:36
Miejscowość: ≈ 50°N, 20°E

 

PostKarol | 19 Mar 2023, 09:06

Andrzej.Ch63 napisał(a):Fazy Wenus obserwujemy Refraktorami .
Odpuść więc sobie tego GSO .


To bez znaczenia, EDek też nie daje rady gdy warunki są słabe. Może DevilaN na takie trafił.

Wenus dobrze obserwować jak jest możliwe wysoko i za dnia/zmroku. Nie w nocy. Piszę jako wieloletni obserwator, który miał "problem" z tą planetą.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostAov | 19 Mar 2023, 14:08

Hej, jestem z Radzionkowa, nie mam co prawda doświadczenia w kolimacji, sam od roku dopiero posiadam synte 6" na dobsonie. Ale mógłbym podjechać z nią i byśmy porównali obraz z jednego drugiego teleskopu.
 
Posty: 27
Rejestracja: 15 Lut 2022, 21:19

 

PostDevilaN | 19 Mar 2023, 22:29

Dzięki wszystkim za odpowiedzi.

@lulu:
Jowisza bez problemu obserwowałem w czasie wielkiej opozycji. Akurat w tym dniu było chyba jedyne sensowne okienko pogodowe w mojej okolicy i trafiłem znośnie. Nigdy nie udało mi się dostrzec czerwonej plamy, ale bez problemu tarczę planety i białe pasy widziałem.
Kolimowałem metodą najprostszą przy pomocy nakrętki z soku Hortex z dziurką i nałożoną na tulejkę okularu 1,25". Otworek ustawiony w ognisku. Później jeszcze dorwałem laserowy kolimator, ale w wersji wydrukowanej na drukarce 3D. Przy jego pomocy zweryfikowałem kolimację i delikatnie poprawiłem tylko ustawienie lustra głównego aby plamka lasera strzelała po odbiciu w sam środek. Obydwa sposoby, ze względu na chałupniczość i brak doświadczenia z mojej strony, traktuję jako możliwe miejsce gdzie popełniłem błąd i chciałem to wykluczyć już raz na zawsze...

@Andrzej.Ch63:
Nie wiedziałem, że to stanowi taką trudność dla teleskopu zwierciadlanego. Czytałem gdzieś, że po wynalezieniu teleskopu każdy mógł się przekonać, że Wenus ma fazy, co potwierdzało że jest obiektem krążącym wokół Słońca (w bardzo dużym uproszczeniu pisząc). Uznałem, że pierwsze teleskopy jednak musiały odbiegać trochę jakością od tych produkowanych w naszych czasach i nie powiniene mieć żadnego problemu z obserwacją faz na moim. Być może faktycznie tutaj problemem były wygórowane oczekiwania nie mające pokrycia z rzeczywistymi możliwościami sprzętu (o czym wciąż się staram uczyć czegoś nowego).

@Mareg:
Teleskop pół godziny chłodzony z włączonym wentylatorem. Testu na gwiazdach nie bardzo mogłem zrobić. Słońce dopiero co ledwo schowało się za horyzontem, a Wenus była jedynym zauważalnym obiektem. Używałem powiększenia x42 i x140. Przy x140 widać było już delikatne falowanie które normalnie zauważam przy problemach z seeingiem gdy obserwuję Księżyc w dużych powiększeniach. Być może obydwa zjawiska na siebie się nałożyły (niedokładne wychłodzenie + seeing z czapy).

@Aov:
Dzięki za propozycję. Nie wiem czy jest sens targać sprzęt. Wystarczyłoby mi gdyby udało Ci się po prostu w jakiś dzień sprawdzić czy widzisz cokolwiek sensownego po skierowaniu rury na Wenus - miałbym jakieś porównanie :)
---
Jak okoliczności i dzieci pozwolą, to w jakiś inny dzień wystawię sprzęt wcześniej i zobaczę czy jest duża różnica. Tak czy siak, bez względu na efekty chętnie bym skorzystał z możliwości kolimacji / potwierdzenia przez kogoś kto się zna, że wszystko jest ok żeby nie bić się w przyszłości z myślami, że te piekielne małe lusterko może odbierać radość z obserwacji (a u Hamala widziałem rozpisane przypadki, gdy teleskop wydaje się być skolimowany, bo laser pokazuje ładnie środek, ale jednak lustro wtórne jest przesunięte i jest false positive).
DO GSO 10"/1250, 30mm GSO, 9mm Plossl, Barlow GSO 2x ED 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 23
Rejestracja: 27 Sty 2022, 22:44
Miejscowość: Tarnowskie Góry

 

Postlulu | 19 Mar 2023, 22:49

Czym innym jest sytuacja gdy faza Wenus jest taka, że planeta wygląda jak rogalik i łatwo to dostrzec nawet w kiepskim teleskopie, a czym innym sytuacja teraz, gdy oświetlone jest ponad 80% tarczy. Skoro Jowisza widziałeś poprawnie, to nie ma powodu by z Wenus było inaczej. Na plamę na Jowiszu trzeba zapolować - wcale nie jest łatwo na nią trafić, więc warto sprawdzić czy akurat powinna być widoczna i dopiero wówczas wyrokować czy teleskop potrafi ją pokazać.

Nie jest prawdą że taki Newton wymaga kilku godzin chłodzenia. To otwarta konstrukcja - chłodzi się i stabilizuje stosunkowo szybko. Kilkugodzinne czasy wymagane są w wypadku naprawdę dużych zamkniętych konstrukcji takich jak SCT.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postkk | 19 Mar 2023, 23:44

DevilaN napisał(a):@lulu:
Jowisza bez problemu obserwowałem w czasie wielkiej opozycji. Akurat w tym dniu było chyba jedyne sensowne okienko pogodowe w mojej okolicy i trafiłem znośnie. Nigdy nie udało mi się dostrzec czerwonej plamy, ale bez problemu tarczę planety i białe pasy widziałem.
[…]

@Mareg:
Teleskop pół godziny chłodzony z włączonym wentylatorem.


Moim zdaniem tu jest odpowiedź na twoje rozterki.
Zdecydowanie za mało widziałeś na Jowiszu prawdopodobnie z tytułu turbulencji w tubie.
30 minut to osobiście dałbym na pasywną stabilizację po aktywnym min.1-3 godzinnym.
30minut to się stabilizuje mój 3” refraktor przy 30-40 stopniowych różnicach temperatur.
Z praktyki mogę napisać też że:
MN 5”: minimum 1-1.5h
MN6”: minimum 2h
Cassegrain 7”: minimum 2h
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostMareg | 20 Mar 2023, 00:06

@lulu, mój Taurus 300/1500 do obserwacji planetarnych przy teraźniejszej pogodzie potrzebuje paru godzin.
W noc z piątku na sobotę zacząłem nim obserwować jakieś dwie godziny po wystawieniu na temperaturę około 5 stopni i cały czas widziałem efekty prądów cieplnych (np. Wega, Epsylony, okular XW 5 mm). Jakieś prądy było widać nawet po następnych dwóch godzinach.
Ciekaw jestem jak szybko chłodzą się Twoje Newtony.

@DevilaN, pół godziny przy obecnej pogodzie to moim skromnym zdaniem stanowczo za mało dla lustra 10". Tyle to mniej więcej potrzebuje mój Mały EDek 80/600.
Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54
 
Posty: 106
Rejestracja: 16 Sty 2018, 21:36
Miejscowość: ≈ 50°N, 20°E

 

Postlulu | 20 Mar 2023, 01:22

W sumie 3:30 :-)
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postdj_ | 21 Mar 2023, 20:58

DevilaN napisał(a):zobaczyłem coś w rodzaju kwiatuszka a`la astygmatyzm.

Mareg napisał(a):EDek też nie daje rady gdy warunki są słabe. Może DevilaN na takie trafił.


Faktycznie, to chyba były złe warunki. Nareszcie zerknąłem dzisiaj przez jasny achromat i oprócz tarczy zobaczyłem pięknego ,,kalafiora" naokoło. Nie pomagało przysłonięcie obiektywu, ale później już świetnie było widać jak gwiazdy do nas ,,mrugają".
Vixen 80/910, Bresser 102/600, AZ4, pryzmat T2/90, okulary 4mm-32mm SLV, NPL, BCO
 
Posty: 180
Rejestracja: 01 Gru 2022, 14:58

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

AstroChat

Wejdź na chat