Czy ktoś z posiadaczy S50 miał może problem z wypoziomowaniem? Co zmienię obiekt to teleskop traci poziom. Stawiam go na równym gruncie, statyw dobrze skręcony. Nie wiem co się dzieje. Zimą działał normalnie, a teraz muszę co obiekt ustawiać poziom ;/
Jeśli ktoś coś wie, co jest powodem, jak temu zaradzić to byłbym wdzięczny za pomoc
Podstawą sukcesu jest jednak zmniejszenie - i dopiero wówczas wyostrzanie. W przeciwnym razie przedmiotem wyostrzania prawie zawsze stają się w pierwszej kolejności artefakty, ślady narzędzia w postaci szumu, faktury, nieostrości itp. Im mocniejszy ten ślad - tym bardziej trzeba zmniejszyć. Popytaj Jarka JaLe o techniki usuwania takich rozjaśnień tła nieba jak tutaj widzimy.
Problemem z poziomowaniem była mimo wszystko namokła jeszcze ziemia i wiatr. Zabawka sprawuje się już bez zarzutów choć mimo wszystko statywik mógłby być bardziej stabilny. Ładne zdjęcia panowie.
Fajnie prywek, że wybierasz nieoczywiste obiekty. Napisz, jakie masz niebo w skali Bortle. Widząc efekty w Sirilu, też próbuję swoich sił, chociaż do najprostszych on nie należy.
Pozwolę sobie zamieścić tutaj niebywałe wręcz osiągnięcie kolegi z Facebookowej grupy - Rico SP. M16, 1432 minuty przy ekspozycji 10-sekundowej z filtrem LP. Aż nie chce się wierzyć, że zdjęcie wykonane zostało Seestarem
Efekt o którym mowa widać nawet tu na forum. Gdy ogląda się miniatury, zdjęcia wyglądają świetnie. Jak je powiększyć 1:1 to przychodzi często rozczarowanie - bo brakuje detalu którego się spodziewamy. Wydaje mi się że to jest dobre kryterium - nie podjeżdżać ze skalą obrazka powyżej poziomu, przy którym zaczyna on wyglądać gorzej pod względem detalu, precyzji, niż się spodziewamy. Nawet jeśli to oznacza stosunkowo niewielkie obrazki.