Mam kolejne nagranie z dziś: 07.10.2024 godz: 20:04, wczoraj też leciały, mają błękitny kolor, trajektoria jest bardziej posunięta w kierunku Północy niż 29 września. Teraz wpadają w cień Ziemi około 20:15 czyli się potwierdza najwyraźniej wysokość podobna do tej na której lata ISS, a więc można podejrzewać że rozmiary są kilkunasto/kilkudziesięcio metrowe:
https://youtu.be/3cjEpHcCoWwPoniżej trzy klatki z tego nagrania, środkowa wyraźniejsza ale prześwietlona, po bokach nieco rozmazane ale pokazujące znów wyraźniej nieco strukture.
kk: nie są to kreski rozmazane migawką ponieważ przy przysłonie 1/800-1/1250 obiekty wyszły wyraźnie i nawet widać kształt każdego elementu, albo owalny albo zbliżony do prostokąta, co sie powtarza na zdjęciach jak i na ogromnej ilości klatek z paru ich przelotów. Ponadto obiekty leciały nie jeden za drugim, ale obok siebie w kierunku lotu, więc jeśli miałyby być rozmazane to na swej szerszej powierzchni... Do tego pierwsze nagranie pokazuje to że te obiekty mają co najmniej połowe wielkości ISS fotografowanej na ogniskowej 3000mm - gdy ISS wróci na nasze niebo zrobie jej zdjęcie przy ogniskowej 3000mm i będzie jak na tacy można porównać wielkości obu tych obiektów. Już samo to że porównując ich długość obu z ogonem samolotu pasażerskiego, wychodziło by że gdyby były już tylko na wysokości 10 km, to jako taki "podwójny obiekt", mogłyby mieć jakieś 3-4 metry długości, a mamy tu tylko dla porównania wysokość przelotową samolotów.
Co więcej do tego jeszcze na pierwszym nagraniu widać zachowanie obiektu podobne do tego jak zachowuje się ISS w czasie lotu po niebie: najpierw obiekt jest pochylony w lewą stronę, później jak zbliża się do "środka" północnego nieboskłonu, to przyjmuje pozycję pionową, a jak mija "środek" nieba to znów przechyla się w stronę prawą, więc kwestia jakichś pikseli nie może tu mieć miejsca.
dj_peterka: jakim sprzętem sfotografowałeś tego "harmonijkowego" Starlink-a?
Mareks: próbowałem zapolować wczoraj na nie aparatem podpiętym do Bressera 102/460, też widać było błękitny kolor, ale za małe powiększenie, by rozbić ten obiekt na dwa elementy. Tu by można było spróbować złapać dodatkowe szczegóły używając Newtona 10" z barlowem 2x i kamerką astonomoczną, podobnie jak się poluje na ISS, ale sprzętu takiego niestety już nie mam.
Spróbujcie na nie zapolować między 19.15 a 20.15, wyraźnie błękitny kolor mają także gołym okiem, nadlatują z rejonu Dużego Wozu. Coś wypuszczono najwyraźniej ale do Starlinków to nie pasuje rozmiarami - skoro tak dobrze widać ich strukture, która też się powtarza i na zdjęciach i na nagraniach.